škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2012 octavia dsg ariza

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mrtyl07

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaslar dun gece aracimla yolda giderken tak diye bir ses geldi ve gaza basmama ragmen araba ilerlemedi. Bugun servise goturdum cekiciyle dsg de 8 tane ariza tespit edildi. Mekatronigin degismesinin gerektigini soylediler. Bakimlarini duzenli olarak serviste yaptirmadigim icin iyi niyet garantisinden yararlanamicagimi ve 6000 tl fiyat belirtti bana Antalya Skoda Cag Otomotiv.
Arac tamir olmasin bu aracin uzerine para veriyim yeni octavia aliyim dedim teklifimi kabul etmediler.

Bu arada aracim 2012 model octavia 1.6 tdi dsg elegance model 125.000 km de.
Ayrica triger kayisi degiscek dediler onceki geldigimde triger 200.000 de degisecek demislerdi. Bir bilginiz var mi iyi niyetten yararlanmak icin birsey yapabilir miyim ?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrtyl07;530945
Merhaba arkadaslar dun gece aracimla yolda giderken tak diye bir ses geldi ve gaza basmama ragmen araba ilerlemedi. Bugun servise goturdum cekiciyle dsg de 8 tane ariza tespit edildi. Mekatronigin degismesinin gerektigini soylediler. Bakimlarini duzenli olarak serviste yaptirmadigim icin iyi niyet garantisinden yararlanamicagimi ve 6000 tl fiyat belirtti bana Antalya Skoda Cag Otomotiv.
Arac tamir olmasin bu aracin uzerine para veriyim yeni octavia aliyim dedim teklifimi kabul etmediler.

Bu arada aracim 2012 model octavia 1.6 tdi dsg elegance model 125.000 km de.
Ayrica triger kayisi degiscek dediler onceki geldigimde triger 200.000 de degisecek demislerdi. Bir bilginiz var mi iyi niyetten yararlanmak icin birsey yapabilir miyim ?

Geçmiş olsun.
Benim bildiğim triger 100.000 den önce değişir. Kimi marka 80.000'de değişir der, kimisi 90.000km.
İyi niyet garantisinden değiştirenler genel 1000-1500 tl gibi bir ücret ile dsg arızasından kurtuluyorlar, diye okuyoruz forumlarda hep.

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
triger değişimi tdi motorlar için 210000km veya 4 yıl dır. sonuçta kayış yıl itibariyle özelliğini kaybedebilir bu süreyi biraz uzatabilirsiniz 5- 6 yıl gibi sürekli servise gitmemeniz dsg şanzıman için iyi olmamış ancak dışarıda biraz daha makul fiyata yaptırabilirsiniz tabi serviste yapılırsa yapılan işin garantisi olur.
OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI CR

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ogulcanatmaca;530989
triger değişimi tdi motorlar için 210000km veya 4 yıl dır. sonuçta kayış yıl itibariyle özelliğini kaybedebilir bu süreyi biraz uzatabilirsiniz 5- 6 yıl gibi sürekli servise gitmemeniz dsg şanzıman için iyi olmamış ancak dışarıda biraz daha makul fiyata yaptırabilirsiniz tabi serviste yapılırsa yapılan işin garantisi olur.
210 bin rakamının telafuz edildiğini hiç bir yerde duymadım. Bu rakam doğrudur, ancak sanırım fabrika verisidir. Bizim memlekette hiç bir usta veya yetkili servis "210 binde gel triger o zaman değişir" demez bence. Yeni Octavia dizellerde ilk yağ değişimi 30 bin km olarak belirtiyor yol bilgisayarı, ancak bir çoğu servis yağın 15 bin dayandığını savunarak en geç 15 binde servise çağırıyor.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ah şu dsg korkusu konforundan büyük . geçmiş olsun. arkadaşımın 2009 model passatı 2012 yılında dsg arızası verdi garantisi bittikten sonra bakımlarını özele yaptırdı. sırf ağzı biraz laf yaptığı için iyi niyet garantisinden 12000 tl lik arızayı sadece 700 tl işçilik vererek  halletti. anlamadığım nokta özelde bakım yaptırınca iyi niyet garantisi neden bozulur? bu malda kusur varsa o da üreticinin ayıbı üzerinden on yıl geçsede sorun kronikse arkasında durması gerekir. insanlar bu rezillikleri yaşamak için mi tonla para veriyor?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;532169
ah şu dsg korkusu konforundan büyük . geçmiş olsun. arkadaşımın 2009 model passatı 2012 yılında dsg arızası verdi garantisi bittikten sonra bakımlarını özele yaptırdı. sırf ağzı biraz laf yaptığı için iyi niyet garantisinden 12000 tl lik arızayı sadece 700 tl işçilik vererek  halletti. anlamadığım nokta özelde bakım yaptırınca iyi niyet garantisi neden bozulur? bu malda kusur varsa o da üreticinin ayıbı üzerinden on yıl geçsede sorun kronikse arkasında durması gerekir. insanlar bu rezillikleri yaşamak için mi tonla para veriyor?
"iyi niyet garantisi", adı üstünde. Sen bana iyi niyet göstererek arabanı bana getirip bana para kazandırırsan, ben de sana zamanı gelince para kazandırırım.
"DSG korkusu" kelimesini bir kenara bırakın bence. DSG üretim adeti ve arızaya göre oranın istatistiği hiç bir yerde yok, ben  bulamadım. Bir istatistiki bilgi bulursanız ve örneğin o bilgideki arıza oranı rakamı %20-30 ise, o zaman korkalım hepimiz. :gaz:

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2013 ten öncekiler çok dsg problemi yaşamıştır. bi aralar ibiza dsg almayı düşünüyordum biraz araştırdım passatı olan arkadaşa dsg arızasını sordum, arızayla ilgili bilgisi yoktu 1.5- 2 ay sonra araba arıza verdi.  forumları açıp okuyun. hatta garantiden değişim yapanların bile dsg arızası verdiği durumlar var. çok ilgili olmasam da hondanın, toyotanın otomatik vites arızası duyduğumu hatırlamıyorum. konforu çok üst düzey olmasına rağmen kendisi benim için kocamaaaan bir soru işareti

Çevrimdışı mühendis06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
125 bin km de ilk arızasıysa iyi kullandınız demek ki. Uzun km yapanlar çoğalırsa dsg deki arızalar düşmekte diyebiliriz en azından yeni modeller  için

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;532240
2013 ten öncekiler çok dsg problemi yaşamıştır. bi aralar ibiza dsg almayı düşünüyordum biraz araştırdım passatı olan arkadaşa dsg arızasını sordum, arızayla ilgili bilgisi yoktu 1.5- 2 ay sonra araba arıza verdi.  forumları açıp okuyun. hatta garantiden değişim yapanların bile dsg arızası verdiği durumlar var. çok ilgili olmasam da hondanın, toyotanın otomatik vites arızası duyduğumu hatırlamıyorum. konforu çok üst düzey olmasına rağmen kendisi benim için kocamaaaan bir soru işareti
Bana istatistiki DSG arıza rakamları ile gelirseniz Size hak veririm. Aksi halde hiç tartışmaya bile girmem.
Size en basit örnek; Çevremde bir kaç arkadaşın otomatik çamaşır makinesi bozuldu diye otomatik çamaşır makinesi almaktan vaz geçmem ben.
Biraz daha bilgi edinmenizi ve forum okumanızı tavsiye ederim.
Honda'nın çift kavramalı yarı otomatiği yok. Toyotanın da tam otomatiği 4 vites. Çift kavramalı yarı otomatiği ise (m/m) aşırı konforsuz ve arızaya çok meyilli, hissedilir derecede. :ok:
İnsanlar bu dsg arızasını o kadar abartıyor ki, çevremizdeki herkes, her dsg'li aracın mutlaka arıza yapacağı olarak düşünüyor.
Manuel vites arabaların dahi kullanım stiline göre 50-60 binlerden sonra balata sıyırabiliyor ve masraf çıkarıyor, ne kalmış dsg ye....
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2015, 12:52:56 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakan_by;532393
toyotanınki sanırım tek kavramalı..
Haklısınız, yanlış yazmışım. Multimode tek kavrama.