škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

kışlık lastik?

Real81 · 156 · 68315

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;146656
Kanka ben Ultra Grip alıyom :D
en süperini yaparsn hakan. benim leonda ug7 var hatırlarsan.

Çevrimdışı ufukefe

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;146687
205/55 lastikte yanak yüksekliği 112,75 mm.' dir.
205/60 lastikte yanak yüksekliği 123 mm.' dir.
:wnk:
peki 205/60 yerine 205/55 takmanın sakıncası olur mu bu durumda?

Çevrimdışı omer06

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: omer06;146498
hakanım değiştirsekmi lastikleri?
kışlıklara geçsekmi ?
hakan:D
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2010, 12:02:08 Gönderen: omer06 »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ufukefe;146773
peki 205/60 yerine 205/55 takmanın sakıncası olur mu bu durumda?
- 60 yerine 55' i tercih ederseniz yanak yüksekliği azaltılmış olur.
- Az da olsa araç yere daha yakınlaşmış olur.
- Azalan yanak yüksekliği nedeniyle konforda azalma olur. (60/50 arası seçimde bu çok etkili midir bilemiyorum)
- Aracınızın orijinal lastik ebadı 205/60/15 ise kullanılacak zemini de göz önüne almak kayd-ı şartıyla kışlık lastikler için 195/65/15 gibi bir ölçü seçmek daha mantıklı olacaktır görüşündeyim.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sava eskimo tavsiye ederim arkadaşlar.Şirkette 3 sezondur kullanıyoruz.Bizim araçları hiç karda yolda bırakmadı.Hatta biz abartıp nerelere girdik bir bilseniz :kiki: Yani benim güvenimi kazanan bir lastik oldu.Ama kuru asfaltta ses yapıyor.

Elbette continental'ın kış lastiklerinden hep memnun kaldım :) Kuruda da ıslakta da yola yapışıyor mübarek.Hiç bir virajda korkmuyorum :D Roominin viraj kabiliyetini 2 kat arttırıyor diyebilirim..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bizim de passsatın üstünde yazlık 215 55 16 var..er300 turanza
kışlık daha önce goodyear UG kullandım gayet iyiydi..kışlıklar kastamonunun kışında 6 ay arabada. şimdi yine düşünüyorum UG mi Fulda mı yoksa petlas mı..?bunların arasındayım..UGde iki seçenek var, bir+7 bir de performance2 diye ..hangisi daha iyi?

bir de bilenler söylerse..215 55 16  yerine 205 60 16 olur değil mi?
yani 16 jant sabit kalıp diğer ebatlar değişirse
bilhassa 60-->55 olsa daha tutuunur öyle mi?

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;146651
...Doğan, bu ölçü değişiminde sonra araçta belirgin bir değişim hissettiniz mi ? Fiyat farkı inanılmaz seviyede olduğundan (Blizzak LM-30 için lastik başına 60 lira) ve bu ölçü yeni İbiza ve Polo'da da tercih edilmeye başlandığından bu seçeneği düşüneceğim sanırım.

Ha, yazlıkta ölçü değiştireceğimi sanmıyorum. Dayanabildiğimiz kadar dayanacaz.:++:..

bu ölçüye geçtiğimizden beri(2 kış geçirdik) araçta olumsuz hiç bir şey olmadı sadece jant çok hafif dışarda gözüküyor.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: omer06;146777
hakan:D

Geçecem zamanı var dur :D

Alıntı yapılan: mc pherson;146684
Ben de good year ug7 ve bridgestone lm 30 arasında kaldım. Çeşitli koşullarda her ikisi de yol tutuş anlamında bridgestone biraz daha iyi olmak kaydıyla performansı kanıtlanmış top grade lastikler. Daha önce vector serisi good year kullandım,güzel lastikti ama yanakları hassas ve inceydi. O nedenle direksiyon tepkileri araçta sanki lastik yerine sünger varmış gibi hissettiriyordu. Alacağımız lastik ince profilli olacağı için yanaklar önemli,Ankara'nın muhteşem yollarına gömmek istemiyorum bu lastikleri. O yüzden bridgestone.a daha yakınım. Gidip her ikisini de incelemeden birşey söylemek de doğru değil aslında. Vezni Abimi ziyaret zamanı geldi :)

Her iki lastiği çıplak göznen inceleyip elimlen tuttum, UG 7 çok çok daha kış-kar lastiği gibi geldi o hissi verdi. Desenide daha güzel şahsımca. Bridgestone gözüme aynı 4 mevsimler gibi gözüktü.

Çevrimdışı abidincek

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

ugur hocam bende farzimisal dedim yani yanak yüksekliği farlıdır demek istedim..

Alıntı yapılan: hakanerdogan;146656
Kanka ben Ultra Grip alıyom :D

iyi bir tercih ben geçen yıl aldım ankaaya gittim gece 22.00-23.00 sıraları ılgaz da karayolları şantiyesinde yani zirve sayılır biraz geniş bi alan vardı bi driff yapalım dedim lastikler o kadar iyi tutunuyorki yapamadım.. çokta fazla uğraşmadım açıkcası.. ama süper bi lastik

Her iki lastiği çıplak göznen inceleyip elimlen tuttum, UG 7 çok çok daha kış-kar lastiği gibi geldi o hissi verdi. Desenide daha güzel şahsımca. Bridgestone gözüme aynı 4 mevsimler gibi gözüktü.[/QUOTE]
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;146793
Sava eskimo tavsiye ederim arkadaşlar.Şirkette 3 sezondur kullanıyoruz.Bizim araçları hiç karda yolda bırakmadı.Hatta biz abartıp nerelere girdik bir bilseniz :kiki: Yani benim güvenimi kazanan bir lastik oldu.Ama kuru asfaltta ses yapıyor.

Abi sadece kardaki performansı ile tercih edilebilir. Ama genel anlamda ne kadar başarılı bir lastik olduğundan emin değilim. Soğu kuru ve ıslak zeminde performansından da memnun musunuz ?

Alıntı yapılan: hakanerdogan;146935
Her iki lastiği çıplak göznen inceleyip elimlen tuttum, UG 7 çok çok daha kış-kar lastiği gibi geldi o hissi verdi. Desenide daha güzel şahsımca. Bridgestone gözüme aynı 4 mevsimler gibi gözüktü.

Valla o konuda kar olayına çok takılmamak lazım Hakan. Kar dersen Blizzak bu alemin en kalın en baba lastiklerinden. LM 20 falan karı buzu yesin diye üretilmiş. Ama dikkat edersen lastikte su tahliye oluğu bile yok. Hani bu subjektif bir değerlendirme; ama ADAC'ta da ıslak zemin performansında biraz zayıflık söz konusu.

Bu LM-30 ise sanırım bu açığı kapatmak üzere geliştirilmiş. Bana göre kar performansından biraz kaybedecek bile olsa daha iyi bir tercih.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: abidincek;146950
ugur hocam bende farzimisal dedim yani yanak yüksekliği farlıdır demek istedim...

Bu konu yanlış bilinen bir konu tekrar hatırlatayım istedim ben de.:wnk:

55 veya 60 denilen yanak yüksekliği mm. cinsinden direkt bir yükseklik değildir.
Yanak yüksekliğinin taban genişliğinin %' si olarak değerini verir. Yani 205 mm.' lik taban genişliğinin %55' i kadar yanak yüksekliği var demektir.

Çevrimdışı fıratt

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben alacaksam olsam michelin veya continentaldan baska marka duşunmezdim kış şartlarında

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: samet;147248
ben alacaksam olsam michelin veya continentaldan baska marka duşunmezdim kış şartlarında
Nokian'da gayet iyidir :ok:
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Conti kıs lastiklerinden TS800 serileri gayet başarılı aslında.Ama ağır karlı yollarda UG extreme gibi is yapmaz.Ama şu var kuru asfaltta ise TS 800 daha başarılı..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: samet;147248

Alıntı yapılan: SubaruOutback;147669
Nokian'da gayet iyidir :ok:

Brigdestone da gayet iyidir, Goodyear da gayet iyidir, Dunlop da gayet iyidir, Pirelli de gayet iyidir... Bu konuda ortada pek çok başarılı örnek var. Kişisel ihtiyaçlara bakmak lazım daha ziyade.:)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]