škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

kışlık lastik?

Real81 · 156 · 68345

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün lastikçi Vezni Abimizden 4 adet Bridgestone LM30 almış bulunmaktayım :) Aracı aldığımızda üzerinde gelen o lanet Marshall mıdır nedir onlardan da kurtulmuş oldum nihayet. Aracın orjinal lastik ebadı 185 55 R15 idi,ancak fiyatının çok pahalı olması nedeniyle 185 60 R15 taktım. Lastik başı 60TL fiyat farkı var ikisinin. Ancak araç CVT şanzıman olunca neredeyse hiçbir fark göremedim hızlanmalarda falan. Asıl önemli gelişme aracın konforu ve sessizliğinde oldu tabi. Lastikler hakikaten çok sessizler. CVT şanzımanın o tatlı uğultusunu 60-70km/s hızlarda yol alırken hiç duyamamışım meğer :) Artan yanak yüksekliği ile beraber konfor da tam istediğim gibi oldu. Bir de ilginç olan yanak yüksekliği artmasına rağmen aracın direksiyon tepkileri inanılmaz derecede hızlı ve net oldu. Direksiyonun geri beslemesi de arttı. Yol tutuşunu da bir deneyim dedim;Ankaralllar bilirler,Etlik kavşağında aşağıya inip tam bir U dönüşü yaptığınız tünel var. Oraya yerler ıslakken 50 ile girdim Burada normalde kuru havada bile 40'dan sonra bırakırdı. Tabi bu yazlık marshalların dandikliği :)  Araç çizgiden hiç çıkmadı ancak içerdekilerin içi dışına çıktı tabi :++: Dişleri de oldukça derin,karda çok iyi performans göstereceğinden eminim. Beklediğim öncelikli olarak sessizlik,konfor ve yağışlı havalarda sorunsuz yol tutuştu. Karlı zemini daha test edemedim ancak diğer kriterde bu lastikler hakikaten hoşuma gitti. Kış lastiği alacak arkadaşlara tavsiyem uzakdoğu malı ucuz alternatiflerdense bu tip üst seviye ve birçok testte üst sıralarda yer alan modellere yönelmeleridir. Örneğin bu lastiklerin liste fiyatı 130TL;Kumho,marshal bilmem ne ise genelde 100-110TL (Benim adığım lastik ebadı için). Yıllarca kullanıp canımı emanet edeceğim bir ürüne vereceğim 100-150TL fark bence hiçbir şey. Almadan bir kez daha düşünün derim...

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mc pherson;148672
Bugün lastikçi Vezni Abimizden 4 adet Bridgestone LM30 almış bulunmaktayım :) Aracı aldığımızda üzerinde gelen o lanet Marshall mıdır nedir onlardan da kurtulmuş oldum nihayet. Aracın orjinal lastik ebadı 185 55 R15 idi,ancak fiyatının çok pahalı olması nedeniyle 185 60 R15 taktım. Lastik başı 60TL fiyat farkı var ikisinin. Ancak araç CVT şanzıman olunca neredeyse hiçbir fark göremedim hızlanmalarda falan. Asıl önemli gelişme aracın konforu ve sessizliğinde oldu tabi. Lastikler hakikaten çok sessizler. CVT şanzımanın o tatlı uğultusunu 60-70km/s hızlarda yol alırken hiç duyamamışım meğer :) Artan yanak yüksekliği ile beraber konfor da tam istediğim gibi oldu. Bir de ilginç olan yanak yüksekliği artmasına rağmen aracın direksiyon tepkileri inanılmaz derecede hızlı ve net oldu. Direksiyonun geri beslemesi de arttı. Yol tutuşunu da bir deneyim dedim;Ankaralllar bilirler,Etlik kavşağında aşağıya inip tam bir U dönüşü yaptığınız tünel var. Oraya yerler ıslakken 50 ile girdim Burada normalde kuru havada bile 40'dan sonra bırakırdı. Tabi bu yazlık marshalların dandikliği :) Araç çizgiden hiç çıkmadı ancak içerdekilerin içi dışına çıktı tabi :++: Dişleri de oldukça derin,karda çok iyi performans göstereceğinden eminim. Beklediğim öncelikli olarak sessizlik,konfor ve yağışlı havalarda sorunsuz yol tutuştu. Karlı zemini daha test edemedim ancak diğer kriterde bu lastikler hakikaten hoşuma gitti. Kış lastiği alacak arkadaşlara tavsiyem uzakdoğu malı ucuz alternatiflerdense bu tip üst seviye ve birçok testte üst sıralarda yer alan modellere yönelmeleridir. Örneğin bu lastiklerin liste fiyatı 130TL;Kumho,marshal bilmem ne ise genelde 100-110TL (Benim adığım lastik ebadı için). Yıllarca kullanıp canımı emanet edeceğim bir ürüne vereceğim 100-150TL fark bence hiçbir şey. Almadan bir kez daha düşünün derim...

Hayırlı uğurlu olsun.:)

Bilgiler için teşerkkürler, çok kişiye faydalı olacağına eminim.

Ama kendi yoğurdumun ekşi olmadığını da söylemem lazım.:D Zira Marshal kullanıcısıyım. Gerçi o yazlık modellerin çok ama çok saçma olduğuna eminim, ama kışlıklarda görüşlerinize pek katılmıyorum.:) Fiyat farkının da bizim ölçülerde tane başına 80 liradan az olmadığını belirtmem lazım.

Birde kullanım amacı önemli. Örneğin sizin kullanım amacınız için gerçekten mükemmel bir lastik almışsınız. Hatta benim ihtiyaçlarım da sizinkine yakın, imkan olursa LM-30 ilk düşüneceğim lastiklerden. Ama dediğiniz gibi testleri inceleyecek olursak pek çok lastiğin pek çok değişik alanda başarılı olduğunu görebiliriz. Örneğin LM-30 en sağlam rakiplerine göre kuru, ıslak ve buzda çok başarılıyken kar performansında azıcık da olsa geride. Öte yandan "karda iyi olsun, karda kullanmak için alıyorum" deyip Sava S3 alan kişi de kar dışında diğer bütün alanlarda zayıf olan bir lastik almış olacak.

Ha bunu niye yazdım, bu LM-30'un falan da olduğu çok sağlam ADAC karşılaştırmalarında Kumho KW-23 modeli de kuru ve ıslak zeminde ço başarılı görülüyor. Ha, diğer alanlarda biraz şişmiş olacak ki sıralaması iyi değil.:D
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yazlık Marshall kötüydü, ben de kullandım, sertti, tutunuması çok iyi değildi.

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Su iki desen hakkinda yorumlariniz var mi?

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;148730
Hayırlı uğurlu olsun.:)

Bilgiler için teşerkkürler, çok kişiye faydalı olacağına eminim.

Ama kendi yoğurdumun ekşi olmadığını da söylemem lazım.:D Zira Marshal kullanıcısıyım. Gerçi o yazlık modellerin çok ama çok saçma olduğuna eminim, ama kışlıklarda görüşlerinize pek katılmıyorum.:) Fiyat farkının da bizim ölçülerde tane başına 80 liradan az olmadığını belirtmem lazım.

Birde kullanım amacı önemli. Örneğin sizin kullanım amacınız için gerçekten mükemmel bir lastik almışsınız. Hatta benim ihtiyaçlarım da sizinkine yakın, imkan olursa LM-30 ilk düşüneceğim lastiklerden. Ama dediğiniz gibi testleri inceleyecek olursak pek çok lastiğin pek çok değişik alanda başarılı olduğunu görebiliriz. Örneğin LM-30 en sağlam rakiplerine göre kuru, ıslak ve buzda çok başarılıyken kar performansında azıcık da olsa geride. Öte yandan "karda iyi olsun, karda kullanmak için alıyorum" deyip Sava S3 alan kişi de kar dışında diğer bütün alanlarda zayıf olan bir lastik almış olacak.

Ha bunu niye yazdım, bu LM-30'un falan da olduğu çok sağlam ADAC karşılaştırmalarında Kumho KW-23 modeli de kuru ve ıslak zeminde ço başarılı görülüyor. Ha, diğer alanlarda biraz şişmiş olacak ki sıralaması iyi değil.:D

Teşekkürler. Dediğin gibi ihtiyaçlarımı belirleyip ona göre gidip nokta atışı yaparak aldım lastiği. Vezni Abi Petlas,Kumho veya Marshal olması konusunda baya ısrar etti. Bu arada Kumho-Marshal bire bir aynıymış kış lastiklerinde. Hatta kw23 Kumho Türkiye'ye gelmiyor,Marshal Kw23 olarak geliyor. Benim de alternatif olarak düşündüğüm Kw 23 idi. Sonradan dedim abi 100TL için benim kafamı yorma şimdi :) Taktıktan sonra kendisi dedi,uzakdoğu olanlarda sağa sola çekme ve yanaklarda balon olayını çok yaşıyoruz,iyiki bunları aldın diye...
Orjinal ebadında lastik başı Marshal-Bridgestone 65TL fark vardı. Ama bunlarda dediğim gibi 25TL idi fark. O nedenle Marshal almadım. Çok daha büyük tabanlı ve ince yanaklı bir lastik olsa araçta lastik başı 150TL'ye kadar çıkıyor bu fark. O zaman zorlanacak olsam alırdım marshal. Marshal-Kumho diş yapısını güzel tasarlamış,bir de yumuşak hamuru dayayınca lastik kış koşullarında canavar gibi yol tutuyor. Ama hem kışın güzel yol tutması hem de yuvarlanma direnci ve lastik sesinin düşük tutulması teknoloji ile oluyor. İşte bu da uzakdoğu mallarda pek yok.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alpko;148786
Su iki desen hakkinda yorumlariniz var mi?

Alttaki lastiğin sürtünmesi daha az olabilir.Bu yüzden daha sessiz olabilir.Bence alttaki lastik..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;149017
Alttaki lastiğin sürtünmesi daha az olabilir.Bu yüzden daha sessiz olabilir.Bence alttaki lastik..

Bana ustteki daha cekici gelmisti, ADAC oneriyor vs. diyordu sitede 1.lastik icin, ama  dedigini bi serviste sorayim o zaman.. Dankje :)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Üsttekinin diş açıklığı daha fazla, belki sırf kar üzerinde daha iyi olabilir ama gerek belirtildiği üzere ses konusu olsun gerekde yanal kavrama konusunda daha sıkıntılı olması muhtemel.

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;149099
Üsttekinin diş açıklığı daha fazla, belki sırf kar üzerinde daha iyi olabilir ama gerek belirtildiği üzere ses konusu olsun gerekde yanal kavrama konusunda daha sıkıntılı olması muhtemel.

Kar uzerinde iyi olmasi onemli benim icin, daha oncede anlasmistim Pirelli'ler ile kar uzerinden dag yolunda kaya kaya gidiyordum millet yanimdan basip geciyordu.  

Yasal olarak 15Kasim - 31Mart'a kadar kislik lastikler zorunlu bu donemde cogunlukla karli gececek, hem bu donemde en cok yolu Noel doneminde kat ediyorum yani kar yagisinin en yogun oldugu zaman.. Bilgi icin tsk Hakan..

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mc pherson;148796
Teşekkürler. Dediğin gibi ihtiyaçlarımı belirleyip ona göre gidip nokta atışı yaparak aldım lastiği. Vezni Abi Petlas,Kumho veya Marshal olması konusunda baya ısrar etti. Bu arada Kumho-Marshal bire bir aynıymış kış lastiklerinde. Hatta kw23 Kumho Türkiye'ye gelmiyor,Marshal Kw23 olarak geliyor. Benim de alternatif olarak düşündüğüm Kw 23 idi. Sonradan dedim abi 100TL için benim kafamı yorma şimdi :) Taktıktan sonra kendisi dedi,uzakdoğu olanlarda sağa sola çekme ve yanaklarda balon olayını çok yaşıyoruz,iyiki bunları aldın diye...
Orjinal ebadında lastik başı Marshal-Bridgestone 65TL fark vardı. Ama bunlarda dediğim gibi 25TL idi fark. O nedenle Marshal almadım. Çok daha büyük tabanlı ve ince yanaklı bir lastik olsa araçta lastik başı 150TL'ye kadar çıkıyor bu fark. O zaman zorlanacak olsam alırdım marshal. Marshal-Kumho diş yapısını güzel tasarlamış,bir de yumuşak hamuru dayayınca lastik kış koşullarında canavar gibi yol tutuyor. Ama hem kışın güzel yol tutması hem de yuvarlanma direnci ve lastik sesinin düşük tutulması teknoloji ile oluyor. İşte bu da uzakdoğu mallarda pek yok.

ADAC testlerini dikkatle inceledim de, bu KW23 cidden çok acayip lastik. Kuru zeminde önüne gelene vurmuş geçmiş.:rock1:
Arada sırada küçük farklarla geçildiği olmuş tabii. Ama hiçbir testte başarısız bir kuru zemin değeri yok. Yani KW-23 inanılmaz bir kuru zemin lastiği diyebiliriz. Öte yandan istikrarlı bir şekilde de karlı zeminde ancak ortalama denilebilecek bir performans sergilemiş. Hatta rakipleriyle kıyaslarsak, ortalamadan da düşük diyebiliriz. Islak zeminde ise fena değil.

Çok sürpriz bir lastik olduğu kesin.:)

Ha bu arada; Kumho - Marshal olayından bahsetmişken, bizim KW 19 da Marshal KW 19 aslında.:D Kumho ile tamamen aynı olduğundan bahsetme gereği bile duymamıştım.:)

=========================================

Matador MP-52 için 175 65 14 ölçülerinde şöyle bir test verisi var: http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2008_Winterreifen_Test_175_65_R14.aspx?ComponentId=29824&SourcePageId=31821

Islak zemin puanı pek iyi değil. Onun dışında çok saçma bir puanı yok.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2010, 04:18:35 Gönderen: SEAHAWK »
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı dgca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mc pherson;148796
Vezni Abi Petlas,Kumho veya Marshal olması konusunda baya ısrar etti. Taktıktan sonra kendisi dedi,uzakdoğu olanlarda sağa sola çekme ve yanaklarda balon olayını çok yaşıyoruz,iyiki bunları aldın diye...

Kusura bakmayın ama Vezni abiniz lastikleri taktıktan sonra mı size satmaya çalıştığı uzakdoğu ürünlerda çekme ve balon olayından bahsetti? Bana baya bi ilginç geldi de..:hmm::ban:

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyu tam olarak bilmediğiniz için ilginç gelebilir. Bu konu şöyle açıldı;araçta sola çekme vardı abi istersen rot ayarına da bir bakalım dedim. Gerek yok,büyük ihtimal lastiktendir dedi. Uzakdoğu mallarında lastikte çekme veya balon olayını yaşıyoruz dedi. Hatta ondan sonra bunlarda öyle bir sıkıntı olmaz,aracın çekme olayı da geçecektir büyük ihtimal dedi. İyiki bunları aldın dedi. Zaten araçta dalma veya yüksek hızlarda gezinme olmadığı için çekmenin rottan kaynaklanması düşük bir ihtimaldi. Yine de kontrol amaçlı baktıralım dedim. Ama dediği gibi hiç gerek kalmadı. Araç şu an ip gibi.
Konuya gelecek olursak aslında ne amaçla söylediğini biliyorum. İlk başta orjinal ebatta takacağımı düşünerek direk çok pahalı yapma gel Marshal takalım dedi. Ancak söylediğim ebadı getirip taktıktan sonra iyiki 3 kuruş fazla verip bunları taktın dedi. Kış lastikleri pahalı olduğu için insanlar olabildiğince ucuza kaçıyorlar. Benim gibi nadir biri,Abi fazlası neyse vereyim kalitelisinden takalım deyince dumur oldu tabi :) Yani iyiki fazladan para verip bunları taktırdın dedi. Ayrıca kaç senedir tanıdığım birisi. Bana karşı tek bir yanlışını görmedim. Lastik sağa-sola çekse ne bileyim balon yapsa gitsem yanına ve garantiye girmese ki girmez zaten direk düşünmeden değiştirir. Yazlık lastiklerimizi paketleyip bize hiç sormadan depoya kaldırdı. Ayrıca 2 jantta eğiklik vardı. İkisini de ücretsiz olarak onardı. Ben ücretini ısrarla vermek istesem de almadı. Ayrıca far temizliği yapılması gereken araçları sürekli bana yönlendiriyor ve hiçbir karşılık beklemiyor. Umarım nasıl bir esnaf ve insan olduğunu anlatabilmişimdir.

Çevrimdışı dgca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Göker Bey konuya açıklık getirdiğiniz için tşk ederim. Muhakkak ki senelerdir tanıdğınız bir esnafın size olan samimiyetini test ettiğiniz için bugüne kadar onla alışveriş yaptığınız ortada. Bu konuda ustanıza bende uğramak isterim, zira benimde lastiklere ve samimi bir esnafa ihtiyacım var, bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum, mümkünse pmden cevabınızı bekliyorum:+1:

Çevrimdışı dgca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kış lastiklerine geçtim sonunda. Gerçi Göker Bey'in tavsiyesi üzerine aramaktan bitap düştüğüm Vezni ustasına ulaşamadan bir good year bayisinden UltraGrip 7+ satın aldım. Daha önce araç üzerinde bulunan 5 yaşındaki conti ecocontact lardan sonra araç sanki bulutların üzerinde gidiyormuş hissiyatı verdi. Yol sesi muazzam seviyede kesildi, yok denilecek kadar az seviyeye indi. Sıra taksitlerini ödemeye geldi:ok: