škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ön takım başıma bela

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ersony61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar, ön takımdan ( ön sağdan özellikle ) bozuk parke yolda çukurlarda ses geliyordu, amartisörler patlamıştı.hemen değiştirmedim biraz sürdüm üstüne.sonra değiştirmeye gittiğimde, ön iki amartisör, amartisör kafasındaki bilyalar, disklerım bozuk oldugu için onlarıda değiştirmiştim, tabla burcları değişti.ustaya diğer parçalarıda kontrol et dedim.rotları falan baktı sağlam dedi.bu saydıklarım değişti.bunları yaptıralı yaklaşık 4 ay oldu.ama nedense hala istediğim gibi taş gibi olmadı ön takımım.bizim trabzonun parke yolları aşırı derecede bozuk.tarlada gidiyoruz resmen şehir içinde bazı bölgelerde.yemin ediyorum o yollara girince zorunlu olarak, acıyorum arabaya.ön takımım amartisör patlak iken  düzgün parkede bile tıkır tıkır yapıyordu.şimdi ise o parke yolun aşırı derecede bozuk olan yerlerinden geçerken, ön takımda biyerlerde boşluk oldugunu hissediyorum.özellikle sağ tarafda biraz daha fazla sanki.aşırı derecede ses alamıyorum, yada alıyorum ben ayırt edemiyorum o bozuk parkeden gelen sesleri.bu değişen parçalardan sonra, başka hangi parçalar ön takımda boşluk ses yapar.birisine sordum, adam bakmadımı değişmedimi dedi amartisör takozlarını.değişmedi dedim.baktımı onuda bılmıyorum.baksada anlarmı onuda bilmiyorum :) şimdi ben arabayı yapan ustaya getircem ama, belki aklı kesmez.birazda ben yönlendirmek istiyorum.nerelere bakılması gerek arkadaslar, nasıl anlaşılır, adam levyeyı koyup bakıyo, bunu yapmasıyla rotun bozuk oldugunu tam anlayabiliyomu mesela, akıl verin bana lütfen.ön takım taş gibi olsun istiyorum

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle rot ayarını kara düzen yaptırmayın; son derece gelişmiş hassas makinalar var, bu cihazlara sahip bir yerde rot ayarını yaptırin.

Ön takımdan "lıkırtı" benzeri ses geliyor ve tekerde boşluk var gibiyse z rotlardan olabilir.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ersony61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;534031
Öncelikle rot ayarını kara düzen yaptırmayın; son derece gelişmiş hassas makinalar var, bu cihazlara sahip bir yerde rot ayarını yaptırin.

Ön takımdan "lıkırtı" benzeri ses geliyor ve tekerde boşluk var gibiyse z rotlardan olabilir.

ben bu parça değişimlerını yaptırdıktan sonra direk rot ayarcıya gittim.o kadar parça değişdiği halde milimetrik çok az bozulma var dedi ve yaptı.hatta sordum ona her arabanın ayarı aynımı diye.oda bana yok arabanın modelini bılgısayardan seciyorum dedi.lıkırtı amartisör patlak iken vardı.şimdi çukurdan geçerken yada aşırı bozuk çukurlu sayılabılecek parke yolda boşluk oldugunu hissediyorum.lıkırtı diyemem buna.tak tak derim ancak.z rotun bozuklugunu usta nasıl test ediyor

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ersony61;534040
ben bu parça değişimlerını yaptırdıktan sonra direk rot ayarcıya gittim.o kadar parça değişdiği halde milimetrik çok az bozulma var dedi ve yaptı.hatta sordum ona her arabanın ayarı aynımı diye.oda bana yok arabanın modelini bılgısayardan seciyorum dedi.lıkırtı amartisör patlak iken vardı.şimdi çukurdan geçerken yada aşırı bozuk çukurlu sayılabılecek parke yolda boşluk oldugunu hissediyorum.lıkırtı diyemem buna.tak tak derim ancak.z rotun bozuklugunu usta nasıl test ediyor
Dediğim ses yoksa z rot değildir muhtemelen. Aracı lifte kaldırınca tekeri yatay eksende ileri geri yapınca teker bir miktar hareket eder.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ersony61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;534041
Dediğim ses yoksa z rot değildir muhtemelen. Aracı lifte kaldırınca tekeri yatay eksende ileri geri yapınca teker bir miktar hareket eder.

ön takımın sorununu burda bulamayız tabikide, ustaya gittiğimde usta anlayabilecekmi diye düşünceliyim.acaba amartisör takozlarından yaparmı, onları değişmemişdi.pahalı birşeyde değilmiş zaten.değişmesine ne kadar ustalık alır acaba, zormu değişmesi.yani bu kadar parça değiştim arabada, para harcadım.geriye kalan ucuz parçalar kaldı.benım bildiğim kadarıyla başka parça kalmadı.aklıma gelen rot, z rot, amartisöz takozu, başka birşey varmı?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni takılan amortisörlerin şaseye bağlantılarının da düzgün yapıldığından emin olun.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ersin Bey merhaba. Ben de Trabzondayım. Hangi servise götürdünüz aracı? Büyük sanayide Vural Otomotiv var parça satıyor. Onlar hangi işi hangi ustanın yapacağı konusunda oldukça bilgililer. Benim de ustam var tavsiye edebileceğim. Gerek mekanik gerekse de rot/balans olarak.