škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

vw sıkıntısının Skoda uzerınde kı etkısı ne olur?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kablan12

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merjaba arkadaslar dunyayı sallayan haber vw uzeırnde deger kaybına gıdecek gıbı gorunuyor, skoda uzerındekı etkısı ne olacaktır?

ayrıca bu durum mevcutta bındıgımız araclar ıcın ne tur durumlar yaratacak? Gerı cagarılma vs ıslemler olacak mı?

Çevrimdışı rapcep

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kablan12;534612
Merjaba arkadaslar dunyayı sallayan haber vw uzeırnde deger kaybına gıdecek gıbı gorunuyor, skoda uzerındekı etkısı ne olacaktır?

ayrıca bu durum mevcutta bındıgımız araclar ıcın ne tur durumlar yaratacak? Gerı cagarılma vs ıslemler olacak mı?

zaman gostericek vw grubu haric diğer firmalardada emisyon skandalı cıkarsa değisen birsey olmaz ama sadece vw grubunda olursa bu skandal piyasası duser vw gurubunda olan aracların satısları duser  dusuk kar oranları ile satıs yapmak zorunda kalırlar 1 ulkede suan satısı yasaklanmıs durumda

bence en buyuk cezayı alması gerekiyor haksız rekabet edip motoru gelistirmeyerek daha cok kar elde ettiği için

vw gurubu araclarına yazılım yukleyerek değerleri farklı gostermekle uğrasıcağına dizel motorlarını gelistirseydi rakip firmalar karsısında guclu hp tork veren motorlu araclar kullanıcaktık

rakipleri 1.6 dizelde 130 160 hp guclerde iken vw yıllardır 105 hp de kaldı

Çevrimdışı ilkerA5

• SkodaTR
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
motor aynı olduğu için skodayı seatı etkiler.

vw nin yaptığı rezillik. adamlar aracın teste girdiğini yazılımla tespit edip farklı sonuç çıkacak şekilde programlamışlar. ABD bu konuda çok katı. Biz yine 1.6 motor olsun bineriz dayı havaya isterse kurum atsın önemi yok derizde :) Birkaç ülkede daha özellikle ABD de satışı yasaklanır olursa vw gerçekten halk arabası olma yoluna girmiş olur. Fahiş fiyatlar kabul edilebilir düzeye inecektir.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence pek bir etkisi olmaz...
yazdığı emisyon değerinden fazlası var diye vw, malını 5000-10 000 indirecek değil, 2. elde bu nedenlerle bu arabayı almam diyecek kişi de çıkmaz, bu durumda audi, skoda ve seat da değerini kaybetmez...
Tüketici sadece aldığı konfora, sağlamlığa ve arıza karakteristiğine bakar.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
türkiye de hiç birşey değişmez gibi geliyor bana. Ama diğer ülkelerde etkileneceği kesin

Çevrimdışı Sanç

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Türkiye de Avrupa ülkeleri gibi egzoz emisyon değerlerine göre vergi alsaydı büyük sorun olur derdim ama bu şartlarda bizde pek değişme olmayacaktır. Zira çevre duyarlılığımız sıfırın altında olduğundan ülke ve millet olarak pek önemi yok emisyon değerlerinin.. Olması gereken tabi ki derhal satışlarının durdurulması, mercek altına alınması ve ağır yaptırım uygulanmasıdır.

Çevrimdışı onuroktay

• FabiaLovers
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.onuroktay.com
TR Piyasasında değil de AB ve ABD piyasasında Skoda etkilenir.

Skoda VW 'yi satın alıyormu$ ahahahaha ne gülerim :)

VW hisseleri %32 eridi. yani dedikleri gibi topun ciddi ağzındalar şu an.

Çevrimdışı bilen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Etkilenen motorlar genelde 2013 öncesi modeller. Büyük ihtimalle skoda da buna benzer durum var. Avrupa piyasasında vw ve grup araçlarının prestiji etkilendiği ve satış rakamlarını etkileyeceği ve hatta bazı kullanıcıların daha şimdiden arabalarını satmak için giriştikleri biliniyor.
Ancak Türkiyede böyle bir durum çok fazla olmaz. Ülke olarak EU standardlarına uyması gereken araçlar satmadıkları için ileride dava açan olur mu bireysel bilemiyorum...

Çevrimdışı mstfthr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ww de ne olursa skoda audi seat ta aynı çünkü motorlar aynı ww bazı ülkelerde çöküşe geçebilir ama Türkiyede yine 1 numara olmayı sürdürür.değil 40 kat 140 olsa da Türkiyede farketmez ayrıca yediği cezayla kalır bence belki yasaklamalara karşın araçları çağırıp değişiklik yapabilir

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: bilen;534682
Etkilenen motorlar genelde 2013 öncesi modeller. Büyük ihtimalle skoda da buna benzer durum var. Avrupa piyasasında vw ve grup araçlarının prestiji etkilendiği ve satış rakamlarını etkileyeceği ve hatta bazı kullanıcıların daha şimdiden arabalarını satmak için giriştikleri biliniyor.
Ancak Türkiyede böyle bir durum çok fazla olmaz. Ülke olarak EU standardlarına uyması gereken araçlar satmadıkları için ileride dava açan olur mu bireysel bilemiyorum...

Fabrikada tek standarta göre motor üretilir (avrupa için). Şu an avrupada euro 6 standardı kullanılıyor, bizim ülkemize gelenlerde bu standartta.

Durumlar netleşsin, ihtimal dahilinde olursa ilk dava açanlardan biri biz oluruz yüksek ihtimal. Hep onlar mı bizi söğüşleyecek satışta ve serviste, birazda biz kapılarına dayanalım :)

Çevrimdışı koraycan35

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
3 yıldır dpfli araçlar kullanıyorum ve diğerleriyle aynı vergiyi veriyorum.defalarca ulaştırma bakanlığına mail attım aradılar araştıracaz diye ama hikaye.bu skandaldan bizim ülkemizde hiç bişey olmaz.çoğunuz araçlara en fazla 5 yıl yada 70_80 bin binip satıyosunuz.ama bizim gibi çok yol yapanlar elbet euro 5 ya da 6 sınıfının getirdiği motor parçaları yüzünden çok sıkıntı yaşayacağız

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: koraycan35;534712
3 yıldır dpfli araçlar kullanıyorum ve diğerleriyle aynı vergiyi veriyorum.defalarca ulaştırma bakanlığına mail attım aradılar araştıracaz diye .............................z

Sanayi ve teknoloji Bakanlığına atsaydınız keşke...Ulaştırmayla pek bi ilgisi yok bu işin...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
volkswagenin darboğazdan kurtulmak için audiyi ya da  porcshe i satabileceği söyleniyor umarım skodayı satmaz. Bizim için en kötüsü bu olur gibi geliyor bana..

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Türkiye'de genel kaygı , aracımın değeri düşer mi ? Yönünde...

Küçük bir kesim hariç kimsenin çevre kirliliği ve insan sağlığına verdiği zararla ilgili bir kaygısı yok. Tabi bu normal bizim ülkemiz için. Bugün itibarı ile sanırım 3 veya 4 ülkede satışları geçici olarak durduruldu VW 'nin.

Dün akşam Türkiye için de bir soruşturma - araştırma başlatıldığına dair bir şeyler okudum . Aslı var mı bilmiyorum.

Şu an mesele gittikçe büyüyor gibi görünüyor. Bunun VW ve aynı grubun markaları üzerinde maddi ve manevi etkilerinin olacağı kesin.

Türkiye için baktığımızda, tabi ki burada da etkisi olacaktır. Ancak bu ikinci el piyasasında düşüş , sıfır km satışlarında büyük gerileme şeklinde gerçekleşmez diye düşünüyorum.

Bizler kısa sürede bu düzenbazlığı unuturuz. Ancak VW'nin Dünya piyasasında yarattığı bu kötü imajı düzletmek için yıllarca uğraşması gerekiyor.

VW' nin yeni CEO 'su Matthias Müller'in işi gerçekten zor..