škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Egsoz emisyondan geçemedim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı melo_32_75

• ST Bursa
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: melo_32_75;535725
Arabayı geri gönderin hatalıdır :)

İyi fikir:ok:

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün Ustaya götürdüm aracımı. Makinaya bağladı ve araçta çiğ atma olduğunu söyledi.Ateşleme sistemi veya enjektörlerle ile ilgili bir sorun olmadığını anlamış olduk. Sorun tamamen katalizörden çıktı.
İkitelli deki çıkmacılara gittim ve aracıma uygun bir katalizör buldum.Kazalı bir araçtan çıkma , sağlam ve temiz. Bu araçlarda iki tane katalizör olduğu için hangisinde sorun olduğunu anlamak için egsozcuya gittim ve Şok!!! katalizör sondaki içi boşaltılmış :) Hemde görünmesin diye üstten boşaltılmış.Anladık ki aracın altındaki değişecek. He birde Spiralde bozulmuş iyice o da değişecek.
Gelelim parça fiyatlarına : Kat+spiral birada 300 tl istedi
değişime işçilik 150 tl
Yarın parçaları değişip sonucu sizlere yazacağım.

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İnşallah bununla geçmiş olur. Katalitiği çıkma bulmanız çok iyi olmuş. Sonucu merakla bekliyoruz.

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
150 TL işçilik biraz yüksek gibi. Bu fiyatlara triger seti değişimi (en az 3 saat) yapılıyor. Buradan kıyas yapılabilir.

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
En sonunda egsoz emisyondan geçtim.
Bugün parçayı çıkmacıdan aldım ve egsozcunun yolunu tuttum. Benim araçta çift katalizör var üst kat ın bitiminden kesip boru ve spiralle beraber çıkma parçayı kaynattık.
Bu arada üstteki katalizöründe içinin boşaltıldığını görünce resmen yıkıldım kaldım . Söktürüp yine çıkmacının yolunu tuttum ama nafile eşdeğer bir çıkma orjinal bulamadım.
Başım önde tekrar egsozcuya gittim. Üstteki içi boş katı tekrar taktırıp aldığım çıkma orta kat spirali monte ettirdim.
Veee sonuç olarak muayeneden geçti ucu ucuna da olsa.
Siz siz olun ikinci el aldığınız araçta katalizör varsa içi dolu mu değil mi kontrol ettirin. Bazı kendini bilmez kişiler içini boşalttırıp tozunu satıyorlarmış. Çok değerliymiş diye duydum . Yaklaşık 250 tl civarı.

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun. Km.si yüksek araçlarda katalitik soru işaretidir her zaman. En büyük düşmanı kalitesiz yakıttır. Özellikle benzinli araçlarda bir kere bile kurşunsuz benzin (yani kaçak istasyonlarda çok ucuza satılan) kullanmak katalitik konvertörü bozabilir.

Evet içindeki malzeme çok değerli ve bu yüzden uyanık (!) egzozcular biraz işten anlamayan birini gördüklerinde katalitiğin içini boşaltmayı böylece aracın rahatlayacağını dikte ederek bu değerli malzemeyi (yüksek sıcaklıklara dayanıklı magnezyum alüminyum silikat seramik) alıp satıyorlar.

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nihat Bey merakımdan soruyorum. Gerçekten üst değer 0.30 mu? Siz hangi değerle geçtiniz?

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahcekapiliyavuz;536426
Nihat Bey merakımdan soruyorum. Gerçekten üst değer 0.30 mu? Siz hangi değerle geçtiniz?

Değerler bunlar. Yanlışım varsa düzeltin. Üst sınır 0.30 benzinli katalizörlü araç için.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Egzoz emisyon testi için sakin TUV e gitmeyin. Dışarda yaptirdiktan sonra TUV e muayeneye gidin.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Egzoz muayenesinde TUV de sıfır araç dahi zor geçer.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bakalım bu sefer katalizörsüz giricem geçicek mi aceba merak ediyorum :D

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;566329
bakalım bu sefer katalizörsüz giricem geçicek mi aceba merak ediyorum :D

Ben bigün kadettle girdim karabükte tanıdıktı usta. Bas dedi abandım bende şöyle güzelcene atmo dizel kara dumanına boğdum ortalığı geçemedi tabi[emoji23] dayı dedi yeğenim az gaçıl o ne öyle gavura basar gibi basıyon. Dayı şıp diye geçirdi kendi basınca[emoji23] sende geçersin elbet reis