škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aranıza yeni katıldım ama dakika bir gol...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Bugün 1994 model 103000 kmde (yüksek yüksek ihtimal düşürtülmemiş) benzinli bir favoritle aranıza katıldım. Araçla ilgili ilk etapta bazı şeyler ilgimi çekti. Siz değerli forum arkadaşlarımla da paylaşmak isterim.

Öncelikle aracın göstergeleri çok oynak ve kesinlikle doğruyu göstermiyorlar. Belki benzin doğrudur? Mesela sahil yolunda km göstergem 60 gösteriyordu ama gps 70 gösteriyor. Gpsten eminim doğru ama km saatine ne oluyor yahu. Sonra anlayamadığım bir zaman 90km civarında gpsle aynı göstermeye başlıyor. Devir göstergesi ise bi 2500de bi 3500de ama sabit yani 3000i pek sevmiyor sağa sola düşüyor mesela ama rolanti normal gösteriyor sanırım. Bu araç 3500 devirde 90 yapmıyor dimi!?

Bu sorun da sanırım kalbüratörle alakalı. Bazen ilk çalıştırıyorum devir 1500de çalışıyor ufak gaz verip çekiyorum 800e düşüyor falan çok acayip. 3. Karbüratörlü aracın bu diğer ikisinde olmamıştı. Otomatik jikle varmış sanırım bunlarda ondan şüpheleniyorum.

Bir diğer sorun. Araba biraz fazla yakıyor gibime geldi. Neye göre diyorum kırmızı ışıkta bolca çiy benzin kokusu aldım ve araba yolda giderken sanki pis benzin gelmiş gibi öksürüyor tekliyor. Bazen de düz yolda giderken sanki gazlıymış da gaz bitmek üzereymiş gibi gaz yemiyor yığılıyor. Neden yapar acep?

Son olarak aracın termostatı aşağıda ilk çizgi başlangıcından yukarı çıkmıyor. Fan sesi de duymadım ama acep termostat mı bozuk? Ya da müşir?

Aracın egzozundan anormal renkte duman vs gelmiyor. Yokuşta pek çekmiyor gibi gaza basınca da abiii yapma allahasen tam basma bari noooluuuuurrrr diyor sanki anlayamadım şahsen.

Bu araç normalde benzinde ne kadar yakar ki? Çok sakin kullanırım karakter olarak. İlginiz için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2015, 23:54:16 Gönderen: Mustaphalanx »

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vallahi Allah'in sevgili kuluymussunuz. Cok cok guzel bir favorit almissiniz.

Devir saatindeki oynaklik ve arada oksurme %90 dostrbutorun icerisindeki tevzi makarasindan kaynakli. Miyadi dolmus ivedilikle degismesi gerek. 20-25₺ bir fiyati vardir. Degistirilip avans ayari duzgun yapildi mi devir saati cekis yakit hepsi duzelir.

Ilk marsa bastiginizda ilginc bir sekilde aracin jiklesi calisiyor. Bu da guzel bir ozellik. En son 10 sene once bizim formaninki de calisiyordu forum ahalisi olarak hayretler icerisinde bakiyorduk Allah Allah diye. Genelde bozuktur. Sansa sizinki saglam calisiyor. Sakin ha kurcalatmayin. Gayet normal.

Cig yakit olayina en son gelelim. Tevzi makarasi degistikfen sonra guzel bir ayarla araba cilllop gibi olur.

Tas catlasin 50₺ sikismis sizin arabaya. Hemen "isin ehli" bir ustaya goturun. Yolda birakir yoksam

Merak ettim Allah bilir far yukseklik ayari da calisiyordur sizin arabanin. Gece farlari yakip bir duvara yanasin. Direksiyonun sol tarafinda far acma kapama dugmelerinden asagida yuvarlak cevirmeli bir zamazingo olacak. Normal pozisyonu sol taraf en uste cevrilmis vaziyette olacak. Siz dugmeyle oynadikca farlarin duvara yansimasinin yuksekliginde bir degisiklik oluyor mu bakin. Eger o da calisiyorsa yarin geleyim benim fabia ile takas edelim :)

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;535749
Merak ettim Allah bilir far yukseklik ayari da calisiyordur sizin arabanin. Gece farlari yakip bir duvara yanasin. Direksiyonun sol tarafinda far acma kapama dugmelerinden asagida yuvarlak cevirmeli bir zamazingo olacak. Normal pozisyonu sol taraf en uste cevrilmis vaziyette olacak. Siz dugmeyle oynadikca farlarin duvara yansimasinin yuksekliginde bir degisiklik oluyor mu bakin. Eger o da calisiyorsa yarin geleyim benim fabia ile takas edelim :)

Aaaaaaa ayıp ettiniz denemem mi o da çalışıyor. ;) Aracıma nazar değmesin diye fotolarını atmıyorum. Çalışmayan hiçbir aksamı yok. Sadece sinyal kolu ve dörtlü lambası değişmiş. Marşpiyerlerde çizik yok tavan bembeyaz daha solma yok. Hiç sigara içmemişler Maşallah. Döşemeler lacivert mor ve gram deforma yok nokta hata yok! Modifiye yok saçma sapan hiçbirşey eklenmemiş. Hoparlor delikleri bile sağlam. Tüm camlar fabrika camı etiketler duruyor... Hah aklıma gelmişken güneş yüzünden benden önceki sahibinde göğüsün ön ucunda çok azcık kalkma olmuş ama çatlama patlama yok. O kalkıklık döşemeciye gitsem geri yapıştırılır mı? Ufacık bişi ama çok gözüme batıyor.

Yarın bizim göstergeye baktırmak için bi arkadaşı ayarladım. Acep hiç elletmesem mi?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence oncelikle tevzi makarasini degistirin. %90 tevzi makarasi yuzunden o gosterge de sapitiyor. Hizda ve hararette bir anormallik yok hersey normal.

Hatta arabayla baya gezdikten sonra stop edince devir gostergesi bi sahlanip oyle kapaniyodur arada. Yolda kalmadan acil tevzi makarasi degissin avans ayari yapilsin. Dert tasa gecmezse gel beni bul :)

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;535753
Bence oncelikle tevzi makarasini degistirin. %90 tevzi makarasi yuzunden o gosterge de sapitiyor. Hizda ve hararette bir anormallik yok hersey normal.

Hatta arabayla baya gezdikten sonra stop edince devir gostergesi bi sahlanip oyle kapaniyodur arada. Yolda kalmadan acil tevzi makarasi degissin avans ayari yapilsin. Dert tasa gecmezse gel beni bul :)

Aga iyi diyon da hız göstergesi 60 diyor gps 70 diyor maltepede eds beni bi yakalarsa... Bu arada gps pederin arabada (accent era) düşük gösteriyordu. Era 70 derken gps 67 diyordu. Ben anlamadım bu işi :) Tamam usta derhal tevzi makarasını değiştiricem ama avans ayarını maltepe tarafında kime yaptırırım bilmiyorum. Gideriz bi de içine ederlerse...

Bu arada sizin fabianın far ayarı çalışmıyor mu yoksa? :P :D
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2015, 00:35:27 Gönderen: Mustaphalanx »

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Far yükseklik ayarı da mı çalışıyomuş

elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı ilkerA5

• SkodaTR
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
GPS in hız değerine pek güvenmeyin. +-%10 sapma yapabilir.

Tabi bunu söylemekle size bir faydam olmayacak ama yinede belirtmeden geçemedim :)

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurcnplt;535755
far yükseklik ayarı da mı çalışıyomuş

Herkesinki bozuk mu? Sağlam olan yok mu? O_o

Alıntı yapılan: ilkerA5;535758
GPS in hız değerine pek güvenmeyin. +-%10 sapma yapabilir.

Tabi bunu söylemekle size bir faydam olmayacak ama yinede belirtmeden geçemedim :)

Şahsen gps'e güvenmeyi seçiyorum şimdilik. İlginiz için teşekkürler :)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla hiz gostergesi isine gelincr de ne gps e ne kadrana guvenmemek lazim. Her arabanin kadrani +-%8 hata payiyla uretilir.

En guZeli su hizinizi okuyan radarlar var ya oraya gore neyin ne oldugunu ogrenmek

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;535763
Valla hiz gostergesi isine gelincr de ne gps e ne kadrana guvenmemek lazim. Her arabanin kadrani +-%8 hata payiyla uretilir.

En guZeli su hizinizi okuyan radarlar var ya oraya gore neyin ne oldugunu ogrenmek

Boşverin yahu yavaş gitsek yeter. :D

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim arabanin hiz gostergesi aldigim gunden beri tik tik atiyor mesela 100 e kadar. Analog saatin saniyesi gibi. Hic kurcalamadim gozume bile batmiyor

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mustaphalanx;535760
Herkesinki bozuk mu? Sağlam olan yok mu? O_o

Herkesinki sağlam da,
 favorit ve felicialardaki sistem mekanik olduğundan, ve de işinin ehli ustalar bozup, sonra da tamir edemediğinden bu modellerde çalışanını bulmak zordur...şaşkınlık bu yüzden...
ilk işiniz Doğukan Bey'in söylediği distribütör parçaları ve avans ayarı olsun,
km saati için de, km telini iyice bir yağlatın ya da değiştirin, sayacı kurcalatmayın, yoksa yarın da ''km günlük sayacı sıfırlanmıyor'' konusu çıkmasın...
Hoşgeldiniz, kazasız-cezasız...

Alıntı yapılan: DDŞ!;535766
Benim arabanin hiz gostergesi aldigim gunden beri tik tik atiyor mesela 100 e kadar. Analog saatin saniyesi gibi. Hic kurcalamadim gozume bile batmiyor

Yeni nesil arabalarda km göstergesi elektronik olup, step motorla çalışıyor, (o yüzden yeni arabalar kaza yaptığında km ibresi son gösterdiği hız değerinde takılı kalıyor, eskilerde mekanik ve yaylı olduğundan tekrar sıfıra iner)  ya o motorda, ya da onun sürücü devresinde elektriksel bir sorun olmalı.
seni rahatsız etmiyorsa sorun yok ama onu tamir edecek usta zor, çıkma gösterge değişimi ile pahalı bir şekilde çözülür...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;535770
Yeni nesil arabalarda km göstergesi elektronik olup, step motorla çalışıyor, (o yüzden yeni arabalar kaza yaptığında km ibresi son gösterdiği hız değerinde takılı kalıyor, eskilerde mekanik ve yaylı olduğundan tekrar sıfıra iner)  ya o motorda, ya da onun sürücü devresinde elektriksel bir sorun olmalı.

seni rahatsız etmiyorsa sorun yok ama onu tamir edecek usta zor, çıkma gösterge değişimi ile pahalı bir şekilde çözülür...

Engin abi inanir misin hic umrumda bile degil.

Acsam ben cozucem derdini de ugrasasim yok

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;535778
Engin abi inanir misin hic umrumda bile degil.

Acsam ben cozucem derdini de ugrasasim yok

Ama anlattığın gibiyse, yani tık tık hareket ediyorsa o da ayrı bir janjan...selamlama hesabı...bence de uğraşmaya değmez...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen oyle. Dusuk hilarda tik tik sonrasi normal. Oyle kabul ettim ben kendisini