škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İş çıkışı arabamla ilk gece trafik deneyimimi yaşadım ve gülme krizine girdim.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yeniden merhaba arkadaşlar çok fazla konu açıyorum biliyorum ama bu akşamki yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. :D

Öncelikle bu 94 favoritimi almamdan bu yana bu araçla yaşadığım ilk trafik deneyimim. Akşam 6da işten çıktım maltepeden küçükçekmeceye yola çıktım. Bilseydim çıkmazdım çok rezillikti. Yola çıktım herşey normal hava azcık karardı yaktım farlarımı. Sağ şeride geçmek için verdim sinyali o da ne! Araba hem sinyal veriyo hem de uzunları yakıyo! Dedim acaba selektör mü takılı kaldı? Yooo sağ sinyal veriyorum hem sinyal veriyor hem uzunları yakıyor. Hobaaa dedim sağa geççez diye kesin birinden yicez dayağı hadi bismillah.. :D Nitekim yine sıkışık bir anda sinyal verdim selektör atmaya başladı öndeki adam ne var lan diye kaldırınca elini tırstım dedim abi sensin kapadım farları. Adam insin aşağı gel de anlat :D

-Abi ben şey eeee sinyal kolum bozuk da (dıkş*)

Benden önceki sahibi elektrik işleri için manava, bakım için züccaciyeye, motoryağı değişimi içinse lokantaya falan gitmiş herhalde. :D Ya da benim gibi iyi bir usta bulamamış. (Dedeye sahip çıkalım sevgili forum arkadaşlarım Allah rızası için istanbulda bir skoda elektrikçisi ve motor ustası tavsiyesi lütfen...) :)

Sonra baktım arabanın harareti ortaya yaklaşmaya başladı araç haliyle fan açtı. Devir düştü motor sesi oldu 1.9 tdi. Titredi etti neyse sonra stop etmeye başladı. 1de kalkıyorum debriyaj 2, araba ben tam vitesi atarken stop -_- Bunu bugün hiç yoksa bi 30-40 kere yaşadım. Sadece park esnasında 4 kez stop etti.
 Yardımlarınızı bekliyorum çaresizim... :)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mustaphalanx;536419
Yeniden merhaba arkadaşlar çok fazla konu açıyorum biliyorum ama bu akşamki yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. :D

Öncelikle bu 94 favoritimi almamdan bu yana bu araçla yaşadığım ilk trafik deneyimim. Akşam 6da işten çıktım maltepeden küçükçekmeceye yola çıktım. Bilseydim çıkmazdım çok rezillikti. Yola çıktım herşey normal hava azcık karardı yaktım farlarımı. Sağ şeride geçmek için verdim sinyali o da ne! Araba hem sinyal veriyo hem de uzunları yakıyo! Dedim acaba selektör mü takılı kaldı? Yooo sağ sinyal veriyorum hem sinyal veriyor hem uzunları yakıyor. Hobaaa dedim sağa geççez diye kesin birinden yicez dayağı hadi bismillah.. :D Nitekim yine sıkışık bir anda sinyal verdim selektör atmaya başladı öndeki adam ne var lan diye kaldırınca elini tırstım dedim abi sensin kapadım farları. Adam insin aşağı gel de anlat :D

-Abi ben şey eeee sinyal kolum bozuk da (dıkş*)

Benden önceki sahibi elektrik işleri için manava, bakım için züccaciyeye, motoryağı değişimi içinse lokantaya falan gitmiş herhalde. :D Ya da benim gibi iyi bir usta bulamamış. (Dedeye sahip çıkalım sevgili forum arkadaşlarım Allah rızası için istanbulda bir skoda elektrikçisi ve motor ustası tavsiyesi lütfen...) :)

Sonra baktım arabanın harareti ortaya yaklaşmaya başladı araç haliyle fan açtı. Devir düştü motor sesi oldu 1.9 tdi. Titredi etti neyse sonra stop etmeye başladı. 1de kalkıyorum debriyaj 2, araba ben tam vitesi atarken stop -_- Bunu bugün hiç yoksa bi 30-40 kere yaşadım. Sadece park esnasında 4 kez stop etti.
 Yardımlarınızı bekliyorum çaresizim... :)
Usta konusunda özel mesaj göndermiştim dün size. Ulaşmadı mı?
Tam vites atarken motorun stop etmesi sanırım karbüratördeki elektrik bağlantılarıyla alakalı.
Favorit' in harareti sabit durmaz; sıkışık trafikte veya rampa çıkışında artar yol açılınca veya rampa bitip düze gelinince normale döner.
Dediğim gibi dilinden iyi anlayan bir usta ıncık cıncık kontrol etmeli kendilerini.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;536422
Usta konusunda özel mesaj göndermiştim dün size. Ulaşmadı mı?
Tam vites atarken motorun stop etmesi sanırım karbüratördeki elektrik bağlantılarıyla alakalı.
Favorit' in harareti sabit durmaz; sıkışık trafikte veya rampa çıkışında artar yol açılınca veya rampa bitip düze gelinince normale döner.
Dediğim gibi dilinden iyi anlayan bir usta ıncık cıncık kontrol etmeli kendilerini.

Uğur bey öncelikle size teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ustaya gittim. Sağolsun arabanın tüm sorunlarını halletti. Bu sabah hanımla gezmeye çıktık. Arabanın rölantisi çok düşük. Gaz tepkileri alt devirlerde baya düşük ve sanırım gaz teli ayarı gerekli. Bir de arabanın yakıtı %100 oranında arttı. Şu an çeyrek depoya yaklaşık 30km gittim. Arabanın içine çok fazla  benzin ve egzos kokusu geliyor. Ustayla konuştum karbüratör üst kapağı değiştirecekmiş. Bakalım sonuç ne olacak.
 Bu araçlar benzinde ortalama ne kadar yakar? Ş.içi 9dan yukarı çıkmaması lazım sanki?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mustaphalanx;536711
...
 Bu araçlar benzinde ortalama be kadar yakar? Ş.içi 9dan yukarı çıkmaması lazım sanki?

Şehiriçi, dur-kalk bolsa, 10lt/100km normaldir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Iyi bir karburatorcuye ve elektrikciye ihtiyaciniz var.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sinyal kolunun yenisini alin rahat edersiniz.

Karburatorun guzelce bir elden gecmesi lazim

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar sübap ayarı ve karbüratör temizliğinden sonra rekora koşuyorum!!!!! Jiklem çalışmıyor rolantim 700 devir/dakika araba kalkışta 1sn kadar gaz yemiyor ve deee yakıt tüketimim çeyrek depo benzin=25 km!!!! Shellby Mustang favorit GLX 1.3... Arkamdakiler duman altı!
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2015, 21:14:42 Gönderen: Mustaphalanx »

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Evet sonunda varacağım yere vardım. Sanırım 50 liradan fazla yaktı 45kmye. Rolantim en son 500e düştü. Her gaza bastığımda arkamdan sağlam duman atıyor. En erken ustaya haftaya cuma götürebilirim o da kalan benzinim oraya gitmeye yeterse. :'( Eve arabam yerine taksiyle mi gitseydim acep? Yine de arabamı çok seviyorum yaaa... :)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mustaphalanx;536765
Arkadaşlar sübap ayarı ve karbüratör temizliğinden sonra rekora koşuyorum!!!!! Jiklem çalışmıyor rolantim 700 devir/dakika araba kalkışta 1sn kadar gaz yemiyor ve deee yakıt tüketimim çeyrek depo benzin=25 km!!!! Shellby Mustang favorit GLX 1.3... Arkamdakiler duman altı!
Duman derken? Siyah bir duman mı yoksa bulutu andıran beyaz bir duman mı?

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;536788
Duman derken? Siyah bir duman mı yoksa bulutu andıran beyaz bir duman mı?

Karanlıkta net göremedim ama siyah bir dumandı. Yarın net bakarım. Devamlı atmıyor sadece gaz verdiğimde atıyor. Rolantide falan duman yok.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mustaphalanx;536796
Karanlıkta net göremedim ama siyah bir dumandı. Yarın net bakarım. Devamlı atmıyor sadece gaz verdiğimde atıyor. Rolantide falan duman yok.
Karbüratör titizlikle elden geçecek demektir bu zira gereksiz yere fazla benzin gittiği için yapıyor o dumanı.

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;536800
Karbüratör titizlikle elden geçecek demektir bu zira gereksiz yere fazla benzin gittiği için yapıyor o dumanı.

Usta o gün komple sökmüştü içini temizledi etti değişecek tüm parçalar değişti, sonra yakıtım eskisinden daha fena oldu. Bakalım ustayla konuştum karbüratörün üst kapağını değiştirecekmiş orada ufak bi benzin akışı sağlayan eğik musluk şeklindeki parçayı sökülmediği için değiştirememişti. O yapmış olabilir dedi. Acep sonra ne olacak? Ama masraf etmekten şimdiden sıkılmaya başladım. 500ü geçtik...

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mustaphalanx;536803
Usta o gün komple sökmüştü içini temizledi etti değişecek tüm parçalar değişti, sonra yakıtım eskisinden daha fena oldu. Bakalım ustayla konuştum karbüratörün üst kapağını değiştirecekmiş orada ufak bi benzin akışı sağlayan eğik musluk şeklindeki parçayı sökülmediği için değiştirememişti. O yapmış olabilir dedi. Acep sonra ne olacak? Ama masraf etmekten şimdiden sıkılmaya başladım. 500ü geçtik...
Demek önceden o parçada sıkıntı çıktı ve yerine bir şekilde sabitlediler. Çıkartınca da başka bir yerleri daha bozacağını düşündüğü için ellemedi. "Üst kapağı değiştireceğiz" demesinden böyle bir senaryo geldi aklıma.

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;536807
Demek önceden o parçada sıkıntı çıktı ve yerine bir şekilde sabitlediler. Çıkartınca da başka bir yerleri daha bozacağını düşündüğü için ellemedi. "Üst kapağı değiştireceğiz" demesinden böyle bir senaryo geldi aklıma.

Yok yahu ben de gördüm parça sıkışmıştı. Sadece o parçayı çıkartamayacağını bildiği için bende bi tane üst kapak var gel onunla değiştiririz dedi. O musluk şeklindeki parçanın giriş ucunu zaten kesmişler çözüm olarak da ucunu sıkıştırmışlar az yakıt gitsin diye. bizim usta da onu tam açtı diye biliyorum. Sanırım tam açınca fazla yaktı ama yine de bu kadar yakmaması lazım yahu kıl inceliğindeki bir parça yakıtı bu kadar etkiler mi? Bence kalbüratör biyerlerden hava aldığı için de olabilir.

Çevrimdışı Mustaphalanx

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Az önce araca baktım. Gaz verdiğimde çok yoğun kara duman atıyordu rölanti 500de. :/