škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kapı açıp kapatırken yapılması gerekenler

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar hepimizin başına çok geliyordur adam yan tarafına durur kapıyı bir açar pattt diye arabaya çarpar. Bence bütün arabaları alanlara arabayı alırken bu konu ile ilgili tutanak imzalatılmalı:D Yazılı olarak da şu kurallar konulmalı
1- Kapı açılırken yan tarafta araba var mı yok mu diye kontrol edilecek
  Eğer yan tarafta araç var ise mesafeye bakılacak
     a-eğer yan taraftaki araç kapı açılınca kapı çarpmayacak mesafede ise inilecek
     b-Eğer yan taraftaki araç kapı açılınca çarpacak şekildeyse dikkatli inilecek kapı tam açılmayacak veya illa o kapıdan ineceğim diye zorlanmayacak.
2-Yanında kaldırım var mı diye kontrol edilecek.
   a-Kaldırım var ise eğer yüksekse araç biraz daha açığa alınıp öyle inecek (inilecek kişi)
   b-Kaldırım yüksek ise şöför yan kapıdan inecek ki kapının altı sürtülmesin.

Bunu illa yazmak mı gerekli bilmiyorum ama emin olun buna uymayan o kadar çok şahıs var ki sinirlerimi hoplatıyorlar:mad:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İş onunla kalsa iyi diyeceğim hale getiriyorlar insanı. İnsanlıktan nasibini almamış bir vatandaş yüzünden sürücü kapasını açamayıp -zira benim aracın soluna neredeyse "0" park etmeyi başarmıştı- sağ taraftan girip sola atlamak zorunda kalmıştım bir keresinde...

Benim arabanın sağ arka kapısında tam 8 adet küçük göçük mevcut mesela...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Avm nin kapalı otoparkında kapalı konumdaki aynamın ters tarafa doğru kırılıp parçalandığı bir memlekette bana bunlar çok basit geliyor.

İnsanlar çok dikkatsiz ve saygısız.Koskaca 2 tane park çizgisini ortalayıpta park yapamıyorlar şu güzelim memlekette..

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;538101
...Benim arabanın sağ arka kapısında tam 8 adet küçük göçük mevcut mesela...
Birisi alışkanlık haline getrimiş demek ki.:ban:
Alıntı yapılan: kadir_;538103
...İnsanlar çok dikkatsiz ve saygısız.Koskaca 2 tane park çizgisini ortalayıpta park yapamıyorlar şu güzelim memlekette..
Sorsan o çizgilerin ne anlatmak istediğini bile bilmiyordur.

Çok şey bekliyorsunuz arkadaşlar. Bu memlekette sırf 18 yıl 1 gündür nefes alıp verien herkese ehliyet verildi. Halbuki trafik bir muhakemedir, matematiktir, saygıdır, ileriyi görebilmektir, gördüğünü analiz edebilmektir, ... yani trafik çok şeydir ancak dediğim gibi trafikte motorlu araç sevk ve idaresi yapabilmesi için 18 yıl 1 gündür nefes alıp veren herkese ehliyet verildi.
Daha bu sabah gözümün önünde trafik kazası oldu. Adamın birisi manevra yapıyor ve geri gelme aşamasında. Yolda düz giden aracın sürücüsü de yavaşlayıp bekleyip müsaade edip gideceğine arkasından hiç gaz kesmeden geçmek istedi ve sonuç kaza, üstüne bir de kavga. Be dangalak kazanacağın azamî on saniyeydi, bir saatten fazla zarara girdin! Kâr mı şimdi bu yaptığın?:ban:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sadece sürücülere değil, tüm aile fertlerine bu kuralları okutmak gerek.
Genellikle sürücünün eşi ve çocukları da bu hatayı yapıyor.
Ama tabi "balık baştan kokar", sürücü bilinçli olmalı ve ailedeki her keze dikkat etmeli.

Özellikle bu gibi konularda, yakın 100 yılda tük milletinde bir düzelme olmaz......daha konuşulacak çok husus var.

Çevrimdışı a.L.i

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Levcho'nun dedigine katiliyorum. Şöförden çok yanındaki yolcuların bilinçlenmesi gerek.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;538105
Birisi alışkanlık haline getrimiş demek ki.:ban:

Aynen tahmin ettiğin gibi, ben biraz geç fark ettim. Eskiden oturduğum sitenin kapalı otoparkında sağ tarafıma sürekli aynı komşu park ediyordu. Darbelerin sayısı arttıkça arka koltuktaki çocuk koltuğu dikkatimi çekti. Çocuğu bindirirken sol arka kapısını bodoslama açtığı kanaatine vardım. Site görevlisine durumu anlatım benim adıma uyarmasını söyledim. Özür dilemiş, o uyarıdan sonra da hiç olmadı...

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;538113
Aynen tahmin ettiğin gibi, ben biraz geç fark ettim. Eskiden oturduğum sitenin kapalı otoparkında sağ tarafıma sürekli aynı komşu park ediyordu. Darbelerin sayısı arttıkça arka koltuktaki çocuk koltuğu dikkatimi çekti. Çocuğu bindirirken sol arka kapısını bodoslama açtığı kanaatine vardım. Site görevlisine durumu anlatım benim adıma uyarmasını söyledim. Özür dilemiş, o uyarıdan sonra da hiç olmadı...
Oha! Sekiz kere delmesi mi gerekiyormuş anlayabilmesi için?
Alıntı yapılan: Levcho;538107
...Özellikle bu gibi konularda, yakın 100 yılda tük milletinde bir düzelme olmaz...
Kesinlikle katılıyorum zira bunları düşünemeyen bir adamın çocuğunu nasıl eğitebileceği de ortada maalesef. Yazık ki en az bir 3-4 nesil bu şekilde olacak.:(
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Toplum olarak başkasının şahsına ve malına saygıyı hakkaten bilmiyoruz, kendi malımıza da saygılı değiliz. Hani türk insanı sıcak kanlıdır falan, hepsi hikaye.
İnsanlar önce şunu düşünmeli, "benim kapım çarpıp zarar görecek".
Bu yokmuş gibi, "yandaki araç zarar görmesin" düşüncesi de yok.
Empati yoksunu, düşüncesiz ve saygısız bir toplumuz ne yazık ki.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;538116
Oha! Sekiz kere delmesi mi gerekiyormuş anlayabilmesi için?

Ben uyartmasam yine anlamazdı bence:)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kadir dogruyu soylemis. Biz buyukbas hayvandan hallice bir millete donustuk. (Hepsini degil buyuk cogunlugu kastettim)

Ne temizlik, ne dikkat, ne ozen, ne nezaket, ne adap, ne ahlak, ne akil.... Hic bir sey yok insanlarimizda. Yat kalk yemek ye nefes al yedigini cikart ustune cul caput sar cocuk yap baska bir amac yok..

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu konu benim de sinirlerimi çok zıplatmıştır!!!
Hele bir gün feribotta arka koltuktan inen hanımın biri benim kapıyı küt diye bir  vurdu, olmadı inerken iyice bir dayandı tekrar. Lahavle dedim, camı açtım "ablacım biraz daha dikkat edebilir misiniz?!" dedim. Arabanın şoförü arkadaş camı açıp laubalice "ne yapalım çok dar dedi". N'apalım diyo ya özür dileyeceğine!!! Öbür taraf müsait oradan inebilirsiniz mesela, veya siz inip kapıyı tutabilirsiniz. Sadece biraz dikkat dedim. Yani bura dar diye benim kapıyı çizmeniz mi lazım dedim. Bu arada kadın hala benim kapıya ittiriyor. Neyse çıtaya denk gelmiş, nerdeyse girecektik birbirimize...  
Benim kızım 7 yaşında ve daha "baba kapı çarpar mı?" veya "açabilir miyim kapıyı" demeden arabadan indiğini hatırlamıyorum. kapıyı daha 1 kere bile biyere çarpmamıştır (Annesi maalesef o kadar titiz değil!! 1-2 vukuatı var!!)
Eğitim şart velhasıl....;)

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;538101

Benim arabanın sağ arka kapısında tam 8 adet küçük göçük mevcut mesela...

Aynı senin hesap eski oturduğum evde , arabanın kapısında sürekli bir vuruk çizik anlam veremiyordum. Her hafta yenisi ekleniyordu.

Bir gün camdan bakarken benim aracın yanına karşı komşumuz arabası ile park etmeye başladı.  Herif de bizim okulda yar doç aynı zamanda da müdür yardımcısı.

Arabayı parketti benimkinin yanına sonra kapıyı acti inmeye çalıştı.  Ama ne mümkün herif 150 kilo. Çevresinde uydu dolanıyor yanı o derece. İnemeyince önce kufurleri saldırmaya başladı "muaagodumu nasıl parketmis " falan diye. Sonra hisimla kapısını bir acti KÜÜT benim kaportaya geçirdi. Ben de tabi camdan perdenin arkasından bakıyorum.

Halbuki parkettigim yerde rahat bir insanın geçebileceği kadar aralık. Ama dedim ya herif tek başına bir gezegen sanki  NASA uzay gemisi indirir ustune girse o derece. Tabi ben bu durumu hesap edemedim. Herif de amirim aynı zaman da,  gidip de herifle kavga edecek halim yok.

Neyse artık dedik sineye çektik o vakitten sonra gittim arabayı arkada köhne bir yere koymaya başladım.  Hala izleri durur . Sonra taşındık tabi ordan.

Şimdiki oturduğun yerde de balkon altına koyarsam arabanın üstüne bir tek micmadiklari kalıyor. Çekirdek sigara izmariti tükürük tırnak ne ararsan doluyor arabanın ustu.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2015, 23:05:27 Gönderen: mustklc »

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlarım derki eşime "arabanın kapısını kaldırıma sürttün ve ses çıkarmadı mı Arda? O zaman bu adam seni gerçekten seviyor"derlerdi. Ben de bu konularda çok aşırı hassas olduğum için bu konuyu açtım. İnsanlarımız dikkatsiz saygısız aceleci agresif olmaya başladı ve kimse kimsenin malına bir zarar gelmiş diye düşünmüyor ki adamlar kendi malını bile önemsemiyor.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azureusecz;538192
Arkadaşlarım derki eşime "arabanın kapısını kaldırıma sürttün ve ses çıkarmadı mı Arda? O zaman bu adam seni gerçekten seviyor"derlerdi. Ben de bu konularda çok aşırı hassas olduğum için bu konuyu açtım. İnsanlarımız dikkatsiz saygısız aceleci agresif olmaya başladı ve kimse kimsenin malına bir zarar gelmiş diye düşünmüyor ki adamlar kendi malını bile önemsemiyor.

bak aklıma geldi. vakti zamanında takıldığım bi manitam vardı. bir gün arabaya binicez açtık kapıları sıkıntı yok. ben binince arabaya yaylı araba tabi kaldırımla arasında zaten 1cm varmış oturdu kapı hatun da angut zaten çekmeye çalıştı kapıyı gıcırt sesini duyunca bıraktı, dehşet dolu bir ifadeyle suratıma baktı. bende büyük bir centilmenlikle dur ben iniyim öyle kapatırsın kapıyı demiş ve inmiştim..  sonrasında aldım tabiki karşılığını orası ayrı :D

bir gün de bi kızla buluşmaya inşaat doblosuyla gitmiştim. kız arabaya girince bu ne böyle diye trip atar atmaz orta şeritte olmayan abs ile asıldım frene açtım kapıyı ''babaaaan evinde ferrariye biniyoduuuz zanki'' diyerek kızı arabadan indirdim. sanırım o ilki kadar güzel değildi ondan öyle oldu.

bi tanesinde de kış günü yerde kar var. kızla yeni tanışıyoruz arabaya binmeden önce arabaya oturdu ayakları dışarda. ayaklarındaki karı silkeledi öyle bindi arabaya. az kalsın aşık oluyodum kıza. uzunca bi süre bu hareketin etkisinde kalarak ilişki yürüttüm kızla. ama yarı polonyalıydı hatun ondan bu kadar inceydi sanırım. bizim kezoların bi tanesinde fabrika çıkışı böyle şeyler görmedim. hep sonradan öğretmeye çalıştım.

hey gidi eski günler. çenem açıldı. toz tutmuş kara kaplı defterin içinde daha neler vaaar neler. arada sırada okuyup yeni nesillere okutmak lazım bunları :D