škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dsg kavrama değişimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mr.Mister

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Merhaba yine burdaki forumlardan birine yazdım ama buradada yazayım. 80 000 de okuduklarımdan kaynaklı çekinerek kavrama değişimi yaptım. Bu arada güncellemeler vs de yapıldı çok şükür allaha ki şu an aracım 100 000 de ve herhangi bir sıkıntı henüz yaşamadım . Düşünüpte kafası karışanlar için paylaşmak istedim

Hocam değişim nasıl oldu acaba? Servisin kendi mi karar veriyo değişime?
Ücret ödediniz mi?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Soner_sezgin61;559428
...80 000 de okuduklarımdan kaynaklı çekinerek kavrama değişimi yaptım...
Herhangi bir problem yoktu ancak siz ne olur ne olmaz diyerek mi değiştirdiniz kavramayı?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı mustafaras

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benim araba titreme sikayeti ile daha 25.000 km de iken kavrama  degisti. Degisimden birkac hafta sonra yine ayni sikayetlerim devam etti bitde artik ilk kalkislarda vuruntu yapiyordu. Defalarca servise gitmeme ragmen bisey yok dediler zamanla oturur dediler. Gecen hafta ayni sikayetle baskabirservise gittim bunlarda kavrama degismesi gerektigini soyledi simdi garantimde bitti benden yaklasik 250 tl iscilik alarak kavramayi 10000 km dahi dolmadan yine degistiriyorlar. Nasil olurda 10000 km dolmadan kavrama arizalanir doyorum tatmin edici bi cevapta vermiyorlar. Hep boyle 10000 de bir kavrama degistireceksek. Duklani kapatip gidelim vallaha :(    

SM-G903F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustafaras;580455
Benim araba titreme sikayeti ile daha 25.000 km de iken kavrama  degisti. Degisimden birkac hafta sonra yine ayni sikayetlerim devam etti bitde artik ilk kalkislarda vuruntu yapiyordu. Defalarca servise gitmeme ragmen bisey yok dediler zamanla oturur dediler. Gecen hafta ayni sikayetle baskabirservise gittim bunlarda kavrama degismesi gerektigini soyledi simdi garantimde bitti benden yaklasik 250 tl iscilik alarak kavramayi 10000 km dahi dolmadan yine degistiriyorlar. Nasil olurda 10000 km dolmadan kavrama arizalanir doyorum tatmin edici bi cevapta vermiyorlar. Hep boyle 10000 de bir kavrama degistireceksek. Duklani kapatip gidelim vallaha :(    

Direkt Doğuş Oto ile temasa geçin. Komple şanzıman değişimine kadar gidebilir.

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı By_hdR*

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu DSG şanzımandan kimse memnun degil çevremdekiler , neden böyle bu sistem.. Her DSG kullanıcısı Bu sorunu muhakkak Yaşar mı ?

Çevrimdışı Mr.Mister

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Bu DSG şanzımandan kimse memnun degil çevremdekiler , neden böyle bu sistem.. Her DSG kullanıcısı Bu sorunu muhakkak Yaşar mı ?

İlk yıllarda üretilen aygıtlarda mekatronik arızası çok sık oluyordu.Yıllar içinde bu problem çözüldü, kavramanın dayanıklılığı arttırıldı.Eğer sürekli şehir içinde sıkışık trafikte kullanılırsa kavrama problemi kaçınılmaz yaşanıyor.
Geçenlerde ilk defa arabamla İstanbul'a gittim, sıkışık trafikte iyice sapıttı araba, sürekli İstanbul'da kullansam kesin arızalanır muhtemelen.

Çevrimdışı By_hdR*

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mr.Mister;580491
İlk yıllarda üretilen aygıtlarda mekatronik arızası çok sık oluyordu.Yıllar içinde bu problem çözüldü, kavramanın dayanıklılığı arttırıldı.Eğer sürekli şehir içinde sıkışık trafikte kullanılırsa kavrama problemi kaçınılmaz yaşanıyor.
Geçenlerde ilk defa arabamla İstanbul'a gittim, sıkışık trafikte iyice sapıttı araba, sürekli İstanbul'da kullansam kesin arızalanır muhtemelen.

Yanı sonuç olarak DSG den ziyade manuel tercih edilmeli ?

Çevrimdışı mustafaras

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: By_hdR*;580494
Yanı sonuç olarak DSG den ziyade manuel tercih edilmeli ?
Istanbulun bu sikisik trafiginde vites degistirmekten kurtulmak icin ektradan 6000 tl daha odeyip otomatik vites araba aldim. Simdide diyosunuzki manuel kullanin arabayi

Çevrimdışı By_hdR*

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustafaras;580532
Istanbulun bu sikisik trafiginde vites degistirmekten kurtulmak icin ektradan 6000 tl daha odeyip otomatik vites araba aldim. Simdide diyosunuzki manuel kullanin arabayi

Ben demiyorum kı öyle birşey , sadece ben işimi şansa bırakıp DSG arıza Vermesini beklememek adına manuel almayı düşünüyorum dedim. İstanbul megakent nüfus üst seviyede ben orada olsaydim bende otomatik alırdım :) nereye kadar giderse yanı

Çevrimdışı mahony

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bir süre otomatik araç kullandıktan sonra, insan tekrar manuel araç almak için mantıklı bir sebep bulmakta gerçekten zorlanıyor.

Sanki tüm arabalar otomatikmiş gibi bir hisse kapılıyor. Öyle ki; sahibinden.com da araç aratırken otomatik vitesi işaretlemeyi bile unutuyorum.

DSG evet bir risk ama 2011 model Passatı olan arkadaşım aracını bakım için servise götürmediği halde iyiniyetten aracınının mekatroniğini 250TL bir ücretle değiştirtti.

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG'de çok basit bir kaç önlemle kavramayı koruyabilirsiniz.
manuel vites gibi baskı balata(kavrama) olduğu için,

- aracı dik yokuşlarda durma ile gitme arasında (sürekli kavrama aşamasında bekletmeyin)
- sıkışık dur-kalk trafiklerde dsg yakıt tasarrufu için 5km/h'den sonra 2.vitese attığı için sürekli 1-2, 2-1 geçişleri yapıp ısınıyor ve kavrama yıpranıyor, böyle durumlarda manuele çekip 1.viteste dur-kalk bitene kadar devam edin. trafik açılıp hızlanırken vites atmayı unutsanız bile devir 4000'i geçince otomatik yükseltmeye devam ediyor zaten.

en azından ben böyle yapıyorum.

Çevrimdışı reha1907

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: elliyedi;580678
DSG'de çok basit bir kaç önlemle kavramayı koruyabilirsiniz.
manuel vites gibi baskı balata(kavrama) olduğu için,

- aracı dik yokuşlarda durma ile gitme arasında (sürekli kavrama aşamasında bekletmeyin)
- sıkışık dur-kalk trafiklerde dsg yakıt tasarrufu için 5km/h'den sonra 2.vitese attığı için sürekli 1-2, 2-1 geçişleri yapıp ısınıyor ve kavrama yıpranıyor, böyle durumlarda manuele çekip 1.viteste dur-kalk bitene kadar devam edin. trafik açılıp hızlanırken vites atmayı unutsanız bile devir 4000'i geçince otomatik yükseltmeye devam ediyor zaten.

en azından ben böyle yapıyorum.

evet özellikle boğaziçi köprüsüne giderken bu şekilde kullanıyorum.

Çevrimdışı Alp_er

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu manuelde 4000 devirde vites değişimini denedim bende olmadı emin misiniz ?

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Alp_er;580837
Bu manuelde 4000 devirde vites değişimini denedim bende olmadı emin misiniz ?

4000'i geçip kırmızıya yaklaşınca yükseltiyor vitesi.

Çevrimdışı orko

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, ben de deneyimimi paylaşayım istedim. 2013 Model 43000 Km'deki aracımda 1-2 vites geçişleri düz yolda pek hissettirmese de özellikle araç yüklü ise ve ya yokuşta sarsıntılı olabiliyordu. Yol şartlarına göre sarsıntı şiddeti değişiyordu. Diğer vites geçişlerinde ise en ufak bir pürüz yoktu. AND OTO kontrolde kavrama seti değişimi gerektiğini tespit etti. Aracımın garantisi bitmiş olduğundan iyi niyet uygulaması için yazıştılar ve kabul edildi. Normalde parça + işçilik 3000TL tutan işlem için 200TL aldılar. Değişimden sonra yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Problem kalmadı, şu an hiçbir sıkıntı yok çok şükür.:gut: