škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabiayı kaç kiloya kadar yüklemek sağlıklı ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bugün 6 koli kitap yükledim ve tahminen 200 kiloya yakın bu konu hakkında bilgisi olan var mı ? Arabaya ne kadar zararı oluyor. Dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Ağırlık merkezi çok önemli mi ?

Çevrimdışı mehmetniyazi61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;539207
Arkadaşlar bugün 6 koli kitap yükledim ve tahminen 200 kiloya yakın bu konu hakkında bilgisi olan var mı ? Arabaya ne kadar zararı oluyor. Dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Ağırlık merkezi çok önemli mi ?

Ruhsata bakarsanız orada yazar  kaç kg yük alabileceğiniz (azami ağırlık-arabanın ağırlığı)  fakat siz yinede oradakinin 50-100 kg azını yükleyin. 500 kiloya yakın hatırlıyorum.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2015, 20:33:38 Gönderen: mehmetniyazi61 »

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam yanlış hatırlamıyorsam sağ kapı alt tarafında ağırlıklar yazıyor oraya bakarsanız yardımcı olur kitapçıktan açıklamasına da bakabilirsiniz

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben hemen hemen, abartısız 500-550 kg yükledim. Bi zararını görmedim ama bu kadar fazla yüklemenin iyi olmadığını biliyorum.Sadece araç rampalarda bayılıyor ve kendini toplayamıyor. 200 kg yüklemeyle hiçbir şey olmaz.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
200 ne ki ? Ben her hafta goturuyorum 200  kilo. Hatta sedanda iyi okuyor ağırlık, bosken arkası atıyor.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
200 kg az ama araba yere yaklaşınca baya korktum :) bide koltuklarada koydum baya . Acıdım arabaya :D . Far ayarını en aşağı indirdim o derece yani. 500 kilo nasıl kaldırıyor ya hayret arkası hemen hissettiriyo zaten. Bide ağırlık dengesi çok önemli mi ?

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
200 kg çok değil korkmayın arabaya tek binmek yerine 3 kişi binmek gibi bişey gayet doğal yani :) 500 kg ise yaklaşık 8-9 kişi gibi yani abartı :)

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Zaten 2 kişi+ 6 koli kitap kitaplarda tıp kitabı yani :) . Ya aslında korkmamın sebebi arabanın bana artık sağlamlık hissi vermemesi . Trim sesi geliyo sol önden bi yeri elimde kalacak gibi hissediyorum. 5 -6 sene kullancam Allah nasip ederse ama araba çabuk dökülcek gibi bi his oturdu geçmiyor

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tıp kitaplarının ağırlığını çok iyi bilirim :) korkmayın arabalarımız sağlam maliyet azaltmak için yalıtım azaltmışlar sadece sağlamlıktan ödün vermezler.yalıtım meselesini de ilerde kilit noktalara keçe döşeme vs gibi şeyler yaptırarak halletmeyi düşünüyorum

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıfır clio4 lerin klima düğmelerini birde kendi aracınızınkini döndürün aradaki farkı çok rahat göreceksiniz bizzat denedim sıfır clio katırt kuturt ediyordu ufak tefek ses sorunları olur sonuçta yollarımız bozuk luks araba yalıtımı beklemek hata olur :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
200-300 kilo yükten motora ya da başka birşeye zarar gelmez ama koltuklara gelir...bu tip taşımalarda en azından minderleri kaldırın, ya da tümden koltukları yatırın.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Üstat aracın yüklü ağırlık istiap haddi 530kg. Ancak buna her türlü yük dahil. İçinde kişi başına ortalama 80kg olarak alınabilir. Basit hesapla 3 kişi 240kg eder + 200kg kitap bence istiap haddinin son noktasıdır. Eğer sürekli bu tür yük taşıyacaksanız 4.kişi veya daha fazla kitap sıkıntı yapar diye düşünüyorum. Her kişi eksilttiğinizde yerine o kadar kitap daha koyabilirsiniz. Ancak koltukları tam yatırıp bagaj rafını da sökerek ve yükü sağlamlayarak götürmeniz aracın döşemeleri açısından önemli. Sağlamlama açısından bagajdaki torba kancalarına lastik bağlayabilirsiniz. Ayrıca dışarı taşan noktalar var ise aracın bagajdaki gözlerinin dış kenarları sökülebiliyor.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yok hocam kendi sınıfımdakilere iyilik yapayım dedim tek seferliğine ama bu kadar arabanın aşağı ineceğini zannetmiyodum :) birdaha yapmam kendi arabamla çıkarmam o kadar kitabı :)

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selamalar,

2015 Fabia Combi aracıma arka koltukları yatırarak toplamda 400-450kg fln yukledim. Araçta benim haricimde 1 yolcu vardi.

Araba yere çok yaklaştı, altı yere değecek fln sandım ama hiç bir problem olmadı. Bu şekilde 150-160km hizla 1200km yol geldim en son passat ile kapısıyorduk =), yüklü olduğunu farketmedim desem yeridir.

Resimlerine ekledim şuan yanımda degil..

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Üzerinde 17 lik jant olan 1.2 TSI DSG aracımla 5 yetişkin (440 kg.) ve 70 kg. bagaj ile 300 km yol yaptım. Araç performanstan ödün vermedi. Yolun bazı bölümlerine sert yaylanmaya sebep olan ve frenleme yapamadan 150/160 km hızla geçtiğim noktalarda her hangi bir lastik sürtmesi yaşamadım. Ağırlık ve performaslı kullanım aracın tüketimine yaklaşık 2 lt gibi bir deger ekledi ki buda çok normal karşılanmalı. Fabia almış ve kullanıyor olmaktan çok memnunum. Yaşasın Skoda ;)