škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb Farlarda Buharlaşma Sorunu

biralem · 99 · 24178

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de takip ediyorum. Epey azaldı, çok soğuk olduğunda hafif buğu oluyor. Zannımca o da zaman içinde geçer.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı drangelman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
http://www.lumileds.com/lighting-applications/automotive

arkadaşlar araçlarınızda hem octavia hemde superb'de kullanılan gündüz ledleri LUXEON led teknolojisidir.Yani power ledlere göre daha iyi bir sistemdir.

Bazı arkadaşlar ısınma filan demişler ancak ledin kendisi ısınmıyor.Sorun skoda far tasarımlarını yaparken çok yüksek ihtimalle ledlerin ısınmasını engelleyecek havalandırma kanallarını iyi hesaplayamadı ve yetersiz hava sirkülasyonu nedeniyle buğulanma yapıyor farlarınız.

Nem veya rutubet etkisi derseniz bu sorun İngilteredeki veya daha sıcak ülkelerdeki Superb'lerde de mevcut.Yani olay nem olayı veya dış sıcaklık olayı değil.Yaz aylarında elbette bu sorun azalıcak.

Luxeon Ledlerin zaten arka plakalarında zaten bir hayli kalınca soğutma tabakası vardır.Bilmiyorum hiç eline alan oldumu Luxeon Ledleri ama bir hayli ağırdır.

Eğer Power led olsaydı gündüz farlarınızda emin olun daha fazla buğulanma olurdu çünkü onlar çok daha fazla ısınır.

Çözüm ise skoda genel merkez yeni farların üretiminde bu hatayı ortadan kaldırınca şikayetçi olan müşterilerin farlarını garanti kapsamında değiştirecektir.Ama şu anda oluşan buğulanma alanları bir süre sonra malesef farın içinde sanki puslu bir alan varmış gibi lekeler bırakmaya başlayacak.

Ancak benim kanımca tüm araç modellerinde bu sorunların ortadan kalkması için gündüz ledlerinin far dışındaki bir alana taşınması gerekiyor.
Ön ızgaralar yada ön tampon içinde bir yere tasarım aşamasında yapılabilir bunlar.

2 senelik garantiniz bitince ne olucak?
Ledlerden biri arıza nedeniyle sönerse?Esas sıkıntı o zaman.
Tamiri olmadığı için o far komple değişecek!En az 1500 tl.(Belkide Bixenon olanların 2000 tl ye yakın)
Başka bir arkaşımızın premium bir marka kullandığı aracında başına geldi malesef.
Sadece led yüzünden far komple değişti.Masraf 2800 tl :(
Hepiniz araçlarınızı kazasız belasız güle güle kullanın...
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2015, 19:13:55 Gönderen: drangelman »

Çevrimdışı Sck58

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar aranıza yeni katıldım bugun 0 km süperb aldım
Ve aynı sorun far buğulanması bende de oldu ve cok can sıkıcı durum
Sabah ilk işim servisi aramak olucak bakalım bana ne dicekler

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar araç gemi ile değişik iklimlerden gelerek geçiyor. Bulunduğunuz yere geldiğinde sıcaklık ve nem farklarından olabiliyor bu. Ben de ilk hafta yaşadım sonra yok oldu, çok endişe etmenize ve servise ısrarla müdahale ettirmenize gerek yok.

Çevrimdışı cello123

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aynen 2-3 gün sonra geçiyor tüm kış 1 kere bile yaşamadım

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende halen devam ediyor. Kapali garajdan cikinca yasiyorum ( ani sicak soguk gecislerinde ) araci bakima biraktigimda yaptiracagim. Servisler tamirine basladi bunun ama komple tamponun sokulmesi olayi ve zaman gerektigi icin yaptiramadim.

Çevrimdışı Sck58

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu sabah görüştüm servisle bu konuyla ilgili yeni olduğu için dediler gecıceklerını soyledıler bugun hiç olmadı hava da sıcaktı bugun belkı ondan olmadı gecmesse getırın elimizden geleni yaparız dedıler

Çevrimdışı lventshn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İnşallah superb te bu sorunu yaşamam önceki aracım 2015 model seat leonda aynı sorunu yaşadım defalarca, garantiniz oldugu sürece sıkıntı yok garanti bittiyse ozaman biraz tuzlu bir işlem oluyor. yani vw - seat - skoda grubu araçlarda bu sorun demekki hastalık.

Çevrimdışı ekoraynet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drangelman;546008
http://www.lumileds.com/lighting-applications/automotive

arkadaşlar araçlarınızda hem octavia hemde superb'de kullanılan gündüz ledleri LUXEON led teknolojisidir.Yani power ledlere göre daha iyi bir sistemdir.

Bazı arkadaşlar ısınma filan demişler ancak ledin kendisi ısınmıyor.Sorun skoda far tasarımlarını yaparken çok yüksek ihtimalle ledlerin ısınmasını engelleyecek havalandırma kanallarını iyi hesaplayamadı ve yetersiz hava sirkülasyonu nedeniyle buğulanma yapıyor farlarınız.

Nem veya rutubet etkisi derseniz bu sorun İngilteredeki veya daha sıcak ülkelerdeki Superb'lerde de mevcut.Yani olay nem olayı veya dış sıcaklık olayı değil.Yaz aylarında elbette bu sorun azalıcak.

Luxeon Ledlerin zaten arka plakalarında zaten bir hayli kalınca soğutma tabakası vardır.Bilmiyorum hiç eline alan oldumu Luxeon Ledleri ama bir hayli ağırdır.

Eğer Power led olsaydı gündüz farlarınızda emin olun daha fazla buğulanma olurdu çünkü onlar çok daha fazla ısınır.

Çözüm ise skoda genel merkez yeni farların üretiminde bu hatayı ortadan kaldırınca şikayetçi olan müşterilerin farlarını garanti kapsamında değiştirecektir.Ama şu anda oluşan buğulanma alanları bir süre sonra malesef farın içinde sanki puslu bir alan varmış gibi lekeler bırakmaya başlayacak.

Ancak benim kanımca tüm araç modellerinde bu sorunların ortadan kalkması için gündüz ledlerinin far dışındaki bir alana taşınması gerekiyor.
Ön ızgaralar yada ön tampon içinde bir yere tasarım aşamasında yapılabilir bunlar.

2 senelik garantiniz bitince ne olucak?
Ledlerden biri arıza nedeniyle sönerse?Esas sıkıntı o zaman.
Tamiri olmadığı için o far komple değişecek!En az 1500 tl.(Belkide Bixenon olanların 2000 tl ye yakın)
Başka bir arkaşımızın premium bir marka kullandığı aracında başına geldi malesef.
Sadece led yüzünden far komple değişti.Masraf 2800 tl :(
Hepiniz araçlarınızı kazasız belasız güle güle kullanın...

Benim araç 1 haftalık bu sorunu henüz yaşamadım.
Ben +2 sene ek garanti yaptırmıştım, sanırım farları da kapsar. Yeni araç alacak arkadaşlara +2 sene garantiyi öneririm 4 sene içinde olası arızalarda işinize yarar 1650 tl kadardı.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ekoraynet;575825
Benim araç 1 haftalık bu sorunu henüz yaşamadım.
Ben +2 sene ek garanti yaptırmıştım, sanırım farları da kapsar. Yeni araç alacak arkadaşlara +2 sene garantiyi öneririm 4 sene içinde olası arızalarda işinize yarar 1650 tl kadardı.

nasıl yani ben +2 yıl garanti için 2100 TL ödemiştim, siz 1600 e mi yaptırdınız?

Çevrimdışı ekoraynet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet hocam 1615 TL ye +2 yıl garanti uzatma yaptırdım.

Çevrimdışı walter_sobchak

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben de 1600 lü bir rakama 2 yıl garanti uzatma aldım. Aracımı teslim aldığım gün (24.05.16) ankarada iyi bir yağmur yağdı. Aracı akşam park ettiğimde farlarda buğulanma olduğunu gördüm. Bugün aklıma geldi ve kontrol ettim. sorun görünmüyordu.

Çevrimdışı ozkanarslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Beygir gücüne göre ödeme çıkarılıyor. Benzinli araçlar 150bg olduğu için 120bg lik dizel araçalara göre üst baramden ödeme alınıyor.

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
Aynı şekilde benim de bugün birebir bu problem ile karşı karşıyayım nasıl çözüm bulacağız buna çok sıkıcı bir durum. :mad: