škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Superb 1.4 TSI ACT Yakıt Tüketimi

kolgezer · 217 · 92540

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kolgezer;556171
Ankara daki son zamanlardaki soğuklar (-15 C) sebebiyle yakıt tüketimim artmış durumda. verileri paylaşıyorum.

Şehir içi: 9,0 lt (ortalama hız: 33 km/s) Uzun süreli: 934 km. Sürüş süresi: 23 saat 12dk.

Mehmet senin değerler bana yüksek geliyor. Daha doğrusu kendi aracıma kıyasla güncel kasa ve motor Superb'e için. 3 haftadır İlker-Aydınlıkevler arası gidip geliyorum; ortalama hızım benim de 30-35 km./saat civarında, güzergahın başlangıç ve sonunda fazlasıyla yokuş da var. Ortalama tüketim en son baktığımda 9,3 litre civarıydı. Çok kısa mesafede motor daha ısınmadan mı kullanmak durumunda kalıyorsun?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;556193
Mehmet senin değerler bana yüksek geliyor. Daha doğrusu kendi aracıma kıyasla güncel kasa ve motor Superb'e için. 3 haftadır İlker-Aydınlıkevler arası gidip geliyorum; ortalama hızım benim de 30-35 km./saat civarında, güzergahın başlangıç ve sonunda fazlasıyla yokuş da var. Ortalama tüketim en son baktığımda 9,3 litre civarıydı. Çok kısa mesafede motor daha ısınmadan mı kullanmak durumunda kalıyorsun?

Aslında hafta içi eşim kullanıyor aracı. dikmenden incek e  gidip geliyor hergün. çok da kısa mesafe sayılmaz ama. Yaklaşık 20 km dir güzergah. geçen ay 8.4 filan dı son zamanlarda durum böyle oldu. bilemiyorum fazla mı dersin ender?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dönüş yolumuz benzer o zaman. Sürekli yokuş çıkılıyor ve yer yer dur-kalk trafiğe kalınabiliyor.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
evet belkide, ama ben soğuklar da etkili diyorum. mesela incek dün gündüz -20 imiş. sonuçta araba orada gün boyu dışarıda o soğuğa maruz kalıyor. napsın garibim çalışması mucize:)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kolgezer;556220
evet belkide, ama ben soğuklar da etkili diyorum. mesela incek dün gündüz -20 imiş. sonuçta araba orada gün boyu dışarıda o soğuğa maruz kalıyor. napsın garibim çalışması mucize:)

Soğuklar tabii ki etkili; benim aracın 90 dereceye ulaşması bu aralar sabahları 7-8 kilometre sürüyor. Kışlıkların da etkisi var tabii. Ben direkt bu şartlar aynı olduğu için şu anki tüketim kıyasını yapmıştım.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Isınmayı bırak az durdun mu soğuyor bile :) Bugün biraz dolaştım 80 derece civarı olmuştu sıcaklık. Bir yerde 10 sn falan durdum 60 dereceye indi gözlerimin önünde.

Çevrimdışı ozkanarslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Toplam Km        :1.100
Ortalama Hız      : 36 km
Yakıt Ortalaması : 7,6 Lt

Ankara da olanlar bilir 2 haftadır ciddi soğuk oluyor. Bu tüketim verilerlerine O soğuklardaki kullanımlar da dahil

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı faocsu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ali729

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozkanarslan;556813
Toplam Km        :1.100
Ortalama Hız      : 36 km
Yakıt Ortalaması : 7,6 Lt

Ankara da olanlar bilir 2 haftadır ciddi soğuk oluyor. Bu tüketim verilerlerine O soğuklardaki kullanımlar da dahil
Sizinki biraz uzunyol gibi olmus . Bu soguklarda 10-11 yakiyo dur kalk

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ali729;556856

36 km ortalama hız ve 7.6 lt tüketim benim kış girdi gireli sık gördüğüm değerler. Trabzon'da ağırlıklı olarak çevre yolu kullanıyorum ve şehir içine de pek sık girmem ama son 1 haftada Trabzon'da oldukça soğuk. En son depodan sonra yaptığım 225 km.nin ortalama hızı 44, ortalama tüketimi 7.2 lt. Yani soğuk net bir şekilde ortalama tüketimi olumsuz etkiliyor.

Soğuğun en önemli negatif etkisi de motorun geç ısınması ve bu ısınma sürecine kadar tüketimin yüksek olması. Bu nedenle yaz aylarına göre ortalama hıza göre tüketim yüksek oluyor. Somut bir örnek vermem gerekirse yazın 36 km ortalama hızla 7.1 lt değerlerini görüyorken kışın aynı ortalama hızla tüketim 7.6 lt'ye çıkıyor.

Tabi siz SuperB III 1.4 TSI yani Euro6 motor verilerini paylaşıyorsunuz. Bizim Euro4 SuperB II.lere göre bir miktar yakıt avantajınız var.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lpdi konusunda gecmisti 1 ya da 2 sayfa once. Act ye perf artisi icin yazilim olmuyor gibi bir ifade vardi.

Oysa 1.4 tsi act icin yazilim var. Yaklasik 180hp civari guc alinabiliyor.

Çevrimdışı ozkanarslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ali729;556856

Hız ortalamam 36 km...

Çevrimdışı ali729

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozkanarslan;556897
Hız ortalamam 36 km...
Benim girdigim noktalar dur kalkı çok olan çarşı yerler ondan dolayı çok yakiyo cevre yolunda olsa bende aynı degerleri yakar herhalde

Çevrimdışı şimalyildizi

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba ,
aranıza yeni katıldım superb 2015 1.4 tsi act dsg bir araç aldım ikinci el...Almadan önce bu foruma da bakmıştım...Yakıt konusun da bazı arkadaşların dediği gibi fabrika değerlerininin (özellikle şehir içi) üzerine yüzde 25 ekleyerek hesap ederim.Act olayını diğer arkadaşlar gibi bende merak ettim çünkü aracı aldığımda ortalama 6,5 lt idi.Ben kullanmaya (eko modunda) başladığımda 1 hafta gibi sürede şehir içi kısa mesafede 2-6km de ortalamam sakin kullanımla gaza yüklenmeden 8,8lt ye çıktı..Dün denemem sırasında yakıtı düşürmenin yolunu bulduğumu sanıyorum sizlerle paylaşmak istedim.Önce aracı sürmek istediğimiz hıza getiriyoruz şehir içi örneğin 30-40 km gazı hafif çekip tekrar yumuşak şekilde pedala basıyoruz ve act sistemi devreye giriyor ki bunuda ekrandan görebiliyoruz(iki silindir devrede gibi).ve karşımızda 4lt 5lt 6 lt lik tüketimler..Ben şehir içi uzun mesafe ışıkların olduğu tek yön yollarda 60-80 km hızlarda bu yöntemle 3,8lt yakıt tüketimlerini gördüm..İnşaallah merak eden ardaşlara yardımcı olmuşumdur.