škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

El freni ve kış iliskisi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gokhan44261

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayirli akşamlar .arkadaşlar erzurumda yaşıyorum malum havalar sogudu ve yılın ilk karı düştü. Geceleri de epey soğuk arabam otamatik style modeli .acaba el freni çekmemek gerekir mi.çeker sek donar mi .ne onerirsiniz.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çekmemek daha mantıklı ama arabanın yükünü rampaysa  P ye vermeyin arkasına yada önüne takoz koyun, düz zeminde sıkıntı değil.

Çevrimdışı mehmetniyazi61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokhan44261;541610
Hayirli akşamlar .arkadaşlar erzurumda yaşıyorum malum havalar sogudu ve yılın ilk karı düştü. Geceleri de epey soğuk arabam otamatik style modeli .acaba el freni çekmemek gerekir mi.çeker sek donar mi .ne onerirsiniz.

bende erzincanda yaşıyorum burada duydum genelde el firenini cekmeden vites de bırakıyorlar soğuk ve sert kış olduğundan dolayı , bende alışkanlık oldu tarabzonlu olduğum için malum trabzonun her yeri bayır ben cekiyorum el frenini park ederken, cekmemeye alışırsam sıkıntı olur trabzonda  :D

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokhan44261;541610

Benim tecrübelerim soğuk yerlerde el frenini çekmemeniz yönünde..zaten aracınız otomatik vites yani kaçırma durumu olmaz.ben kendi aracımda aracın eğimi ne tarafa ise vitesi tersi yönde bırakıyorum ve el freni çekmiyorum soğukta

Çevrimdışı gokhan44261

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Duz zeminde çekmemek iyidir diyor sun.hafif eğimli alanlarda da önüne bir şey koymak iyidir diyorsunuz.bunun teknik olarak doğrulugü sabitmidir. Yoksa anonim bilgiler mı.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokhan44261;541616
Duz zeminde çekmemek iyidir diyor sun.hafif eğimli alanlarda da önüne bir şey koymak iyidir diyorsunuz.bunun teknik olarak doğrulugü sabitmidir. Yoksa anonim bilgiler mı.

Düz zeminde Parkın kilit mandalı dişliye kilitlendiği zaman serbest bir şekilde kilitlenir ve Parktan çıkarırken mandal boşta olduğu için rahat çıkar, eğer eğimli zeminde parka alırsanız mandal dişliye kilitlenir fakat dişlinin yükü mandalın üzerinde kalır ve Parktan çıkarırken mandal dişlinin uygulamış olduğu basıncı yenerek dişliden kurtulması gerekiyor ve bu zamanla hasara sebep oluyor.

[YOUTUBE]watch?v=uh0Cbv4fmFA[/YOUTUBE]

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;541617
Düz zeminde Parkın kilit mandalı dişliye kilitlendiği zaman serbest bir şekilde kilitlenir ve Parktan çıkarırken mandal boşta olduğu için rahat çıkar, eğer eğimli zeminde parka alırsanız mandal dişliye kilitlenir fakat dişlinin yükü mandalın üzerinde kalır ve Parktan çıkarırken mandal dişlinin uygulamış olduğu basıncı yenerek dişliden kurtulması gerekiyor ve bu zamanla hasara sebep oluyor.

Kesinlikle haklısınız. Bu sebepten aracı parkederken frenle duruyor, el freni çekip freni boşaltıyorum akabinde parka takıyorum. Bu şekilde dişliler birbirinin üzerine binmiyor ve olası hasarların önüne geçiliyor. El frenine gelince, en üstten bir yada iki diş kalıncaya kadar çekerseniz boşaltırken sorun yaşamayacaksınızdır. Donsa bile eski usül bagajdan biraz sallar açarsınız :)

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Soğukta el freni çekmeme konusu, sadece arka freni kampana olan arabalar için geçerli,
kapalı kutu gibi olan  kampana içerisinde su , nem kalma olayından dolayı donma olur ve balata  ile kampananın temas yüzeyi diskten daha fazla olduğundan yapışır kalır.
Yani arka frenleri disk olanların el freninde bırakmasının bir sakıncası yok.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net
Alıntı yapılan: Engin E.;541646
Soğukta el freni çekmeme konusu, sadece arka freni kampana olan arabalar için geçerli,
kapalı kutu gibi olan  kampana içerisinde su , nem kalma olayından dolayı donma olur ve balata  ile kampananın temas yüzeyi diskten daha fazla olduğundan yapışır kalır.
Yani arka frenleri disk olanların el freninde bırakmasının bir sakıncası yok.

Fabia III'altını görme fırsatım olmadı ancak, el freni halatı boru içersinde olsa bile bence donma riski bulunuyor (el freni halatı için bknz: şekil numara 1). Bu halat aracın en altında ve genellikle açıkta oluyordu.

Kampana yada disk olması bu durumu değiştirmez gibi geliyor.
Akşam çektiğiniz el freninin halatı donması halinde ister kampana olsun isterse disk sabah indiremeyebilirsiniz.

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yani iyi guzel de. Araç üreticileri bunu düşünmüyor mu yani?.

Yani çok soğuk havalarda el freni donacak mi yani?

Saçma geliyor..

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında balatalar ıslanmadıkça pek sıkıntı olmaz dışarısı - kaç olursa olsun. Arabayı yıkayınca yarım saat araba hareket etmesin balata hemen yapışıyor koparkende çat diye ses çıkarır

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;541649

Fabia III'altını görme fırsatım olmadı ancak, el freni halatı boru içersinde olsa bile bence donma riski bulunuyor (el freni halatı için bknz: şekil numara 1). Bu halat aracın en altında ve genellikle açıkta oluyordu.

Akşam çektiğiniz el freninin halatı donması halinde ister kampana olsun isterse disk sabah indiremeyebilirsiniz.
Halatla ne ilgisi var? Asıl halat tamamen korunaklı ve yağlı...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;541649

Engin abininde dediği gibi halat yağlı bir şekilde korunuyor o yüzden kolay kolay donma yapmaz.El frenine gelecek olursak en kötü ihtimalle balata diske yapışır ve aracınızı önü arkası boşsa biraz hareket ettirmeye çalışarak rahat bir şekilde çözersiniz bu sorunu ama kampana ise sıkıntı olabilir:ok:

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net
Alıntı yapılan: kadir_;541776
Engin abininde dediği gibi halat yağlı bir şekilde korunuyor o yüzden kolay kolay donma yapmaz:ok:

Aktardığınız bilgi için teşekkür ederim. Zaten forumun amacıda bu olsa gerek. Bilgi ve tecrübe paylaşımı. Benim dediğim doğru senin dediğin yanlış atışması değil.

Benim tecrübemde resimdeki görülen metal kısmın açıkta olması sebebiyle soğukta donma, zorlama olması halinde kopma yönündedir.

Tabikide forumdaki kullanıcılar, bir başka üyeninde belirtiği gibi "bildikleri gibi" yapabilirler :)

« Son Düzenleme: 12 Kasım 2015, 12:53:57 Gönderen: r.a.i.f. »