škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Almanyadan Araba Alıp Gelecem Kim Gelir?

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Yabancı plakalı araçların, Türkiye'de 6 ay kalma süresi 2 yıla çıkartılıyor
Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Özel Araçları ile Türkiye’de Bulunma Süreleri 6 Aydan 2 Yıla Çıkartılıyor. Henüz çalışma aşamasında olan düzenlemeye göre, yurt dışında yaşayan vatandaşlar, Türkiye’de araçlarını 2 yıla kadar rahatlıkla bırakabilecekler.

http://www.isvecgundemi.com/ekonomi/yabanci-plakali-araclarin-turkiyede-6-ay-kalma-suresi-2-yila-cikartiliyor-h442.html

Almanyada hanımın uzaktan akrabası var. Hatta bu tür işlerle uğraşıyor. Gitsem, onun üzerine bir araba alıp gelsem, iki yıl burda keyfini çıkarsam ne olur?:gaz:

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel olur...sağlam bişeyler getirirsen, cevre yolunda yardırırız.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hiç birşey olmaz paşa paşada binersiniz.Size tavsiyem bulgaristandan almanız almanyadan daha ucuz oluyor gidip alman plakaya çevirip öyle getirirsiniz :)

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam tatile getir şu işi Kırşehir'e kadar geliriz.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer aracı siz kullanacaksanız ve polise yakalanırsanız büyük cezası var . Ruhsat sahibinin mutlaka sizinle birlikte araçta olması lazım yoksa ceza yersiniz ve araç sınır dışı edilebilir , bu araçları sadece araç kime aitse o kullanabilir , diğer türlü sizde kullanabilirsiniz ama o anda aracın sahibi de yanınızda olmalı...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben kendim Bulgaristan göçmeniyim benim getirme imkanım var ama 6 aylık, eğer emekli birinin üzerine olursa 2 yıl. ruhsat sahibinden vekalet alıp burada rahatlıkla kullanabilirsiniz, iki yıl sonra geri iade

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizde Bulgaristan dan getirmeyi düşünüyorduk.Bulgaristan da amca oğlu var, kendisi zaten bu işlerle uğraşıyor. Bi E250 getirelim ölmeden iyi bi arabaya binelim dedik :D hemde fabişe arkadaş olurdu. Ama aracın ruhsat sahibi olamıyormuşuz bu yüzden vazgeçtim.
Bu yabancı plakalı araçlarda mutlaka ya ruhsat sahibi olmalısınız yada yanınızda araç sahibi olmalı aksi takdirde polis parka alıyormuş bir sürü sıkıtısı varmış. Gürcistan da Türk vatandaşları ruhsat sahibi olabiliyorlar diye biliyorum ama orda araçlar bi tık daha pahalı.

Bu araçları gümrükten geçirirken ekstra yaklaşık 3.000 TL gibi para ödemeniz mecburi (yeşil kart vs.)

https://www.facebook.com/gurcistanarabalar

http://www.ooyyo.com/bulgaristan/araba-ikinci-el-satilik/c=CDA31D7114D38571111B876FAA651453/

http://www.mobile.bg/

Bu fiyatları görünce sinir krizine giriyorum. :mad: Türkiyede araçlar çok pahalı bu ne kardeşim.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2015, 00:36:02 Gönderen: Tamer06 »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tamer06;541803
Bizde Bulgaristan dan getirmeyi düşünüyorduk.Bulgaristan da amca oğlu var, kendisi zaten bu işlerle uğraşıyor. Bi E250 getirelim ölmeden iyi bi arabaya binelim dedik :D hemde fabişe arkadaş olurdu. Ama aracın ruhsat sahibi olamıyormuşuz bu yüzden vazgeçtim.
Bu yabancı plakalı araçlarda mutlaka ya ruhsat sahibi olmalısınız yada yanınızda araç sahibi olmalı aksi takdirde polis parka alıyormuş bir sürü sıkıtısı varmış. Gürcistan da Türk vatandaşları ruhsat sahibi olabiliyorlar diye biliyorum ama orda araçlar bi tık daha pahalı.

Bu araçları gümrükten geçirirken ekstra yaklaşık 3.000 TL gibi para ödemeniz mecburi (yeşil kart vs.)

https://www.facebook.com/gurcistanarabalar

http://www.ooyyo.com/bulgaristan/araba-ikinci-el-satilik/c=CDA31D7114D38571111B876FAA651453/

http://www.mobile.bg/

yanılmıyorsam Bulgar levası 1.60 gibi bişey bu fiyatları görünce sinir krizine giriyorum. :mad: Türkiyede araçlar çok pahalı bu ne kardeşim.

Vekaletle getirebiliyorsun sıkıntı olmuyor ama çifte vatandaş olman gerekiyor o şekilde bir sürü tanıdık var getiren.
Şu an 1 leva 0,58 kr civarı. 30.000 tl X5 getirebilirsin belkide daha ucuza tam piyasayı bilmiyorum

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;541806
Vekaletle getirebiliyorsun sıkıntı olmuyor ama çifte vatandaş olman gerekiyor o şekilde bir sürü tanıdık var getiren.
Şu an 1 leva 0,58 kr civarı. 30.000 tl X5 getirebilirsin belkide daha ucuza tam piyasayı bilmiyorum

Çifte vatandaşlık işini bilmiyordum.
http://www.bulgaristankonsoloslugu.com/vatandaslik-islemleri/
Baya zor işmiş bu çifte vatandaşlık işi, iyice soğudum bu araba getirme işinden :)

http://www.ooyyo.com/bulgaristan/c=CDA31D7114D28571111B876FBA7D355B81A01D6617F286/-7443643016678425459.html/
31.143 TL ye geliyormuş galiba aslında böyle bişey olsa çok iyi olur, benimde işimi görürdü. :)
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2015, 00:46:32 Gönderen: Tamer06 »

Çevrimdışı Tuny

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;541806

Ben de bugaristan göçmeniyim ben de bu konuyu çok araştırdım ancak gümrük mevzuatında yazan kanuna göre yurtdışından aracı buraya getiren kişi yurtdışında ikamet etmesi gerekir(en az 185 gün yani 6 aydan fazla) diyor.Aracı Türkiye'ye getirince eskiden 6 ay son kanun değişikliğine göre de 1 yıl tutabiliyorsunuz, emeklilere 2 yıl hak tanınıyor. Zaten gümrükte de pasaporttaki giriş çıkış mühürlerinden tarih hesaplıyorlar. Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi türkiyede polis çevirmesinde araç sahibi araçta yoksa yüklü cezası var. Aracı getiren kişi Türkiyede bırakıp Bulgaristana araçsız dönmeye kalkarsa gümrükten geçişine izin verilmiyor. Aracın başına ne geldiğini ne sebepten araçsız döndüğünü deklare etmesi ( araç kaza yaptıysa kaza tutanakları,arızalıysa servisten yazılı evrak) yani belgelendirmesi gerekiyor. Anlayacağınız detaylı bilmeyenler 6 ay burda tutarsın 6 ay orda diye konuşmayı biliyorlar. Getirip kullananlar yok değil mi elbette var ama onlar genelde bulgaristandaki akrabaları anne, baba, kayınpeder vs gibi akrabalarının adına aracı alıp, ki bu kişiler genelde emekli oluyor. Aracları böyle getiriyorlar.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@Engin E.

3.0 TDİ den aşşa getirmem. Geçen bir audi 3.0 tdi dan tokat yedim, hala gözümden gitmiyor.

@kadir_
Bulgar arabalari haşat, alman arabaları cıncık gibi valla, kirlenmiyor bile araçlar

@veracocha ,  @Tuny,  @Tamer06, @mşah
Ruhsat sahibi yanında olcak..vs iş bozuldu  o zaman.  Vekalet alırız da almasına, polisin gözüne batarsan uğraşır durur artık.
Almanyadaki adamın kendisinin VW Toureg i var  ama her sene uçakla geliyor. Bi teklif etcem aslında, seni ben getireyim diye :)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2. yıl sonrası ne olacak peki, asıl onu merak ediyorum. Kanun nasıl düzenlendi acaba.
İki yıl sonrası aracı satıp, başka bir araç ile tekrar iki yıllığına gelinir mi?

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;541834
@Engin E.

3.0 TDİ den aşşa getirmem. Geçen bir audi 3.0 tdi dan tokat yedim, hala gözümden gitmiyor.

@kadir_
Bulgar arabalari haşat, alman arabaları cıncık gibi valla, kirlenmiyor bile araçlar

@veracocha ,  @Tuny,  @Tamer06, @mşah
Ruhsat sahibi yanında olcak..vs iş bozuldu  o zaman.  Vekalet alırız da almasına, polisin gözüne batarsan uğraşır durur artık.
Almanyadaki adamın kendisinin VW Toureg i var  ama her sene uçakla geliyor. Bi teklif etcem aslında, seni ben getireyim diye :)
Bu almancılar beni deli edecek...eşimin avrupalı bir amele akrabası var,adamın araba 2005 A4 1.9 Sline (170BG)  sene 2005, iki araba ile çevreyolundan bir yere gidiyoruz, benim meşhur 1,2HTP ile  190 la devam ederken herifçioğlu yanımdan bir geçti, ''vınnn'' diye...plakasını bile göremedim, artık 250 mi, 300 mü bastı???
arabamdan soğudum o an ki araba daha 1-2 aylık 1500 km de falandı, satsam falan diye düşündürdü beni...adam mesleksiz, tahsilsiz, tabiri caizse bok temizliyor orada, burada hava 1500...
o arabayı benim verdiğim paraya almış, bir küçümseyerek bakıyor ki fabiaya..''benim liseye giden oğlana bile almam bunu'' falan demesi falan...
O gün, bu gündür tiskiniyorum evropalılardan...ama arabalarından değil.. :)
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;541846
2. yıl sonrası ne olacak peki, asıl onu merak ediyorum. Kanun nasıl düzenlendi acaba.
İki yıl sonrası aracı satıp, başka bir araç ile tekrar iki yıllığına gelinir mi?

Tekrar getirebilmek için orada beli bir gün istiyorlarmış.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
MEvzuata ben de bakmıştım, özellikle şu Gürcü plakalı araçlar moda olduktan sonra. Ancak işler çok karışık

1- Öncelikle Gürcistan ve Bulgaristan daki araçların çoğu ya kazalı ya da çalıntı. O yüzden 2. el almak çok sakat. 0km alırım diyorsanız bir derece.

2- Aracı alabilmeniz için 185 gün yurtdışında kalmanız gerekiyor. Bu da yaklaşık 6 ay yapıyor. Bu durumda Türkiye'de kullanım hakkınız yine 6 ay

3- 6 aylık süre geçerse kimse size hadi gidin demiyor. Gümrükten çıktığınız veya çevirmeye yakalandığınız zaman fazla olan süre hesaplanıyor ve ona göre bir ceza ödüyorsunuz. Bu ceza da bildiğim kadarıyla arabanın motoruna yılına vs göre değişiyor.

4- Yurtdışında yaşayan emekliler için bu süre 2 yıl.

5- Çoğu kişinin yanıldığı nokta gümrükten giriş çıkış yaptığın anda 2. 6 aylık süreyi kazandığı şeklinde. Durum böyle değil. 2. çıkışta yine min 185 gün yurt dışında kalmanız lazım. Gideyim heme yeni araba alayım onu sokayım derseniz de olmuyor. Çünkü aracı değil kişiyi baz alıyorlar gümrükte

6- Yurt dışında akrabanız varsa ve onun araba alma hakkı varsa siz onun üzerinden vekalet ile aracı kullanabiliyorsunuz. Burada iki görüş var. Kimisi dyor ki aracı aracı kullanırken vekaleti verenin de yanında olması lazım. Kimisi de yeni kanunla bu zorunluluk kalktı diyor bilemiyorum.

Kısaca sevgili devletimiz arabadan kazandığı ÖTV ve KDV nin önü kesilmesin diye her türlü yolu düşünmüş.

6 ay ya da diğerlim max 2 yıl güzel bir araca binmek için bu sıkıntı çekilir mi? Bence çekilmez. Ya da aldığın arabanın buna çok çok değecek bişi olması lazım ki bu bana göre BMW de M serisi, MErcedes de AMG serisi veya Supercar dediğimiz familya olmalı ki ona yine para yetmez :) Hadi yetse 2 sene bu araçları kullanıp sonrasında 1.6TDI ı binmek adamı hayata küstürür :)