škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kış Lastikleri ile yakıt tüketimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismlcolak

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar;
kendi aracımda gözlemlediğim kış lastikleri ile ciddi yakıt tüketimi artışı (100 kmde 7 litre) acaba normal midir ? sizler de durum nasıl?

Çevrimdışı fanatikahmety

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Bloodline

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hocam lastiklerinizin havasını kontrol ettiniz mi? Aracınız dizelse 7 lt çok yüksek bir değer.
Ben, michelin energy saver yaz lastiklerimle 4.3lt/100km ile gittiğim Ankara-Kırıkkale yolunu Goodyear Ultragrip 9 kış lastiğimle 4.1lt/100km ile gitmiştim. Kış lastiğinin fazla yakması gerekirken az yaktığını görmek beni çok şaşırtmıştı.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Araba ne kadar gucluyse kis lastigi ve klimadan o kadar az etkileniyor.

Çevrimdışı ismlcolak

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Araç dizel dsg şanzıman normalde 5-5.5 yakıyordu karma lastik basıncı da normal gibi

Çevrimdışı fanatikahmety

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
O kadar fark olması mümkün değil hocam. Bir baktırın isterseniz :(

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dpf rejenarasyon yapiyorsa veya dolmak uzereyse de tuketim artabilir

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kışın yakıt tüketimi illa ki artacaktır; herşeyden önce soğuk havanın da etkisi var, buna ilave olarak lastiklerin de. Ortalama 0.5 litrelik bir artış beklenebilir.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Swift

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hocam kıi lastiklerinin yapısı gereği biraz daha yüksek basınç istiyor. 3-4 psi ilave edebilirsiniz. Nokian WR D4 lastikleri taktırdım geçen hafta. 32psi basmış lastikçi. Yakıt farkedilir ölçüde artmıştı, lastik de inik görünüyordu. 36 psi yaptım hr şey normale döndü.

Bir de, lastiğin dönme direnci farklı olabilir. Fabrikalar resmi tüketim düşük görünsün diye özel lastik takıyorlar. Yazlık orijinal contiecocontactler B sınıfı idi, Nokian kışlıklarım ise C sınıfı olduğundan pek fark olmadı. Kışlıklarda  E sınıfı olan çok. Soğukların yanında bu da fark yaratır.

Çevrimdışı resul_100

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bloodline;542522
Hocam lastiklerinizin havasını kontrol ettiniz mi? Aracınız dizelse 7 lt çok yüksek bir değer.
Ben, michelin energy saver yaz lastiklerimle 4.3lt/100km ile gittiğim Ankara-Kırıkkale yolunu Goodyear Ultragrip 9 kış lastiğimle 4.1lt/100km ile gitmiştim. Kış lastiğinin fazla yakması gerekirken az yaktığını görmek beni çok şaşırtmıştı.

Kırıkkale'de mi yaşıyorsunuz

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Normalde 5 lt yakan dizel dsg aracım bugün ölçümün ile 4.8 lt/100km ye düştü. Aynı yolu günlük düzenli gidip gelirim ve günde 100 km yaparım. Çift şeritli yolda hızım sabitleyicide 110 km diğer tek şeritli baya yokuşlu yolda 100 km civarında giderim

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;542523
Araba ne kadar gucluyse kis lastigi ve klimadan o kadar az etkileniyor.

Çok doğru tespit, eski htp'mde kar lastiği, düşük lastik havası, açık klima, eski hava filtresi, geçmiş yağ bakımı vs... Tüketimde kendini hemen farkettirirdi...

Şu an lastikler biraz eskimiş, yakında değiştirsem fena olmayacak gibi...

.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2015, 08:04:42 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı huseyin54

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ankara' da yaşıyorum, eski aracımda bridgestone vardı kış lastiği ve kar-kış demeden beni yarı yolda bırakmadı ama bütün yol sesi içerideydi ve yakıt tüketimi bir miktar artıyordu. Şimdi kış lastiği için nokian wr d4 aldım ve geçen haftasonu taktırdım. Şuan için yakıt tüketiminde bir artış ve yaz lastiğinden fazla bir ses duymadım. Tabi daha yağmur kar görmedik. İlerleyen zamanlarda durumu paylaşırım.