škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

klima soğutmuyor

mcan · 221 · 50885

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hanikoduduko

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Swift;579007
Daha önce bahsedildi ise kusura bakmayın.

Hafta sonu vag com (VCDS) kablosu ile Octavia aracımı kurcalarken HVAC bölümünde klima ile coding bitlerinde bir ayara rastladım. Standart ayarın yanı sıra "HOT COUNTRY" diye bir ibareyi de içeren ayar vardı. Klima performansı sorunu ile alakalı olduğunu düşünerek Hot Country ayarını aktifleştirdim. Dönüş yolunda klima kısık ayarda bile üşüttü. Sonuç olarak "yazılım" dedikleri çözüm bu olsa gerek.

Donanım aynı olduğu için Superb III'te de işe yarayacağını sanıyorum. Fırsat bulursam ekran görüntüsü koyarım.

Klimatronikte karşılaşılan iki problem var. Birincisi klima performansının yetersiz olması, ikincisi geçici soğutma arızası.
Yukarıda bahsettiğiniz öneri birincisine çözüm olabilir. Ama ikincisine olacağını sanmıyorum. Çünkü ikinci arızayı yapması için havanın çok sıcak olması gerekmiyor, hatta ılık havalarda daha sık yapabiliyor. O hata anında klima soğuk yerine sıcak üflüyor. (Yani yanlış komut alıyor, sanki ısıt demişsin gibi). Dereceyi düşür dedikçe o daha çok ısıtıyor. (geçici bir beyin karışıklığı). Resetleyince sorun çözülüyor.
Birinci problem benim aracımda 7 Nisanda gelen güncelleme ile çözüldü. Şu anda klimanın performansı çok iyi, hatta üşümemek ve klima çarpmasın diye sürekli klimayı camlara yönlendiriyorum.
İkinci sorun ise bir sonraki yazılımı bekliyor. (son iki ayda sadece iki kere yaptı, hemen reset yapınca düzeldi).

Bir dip not: arabayı çalıştırır çalıştırmaz veya kısa bir süre sonra (4-5 dakida içinde) klimayı açarsanız kesinlikle geçici soğutma arızası vermiyor.
Verdiği durumlar araba 20-25 dk kadar klima kapalı çalıştıktan sonra klimayı açarsanız denk gelebilir.
Buradan klima arızasının "otomatik havalandırma"dan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Bu otomatik havalandırma bir halta yaramadığı gibi gereksiz içerinin sıcaklığını değiştiriyor.

Çevrimdışı Swift

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hanikoduduko;579982
Klimatronikte karşılaşılan iki problem var. Birincisi klima performansının yetersiz olması, ikincisi geçici soğutma arızası.
Yukarıda bahsettiğiniz öneri birincisine çözüm olabilir. Ama ikincisine olacağını sanmıyorum. Çünkü ikinci arızayı yapması için havanın çok sıcak olması gerekmiyor, hatta ılık havalarda daha sık yapabiliyor. O hata anında klima soğuk yerine sıcak üflüyor. (Yani yanlış komut alıyor, sanki ısıt demişsin gibi). Dereceyi düşür dedikçe o daha çok ısıtıyor. (geçici bir beyin karışıklığı). Resetleyince sorun çözülüyor.
Birinci problem benim aracımda 7 Nisanda gelen güncelleme ile çözüldü. Şu anda klimanın performansı çok iyi, hatta üşümemek ve klima çarpmasın diye sürekli klimayı camlara yönlendiriyorum.
İkinci sorun ise bir sonraki yazılımı bekliyor. (son iki ayda sadece iki kere yaptı, hemen reset yapınca düzeldi).

Bir dip not: arabayı çalıştırır çalıştırmaz veya kısa bir süre sonra (4-5 dakida içinde) klimayı açarsanız kesinlikle geçici soğutma arızası vermiyor.
Verdiği durumlar araba 20-25 dk kadar klima kapalı çalıştıktan sonra klimayı açarsanız denk gelebilir.
Buradan klima arızasının "otomatik havalandırma"dan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Bu otomatik havalandırma bir halta yaramadığı gibi gereksiz içerinin sıcaklığını değiştiriyor.

Detaylı açıklama için çok teşekkürler.

İkinci sorunu hiç yaşamadım, o yüzden bilemiyorum ama ilki için faydalı olduğunu düşünüyorum. Havalar daha da ısındığında faydası daha net ortaya çıkacaktır sanırım.

Vagcom kablosu ile bakma imkanınız varsa ilgili ayarı kontrol edebilir misiniz? Acaba yeni yazılıma default olarak "cold" ayarlanmış olabilir mi diye merak ediyorum. Zira bu şekilde ayarladığımda aynen bahsettiğiniz gibi üşütür oldu.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Klima hep açık bende. sorun yaşamadık. yalnız performansını yetersiz.

Çevrimdışı hanikoduduko

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;580014
Klima hep açık bende. sorun yaşamadık. yalnız performansını yetersiz.

Son dönemde sıcakların da başlamasıyla ben de hep açık olarak kullanıyorum. O yüzden geçici arızayı vermiyor.
Klima performansı ile ilgili siz 7 Nisanda gelen güncellemeyi yüklediniz mi?

Çevrimdışı hanikoduduko

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Swift;580013
Detaylı açıklama için çok teşekkürler.

İkinci sorunu hiç yaşamadım, o yüzden bilemiyorum ama ilki için faydalı olduğunu düşünüyorum. Havalar daha da ısındığında faydası daha net ortaya çıkacaktır sanırım.

Vagcom kablosu ile bakma imkanınız varsa ilgili ayarı kontrol edebilir misiniz? Acaba yeni yazılıma default olarak "cold" ayarlanmış olabilir mi diye merak ediyorum. Zira bu şekilde ayarladığımda aynen bahsettiğiniz gibi üşütür oldu.

Vagcom kablosu ile bakma imkanım maalesef yok.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
BEN Güncelleme yaptırmadım henüz. yaz kış klima açıktır bende, kışın da camın buğusunu aldığı için.

Çevrimdışı hanikoduduko

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;580041
BEN Güncelleme yaptırmadım henüz. yaz kış klima açıktır bende, kışın da camın buğusunu aldığı için.

Yaptırırsanız klima performansı ciddi şekilde artacaktır.
Yukarıda söylediğim gibi bende durum çok fark etti. Şu anda son derece memnunum.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben esas film yaptıracağım bu cumartesi yetişebilirsem servise de giderim güncelleme 5 dakikalık iş.

Çevrimdışı badteacher

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün teslim aldım style paket aracımı.klimada sıkıntı yok simdilik..:)

Çevrimdışı haberci

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu mevzu gerçekten kabak tadı verdi (üretici bakımından diyorum sayın üyelerimizi tenzih ediyorum), bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum, kaldı ki yaz geldi. Akdeniz, Ege ve Güneydoğu bölgelerindeki kişiler için bu husus işkenceye dönüşür.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
cumartesi günü 41 derece sıcakta camlara air 80 yaptıktan sonra mutlu mesut seyahat ettim. hoş benim klima bugüne kadar hiç soğuk yerine sıcak üflemedi. Benim sıkıntı kilamanın soğutmasının yetersiz kalması idi. arabada yanak hizamın üstünü sıcak hissediyordum hep. kurtuldum ondan da.

Çevrimdışı yufotym

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Klima güncellemesiyle ilgili bir gelişme yok mu?

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konu ile ilgili skoda genel merkezine 26 mayısta atmış olduğum mail ile alakalı bugün cevap geldi.Özetle, konuyu distüribütöre ilettiklerini ve konunun yasal çerçevede distibütörce çözümleneceğini belirtmişler:) tam metni paylaşıyorum.

mail: Thank you for your email. We regret very much that you have had difficulties with a product of our company. We examined your
complaint and passed it for direct handling to our representation in Turkey. The importer organization representing the brand
ŠKODA is entitled to respond to all queries, comments, claims / complaints of customers in accordance with current legislation
of your country and warranty and claim conditions as well as with the approved repair technology.

We hope that within this procedure the case will be resolved to your full satisfaction and you will continue to favour the brand
ŠKODA.

Kind regards,

Bc. Jan Šmelhaus, Péče o zákazníka / Customer Care / Kundenbetreuung
ŠKODA AUTO a.s., Tř. Václava Klementa 869, 293 60 Mladá Boleslav, Czech Republic
info@skoda-info.cz , www.skoda-auto.cz , www.skoda-auto.com

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kolgezer;582126
Konu ile ilgili skoda genel merkezine 26 mayısta atmış olduğum mail ile alakalı bugün cevap geldi.Özetle, konuyu distüribütöre ilettiklerini ve konunun yasal çerçevede distibütörce çözümleneceğini belirtmişler:) tam metni paylaşıyorum.

mail: Thank you for your email. We regret very much that you have had difficulties with a product of our company. We examined your
complaint and passed it for direct handling to our representation in Turkey. The importer organization representing the brand
ŠKODA is entitled to respond to all queries, comments, claims / complaints of customers in accordance with current legislation
of your country and warranty and claim conditions as well as with the approved repair technology.

We hope that within this procedure the case will be resolved to your full satisfaction and you will continue to favour the brand
ŠKODA.

Kind regards,

Bc. Jan Šmelhaus, Péče o zákazníka / Customer Care / Kundenbetreuung
ŠKODA AUTO a.s., Tř. Václava Klementa 869, 293 60 Mladá Boleslav, Czech Republic
info@skoda-info.cz , www.skoda-auto.cz , www.skoda-auto.com

Yandık ki ne yandık o zaman :( Eee ne yapacağız o zaman ? Genel merkez benlik birşey yok değli ıyrılıyor mu şimdi ?