škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Far yükseklik ayarı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim aracımın farı biraz yüksek sanırım. gelen geçen sellektör yapıyor. Bunu nasıl ayarlayabilirim? Bunu ben yapabilir miyim? araç elegance üstünde orjinal xenon far var. Gelen geçenin sellektör yapmasından bıktım :)

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bazı arkadaşların gözleri çok hassas galiba benim fabişin farlar orj. mercekli far ayarlarıda düzgün, ampuller orj. hiç değişmedi. Uzun yola çıkınca bazen karşıdan selektör yapıyorlar anlamış değilim. Benim bildiğim far ayarı araç düz yolda çekilir (kapalı otopark olursa daha iyi) farlar 0 ayarında duvarla yaklaşık aranızda 10m olmalı farların üstünde beyaz vidalar var tornavida ile aşağı yukarı ayar yapılır. Hiç Xenon ayarı yapmadım ama büyük ihtimal ondada öyledir.

Çevrimdışı J.Marston

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bu durumu bende bir çok kez yaşadım acaba yüksekte mi kalıyor diyerek. Başka arkadaşlarda da varsa ortak bir sorun olabilir.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Xenon orijinalse, otomatik yükseklik ayarı yok mu?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Swift

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
xenon farın önünde kirlenme varsa çok feci parlama yapar. O nedenle xenonlu araçlarda far yıkama mecburidir. Farları temiz tutmak fayda sağlıyor. Kendi adıma çözümüm bu.

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç içi otomatik ayarlamadan behsediyosanız zenon kendi ayarlıyor elegance/style donanımlar için ayrı bi ayar bölümü yok.

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer far yüksekliği normalden daha yüksekteyse o zaman yükseklik ayar mekanizmasında problem olabilir. Bence mekanizmanın çalışıp çalışmadığına bakmak için aracı içinde sadece siz varken çalıştırın farlar kendini bir check etsin. Daha sonra araca 3 kişi filan binebilirse farın yüksekliğinin değişip değişmediğine bakın. Eğer yolcu sayısı arttığında farlarda oynama olmazsa problem olabilir. Farlar düz duvara bakarsa oynamayı daha rahat farkedebilirsiniz, oynama varsa bence sorun yoktur, çünkü demekki yüke göre ayarlamayı yapıyor. Ama en kötü ihtimal yükün gerektirdiğinden fazla yukarı bakıyorlardır. O da zaten problem olduğunu gösterir, bir servise gösterin derim :)

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;544464
Xenon orijinalse, otomatik yükseklik ayarı yok mu?

Kendisi yükseklik ayarı yapıyor evet ama karşıdan gelenler gene de sellektör yapıyorlar

Alıntı yapılan: Swift;544465
xenon farın önünde kirlenme varsa çok feci parlama yapar. O nedenle xenonlu araçlarda far yıkama mecburidir. Farları temiz tutmak fayda sağlıyor. Kendi adıma çözümüm bu.

Farlar kirliydi ondan olabilir bir temizleyip deneyeyim

Alıntı yapılan: msami;544475
Eğer far yüksekliği normalden daha yüksekteyse o zaman yükseklik ayar mekanizmasında problem olabilir. Bence mekanizmanın çalışıp çalışmadığına bakmak için aracı içinde sadece siz varken çalıştırın farlar kendini bir check etsin. Daha sonra araca 3 kişi filan binebilirse farın yüksekliğinin değişip değişmediğine bakın. Eğer yolcu sayısı arttığında farlarda oynama olmazsa problem olabilir. Farlar düz duvara bakarsa oynamayı daha rahat farkedebilirsiniz, oynama varsa bence sorun yoktur, çünkü demekki yüke göre ayarlamayı yapıyor. Ama en kötü ihtimal yükün gerektirdiğinden fazla yukarı bakıyorlardır. O da zaten problem olduğunu gösterir, bir servise gösterin derim :)

Bunu pazartesi günü deneyip ona göre servise götüreceğim. Bir abim demişti yoksa yükseklik ayarı mı kendiden yapmıyor diye ve düşünce 3 kişi bindiğim de sellektör yapıyorlar genelde

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azureusecz;544502
Kendisi yükseklik ayarı yapıyor evet ama karşıdan gelenler gene de sellektör yapıyorlar
Belki kalibrasyon gibi bir işlemle düzelebilir.:hmm::blm:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Kemal Korkmaz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kaputun içinde farların üstünde ayar vidası var duvara karşı yükseklik ayarı yapılabilir...

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
her ne kadar bixzenon far kendi yük ve yola göre otomatik ayarlasa da ilk kalibrasyonu yani başlangıç noktasını servis ayarlıyor. benim de biraz yüksekdi servis ayarladı. bu yüksek olması bozuk olduğu anlamına gelmiyor. yani su terazisi gibi

Çevrimdışı versamax

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bizim araçlarda bu sorun var. Selektör olayını ben de yaşıyorum. Aslında far ayarı gerçekten çok yüksek. Kısa farda bile çok uzağı aydınlatıyor. Servise gidince ayarlatacağım.
Şimdilik bana selektör yapanlara ben de selektör yaparak cevap veriyorum[emoji1]

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
motor kapağı altında farın üzerinde 0 kalibrasyon vidası var. 10 mt duvara yanaşın vidayı sağa sola cevırerek 0 ayarını yapın. cok zor iş degıl servıse de gıtmenıze gerek yok

Çevrimdışı degerbal

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba

ben araca yay taktım ve sonra farlar yukarıyı göstermeye başladı karşıdan gelenler bir tepki vermedi ama ömümdeki aracın direk dikiz aynası aydınlanıyor. ben rahatsız oluyorum

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teknik bir iş sağ olsun bir arkadaş ayrıntılı anlatmış.
http://www.fiatlinea.org/fiat_linea_bakim/far_ayari_nasil_yapilir-t6843.0.html

Arkadaşın dediği gibi muayene öncesi serviste ayarlatmama rağmen TÜVTÜRK'te hafif kusur yazılmıştı.

Lütfen bu konuda hassas davranıp karşıdan geleni rahatsız etmeyelim. Göz kamaşması doğrudan kaza sebebi!