škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Front Assist ne zaman çalışır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emirolcay

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba yeni Superb active de bu donanım var ama ben hiç çalıştığını göremedim. Bana 30 km hıza kadar şehir içi trafikte çarpmaları önlüyor dediler ama özellikle deniyorum öndeki araca yaklaşırken bir uyarı bile yok.

Çevrimdışı levogrande

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
merhaba bugün öndeki araca biraz fazla yaklaşmıştım göstergede bununla ilgili bir işaret çıktı ilk defa.

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.medyaurfa.com
Ben her hangi bir sorunla karşılaşmadım.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2015, 22:51:08 Gönderen: baba63 »

Çevrimdışı emirolcay

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Acc olan araçlarda sanırım daha iyi çalışıyor. Ancak bende acc yok ve bir iki gösterge ikazı dışında çalıştığını görmedim. Kendi fren de yapmadı şimdiye kadar.

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim başıma geldi. Bende sizin gibi acaba bozuk mu diye düşünürken bir gün e5 de önde trafik durunca araç önce görsel ve sesli ikaz verdi ardından otomatik frenlemeye başladı. Yani çalışıyor sorun yok :)

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende de bir defa işitsel uyarı yapmıştı. ben de zaten frene basmak üzereydim. anayolda trafik durmuştu köprü üstünde araçlar birikmişti. yavaşlayan öndeki araca hızla yaklaşınca ötmüştü.

Çevrimdışı tuncay81

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende de bugün çalıştı orta ekranda kırmızı bir uyarı ve ses çıkıyor. Öndeki araç ani durunca çalıştı.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzer durum bende de oldu bugün.40-50 arası bir hızdaydım tam ivmelenme halindeyken öndeki araç aniden fren yaptı ben de ayağımı frene attım tam güç uygulamaya başlarken maxidot ekranda büyükçe bir araba(kırmızı renkli)işareti çıktı. aynı anda sesli bir uyarı ve "tak" diye fren yapıp anında durdurdu arabayı. Devreye girmese ben de durdururdum ama çalıştığını görmüş olduk böylece:)

Çevrimdışı guvenxoca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
anladığım kadarıyla ayağın frene temas ettiyse çalışmıyor,

hızlanıyorsan ve önündeki araç duruyorsa  devreye giriyor..

Romario87

• Ziyaretçi
Ben 4 defa şahit oldum...  özellikle şehir içi kullanımlarda işe yarıyor. geçen hafta  sağ şeritten kaçarken yola bir abimiz fırladı  ben olsam vururdum o anki panikle kendi frenlemesi kurtardı... uzun yolda da şu şekilde çalısıyor. acc açık 120 ye sabitlediniz. önünüzdeki araba ile sizin araba arasında belli bir mesafe ye düşünce (yarı yarıya 120/2 60 mesela) öndeki araba nekadar yavaşlarsa benim araba da yavaşlıyor. önünden çekilince tekrar sabitlenen hıza çıkıyor otomatik... Uyarı da alttaki resimdeki gibi

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: guvenxoca;547613
anladığım kadarıyla ayağın frene temas ettiyse çalışmıyor,

hızlanıyorsan ve önündeki araç duruyorsa  devreye giriyor..

O mevzunun arkasında ciddi bir matematik var, frenin uyguladığı basınç yetmeyebileceğini anladığı zamanda da destek oluyor ve frenleme yapıyor.

Bir önceki nesilde de hatırlarsanız hidrolik ek fren desteği söz konusuydu. Eski sistemin elindeki tek data sürücünün aniden gazdan ayağını bırakıyor olmasıydı. Bu anlık süre içinde sistem mantık olarak sürücünün ani fren için frene yükleneceğini varsayarak daha siz pedala basmaya başlamadan disklerin yaklaşmasını ve tepki süresi ve fren basıncı olarak daha hızlı frenlemeyi yapıyordu. Yeni sistemde ise bu datalara ek olarak ön sensörler çarpışma asistanı düşük hızlarda, otoban süratlerinde ise varsa ACC sensörleriyle etrafınız sürekli taranıyor.

Çevrimdışı tuncay81

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;547622
O mevzunun arkasında ciddi bir matematik var, frenin uyguladığı basınç yetmeyebileceğini anladığı zamanda da destek oluyor ve frenleme yapıyor.

Bir önceki nesilde de hatırlarsanız hidrolik ek fren desteği söz konusuydu. Eski sistemin elindeki tek data sürücünün aniden gazdan ayağını bırakıyor olmasıydı. Bu anlık süre içinde sistem mantık olarak sürücünün ani fren için frene yükleneceğini varsayarak daha siz pedala basmaya başlamadan disklerin yaklaşmasını ve tepki süresi ve fren basıncı olarak daha hızlı frenlemeyi yapıyordu. Yeni sistemde ise bu datalara ek olarak ön sensörler çarpışma asistanı düşük hızlarda, otoban süratlerinde ise varsa ACC sensörleriyle etrafınız sürekli taranıyor.

Sistem 5 ile 210 km arasında çalıyor ve ACC ile bir ilgisi yok,olmasa da çalışıyor. Uyarıları şu şekilde;

Düşük hızda acil frenleme
Yaklaşık 5 km/h ile yaklaşık 30 km/h sürüş hızı aralığında otomatik fren müdahalesinden
önce uyarı verilmez. Çarpışma tehlikesi çok yaklaştığında birden
fazla kademede artan fren gücüyle otomatik olarak fren yapılır.
Otomatik frenleme yapıldığında ekranda  » Şek. 207 sembolü görünür.
Ön uyarı
Sistem çarpışma tehlikesi algıladığında ekranda  » Şek. 207 sembolü belirir
ve sesli bir sinyal duyulur.
Aynı zamanda fren sistemi olası bir acil frenlemeye hazırlanır.
Ön uyarı göstergesi şu durumlarda gerçekleşebilir.
› Hareketli bir nesneyle yaklaşık 30 km/h ile yaklaşık 210 km/h arasındaki sürüş
hızında çarpışma tehlikesi olduğunda.
› Sabit bir nesneyle yaklaşık 30 km/h ile yaklaşık 85 km/h arasındaki sürüş hızında
çarpışma tehlikesi olduğunda.
Ön uyarı göstergesi verildiğinde fren pedalına basılmalı veya engelden kaçılmalıdır!
Acil uyarı
Sürücü ön uyarıya tepki göstermezse, yeniden olası bir çarpışma tehlikesine
dikkat çekmek için sistem otomatik olarak aktif fren müdahalesi ile kısa bir fren
hareketi üretir.
Otomatik frenleme
Sürücü acil uyarıya tepki göstermezse, sistem aracı otomatik olarak birkaç kademe
halinde artan fren gücü ile frenlemeye başlar.

Çevrimdışı hkaydin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Romario87

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hkaydin;547648
Front assist yayalar içinde çalışıyor mu?

Yazdım evet / Kars'ıma yola Adam fırladı frenledi