škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor fanı ve start-stop arızası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Canerrp

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle herkese merhaba
Aracımı sabah çalıştırdım ve işe gittim.Yolda hiç start stop devreye girmedi.Ardından arabayı kapatıp indiğimde motor fanının çalıştığını duydum.Sorunu bi türlü bulamadım start stop hiç bi zaman devreye girmiyor.Bunu daha önce hiç yaşayan oldu mu ? :confused:

Çevrimdışı Swift

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Panik yok. O arada arac rolantisi de 1000 rpm'de falandır. Aracınızın DPFsi rejenere oluyor. Normal bir durum. KUllanım kılavuzunda detaylar mevcut. Forumda DPF rejenerasyon diye de aratabilirsiniz.

Çevrimdışı Canerrp

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ne kadar sürer bu durum bilginiz var mı? İlginiz için teşekkür ederim..

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Start stop devreye girmiyor diye bir durum yok. Daha doğrusu her durumda start stop un çalışmasını beklemeyin. Bu sistemin devreye girmesi için araç bir dünya parametre hesaplıyor ve eğer koşular araç sağlığı için uygun değilse start stop çalışmıyor.

Bu parametrelere gelirsek aracın sıcaklığından, yağlanmasına, elektrik tüketimine, dış ortam sıcaklığına kadar hemen herşey diyebiliriz.

Eğer sıkça kısa mesafede kullanıyorsanız ve/veya dur-kalkı çok bir yol ise ve/veya ort hızı düşük bir yol ise DPF çabucak dolar. Kontak kapattıktan sonra duyduğunuz fan DPF temizliği sesidir. Bazen fanın çok uzun çalıştığı da olur.

Çevrimdışı Aliservi

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Dpf islem haricinde Kaloriferi kapatın anında devreye girecektir ben denedim :)
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2015, 09:30:57 Gönderen: Aliservi »

Çevrimdışı fmelek

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı gokhanay1

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba, yaklaşık 2 ay önce 2015 model Octavia 1.6 TDI alarak aranıza katıldım. Aldığımdan beri bu soru benim de kafamı çok kurcaladı ve forumda sebebini okuyunca rahatladım. Yalnız anlamadığım bir şey var, dpf rejenerasyonu sırasında herhangi bir uyarı ya da ışık yanması gerekmiyor mu?

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokhanay1;578636
Herkese merhaba, yaklaşık 2 ay önce 2015 model Octavia 1.6 TDI alarak aranıza katıldım. Aldığımdan beri bu soru benim de kafamı çok kurcaladı ve forumda sebebini okuyunca rahatladım. Yalnız anlamadığım bir şey var, dpf rejenerasyonu sırasında herhangi bir uyarı ya da ışık yanması gerekmiyor mu?

Gerekmiyor. Siz aracı o halde bırakın gidin işi bitince o susar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dpf rejenerayonu otomatik yapar bu da isik yakmaz, uzun sure fan sesi duyulur.

Rejenerasyon yapamadigi an uyari isigi yanar, bu durumda siz kitapxikta belirtilen sekilde araci jullanarak bur nevi manuel rejenerasyon yaparsiniz

Çevrimdışı gokhanay1

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim, ben rejenerasyon yaptığını hissettiğimde durumum müsaitse yola çıkıp 2500-3000 devir arasında kullanmaya gayret ediyordum. Demek ki yapmama gerek yokmuş.