škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sürücü yorgunluk tespit sistemi

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GÖKHAN 61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2015 1.6 ambition marka arac sahibiyim.Yorgunluk tespit sistemi nasıl çalışır

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yorgunluk tespit sistemi, 65 km/h ve daha yüksek hızlarda direksiyon üzerinde konumlandırılan sensörlerin yardımıyla sürekli bir şekilde sürücünün sürüş tutumunu değerlendirir ve sürücünün sürüş elverişliliği hakkında çıkarımlar yapar. Sürücü, yorgunluk yüzünden farklı tepkiler vermeye başlarsa sistem bunu otomatik olarak tespit eder ve hem görsel hem de sesli olarak sürücüyü mola vermesi için uyarır.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence çok gerekli olmayan bir sistem ve doğru çalıştığına emin değilim. İzmir İstanbul arası yolculuğumda bir keresinde sistemi devreye almıştım ve sürekli mola vermem için uyardı ki yolda zaten çok sık duraklarım sürüş tepkilerimde bir değişiklik ve ya yorgunluk vs vs yoktu sonrasında sistemi maxi dot ekrandan tamamen kapattım.

Çevrimdışı resolute

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Göz kapağının durumuna göre değerlendirme yapmıyor mu?
Sadece direksiyon hareketleri mi?

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: resolute;550414
Göz kapağının durumuna göre değerlendirme yapmıyor mu? Sadece direksiyon hareketleri mi?

Sadece direksiyon hareketlerine göre maalesef. Ben de, yorgunlukla ilgisi olmayan anlarda abuk subuk uyarlar verince Rocky62 forumdaşımız gibi devre dışı bıraktım.

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geç bi cevap olacak belki ama ben pek aynı fikirde değilim sizlerle. Bende 5-6 kez uzun yolda sinyal verdi ve istisnasız her seferinde o anda yorgun ve dikkatsiz olduğumu söyleyebilirim. Bunun bir yaptırım gücü de var hanım yanınızdaysa. Sinyali duyar duymaz hemen çek sağa diyor veya muhabbet açıp uykumu açıyor. :)

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bulentperu;552438
...ama ben pek aynı fikirde değilim. Bende 5-6 kez uzun yolda sinyal verdi ve istisnasız her seferinde o anda yorgun ve dikkatsiz olduğumu söyleyebilirim... :)

Bülent Abi haklısınız ancak şöyle bir durum var: 2-3 kez başıma geldi. Yola çıkıyorum. Gece uykumu almışım, yorgunluk yok, aç da değilim. Deyim yerindeyse zımba gibiyim!.. Daha 30-40. km'lerde ikaz vermeye başladı/başlıyor. Ne yapardınız?

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
11000 km yaptım.verdiği hiçbir uyarıda yorgun diildim.

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;552459
Bülent Abi haklısınız ancak şöyle bir durum var: 2-3 kez başıma geldi. Yola çıkıyorum. Gece uykumu almışım, yorgunluk yok, aç da değilim. Deyim yerindeyse zımba gibiyim!.. Daha 30-40. km'lerde ikaz vermeye başladı/başlıyor. Ne yapardınız?

Bende gereksiz yere hiç alarm vermedi. Belki sürüş konsantrasyonu ile ilgili olabilir sizinki, bilemiyorum. Bence ses sizi çok rahatsız etmiyorsa açık durmasının da bir zararı olmaz. Sonuçta sizin güvenliginizi düşünüyor.
Ameller niyetlere göredir.
Teşbihte hata olmaz vesselam....

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bulentperu;552475
...Bende gereksiz yere hiç alarm vermedi. Belki sürüş konsantrasyonu ile ilgili olabilir sizinki, bilemiyorum. Bence ses sizi çok rahatsız etmiyorsa açık durmasının da bir zararı olmaz. Sonuçta sizin güvenliginizi düşünüyor...

Anlıyorum, teşekkürler Abi.
Yıllar önce direksiyonda uyuyup bir tarlaya dalmış, aracı perişan etmiştim. O günden beri yoğurdu üfleyerek yiyorum... :);)

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun. Bir musibet bin nasihatten iyidir derler. Allah beterinden korusun...

Çevrimdışı zmay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
açıkçası benim arabamda da bu sistemin doğru çalıştığından emin değilim. bir kere gerçekten yorgun ve uykusuz bir şekilde belirtilen hız üstü ve uzun süre kullanmak zorunda kalmıştım hiç uyarı vs. yapmadı.

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 3 kere uyarı verdi. 3 ünde de yorgunluk vardı. Bunun dışında yorgun ve uykusuz olduğum zamanlarda oldu ama uyarı vermedi. Sensitivitesi düşük bir sistem
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2016, 10:26:02 Gönderen: hakan_by »

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadarıyla Volvo çok daha komplike bir sistem üzerinde çalışıyor. Sistem tamamen göz ve göz kapağı hareketlerini takip ve analiz etmek üzerine kurulu. Yorgunluk tespit sistemlerinde Nirvana bu olacak bence.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...