škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Start&Stop

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynı durum bende de var. çarşamba günü aldım aracı octavia 1.6tdi dsg. daha önce polom vardı 1.2tsi dsg 2015 model. polo tam durduktan sonra frene sert basıldığında stop eder, duracak şekilde fakat hafif basıldığında stop etmezdi.
octavia 3-5km/h hızlarda daha durmadan stop ediyor. bayiden belge almak için ertesi gün gittiğimde teste çıktık usta araç biraz bi kendine gelsin akü falan tam şarj olsun gibi şeyler söyledi. tatmin etmedi tabi ki.
video kaydı aldım, araç 1000km'yi geçtikten sonra devam ederse servise tekrar gideceğim.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim aracımda da durduktan sonra stop ediyor durmadan stop ettiğini hiç görmedim ama ben start stop sistemini hiç sevmedim ve ısınamadım sürekli düğmeden iptal ediyorum maxi dot ekrandan tamamen iptal olsa çok daha iyi olurdu çünkü bazen iptal etmeyi unutuyorum ve park ederken zırt pırt stop ediyor veya gerekli gereksiz stop ediyor buda beni sinir ediyor. :):):)

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Şirket aracı Passat var onda da aynı Euro6 motorların Star-Stop sistemi böyle, alışıyorsunuz bir süre sonra.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Euro-5 ve -6 farkı sanırım.

Benim A7 de araba durduktan sonra stop ediyor. Daha durmadan stop ettiğini hiç görmedim.

PEder in B8 PAssat ise babamın söylediğine göre arada durmadan S&S devreye giriyormuş. ama ben PAssat ı kullanırken hiç başıma gelmedi :)

Çevrimdışı Muratk

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Start stop sistemi benim aracımda da aynı şekilde durmaya yakın devreye giriyor. Aslında bir ayarı olması lazım ama bu şekilde çalışıyor. İlk zamanlar bende yadırgamıştım ancak şimdi alıştım.

Çevrimdışı Reader_007

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selamlar

Bende 1.2 litre dsg okravia var , bu dediginiz sorunlarla hic karsilasmadim . yazilari okuduktan sonra denedim ama yinede tam durmadan kesinlikle sonmuyor, teknik sikinti olabilir. servise basvurmakta fayda var.

iyi gunler

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Araca özel bir hata değil bu durum. Yeni nesil vag gurubu dsg araclarin çoğunda mevcut bu durum. Birçok testte ve incelemede belirtiliyor.  Tamamen yazılımsal olarak vag grubunun yaptığı bir tercih aslında.  Vagcom işiyle uğraşanlar belki müdahale edebilir bu duruma bilmiyorum ama tam olarak.  Çünkü araclarimiz beynine ciddi mudahaleler yapılabiliyor vagcom bağlantısı ile. Mesela,vag bağlantısı ile onceden weak olan yagmurda fren diski kurutma ozelligini medium yaptırdım,yada otomatik far yikamanin zamanlamasini bile milisaniyelik olarak degistirmistik deneme amaçlı.
Sonuç olarak bu durum bir hata değil sadece yeni nesil vag araçlarında yapılan bir tercih. Dsg ve S&S sistemini bu sekilde kalibre etmişler, manuellerde yok bu durum mesela

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracın tam durmadan stop etmesi alışılabilir bir durum elbette ancak benim çekincem tekerlekler dönerken motorun stop etmesi, motor-şanzuman ikilisinde bir soruna neden olursa diye. ancak fabrikasyon böyleyse elbette gerekli konfigürasyon yapılmıştır diye düşünüp konuyu kapatıyorum :)

Çevrimdışı Chao

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Euro 6 yeni yazilimli motorlarda start stop bu sekilde calisiyor. Artik daha hassas.. Bir ariza falan degil. Peugeot'lar da yillardir boyleydi, hatta onlarda bizim arabalardan cok daha once kapatiyor belli bir surate kadar dur kalkta calismiyor araba. Tamamen emisyon dusurmek ve yakit tasarrufunu arttirmak icin yapilmis..

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim rapid de durmadan stop etmedi hiç.

Çevrimdışı ecengiz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende de 2015 1.6 dsg style octi var. Aynı şekilde benim araçta tam durmadan stop ediyor. Sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ancak start stop sistemi her zaman devreye girmiyor gibi. Motor soğuk olunca özellikle, bazen de frene çok sert basılmasına rağmen devreye girmiyor.

Çevrimdışı gkonbb

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Start & Stop 2 - 3 km gibi bir hızın altına ayarlanmış. Dolayısı ile debriyaja basılmıyorsa durmaya çok az kala stop ediyor. Freni bırakıp aracı kaydırınca yine 2 - 3 km. hızın üstünde otomatik çalışıyor. Bu bir sorun değil. DSG'lerde az görülmesinin sebebi debriyaj olayını aracın yönetmesi. Ayrıca bende park ederken ve ettikten sonra araç stop etmiyor. Sanırım bir algoritma var ve bir şekilde bunu anlıyor. (2016 TSI Optimal Manuel)

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bende 2014 euro 5 var. hiç sıkıntı yok. basınca duruyor, kalıdırınca çalışıyor.

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gkonbb;568392
Start & Stop 2 - 3 km gibi bir hızın altına ayarlanmış. Dolayısı ile debriyaja basılmıyorsa durmaya çok az kala stop ediyor. Freni bırakıp aracı kaydırınca yine 2 - 3 km. hızın üstünde otomatik çalışıyor. Bu bir sorun değil. DSG'lerde az görülmesinin sebebi debriyaj olayını aracın yönetmesi. Ayrıca bende park ederken ve ettikten sonra araç stop etmiyor. Sanırım bir algoritma var ve bir şekilde bunu anlıyor. (2016 TSI Optimal Manuel)

aynen park ederken son derece akıllıca