škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Geç ısınma problemi, kalorifer performansı

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Developer

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: srdr4270;552057
Şu işinizi görmez mi
http://m.n11.com/12-volt-portatif-isitici-fan-300w-12v-P16098144
http://www.hepsiburada.com/lhr-portatif-isitici-12-volt-300w-pm-outlh5040001
Biraz pahalı ve zahmetli gibi

Bunlar iş görebilir belki, ancak bunlar binek araçtan ziyade ticari araçlar için gibi geldi bana. 25 A için ayrı bir hat çekeceğiz ve görüntüsü pek hoş olmayan birşey aracın içinde olacak. Bir şekilde bizim soruna çözüm olabilir belki teşekkürler. Bu aklımın bir köşesinde geçici bir çözüm olarak dursun.

Bu arada zahmetin ötesinde birine faydamız da olacak.

Alıntı yapılan: macrostr;552059
Hocam kış paketinde webasto ile aynı şekilde çalışan, mazot yakıp havayı ısıtan bir düzenek var. Bujili, yanma odalı, fanlı falan ek bir düzenek. VW araçları yeni serilerde resistans ile hava ısıtma olayını bıraktılar.

Webasto tarzı ürünü araca sonradan serviste ekletemiyoruz, zaten benim derdim de önceden ısıtmak değil ilk etapta. Webasto'nun Türk versiyonunu yapanlarda desteği kapmışlar zaten ;).

Akif Hoca farklı bir yerde bundan bahsetmişti.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Developer;552055
Tubi'den alacağımız destek milyon değil, ayrıca sistemin var olması başka, olmayan araçlar için uygulanabilir hale getirilmesi ve milli olması başka. Bu bir yenilik projesi değil, lisans öğrencisine birşeyler öğretecek ve bir probleme çözüm üretecek bir sistem olacak. Öğrenci de bu iş için kullanacağı malzemeleri bu destekle temin edecek. Yapılmış olanı yaparak tecrübe kazanılacak ;).

Valla hocam. Hali hazirda seneye alacagim bir bitirme tezim var, sanayi ayagini da yaparim. Tubi versin coskuyu yeter de adamin olmadi mi gorunmezlik pelerini yap istersen ;)

Çevrimdışı Developer

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;552066
Valla hocam. Hali hazirda seneye alacagim bir bitirme tezim var, sanayi ayagini da yaparim. Tubi versin coskuyu yeter de adamin olmadi mi gorunmezlik pelerini yap istersen ;)

Hangi Üniversite'nin Hangi Bölümünde okuyorsun Doğukan?

Tubi'den nasıl destek alabileceğin konusunda bildiklerimi anlatabilirim. Mesele adam meselesi değil her zaman. Yapabileceğine inandırman gerekiyor, bunu yaptığın çalışmalar ve onlara sunduğun evraklarla yapabilmen gerekiyor.

Millet olarak bu konuda biraz eksiğiz. İşe planlamadan başlamayı seviyoruz genelde. Oysa yabancıların analiz ve planlamaya ayırdığı vakit, işin yapımından daha uzun. Biz pratik zekalı bir milletiz ve geçici çözümlerimiz gayet iyi :).

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Developer;552073
Hangi Üniversite'nin Hangi Bölümünde okuyorsun Doğukan?

Tubi'den nasıl destek alabileceğin konusunda bildiklerimi anlatabilirim. Mesele adam meselesi değil her zaman. Yapabileceğine inandırman gerekiyor, bunu yaptığın çalışmalar ve onlara sunduğun evraklarla yapabilmen gerekiyor.

Millet olarak bu konuda biraz eksiğiz. İşe planlamadan başlamayı seviyoruz genelde. Oysa yabancıların analiz ve planlamaya ayırdığı vakit, işin yapımından daha uzun. Biz pratik zekalı bir milletiz ve geçici çözümlerimiz gayet iyi :).

Gazide imalat muhendisligi okuyorum 6. Siniftayim

Sakasi bir yana daha kapsamli projeler icin kosgeb den biseyler cikar mi teknokent falan diye dusunmuyor degilim ilerleyen zamanlarda :)

Ankaraya geldiginizde detayli konusalim hocam :)

Çevrimdışı Developer

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;552080
Gazide imalat muhendisligi okuyorum 6. Siniftayim

Sakasi bir yana daha kapsamli projeler icin kosgeb den biseyler cikar mi teknokent falan diye dusunmuyor degilim ilerleyen zamanlarda :)

Ankaraya geldiginizde detayli konusalim hocam :)

İnşAllah, ancak sana şunu söyleyeyim, Karabük Üniversitesi Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği bölümünden bir öğrencimiz fizik tedavi için bir platform/robot tasarlayıp ciddi destek almıştı. Mezun olduktan sonra da üretimi için 100 000 TL'lik bir hibe aldı. Tavsiyem yılmadan her fırsatı sonuna kadar değerlendirmendir. Yapılmışı da olsa, başkalarının daha iyi imkanları da olsa en önemli güç çalışma azmi ve isteğidir. Ben de elimden gelen desteği vermeye hazırım.

Fırsatın olduğunda aşağıdaki linkleri incelemende fayda var.

http://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisans/burs-programlari/icerik-2209-a-universite-ogrencileri-yurt-ici-arastirma-projeleri-destek-p

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/bideb_sunum_ogrenciler.pdf

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/bideb_referans_lisans_lisansustu.pdf

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;552050
Ohooo hocam her projeye Tubi destek verseydi simdi milyonerdim ben :)

Yakit ekonomisi saglamaz bu. Yani illaki petekten sogutma sivisina isi gecisi olur araba biraz daha erken isinir ama cok cok minik ihmal edilebilir duzeyde. Ayrica enerji kazanimi da yok sarj dinamosunun urettigi isi sonucta.

Bir de zaten olan bir sistem.

Hatta cr dizellerde sogutma sivisi belirli bir miktar isinana kadar egzoz gazindaki isi sogutma sivisina transfer ediliyor. Dolayisiyla daha erken isinma ve kucuk de olsa yakit tasarrufu saglaniyor ;)

Para ve zaman olduktan sonra herturlu imkana sahip oluyor insan. Hayal gucunuz nereye kadar giderse oraya kadar yapabilirsiniz. Ama imkan meselesi.

Doğukan, Tubi o kapı ledine destek verdikten sonra sana kurumun altın anahtarını vermeleri lazım.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;552099
Doğukan, Tubi o kapı ledine destek verdikten sonra sana kurumun altın anahtarını vermeleri lazım.

Hahahahaha :D

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Developer;551994
Arkadaşlar Yüceden tatmin edici bir cevap alamadım. Aşağıdaki ürün hakkında bilgisi olan var mı acaba? Kaloriferi açtığımızda sıcak hava motor suyundan mı yoksa yağından mı geliyor? Burada kartere yapıştırılıyor diye anlıyorum,

bu motorun hızlı ısınmasını ve yakıt ekonomisi mi sağlamakta?

http://tr.aliexpress.com/item/parking-car-heater-cigarette-lighter-heating-heater-car-portable-car-air-condition-car-detector-heated-windshield/32228617259.html?spm=2114.49010208.4.72.7gkjzY

Her sabah kızımın baba çok üşüdüm sözü çok canımı sıkıyor. En Kötü 12V Araç cam çözücü diye satılan zımbırtılar işe yarar mı sizce?

Bu ürününün şehir elektriği ile çalışanını kuzey kutbuna yakın ülkelerde kullanıyorlar. Belgesellerde falan görmüşsünüzdür. Aracı park ettikten sonra ön ızgaranın kenarından falan sarkan bir fişi prize bağlıyorlar. MAksat ısınmaktan ziyade motor bloğunun donmasını engellemek. :)

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;552157
Bu ürününün şehir elektriği ile çalışanını kuzey kutbuna yakın ülkelerde kullanıyorlar. Belgesellerde falan görmüşsünüzdür. Aracı park ettikten sonra ön ızgaranın kenarından falan sarkan bir fişi prize bağlıyorlar. MAksat ısınmaktan ziyade motor bloğunun donmasını engellemek. :)

Aliexpressde var bir sürü, prize takmak gerekiyor dediğiniz gibi.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Developer;551994
... Kaloriferi açtığımızda sıcak hava motor suyundan mı yoksa yağından mı geliyor? Burada kartere yapıştırılıyor diye anlıyorum,

bu motorun hızlı ısınmasını ve yakıt ekonomisi mi sağlamakta? ...
1- Kalorifer soğutma suyunun sıcaklığını vererek çalışır.
2- Bu aparat sanırım ya motorun donmasını engellemek için ya da yağın bir an önce ısınıp yağlama görevini tam olarak yerine getirmesi için.
Alıntı yapılan: Developer;552031
... Sorun aracı çalıştırdıktan sonra sürekli rampa inmem yolun yarısından sonra gaza basmamla ısınmanın hissedilir derece artması ...
Rampa aşağı gaza basmadığınız için silindirlere yakıt akışı da kesiliyor ve bu nedenle motor bir anlamda yakıt yakmıyor, yakmadığı için de ısınamıyor.

Dilovası' ndan gelirken yola çıktığımda Clio mavi hararet lambasını yakardı, "motor soğuk haberin olsun" bâbında. Yaklaşık 2 kilometre sonunda sönerdi ve kalorifer çok iyi üflerdi. Sonrasında E5' e çıkmak için 10 kilometre kadar bir rampa inerdim ve o mavi hararet lambası tekrar yanardı.
Hani rampa inişi çok dik değilse denemek için boş viteste mi inseniz diye aklıma geliyor ama güvenlik daha önemli diye vazgeçiyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Developer

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;552238
1- Kalorifer soğutma suyunun sıcaklığını vererek çalışır.
2- Bu aparat sanırım ya motorun donmasını engellemek için ya da yağın bir an önce ısınıp yağlama görevini tam olarak yerine getirmesi için.

Rampa aşağı gaza basmadığınız için silindirlere yakıt akışı da kesiliyor ve bu nedenle motor bir anlamda yakıt yakmıyor, yakmadığı için de ısınamıyor.

Dilovası' ndan gelirken yola çıktığımda Clio mavi hararet lambasını yakardı, "motor soğuk haberin olsun" bâbında. Yaklaşık 2 kilometre sonunda sönerdi ve kalorifer çok iyi üflerdi. Sonrasında E5' e çıkmak için 10 kilometre kadar bir rampa inerdim ve o mavi hararet lambası tekrar yanardı.
Hani rampa inişi çok dik değilse denemek için boş viteste mi inseniz diye aklıma geliyor ama güvenlik daha önemli diye vazgeçiyorum.

Zaten araç DSG olduğu için hiç boşta kullanma alternatifini düşünmüyorum.

Az önce 1.4 TSI Golf'ü olan arkadaş aracı test etti ve baya beğendi. Beklerken onun da ısınması için geçem sürenin 15 dakika civarında olduğunu söyledi. Sanırım en mantıklı çözüm 10 Dakika önce inip arabayla bi aşağı yukarı yapıp gazı kökleyeceğiz ve ufaklığın üşüme problemini soğuk günlerde böylece ortadan kaldırmış olacağız.

Bu arada radyatör ısıtıcısı skodadop'ta A7 uyumlu görünüyor ama bunu bir serviste nasıl hallettirebileceğime bi bakacağım. Olmazsa araçla yurtdışı mı yapsak ta orada taktırsak :P

Çevrimdışı Developer

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada araç beklerken hararet düşüyor, bekleme süresi uzadığında yine soğukla başbaşa mı kalacağız, yoksa soğuma olmaz mı?

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;552238

Ben sizin dediğinizi yaptım. 5 km lik bir inişi boşta (ki boşta bile yanma oluyor) indim ve hararet oldukça düştü.

Çevrimdışı koraycan35

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim arabamda farklı bir sistem var sanırım 5-6 derece olduğu zaman sabahları kalorifer çok çabuk ısınıyor.yanık kokusuyla birlikte devirde sanki dpf temizliği yapar gibi bin devirde sabit kalıyor.şöyle ki eğer kaloriferi kapatırsam devir tekrar 750 ye düşüyor,açtığımda yeniden bin devire çıkıyor.ancak hava 7-8 derece ve üstü ise o zaman çok geç ısınıyor.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Developer;552292
Sanırım en mantıklı çözüm 10 Dakika önce inip arabayla bi aşağı yukarı yapıp gazı kökleyeceğiz ve ufaklığın üşüme problemini soğuk günlerde böylece ortadan kaldırmış olacağız.

Bu arada radyatör ısıtıcısı skodadop'ta A7 uyumlu görünüyor ama bunu bir serviste nasıl hallettirebileceğime bi bakacağım. Olmazsa araçla yurtdışı mı yapsak ta orada taktırsak :P

Dediginiz gibi yaparsaniz bu seferde erken omrunu dolduran bir turboya sahip olursunuz. Hatta motora :) soguk motora abanmayin hic :)

Bu arada o rezistans plc'den tetik almadan dogru akim arti eksi baglayip calisiyorsa benim dedigim sistem bu rezistansla yapilir ;)