škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik Basıncı

msbioo · 47 · 13108

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı msbioo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 20 aralık çıkışlı sedanım var alırken hiç sormamıştım bugün önleri 32 arkaları 31 yaptım depo kapağından bunu anladım, bu arabanın doğru lastik basıncı nedir, orjinal lastikleri üzerinde, daha aracım 700 km de, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: msbioo;553443
Arkadaşlar 20 aralık çıkışlı sedanım var alırken hiç sormamıştım bugün önleri 32 arkaları 31 yaptım depo kapağından bunu anladım, bu arabanın doğru lastik basıncı nedir, orjinal lastikleri üzerinde, daha aracım 700 km de, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Depo kapağında Bar olarak yazıyordur. Benzincilerdeki elektronik pompaların üzerinde Bar ve psi arasında geçiş yapabileceğiniz bir buton oluyor. Ben öyle yapıyorum, kafam karışmıyor. Çünkü bildiğim kadarıyla kapakta belirtilen bar biriminden değerlerin psi cinsinden tam karşılığı pompanın göstergesindeki gibi tam sayı değil aslında.

Çevrimdışı by_tncy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aynı problemi bende yaşıyorum kışlık 195/65/15 ebat olan lastiğe lastikçi arkadaş 51 ps hava basmış 4 üne birden çukurlardan geçerken farkettim ve hepsini 30 ps ye düşürdüm yanlış mı yaptım bilmiyorum da böyle memnunum ama fikri olan varsa onuda uygulayabilirim.

Çevrimdışı unal43

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
nasıl lastikçiymiş kardeşim o lastığe o kadar hava basılırmı yahu.bir sakatlık çıkar kaza olsa allah korusun sorumlusu kım olacak bunun.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: by_tncy;553711
Aynı problemi bende yaşıyorum kışlık 195/65/15 ebat olan lastiğe lastikçi arkadaş 51 ps hava basmış 4 üne birden çukurlardan geçerken farkettim ve hepsini 30 ps ye düşürdüm yanlış mı yaptım bilmiyorum da böyle memnunum ama fikri olan varsa onuda uygulayabilirim.

Hocam 1 bar 14.50 psi yapar. Depodaki kendinizce uygun olan seçeneği belirledikten sonra 14.50 ile çarpıp çıkan sonuca göre lastiğe hava basın. (Rapid de 3 tane var. Eco vs.)

Bar metrik birim sistemi, psi ise Imperial Birim Sistemi'dir (Büyük Britanya'da kullanılan sistem). Aracın üzerindeki tüm değerler metrik sisteme göre iken, Türkiye'de neden Imperial sistem kullanılır anlamış değilim. Bu mantıkla göstergenin mph araç uzunluğunun da inch değeri üzerinden verilmesi lazım :)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;553757
...Bar metrik birim sistemi, psi ise Imperial Birim Sistemi'dir (Büyük Britanya'da kullanılan sistem). Aracın üzerindeki tüm değerler metrik sisteme göre iken, Türkiye'de neden Imperial sistem kullanılır anlamış değilim. Bu mantıkla göstergenin mph araç uzunluğunun da inch değeri üzerinden verilmesi lazım :)
Türkiye' de neyin standartı var ki zaten?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı msbioo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;553757
Hocam 1 bar 14.50 psi yapar. Depodaki kendinizce uygun olan seçeneği belirledikten sonra 14.50 ile çarpıp çıkan sonuca göre lastiğe hava basın. (Rapid de 3 tane var. Eco vs.)

Bar metrik birim sistemi, psi ise Imperial Birim Sistemi'dir (Büyük Britanya'da kullanılan sistem). Aracın üzerindeki tüm değerler metrik sisteme göre iken, Türkiye'de neden Imperial sistem kullanılır anlamış değilim. Bu mantıkla göstergenin mph araç uzunluğunun da inch değeri üzerinden verilmesi lazım :)

Teşekkür ederim hocam ama bu durumda benim 45 psi basmam gerekiyor bu fazla değilmi yoksa ben mi yanlışım...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: msbioo;554575
Teşekkür ederim hocam ama bu durumda benim 45 psi basmam gerekiyor bu fazla değilmi yoksa ben mi yanlışım...

Aşağıda verdiğim linkte depo kağındaki değerleri bar cinsinden yazıp psi'a dönüştürün.

http://www.centauro-owners.com/articles/psibar.html
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
45 de çok fazla, çok detaya girmeye gerek yok, 32 basarsanız hiç bir sorun çıkmaz.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı timbaz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
lastigin uzerinde yazili  max basinca da dikkat edilmeli gerekir, sanirim genelde 44psi max, marka ve tipe gore degisebilir belki...

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: msbioo;554575

Merhaba. Depo kapağında yazan değerleri paylaşabilir misiniz? Belki silinen rakam filan vardır, yanlışlık olmasın.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
44-45 basılmaz lastiğe o max değerdir !!! dikkat edin

Çevrimdışı msbioo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;554669
Merhaba. Depo kapağında yazan değerleri paylaşabilir misiniz? Belki silinen rakam filan vardır, yanlışlık olmasın.

en sağ değer 3,1 bar yazıyordu ben onu zannetmişim ama sonradan 2,4 bar yazan değer benimmiş. bende burada bir arkadaşın dediği gibi psi bar dönüştürücü düğmeye basıyorum kafam karışmadan 2,4 bara basıyorum lastikleri...

Çevrimdışı azafrak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coder32;557184

Evet bu konuya açıklık getirmek benim içinde iyi olacaktır. Şayet araba da bir titreme var, ama kazadan dolayımı oluştu bilemedim. Geçenlerde de lastik basınçlarını depo da ki yazan değerlere göre ayarladım( benim anladığım 245 15 R16 31 ) bende 4 lastiği de 31 göre ayarladım. Acaba yanlış mı yaptım, 160 dan sonra araba da bir titreme oluştu.. Servise bırakacağım arabayı kontrol etsinler diye.