škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kar Boyaya Zarar Verdi. Lütfen yardım.

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akın55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Değerli arkadaşlar malum kış şartları kar çok yoğun yağmıştı ve araba kar altında çok kaldı. Memlekete gideceğim gün arabadaki karı acele ile temizledim. Karın altı hafiften buzlanma yapmıştı. Araca 9 ay önce Ziebart'ta boya koruma yaptırmıştım. Sanırım temizlerken boyaya ya da boya korumaya zarar verdim. Çünkü bugün yıkadım arabayı ve bez ile kurularken kaputta bez takılıyordu.
   Biraz uzun oldu ama siz tecrübeli arkadaşlardan çözüm önerisi bekliyorum. Saygılar.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Boyaya bir şey olacağını sanmıyorum sadece bir pasta cila ile eskisi gibi olur merak etmeyin.

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Boyada görüntü olarak bi sıkıntı yoksa zarar geldiğini düşünmüyorum. Pasta cilayla düzeleceğini düşünüyorum. Bunu kendinizde yapabilirsiniz.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eger sadece eski kayganligini kaybetti ise sorun yok. Agir kis sartlari nedeniyle yapilan cila etkisini kaybetmistir.

Ancak harelenme, boya lalasi vn durum varsa zarar gormus diyebilirsiniz.

Zaten arac kar ve buz gordukten sonra harelenme olayi maalesef kacinilmaz

Çevrimdışı Akın55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Buz çözünmüş gibiydi öyle kazır gibi bastırmadım. Çekpas ile ittim. Çok dikkatli bakınca belli olan harelenmeler var. Silme bezi önceden yağ gibi kayardı kaputun üzerinde. Şimdi silerken bez takılıyor. İnşallah boya koruma etkisini kaybetmiştir. Ziebart'ta boya koruma işlemini yenileyecektim zaten 1-2 ay sonra. Acaba şimdi yeniletsem mi acaba ne dersiniz. Ya da şu linkteki wax'ı mı alıp uygulasam. Pek tecrübem de yok bu işlerde ama.
  http://www.erdemboya.net/SOFT99-FUSSO-COAT-12-WAX-BOYA-KORUMA-ACIK-RENK-BOLUNMUS-40-GR,PR-226.html

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kaymiyorsa wax katmani ozelligini yitirmeye basliyordur.

Duzgun yikama ile omrunu uzatabilirsiniz

Çevrimdışı Akın55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akın55;557182
Cilalı bir şampuan ile mi yıkamalıyım yani?

Linkteki ürün gayet güzel ve yaklaşık ülkemiz şartlarında 6 ay kalıcılık sağlayacak bir üründür. Cilalı şampuanla aracınızı yıkarsanız azda olsa boya koruma sağlayacak ve aracınızın daha parlak ve geç kirlenmesini sağlayacaktır. Ben meguiars sarı şampuanı kullanıyorum tavsiye ederim. Bu ürünle aracınızı yıkarsanız parlaklığı cidden fark edersiniz.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2016, 12:00:50 Gönderen: Tamer06 »

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akın55;557254
Çok teşekkürler.

Rica ederim. :)

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dostum sıcak soğuk dengesi bozuklugundan dolayı waz ozellıgın gitmiş. zaten 1 yıllık koruma yaptırdıysanız o da gitmiştir ama boyada gozle gorunecek bırsey yoksa boyada sıkıntı olmaz boya korumanın amacı zaten bu. size tavsiyem nanao özellikli bır boya koruma yaptırmanız bu tarz duumlar için daha oruyucu olacktır.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2016, 22:43:59 Gönderen: dryusufbal »

Çevrimdışı Akın55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Carpex marka sprey wax aldım. Yarın arabayı yıkayıp uygulayacağım. 2 ay sonra da Ziebart'ta boya koruma uygulamayı yenileteceğim. O zamana kadar bu sprey wax az da olsa bir koruma sağlar herhalde.
  Başka öneriniz varsa lütfen söyleyin. Okuyan ve başına gelen arkadaşlara da fikir olur.

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akın55;557371
Carpex marka sprey wax aldım. Yarın arabayı yıkayıp uygulayacağım. 2 ay sonra da Ziebart'ta boya koruma uygulamayı yenileteceğim. O zamana kadar bu sprey wax az da olsa bir koruma sağlar herhalde.
  Başka öneriniz varsa lütfen söyleyin. Okuyan ve başına gelen arkadaşlara da fikir olur.
Sprey wax'lar genelde kalıcılığı çok kısa süren ürünlerdir.Aracı bulaşık deterjanı gibi ürünlerle yıkarsanız tek yıkamalık ömrü vardır. Sprey waxla birlikte wax içerikli kaliteli bir şampuanla aracınızı yıkarsanız kalıcılığı uzatmış olursunuz. Zaten aracınızın üzerinde wax olduğunu yağmur yağdığında boncuklanmalardan anlayabilirsiniz.

Yağmur sonrası böyle bir görüntü varsa içiniz rahat olabilir.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ek olarak boya korumayı yeniletmek içiin bence biraz daha havaların düzelmesini bekleyin. Bence en uygun zaman bahar yağmurlarının bitip artık tam anlamıyla yaz başı olan zaman.

Yoksa yine kardı, yağmurdu çamurdu derken korumanız yıpranacak