škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Metalik boya bakımı hakkında

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TolgaAntalya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,
Aracımı yeni aldım ve üzerindeki bu boya ile aracın yıkanmasında benzinliklerdeki bıcı bıcılara girmeyi düşünmüyorum belki de yeni olduğu için şu an üzerine çok titriyorum :)) Yıkama ve boya bakımı için siz neler yapıyorsunuz neler tavsiye edersiniz?

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net
Sakınılan göze çöp batar. Kullan gitsin, sen araca değil araç sana hizmet etsin. :)
Normal yıkatıyorum ben

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Tolga arkadaşımız akıl istememiş , bilgi istemiş.

Tolga bey basınçlı su kullanılması taraftarı değilim.Boya için ayrı , plastik ve lastikler için ayrı sünger kullanırım.Formula 1 in cilalı şampuanlarını tavsiye ederim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tolga; bu iş aslında tamamen senin araca ne kadar ilgi gösterdiğin/göstereceğin ve bütçene bağlı.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ender abi asiyi inceden vermis.

Boya ve detailing isi bir cilginlik. Bu cilginligin ne kadarina varsiniz ona gore.

1500-2000₺ ye de boya koruma yaptirabilirsiniz 300-500₺ ye de. Onemli olan isin ehli kisiler tarafindan yapilmasi ve ardindan kullanicinin bilincli yikamasi ve korumasi.

He yok o kadar kafayi peynir ekmekle yemedim neticede afaba derseniz, guzel bir yerde yikatmanizi (mumkunse sonax) tavsiye ederim.

Çevrimdışı TolgaAntalya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arabayı yıkamak için aslında apartmanın yanında uygun bir yer var. Sonaxın süngerlerini tavsiye ediyorlar yani böyle bir sünger alıp güzel bir şampuanla yıkayabilirim. Basınçlı su ve fırça olayında belki şimdi farkedilmez ama 2-3 sene sonra matlaşmalar başlayabilir. Ayrıca uzun yolda börtü böcek çarpmaları da çizikler oluşturabiliyormuş. Bunun için herhangi bir önlem alan var mı?

Çevrimdışı TolgaAntalya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;558153
Ender abi asiyi inceden vermis.

Boya ve detailing isi bir cilginlik. Bu cilginligin ne kadarina varsiniz ona gore.

1500-2000₺ ye de boya koruma yaptirabilirsiniz 300-500₺ ye de. Onemli olan isin ehli kisiler tarafindan yapilmasi ve ardindan kullanicinin bilincli yikamasi ve korumasi.

He yok o kadar kafayi peynir ekmekle yemedim neticede afaba derseniz, guzel bir yerde yikatmanizi (mumkunse sonax) tavsiye ederim.

maalesef o bütçelere çıkmam pek mümkün değil. Daha düşük bütçelerle çare arıyorum haliyle. Sonaxı çok duyuyorum yıkama konusunda gerçekten iyiler galiba.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O zaman gidip meguiarsin bir wax ini alip arabaya uygulayacaksiniz 3 ayda bir. Arabayi da sonaxta yikatacaksiniz

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@Tolga bey kardeşim, @r.a.i.f. beyin dediği gibi araç sana hizmet etsin. Tabi ki hepimiz arabamıza özeniriz fakat bu işi abartıp da ayna gibi kaportasına bakıp saçımızı tarayacak değiliz. Sonuçta ne kadar özenip, masraf etsen de o temizliğin bir yağmurluk ömrü var. Ha bu otomatlara girip boyamızı rezil edip çizdirelim anlamına gelmiyor. Bilinçli olarak neyiz zarar verdiğini bilip ona göre yıkatırsak ya da zamanı, yeri, imkanı olan için en zevklisi bir haftasonu abartıya kaçmadan kendisinin yıkaması. :gaz:

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;558163
@Tolga bey kardeşim, @r.a.i.f. beyin dediği gibi araç sana hizmet etsin. Tabi ki hepimiz arabamıza özeniriz fakat bu işi abartıp da ayna gibi kaportasına bakıp saçımızı tarayacak değiliz. Sonuçta ne kadar özenip, masraf etsen de o temizliğin bir yağmurluk ömrü var. Ha bu otomatlara girip boyamızı rezil edip çizdirelim anlamına gelmiyor. Bilinçli olarak neyiz zarar verdiğini bilip ona göre yıkatırsak ya da zamanı, yeri, imkanı olan için en zevklisi bir haftasonu abartıya kaçmadan kendisinin yıkaması. :gaz:

katılıyorum

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: TolgaAntalya;558140
Arkadaşlar merhaba,
Aracımı yeni aldım ve üzerindeki bu boya ile aracın yıkanmasında benzinliklerdeki bıcı bıcılara girmeyi düşünmüyorum belki de yeni olduğu için şu an üzerine çok titriyorum :)) Yıkama ve boya bakımı için siz neler yapıyorsunuz neler tavsiye edersiniz?

Aracınız hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin.kendi imkankarinizla sünger ve hortumla yikayabilirsiniz fırça ve basınçlı su iyi değil arabayı çok fazla kirletmediginiz surece basınçlı suya ihtiyaç olmaz...arabaya zarar vermeden çokta masrafa girmeden böyle yikayabilirsiniz..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En azından iyi bir yıkama eldiveni, kaliteli bir şampuan ve aracı çizmeden kurulayabileceğiniz bir kurulama bezi almanızı öneririm.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;558182
En azından iyi bir yıkama eldiveni, kaliteli bir şampuan ve aracı çizmeden kurulayabileceğiniz bir kurulama bezi almanızı öneririm.

Kesinlikle katılıyorum. Benzinlik şampuanlarından o dönen makinelerden ve fırçadan uzak durun 3 ayda bir kaliteli bir wax (cila) atın benzinlik şampuanları wax ın ömrünü kısaltır. Basınç aracın boyasına zarar vermez. Böcek izleri ve kuş pisliğini yumuşatmadan silmeyin. Bu şekilde camı çizmişliğim var. Kuş pislikleri cilası olmayan boyayı birkaç saatte bitirir. Eğer araç cilalıysa 1 güne kadar idare eder. Ayrıca bu cila güneş ışınlarından da korur. Uzak durmanız gereken şeyler fırça ve kalitesiz şampuan.

Kaliteli cilalı bir şampuan, yıkama eldiveni, 3 ayda bir uygulamalık wax ve tüylü mikrofiber bez bimde bile var ama para varsa kalitelisini alın. Bunları edinin.
Köpürtmeden önce kiri tozu suyla akıtın. Eğer benzinlikte yıkatırsanız önce su sonra köpük sonra su yapın. 1-2 yıkama sonra hızlı cila atın yada wax ınızı yenileyin (benzincinin köpüğü ile yıkarsanız)  gerisi tam bir virüstür hiç bulaşmayın.
Edit: metalik boya bakımı diye birşey yoktur. He wax ınızı boya renginize göre seçersiniz onun haricinde. Boyada oluşan tüm kısımlar üst kısım vernikte oluşur ve zamanla vernik (hertürlü kılcal olarak) çizilir. 2 senede bir profesyonel biri pasta atarsa boyanız sıfır gibi olur. Yıkamaya ne kadar dikkat ederseniz parlaklığı o kadar korursunuz
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2016, 17:28:25 Gönderen: **SEMİH** »

Çevrimdışı TolgaAntalya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
mehmetniyazi bey aracı yıkattıktan sonra before after yapalım :)