škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dsg koruma ile ilgili bir soru

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı resul_100

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim dsg bazen 2 de bazen titreme yapıyor. Sebebi ise 1. vitesin daha bismillah demeden 2 ye atması. Ben bu nedenle sürekli 1 2 yaptığı yerlerde S modunda kullanmayı trafik rahatlayınca D moduna almayı tercih ediyorum. Bir de kalkıştan sonra yavaş yavaş çıkmam gereken bir yokuş varsa veya araba sürekli iki de yarım debriyaj yaparak gidiyorsa vitesi triptonik'e alıyorum. o zaten kendi hemen 1 e geçiyor sonra araba hızlanınca 1 de d moda çekiyorum kendi 2 ye atıyor.
Acaba araba hareket halinde iken sürekli yaptığım bu hareketler dsg ye zarar veriyor mu?
Bir de keşke araba biraz çok yaksa da 1 den 2 ye devrini alınca geçse. Böyle bir yazılım var mı

Çevrimdışı AlperKoPat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benzer durumlar yaşamak ile birlikte şehiriçi ve yokuş manipülasyonlarını aynı şekilde yapıyorum. Ancak tiptronic manuel 1 sanırım çok iyi birşey değil. Yine de bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar vardır.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AlperKoPat;561281
...tiptronic manuel 1 sanırım çok iyi birşey değil...
D' de giderken manuele alıp DSG' nin kendisini direkt 1. vitese mi alması çok iyi değil;
yoksa,
Manuel-1' de giderken D' ye çekmek mi iyi değil
demek istediniz?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
hareket halindeyken vitesin d'den s'ye yada manuel'e alınması dsg ye hiçbir zarar vermez. Çünkü yapılan işlemde herhangi bir mekaniksel değişiklik olmamakla beraber sadece yazılıma müdahale ediyorsunuz. Bu hususu ayrıca servise gittiğimde çok bilgili ve tecrübeli olduğunu gördüğüm bir usta da teyit etti.

Çevrimdışı art_SRY

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ozelmekanik.com
Alıntı yapılan: resul_100;561280
Arkadaşlar benim dsg bazen 2 de bazen titreme yapıyor. Sebebi ise 1. vitesin daha bismillah demeden 2 ye atması. Ben bu nedenle sürekli 1 2 yaptığı yerlerde S modunda kullanmayı trafik rahatlayınca D moduna almayı tercih ediyorum. Bir de kalkıştan sonra yavaş yavaş çıkmam gereken bir yokuş varsa veya araba sürekli iki de yarım debriyaj yaparak gidiyorsa vitesi triptonik'e alıyorum. o zaten kendi hemen 1 e geçiyor sonra araba hızlanınca 1 de d moda çekiyorum kendi 2 ye atıyor.
Acaba araba hareket halinde iken sürekli yaptığım bu hareketler dsg ye zarar veriyor mu?
Bir de keşke araba biraz çok yaksa da 1 den 2 ye devrini alınca geçse. Böyle bir yazılım var mı

Abi sen bu kadar uğraşacaktın neden manuel almadın?

Çevrimdışı AlperKoPat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;561316
D' de giderken manuele alıp DSG' nin kendisini direkt 1. vitese mi alması çok iyi değil;
yoksa,
Manuel-1' de giderken D' ye çekmek mi iyi değil
demek istediniz?
1. Seçenek bana mantıken de iyi değil gibi geliyor.
Sanki.
Ama dururken manuel 1 de kalkarak yeterli devir ve hızda otomatiğe almayı yapıyorum.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AlperKoPat;561435
1. Seçenek bana mantıken de iyi değil gibi geliyor.
Sanki.
Ama dururken manuel 1 de kalkarak yeterli devir ve hızda otomatiğe almayı yapıyorum.
Man.-1' de kalkıp peşine D moduna alırsam bazan gereksiz yere yüksek devirde 2. vitese geçiyor. Ben genelde yine man. olarak 2. hatta 3. vitese alıp öyle D moduna alıyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!