škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

spaceback bagaj fren lambası nasıl cıkıyor çakar takıcamda ?

red22 · 23 · 5197

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı red22

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
spaceback bagaj fren lambası nasıl cıkıyor çakar takıcamda ? cok tessekur ederım. :wax2::wax2:

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: red22;561530
spaceback bagaj fren lambası nasıl cıkıyor çakar takıcamda ? cok tessekur ederım. :wax2::wax2:

Fren lambasına çakar PEKİ. Gözlerimizle ilgili sorununuz olmalı.

Çevrimdışı red22

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
evet bagaj kısmında frene bastıgında yanan uzun led li ısık varya ona f1 çakar modu takıcamda ? ooo fren lambası olmuyormu ?

Çevrimdışı Sefa AYDIN

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.facebook.com/pages/%C5%A0koda-Superb/458637694192902
Alıntı yapılan: red22;561530

Arza gibi bir durum olmaz ise bilgi verirsen resimli olarak seviniriz kardeşim bende bayadır düşündüğüm birşey fakat iş yoğunluğundan pek vakit bulamadım arabayı aldığım anda oynama yaptım ufak bagaj lambası en park led turuncu gibi :wax:

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu çakar dediğiniz şey insanın gözünü alır ve yasal değil. Kısık birşey taksanız bile trafik polisi karışacaktır. Trafikte insanları yanıltmamak adına bu tarz modifilasyonlardan kaçının.

Çevrimdışı unveren55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
semih bey sanırım hiç trafikte rast gelmediniz.arkadaşların çakar dedikleri şey fren lambasının hızlı, hızlı yanıp sönen cinsi.sizin bahsettiğiniz anlamda bir çakardan bahsedilmiyor.eğer ben yanlış anlamadıysam.bende yaptırmak istiyorum ama sefa bey gibi zaman ayıramadığımdan duruyor.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: unveren55;561553
semih bey sanırım hiç trafikte rast gelmediniz.arkadaşların çakar dedikleri şey fren lambasının hızlı, hızlı yanıp sönen cinsi.sizin bahsettiğiniz anlamda bir çakardan bahsedilmiyor.eğer ben yanlış anlamadıysam.bende yaptırmak istiyorum ama sefa bey gibi zaman ayıramadığımdan duruyor.

Formula 1 araçlarındakinden yaptıracaklar biliyorum bu sistem bazen cidden göz alabiliyor. Kısık bir sistem yaptırsanız dahi arkanızdaki sürücünün dikkatini dağıtabilir bir süre ne yaptığınızı anlamaya çalışır. Yolda giderken yanıp sönen bir kırmızı ışık yada frene bastığınızda yanıp sönen bir ışığın ne kadar dikkat dağıtacağını ve yapılan frenin bırakıldığını veya düz giderken fren yapıldı gibi karmaşalara neden olabilir. Tekrar diyorum bu tarz modifikasyonlar yasak ve benim gibi sürücüye denk gelirseniz apaçi damgası yersiniz :)

Çevrimdışı red22

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;561541
Bu çakar dediğiniz şey insanın gözünü alır ve yasal değil. Kısık birşey taksanız bile trafik polisi karışacaktır. Trafikte insanları yanıltmamak adına bu tarz modifilasyonlardan kaçının.

hocam sen yanlış anladın galiba. Çakar dediğimiz sadece frene basınca bagajdaki şerit stop lambasının bir iki kere yanıp sönmesi ve sonra sabitlenmesi. Yani daha çok ışık verip gözü alması yada renginin değişmesi falan gibi bir durum yok. Var olan lambanın frene ilk bastığımda 2-3 kere yanıp sönmesini istiyorum o kadar. Bu rahatsızlık vermez aksine dikkat çeker arkamdaki araç frene bastığımda daha rahat algılar.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: red22;561558
hocam sen yanlış anladın galiba. Çakar dediğimiz sadece frene basınca bagajdaki şerit stop lambasının bir iki kere yanıp sönmesi ve sonra sabitlenmesi. Yani daha çok ışık verip gözü alması yada renginin değişmesi falan gibi bir durum yok. Var olan lambanın frene ilk bastığımda 2-3 kere yanıp sönmesini istiyorum o kadar. Bu rahatsızlık vermez aksine dikkat çeker arkamdaki araç frene bastığımda daha rahat algılar.

Şimdi anladım ben sürekli yanıp sönen birşey sandım. Yinede yanıp sönmesi freni bıraktığınızı düşündürebilir. Sistemi görmeden yorum yapmak yanlış olur fakat yasak olduğunu biliyorum. Bırakın orjinal kalsın derim.

Çevrimdışı unveren55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
semih bey israrcı ama bence gerekli ve faydalı bir uygulama.frene bastığınızda, daha dikkat çekiyor.şimdi yeni çıkan lüx araçlarda ani frenlemelerde 4lü flaşör otomatik yanıyor neden?ani frene dikkat çekmek için.arkamdan gelen sürücü yolun ortasında park edeceğimi düşünmez sanırım.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: unveren55;561618
semih bey israrcı ama bence gerekli ve faydalı bir uygulama.frene bastığınızda, daha dikkat çekiyor.şimdi yeni çıkan lüx araçlarda ani frenlemelerde 4lü flaşör otomatik yanıyor neden?ani frene dikkat çekmek için.arkamdan gelen sürücü yolun ortasında park edeceğimi düşünmez sanırım.

Öncelikle bey demeyelim garip hissettim :) Mustafa abi şimdi ani fren demişsiniz ama bu durumda flaşörler devreye giriyor. Bunlar tamamen evrensel işaretçilerdir. Sabit yanması gereken bir lambayı flashlı yaparsak bu mutlaka göz alacaktır. Led sistem halojene göre daha parlak yanacak ve yanıp söndüğü için gözü yorarak daha çok alacak belkide bu sistemden dolayı önemli birşey var sanıp frene asılacak veya freni bıraktığınızı düşünecek vs. Öncelikle araçlarımızın stop sistemi gayet belirgin. Vagcom ile flaşör özelliği de açılıyor.

Belki dediğiniz sistem farkındalığı arttırarak bir hayat kurtaracak fakat bu öznel bir farkındalık olduğundan algılanma biçimi kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden trafikte evrensel işaret ve işaretçilerin kullanılması gerektiği kanaatindeyim.

Bir uygulama gördüm bu çakar sistemi sadece arka sis aktifken devreye giriyor. Tam emin olmamakla birlikte lüks araçların ani frenlerinde de var sanırım.  Bu durumlar dışında normal seyir halinde bu sistemleri kullanmak arkadaki sürücü için işkence olabilir. Led ışığı tek noktaya dik açı ile verir. Yanıp sönen ışık kaynağına göz bebeği tepki gösteremez ve sistem evrensel olmadığı için yanıltıcı olabilir.

Çevrimdışı Sefa AYDIN

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;561541

trafikte göz alma durumu kesinlikle yok ben özellikle istiyorum çünkü herkesin elinde akıllı telefon var adamlar önünde duranı görmüyor artık en azından ufakta olsa ben durdum telefonu bırak dürtüsü olacaktır :gaz:

Çevrimdışı Sefa AYDIN

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: unveren55;561553

Aynen öyle sonuçta çakar lamba deniyor fakat çakar lambalar ile alakası yok sadece normal bagaj üstü lambasının 3 veya 4 kez arka arkaya yanması olay, bu göz almaz almasını ister miyim isterim arkamda son anda duran araba görmekten bıktım açıkcası ben bile arkadaki araçlar yüzünden öndeki araca iyice yaklaşmak zorunda kalıyorum malesef bir çok arkadaşımızda bunu yaşıyordur özellikle istanbul'da

Çevrimdışı _Şkoda_

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sefa AYDIN;561832
Aynen öyle sonuçta çakar lamba deniyor fakat çakar lambalar ile alakası yok sadece normal bagaj üstü lambasının 3 veya 4 kez arka arkaya yanması olay, bu göz almaz almasını ister miyim isterim arkamda son anda duran araba görmekten bıktım açıkcası ben bile arkadaki araçlar yüzünden öndeki araca iyice yaklaşmak zorunda kalıyorum malesef bir çok arkadaşımızda bunu yaşıyordur özellikle istanbul'da

Yoğun dur kalklı bir trafikte arkadaki şoföre işkence, benden söylemesi.
Onu yapacağınıza istanbulda uygulanan ve hoşuma giden bir yöntem uygulayabilirsiniz.  Çevreyolunda hızli akan bir trafik birden durabilir. En önde seyir eden araçlar trafiğin duracağını gördüklerinde frenle beraber dörtluleri yakıyorlar, siz de hemen anlıyorsunuz ve ona göre frenleme yapıp takip mesafesine dikkat ediyorsunuz.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İstediğiniz modifiyeyi yapabilirsiniz ben elimden geldiğince uyarmaya nedenlerini anlatmaya çalıştım. Yiyeceğiniz ceza yada küfürler benim sorunum değil sonuçta saygılar.