škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

çift kat fitl uygulama ve sonuçlar.

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ceycey34

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
geçen sol kapıya yaptığım fitil uygulamasını bu sefer sağ kapıya çift kat olark ama sadece alt ve yan kısmına uyguladım. solda ki fitilide söktüm. ölçümler yaptım desibel olarak ortalama 2 db fark vardı.
ses kayıt cihazıyla da şöyle birşey çıktı.

kapı ilk baştan biraz zor kapanır gibi idi. ama sonra alıştı gibi. daha önce den bu kadar fark varmıydı bilmiyorum .
orta kesimde 120 km de ortalama 63-64 db ses varken , solda 69-70  sağda 67-68 db idi. yani orta kesimde az en  çok solda  ses vardi.
ses kayıt cihazıyla farklı cam kenarı ,altan , ortdan her iki taraftan kayıt yaptım.
rüzgar sesine çok az bi fayda sağlıyor belki ayna için malzeme ile fayda sağlanır. bence kapı içlerine yalıtım yaparak iiyi sonuç alınır.
bu söylediklerim kaymak yada iyi asfalt içindi. tırtıklı asfaltta fark yok idi. onun için genel bi yalıtım lazım
« Son Düzenleme: 06 Mart 2016, 20:31:29 Gönderen: ceycey34 »

Çevrimdışı fb.samet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar fitil,yalıtım işleriyle boşuna uğraşıyorsunuz octaviaların camı bildiģiniz gibi çok ince,camlar kalın olmadığı sürece hıçbir faydasını görmezsiniz.bide aracta dikkat ederseniz cam fitili dandik bir fitil kullanmışlar bunları öncelikli olarak halletmemiz lazım
« Son Düzenleme: 06 Mart 2016, 23:36:40 Gönderen: fb.samet »

Çevrimdışı ceycey34

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fb.samet;563677
Arkadaşlar fitil,yalıtım işleriyle boşuna uğraşıyorsunuz octaviaların camı bildiģiniz gibi çok ince,camlar kalın olmadığı sürece hıçbir faydasını görmezsiniz.bide aracta dikkat ederseniz cam fitili dandik bir fitil kullanmışlar bunları öncelikli olarak halletmemiz lazım

hiçbir faydası olmayacağını neye göre söylüyorsunuz . diğer araçlarla kıyaslama yaptınız mı? ne kadar mesela kalınlık? kalınlık = her zaman yalıtım iyi mi demek. ve nasıl artırılabilir bu cam kalınlığı ve yalıtımı bir fikriniz varmı?
mesela golf ile aralarında kalınlık farkı göremedim varsa da çook az. ama golf yalıtımda başarılı.

cam fitili ?? yani araç tarafındaki fitil mi? evet haklısınız . fitil yumuşak ve kalite düşük . bunun içinde ikinci bir fitil deniyorum.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ceycey34

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Burda çok kısa bi zamanı var normalde 18dk kayıt vardı

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
zamanla kapıyı kastırma yapıp kilit ayarını bozar mı o mesele işte.

Çevrimdışı Akın55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı octaviauser

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu konuda herhangi bir bilgim yok ama dikkatimi çeken bir nokta var. ön camın   tavan ile birleştiği yer niçin aynı seviyede silme değil ? sanki rüzgar bu araya çarpınca ses daha çok geliyor olabilir mi ? başka araçlarda da durum aynı mı ?
:gaz:

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bence izolasyon komplike bir olay, fitille çözülecek olsa üretici bunu zaten yapardı. Fitiller kapının kapanmasını zorlaştıracağı gibi kilit bölümünde baskı uygulayacak bununla beraber gerilme olacaktır, bu da zamanla kapının açılmasını ve kapanmasını sağlayan diğer aksamlara aşınmaya, Kapı ayarının zamanla bozulmasına kadar gideceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fitil denilen sey kaucuk turevi bir malzeme. Eger kapi kilidiniz ve menteseleriniz o ekstra fitilin uygulayavagi minicik kuvvetle yamulacaksa arizalanacaksa o arabayi kaldirin atin derim

Çevrimdışı ceycey34

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akın55;563722
Yapmaya değer mi değmez mi kararsız kaldım.

Alıntı yapılan: octaviauser;563768
Bu konuda herhangi bir bilgim yok ama dikkatimi çeken bir nokta var. ön camın   tavan ile birleştiği yer niçin aynı seviyede silme değil ? sanki rüzgar bu araya çarpınca ses daha çok geliyor olabilir mi ? başka araçlarda da durum aynı mı ?
:gaz:

Alıntı yapılan: engin_z_engin;563812
Bence izolasyon komplike bir olay, fitille çözülecek olsa üretici bunu zaten yapardı. Fitiller kapının kapanmasını zorlaştıracağı gibi kilit bölümünde baskı uygulayacak bununla beraber gerilme olacaktır, bu da zamanla kapının açılmasını ve kapanmasını sağlayan diğer aksamlara aşınmaya, Kapı ayarının zamanla bozulmasına kadar gideceğini düşünüyorum.

Alıntı yapılan: fb.samet;563677

öncelikle şunu söyleyeyim; bu olayda ben çok şey biliyorum , bu fitil işi kesin çözüm felan demiyorum yanlış anlaşılmasın. Birazda eski aracımdaki tecrübelirimle  Bu işi hafta sonu birazda hobi amaçlı birkaç saat uğraşarak yapıyorum. Elbette bende biliyorum ki yalıtım işi sadece fitil ile olmaz.  
---yapmaya değer mi ; onu aslında birkaç kişi daha yaptığında anlayacağız ben birazda bu nedenle paylaşımda bulundum
--- ön camın kenarlarından veya üstünden de ses geliyor mu? olabilir ama çok fazla etkili olduğunu düşünmedim. Bunda daha çok ;   istanbulda iyi bir kaportacım vardı. ön çamurluk ile kapı arasındaki çamurluk daha yüksek olmalı dedi ki ona göre çamurluğun tekini hafif dışarı kastırdı. aynı şekilde ön - arka kapı ve arka kapı ile arka çamurluk tada ona göre kapı ayarı yaptı. yani yanlarda hiç direnç oluşturmayacak şekilde olması. benim araçta da sol çamurluk hafif daha içte gibi _ bu yüzden mi ses bu tarafta daha çok ? bilmiyorum.
--- Kapı kastıtır ayarını bozar mı??ben de aslında bu olayı düşündüm ama DDŞ nin dediği gibi 12 mm genişlikte kaucuk ki zaten buda kendi fitili kadar sıkıştırmıyor bile. amacım kapı dışı ile iç kısmı arasında ki boşluğu doldurmak. birçok defa ilk önce sola yaptım çıkardım. sonra sağa da çok zor kapanır gibi olunca geriye çekerek yapıyorum. zaten fitil 3 -4 gün durduktan sonra ancak tam yapışıyor.  altta kapanırken video da paylaştım.
birde fitilin üzerine orjinellerde olan gibi küçük delikler açtım ki havası boşalarak daha rahat kapansın.
--- yani ben sadece şuanda fitil kısmına bakarak bu işi yapmaya çalışıyorum. belki daha sonra yalıtım ve diğer işlere bakacağım.

Çevrimdışı ceycey34

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bu arada bugün tekrar kısa bir test yaptım yine kaymak asfaltta 2 dB  lik fark var.
kapının kapanış videolarını yükleyemedim yarın yüklerim

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Geçenlerde ani bastıran bir yağmurda arabaya gidene kadar ıslandım, işten eve yaklaşık yarım saat yolum var, klimayı sona vurdum eve gidene kadar kurumak için. Eve varıp arabayı istop ettirdiğimde arabanın içi hamam gibi olmuştu. kontağı kapattım içerideki sıcaklık boşa gitmesin biraz daha kurutsun diye öylece oturdum. Pantolonumun arka cebi tarafından, bir esintinin geldiğini fark ettim. kapıları ve camları kontrol ettim açık yok. Ertesi gün tekrar test ettim durum aynı. Araçta sanki delik var. daha önce gözlemleyen biri var mıdır bilmiyorum.

Çevrimdışı ceycey34

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;563922
Geçenlerde ani bastıran bir yağmurda arabaya gidene kadar ıslandım, işten eve yaklaşık yarım saat yolum var, klimayı sona vurdum eve gidene kadar kurumak için. Eve varıp arabayı istop ettirdiğimde arabanın içi hamam gibi olmuştu. kontağı kapattım içerideki sıcaklık boşa gitmesin biraz daha kurutsun diye öylece oturdum. Pantolonumun arka cebi tarafından, bir esintinin geldiğini fark ettim. kapıları ve camları kontrol ettim açık yok. Ertesi gün tekrar test ettim durum aynı. Araçta sanki delik var. daha önce gözlemleyen biri var mıdır bilmiyorum.
Hiç öle bişey olmadı belki ıslaklıktan olabilir mi.  Yani fitiller de açıklık mı olabilir diyorsunuz

Çevrimdışı ceycey34

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;563922

klimayı kapatığınızda yüksek hızlarda yine de az hava girmeye devam eder. Belki onu hissetmişsinizdir.