škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

205 55 16" Jant ebat kullanan var mı

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı resul_100

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu arabanın çukurlarda verdiği pat küt sesleri acaba diyorum benim arabanın 17" jant olmasından mı kaynaklanıyor. A5 Octavia'ya bindim fosur fosur; ancak 16" ve 60 yanak acaba diyorum bu yanak kalınlığı mı bu kadar fark ediyor. Yoksa İnternet amartisorlerine baktım ikisinin de parça kodu aynı
aracım 2013 dsg elegance

Çevrimdışı fb.samet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yok kardeş hepsinde var.bende 16 inç var benim araçtada bu sesler mevcut.15 inçte taksan 18 inçte taksan bu sesler gelir,diyeceksin niye boşbeleş süspansiyon kullanmaları,zaten araçta süspansiyonun çalışma limiti hemen bitiyor.geçen gün 2010 focus araca bindim ondada 17 inç jant vardı süspansiyon budur dedim.kolay kolay ne sesli çalışiyordu ne de limiti bitiyordu kısaca lokum gibi çalışıyordu

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fb.samet;563679
Yok kardeş hepsinde var.bende 16 inç var benim araçtada bu sesler mevcut.15 inçte taksan 18 inçte taksan bu sesler gelir,diyeceksin niye boşbeleş süspansiyon kullanmaları,zaten araçta süspansiyonun çalışma limiti hemen bitiyor.geçen gün 2010 focus araca bindim ondada 17 inç jant vardı süspansiyon budur dedim.kolay kolay ne sesli çalışiyordu ne de limiti bitiyordu kısaca lokum gibi çalışıyordu

sahi mi söylüyorsun bunu duymamıştım ilginç geldi.Bu bahsettiğiniz limit nasıl bir şey mekanik değil mi bu parça?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı resul_100

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Mal bu mühendisler ya soranlara bende yük atımına uygun bu amortisör diyorum. Bilmem doğru bilmem yanlış. Bence aracın viraj sorununu çözmek için bu kadar sert kullandılar. bu hali ile bile güven vermiyor da neyse

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim amortisörler için kullanılacak sıfat tam anlamıyla 'tembel' .

Çevrimdışı ELYASA

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Evet kimse hoşnut değil ama virajlarda savrulmasını önlemek için bu kadar sert yapmışlar.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;563682
sahi mi söylüyorsun bunu duymamıştım ilginç geldi.Bu bahsettiğiniz limit nasıl bir şey mekanik değil mi bu parça?

Arkadaşın limitten kastı; amortisörlerin esneme aralığının kısa olması, keskin bir çukura veya yüksek bir kasise hızlı girildiğinde amortisörler yetersiz kalıyor, Sanki arabanın altı vurmuş gibi küt sesi geliyor. Kötü haber; Amortisörler kalitesiz. Amiyane bir benzetme olacak ama Öküz arabasına binenler bilir veya at arabasına, amortisör olmadığı için her çukurda vurur, söyle bir sarsar sizi, kendinize gelirsiniz. Octavianın amortisörlerinin yetmediği yerlerde aynı etki ortaya çıkıyor maalesef. İyi haber; amortisörlerin çalışma aralığının yeterli olduğu ufak tefek çukurlar ve kasislerde, araç konforlu. :)

Çevrimdışı a_o.b

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kesinlikle katiliyorum araç 30 aylik oldu ama konfor da yavaş yavaş gidiyor amortisörler mi patlak diye baktirdim yok öyle bir şey

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar siz bu arabayi nasil yollarda hangi hizlarda kullaniyorsunuz.

Ben Canakkake nin surekli bizuk ve %80 i arnavut kaldirim olan yollarinda ustelik 17 jant ve 3.5cm kisa yaylarla bu kadar sorun yasamiyorum.

Evet suspansiyon karakteri sert ama takoz da degil

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam süspansiyonun kalitesi otobanda değilde, kötü bir yolda aniden bir çukura girince, veya hızlı gidiyorsunuz önünüze belediyelerin yaptığı kasislerden biri çıkıveriyor yavaşlamaya fırsatınız kalmadan geçiveriyorsunuz. Bu gibi extrem durumlarda kaliteli süspansiyonlarda vurma etkisini hissetmiyorsunuz. Vurma etkisi süspansiyon yayının dibe vurması esneme payının kalmaması, Süspansiyonun çalışma aralığının dar olması diyebiliriz.  Çalışma aralığı dışına çıkmadığı, extrem durumlar dışında güzel çalışıyor gayet konforlu, ufak tefek çukurlar, yavaşlayarak geçilen kasisler ve çukurlarda problem yok.

Bu problem nasıl çözül derseniz, Süspansiyon sistemleri komplike yapılar sadece yayla iş bitmez ki, Amortisörler, alt süspansiyon kolları, direksiyon bağlantı kolları gibi malzemelerde ucuza gidilmişse yaylar istediği kadar iyi olsun verim alınamaz bence.

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
hocam bende de 2014 model var. malesef süspansiyonlar rahatsız edici. jetta ve passat kullandım ikiside harika. gerçi jettanınki bir sınıf üst sayılır. özellikle kasislerden çıkarken rahatsız ediyor.

bu konuda tavsiyesi çözümü olan var mı?

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bu arada benim lastikler de 205 55 16.

yanak kalınlığı ilgisi konusunda ne diyorsunuz. acaba 60 falan olsa daha mı konforlu olur?

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmet38;564706
bu arada benim lastikler de 205 55 16.

yanak kalınlığı ilgisi konusunda ne diyorsunuz. acaba 60 falan olsa daha mı konforlu olur?
Yanakda yaklaşık 1 cm artma olur, evet şehir içinde bozuk zeminde düşük hızlarda daha konforlu olur yalnız, yüksek suratte direksiyon tepkileri ve salinim yönünden olumsuz etkiler. Lastik alacagimda ebatla oynamayi bende düşünüyorum yalnız ben 215.55.16 deneyecegim gibi

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: OctiCan;564767
Yanakda yaklaşık 1 cm artma olur, evet şehir içinde bozuk zeminde düşük hızlarda daha konforlu olur yalnız, yüksek suratte direksiyon tepkileri ve salinim yönünden olumsuz etkiler. Lastik alacagimda ebatla oynamayi bende düşünüyorum yalnız ben 215.55.16 deneyecegim gibi

peki 205 55 16 takılan bir janta, jant değişikliği yapılmadan 215.55.16 takılır mı? yoksa yeni jant mı almalıyız?

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmet38;564775
peki 205 55 16 takılan bir janta, jant değişikliği yapılmadan 215.55.16 takılır mı? yoksa yeni jant mı almalıyız?
Jant degisikligi gerektirmez,onceliginiz tamamen konforsa 205 60 16 mantıklı, ağırlıklı yol tutussa 215 50 16,ikisinin ortası birşey olsun derseniz 215 55 16 tercih edilebilir.  Aracim octavia ve 35 binde,energy saver var ama hic memnun değilim, yaz sonunda Continental csc5 veya csc5p  düşünüyorum