škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aradaki fark

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 TSI 110 PS DSG Fabia III
H/B 1.079 kg. 0 dan 100 e 9.4 sn hızlanıyor ve son sürati 196 km/h
Kombi (SW) 1.103 Kg.(24 kg daha ağır) 0 dan 100 e 9.6 sn de çıkıyor (0.2 sn daha yavaş) fakat son sürati 199 km/h. Aradaki 3 km/h  farkın tek sebebini sürtünme katsayısının HB te 0.325 Kombideyse 0.309 olmasına bağlıyorum.
HB te ağırlığı cok fazla arttırmadan sürtünme katsayısını azaltmak için hangi yollara başvurmak gerekir acaba?
Sizler ne önerirsiniz?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Aradaki fark dişli oranından olabilir ;)

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Malik bey, böylesine hassas veriler hangi test ortamında elde edildi acaba?

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;565744
Aradaki fark dişli oranından olabilir ;)

Ya da elektronik limitör.

Alıntı yapılan: rsimsek;565753
Malik bey, böylesine hassas veriler hangi test ortamında elde edildi acaba?

Valla onu Çeklere sormam gerekiyor :)
Muhakkak her iki araçta aynı testlere tabi turulduktan sonra katalog verileri olusturulmuştur.
Aynı motor ve aynı şanzımana sahipken benim HB neden daha yavaş gitsin ki... hızlı gitsin istiyorum. Garanti bitince zaten yazılım yükletecegim. Ama şimdi değil.

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MATADOR;565764
Ya da elektronik limitör.

Valla onu Çeklere sormam gerekiyor :)
Muhakkak her iki araçta aynı testlere tabi turulduktan sonra katalog verileri olusturulmuştur.
Aynı motor ve aynı şanzımana sahipken benim HB neden daha yavaş gitsin ki... hızlı gitsin istiyorum. Garanti bitince zaten yazılım yükletecegim. Ama şimdi değil.

Hocam 3 km yi biraz abartmışsınız bence aradaki fark neyden kaynaklanır bilmem ama 3 km hızlı gittiğinde nolacak.hayatımızda kaç kere 196 ile yol gittik de daha hızlı olsun 199 olsun yetmiyor dedik

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Dre42;565771
Hocam 3 km yi biraz abartmışsınız bence aradaki fark neyden kaynaklanır bilmem ama 3 km hızlı gittiğinde nolacak.hayatımızda kaç kere 196 ile yol gittik de daha hızlı olsun 199 olsun yetmiyor dedik

200 takıntım var da :)
Tamam, onu gectim ama bir cevap bulalim. Daha hafif olan HB neden kombi den daha yavaş?

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MATADOR;565772
200 takıntım var da :)
Tamam, onu gectim ama bir cevap bulalim. Daha hafif olan HB neden kombi den daha yavaş?

Ha öyleyse eyvallah :) hocam tek sebebi vites oranıdır diye düşünüyorum ara hızlanmalarda hb daha atak olsun diye boyle yapılmış olabilir..çunku 196 yı 199 yapmak için aracın harcadığı gucu aralara dağıtınca daha tatlı olur..ama benimki fikir sadece.doğrusunu bilenler açıklar :)

Çevrimdışı bekomach

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MATADOR;565739
1.2 TSI 110 PS DSG Fabia III
H/B 1.079 kg. 0 dan 100 e 9.4 sn hızlanıyor ve son sürati 196 km/h
Kombi (SW) 1.103 Kg.(24 kg daha ağır) 0 dan 100 e 9.6 sn de çıkıyor (0.2 sn daha yavaş) fakat son sürati 199 km/h. Aradaki 3 km/h  farkın tek sebebini sürtünme katsayısının HB te 0.325 Kombideyse 0.309 olmasına bağlıyorum.
HB te ağırlığı cok fazla arttırmadan sürtünme katsayısını azaltmak için hangi yollara başvurmak gerekir acaba?
Sizler ne önerirsiniz?

Merhaba öncelikle, otomobilin son hızlarında sürtünme katsayısı (drag coefficient) büyük önem arz etmektedir.

Maksimum hıza ulaşan bir araçta motor gücü hava sürtünmesine karşı daha fazla karşı gelememekte ve bir güç dengesi oluşturmaktadır. Bu denkliği kullanarak aşağıdaki denklemi elde edebiliyoruz.

v = ( 2 · P / (c · D · A) )^1/3

v- hız (m/s)
P- güç (watt)
c- sürtünme katsayısı
D- havanın yoğunluğu (1.25kg/metreküp alınabilir)
A- aracın ön yüzey alanı (metrekare)

Skoda Fabia 1.2 TSI Hatchback aracımız için hesaplayacak olursak

A=1.732 x 1.400 = 2.424 metrekare
c=0.325
P=81000 watt
D=1.25 kg/metreküp

v=54.8 metre/sn = 197km/sa rakamı çıkıyor

Aynısını daha düşük sürtünmeye sahip SW için yaparsak da

v=55.7m/sn = 200 km/sa olarak çıkmaktadır.

Newton fiziğine bağlı olarak yapılan hesaplar oldukça pratiğe yakın sonuçlar vermektedir. Son hız ağırlıktan bağımsız olarak gerçekleşen bir durumken, ivmelenme ise direk olarak ağırlığa bağlıdır (bildiğiniz üzere kuvvet=kütle x ivme, güç=kuvvet x zaman)

Yani sizin de dediğiniz gibi sürtünme katsayısı SW ve Hatchback arasında son hız farkına neden oluyor.

Aracın sürtünme katsayısını değiştirmek/azaltmak için gövdesinde ciddi değişiklikler yapmanız gerekir. Aracın çekiçle şeklini değiştirmek istemezsiniz heralde :D Fakat arka spoyler, aracın alçaltılması gibi yöntemlerle yüksek hızlarda aracın ön yüzey alanını biraz daha azaltıp yere daha iyi basmasını sağlayarak son hızınızı yükseltebilirsiniz.

Ayrıca sıcak havalarda hava yoğunluğunun azalması yardımıyla belki son hızınızda az da olsa artışlar gözlemleyebilirsiniz :)

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Araçların teknik verilerinde gösterilen max hiz değeri, ilgili aracın çıkabileceği max hız değerini göstermez. Bu değer ilgili aracın güvenli olarak stabil seyredebileceği max hız değeridir. Yani üstüne çıkılabilir fakat güvenli değildir.

Yani örneğin max hız değeri 150km/h olan araç ile 160km/h hıza çıkabilirsiniz burda engel bir durum yok fakat güvenli olmaz.

3km/h fark kafaya takılacak bir değer olmasa gerek =).

Çevrimdışı ed0810

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Normal Fabia 205 km ye kadar cikiyor merak etmeyin :)

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Keşke bütün sorunlarımız böyle olsa

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Nazlanmadan 200'ü geçiyor 1.2 TSI, meraktan denemiştim, bir daha çıkmam :ok:

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Malik bey nacizane bir şey merak ettim müsadenizle. bu kadar performans arayışınız varken neden 1.4 tsi fabia vrs, polo gti veya ibiza sc cupra tercih etmediniz? yani gördüğüm kadarıyla 1.2 tsi sizi performans olarak tatmin etmiyor daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsunuz.

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: noxy44;565900
Malik bey nacizane bir şey merak ettim müsadenizle. bu kadar performans arayışınız varken neden 1.4 tsi fabia vrs, polo gti veya ibiza sc cupra tercih etmediniz? yani gördüğüm kadarıyla 1.2 tsi sizi performans olarak tatmin etmiyor daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsunuz.

Rica ederim, elbette sorabilirsiniz. Fabia henüz ülkemize gelmeden onu yurt dışından takip etmeye basladım. Kasası, motoru ve sürüş destek sistemleri çok hoşuma gitti. Resmen arabaya aşık oldum. Kesemede uygundu. En yuksek güç sunan motorunu aldım. İşin içine aşk girince diğer aracları gözüm görmedi bile. Hem kasasıda uzun yillar değişmeyecekti. Ama şunu da belirteyim, bütçem musait olsaydı caddenin hızlı cocuklarından A200 AMG yada BMW 120İ almak isterdim tabii ki. Ben daha iyisini alana kadar benim için en iyisi bu :)

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MATADOR;565906
Rica ederim, elbette sorabilirsiniz. Fabia henüz ülkemize gelmeden onu yurt dışından takip etmeye basladım. Kasası, motoru ve sürüş destek sistemleri çok hoşuma gitti. Resmen arabaya aşık oldum. Kesemede uygundu. En yuksek güç sunan motorunu aldım. İşin içine aşk girince diğer aracları gözüm görmedi bile. Hem kasasıda uzun yillar değişmeyecekti. Ama şunu da belirteyim, bütçem musait olsaydı caddenin hızlı cocuklarından A200 AMG yada BMW 120İ almak isterdim tabii ki. Ben daha iyisini alana kadar benim için en iyisi bu :)

anladım. yalnız mesela mk2 fabia vrs de aynı fiyatlarda belki 3-5 daha ucuz bile ama performans olarak etkileyici :) severek almışsınız aracınızı belli ama bu performans isteği nerden geliyor onu anlamadım. yolunuz düşerse ankaraya buyrun gelin bi benim aracımı test edin sonra emin olun sizin aracınız size lamborghini etkisi yaşatır :)