škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akıllı Far Asistanı Hakkında

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hyayla24

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 1 ay önce almış olduğum 1.6TDI DSG Prestige Superb aracımda opsiyon olarak Akıllı Far Asistanı var.

Akıllı far asistanını devreye soktuğumda, karşıdan gelen bir araç veya önümde giden bir araç yoksa uzunlar yanıyor.
Önüme bir araç çıktığında veya karşıdan bir araç geldiğinde direk uzundan kısa ya geçiyor.

Aşağıda linkini verdiğim video daki gibi karşıdan gelen veya önümdeki araca göre maskeleme yapmıyor.

Acaba birşeyleri eksik mi yapıyorum?

https://vimeo.com/125669963

Çevrimdışı hyayla24

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Konu hakkında bilgisi olan biri yok mu şimdi?
Yada akıllı far asistanı sadece bende mi var?

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1. Aracınızdaki far asistanının sadece uzunlar mı yoksa smart özellikli mi olduğunu kontrol edin.  
3. Bunu denemenin en kolay yolu araç açılışında selamlama esnasında farların aydınlattığı ortamın ortasında bir maskeleme karartma ve sağa sola yukarı aşağı selamlama göreceksiniz.
2. Bolero'dan far ayarlarınızda Dynamic Light Assist'in olduğundan ve seçili olduğundan emin olun.

Kullanırken Auto modda olmalısınız, sol selektör çubuğunu ileriye getirerek Ekranınzda üzerinde A harfi olan far logosu çıkıyor olmalı.

Bundan sonrasında sorunsuz çalışması lazım. Eğer önünzde kimse yoksa belrili bir açıdan sonra uzunların açık olduğunu belirten mavi logo yanıyor. Karşıdan gelen birileri ya da araçlar olduğunda mavi ışığın birden sönmesi normal farların buna göre kademeli açı değiştirdiğini göreceksiniz. Mavi ışık önünüzde bir engel yoksa yanmaya devam eder. Mavi ışık sönse bile örneğin aracın olmadığı sağ tarafın hala dik ve geniş aydınlandığını görebiliyorsunuz.

Çevrimdışı hyayla24

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;565877
1. Aracınızdaki far asistanının sadece uzunlar mı yoksa smart özellikli mi olduğunu kontrol edin.  
3. Bunu denemenin en kolay yolu araç açılışında selamlama esnasında farların aydınlattığı ortamın ortasında bir maskeleme karartma ve sağa sola yukarı aşağı selamlama göreceksiniz.
2. Bolero'dan far ayarlarınızda Dynamic Light Assist'in olduğundan ve seçili olduğundan emin olun.

Kullanırken Auto modda olmalısınız, sol selektör çubuğunu ileriye getirerek Ekranınzda üzerinde A harfi olan far logosu çıkıyor olmalı.

Bundan sonrasında sorunsuz çalışması lazım. Eğer önünzde kimse yoksa belrili bir açıdan sonra uzunların açık olduğunu belirten mavi logo yanıyor. Karşıdan gelen birileri ya da araçlar olduğunda mavi ışığın birden sönmesi normal farların buna göre kademeli açı değiştirdiğini göreceksiniz. Mavi ışık önünüzde bir engel yoksa yanmaya devam eder. Mavi ışık sönse bile örneğin aracın olmadığı sağ tarafın hala dik ve geniş aydınlandığını görebiliyorsunuz.
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi;
1. Far anahtarım sürekli Auto modunda.
2. Akşam aracı çalıştırdığımda dediğiniz gibi farlar yukarı aşağı hareket edip ortada maskeleme yapıyor.
3. Bolero da Dynamic Light Assist var ve seçili.
4. Sellöktör kolunu ileri ittiğimde içerisinde A yazan far logosu çıkıyor.
5. 60km/h ve üzeri hızlarda denememe rağmen sonuç değişmiyor.

Önüme bir araç çıktığında veya karşıdan bir araç geldiğinde direk uzunlardan kısaya geçiyor.
Eğer önümde hiç bir araç yoksa yavaşça uzunlara geçiyor.

Çevrimdışı Obi_Y

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ortamdaki işik yoğunluğuna göre yapıyor cadde aydınlatması olmayan bir yolda deneyin göreceksiniz.

Çevrimdışı hyayla24

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Şehir dışında cade aydınlatması olmayan yerlerde deniyorum zaten.

Çevrimdışı Obi_Y

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
hocam benim birde bu saga sola dönüşlerde far bigün dönüyor birgün ok gibi hep düz hiç hareket yok
kararan aynalara bakıyorum bazen kararan bölgeler belli oluyyor yeşil bazen sanki hiç kararmıyor. acaba bunları devreye alan ışık lümen sensorü kafasına göre mi çalışıyor.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eco modunda kullanırsanız farlarınız dönmez ve adaptif olarak kullanılmaz. Bence biraz arıza var gibi bir endişeniz var. Kullanma kılavuzunda ilgili kısımları okuyup ardından her fonksiyonu denerseniz içiniz daha rahat edebilir. arka camlarınız renkliyse daha geç kararma olabilir. Arkada ışığın dengesine göre kararma zaman zaman tamamen kapanır ve ışık oranına göre bazen az bazen çok kararır.

Uzunlarla ilgili arkadaşımızın da sıkıntısı aynı olabilir. Eco modda sürüyorsa lensler sabit kalıp kısa uzun değişimi yapıyordur.

Çevrimdışı Obi_Y

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dogru söylüyorsunuz ECO modda kullanıyorum ama kafasına göre cok tasarruf yaptık gel birazda fonksiyon kullansın mı diyor bi gün yapıyor bigün yapmıyor. cok saçma

Çevrimdışı hyayla24

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;565967
Eco modunda kullanırsanız farlarınız dönmez ve adaptif olarak kullanılmaz. Bence biraz arıza var gibi bir endişeniz var. Kullanma kılavuzunda ilgili kısımları okuyup ardından her fonksiyonu denerseniz içiniz daha rahat edebilir. arka camlarınız renkliyse daha geç kararma olabilir. Arkada ışığın dengesine göre kararma zaman zaman tamamen kapanır ve ışık oranına göre bazen az bazen çok kararır.

Uzunlarla ilgili arkadaşımızın da sıkıntısı aynı olabilir. Eco modda sürüyorsa lensler sabit kalıp kısa uzun değişimi yapıyordur.

Evet hocam ben sürekli Eco da kullanıyorum ve bu duruma etki edeceğini hiç düşünmedim. ilk firsatta normal modda deniyeceğim.
Benimde farların hiç döndüğünü görmedim. İnşallah bu maskeleme işide Eco ile alakalıdır.

Çevrimdışı saabzero

• FREEBEE
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
şerit takibini açman lazım o özellikler hepsi bir arada çalışıyor.bende bir sıkıntı yok bazen hep uzun yakıyorum o kendisi ayarlıyor..

Çevrimdışı hyayla24

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Şerit takibi bilmiyordum. En kısa zamanda deneyeceğim.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: saabzero;566065
şerit takibini açman lazım o özellikler hepsi bir arada çalışıyor.bende bir sıkıntı yok bazen hep uzun yakıyorum o kendisi ayarlıyor..

Özgün bey Light Assist diğer destek sistemlerine bağlı çalışmıyor, lane Assist ile bir bağlantısı yok bu anlamda.

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Değerli a rkadaşlarım bir şey soracaktım benim aracımda Prestij paket acaba akıllı Farsistemi opsiyon olarak alınıyor Onu biliyorum peki bizdeki farlar acaba Köşe dönüş özelliğinin haricinde farklı bir özelliğe sahip

Çevrimdışı hyayla24

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;565967

Hocam dediğiniz gibi ECO modla alakalıymış.
Normal moda aldım maskeleme  işlemi çalışıyor ve hareket halindeyken direksiyonla  birlikte farlar da dönüyor.
Fakat durağan halde farlar dönmüyor sadece, oda önemli değil.