škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

kombi ile ısınmak yassak

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kombi ile ısınmak artık yasak

[SIZE=+0][/SIZE]Bayındırlık Bakanlığı tarafından geçen yıl yayımlanan, 'Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği' dün itibarıyla yürürlüğe girdi

Yeni yönetmeliğe göre, toplam kullanım alanı bin metrekareyi geçen binalarda kombi kullanımı yasaklandı. Zaman gazetesinin haberine göre, bu binalarda ısınma, merkezi sistem ile yapılacak. Yönetmelik sadece yeni binaları kapsıyor, eski binalar uygulamadan etkilenmeyecek. Merkezi ısıtmada katı yakıt verimi en az yüzde 75, sıvı ve gaz yakıtlarda ise Sanayi Bakanlığı'nın yayımladığı yönetmelikte yer alan iki yıldız verim sınıfından daha düşük olamayacak. Ayrıca merkezi ısıtma sistemlerinde, kazana geri dönüş su sıcaklığı ile dış hava sıcaklık kontrolünü sağlayan ekonomik sistemler kullanılacak. Yönetmelik ayrıca, 2 bin metrekare üzeri işyerleri ve hizmet binalarında merkezi soğutma sistemini zorunlu hale getirdi.

Enerji verimliliğini ve ekonomik ısınmayı amaçlayan yönetmeliğe göre, isteyen herkes yaşadığı ortamı kombi veya klima kurarak istediği gibi ısıtıp soğutamayacak. Toplam alanı bin metrekareyi geçen toplu konut veya sitelerle, kullanım alanı 2 bin metrekareyi aşan
ticaret ve hizmet binalarında merkezi soğutma zorunlu hale getirildi. Binalarda ısıtma ve soğutmayı merkezi hale getiren yönetmelik, ısı ve soğutma sistemlerinin faaliyeti için de kaliteli malzeme kullanmayı zorunlu tutuyor.

Enerji Performansı Yönetmeliği, kamuoyunda da tartışma konusu oldu. Kombi sektörü uygulamayı eleştirirken Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği Derneği, yönetmeliğin son derece faydalı olacağı görüşünde. Derneğe göre, merkezi ısıtma sistemiyle binalarda tüketilen enerji verimli kullanılacak, israfın önüne geçilecek. Yıllık sağlanacak tasarruf ise 500 milyon dolar.

gökhan abi yorumunu alabılırmıyım.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim için kötü hemde iyi ..

Kombi satışları düşecek haliyle..Ama Kazan satışları artacak..Daha iyi para getiriyor :D

Merkezi ısınma daha ekonomiktir.Hemde ısındığın kadar öde sistemi kullanılacak..Her binaya ısı verimliliği puanı verilecek.Orta kat daha iyi ısındığı için daha az fatura ödeyecek.Aynı zamanda o daire daha pahalıya satılacak.Böylelikle denge sağlanacak.Üst kat üşüyorum, alt kat pişiyorum kapat diyemeyecek.Alt kattaki vatandaş istediğin odanın termostatik vanasını kısacak.Bu suretle istediği kadar ısınmış olacak.Hemde tasarruf sağlacak.

Şahsen ben destekliyorum.Binalardaki kötü görüntülere, kombi kirliliğinin önüne geçilmiş olacak..Heryerden baca falan çıkmayacak öyle..Baca gazı zehirlenmeleri azalacak.

Şofben satışları artacak haliyle..Bununla birlikte daha gelişmiş şofbenler üretilebilir.

Milli servet, yazık günah tüketilen gaza, elektriğe..

Bu ısındığın öde sistemini istanbul yıllar öncesinden kullanıyor zaten..Zorunlu değildi, şimdi zorunlu hale getirdiler..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kalender

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;52991
Bizim için kötü hemde iyi ..

Kombi satışları düşecek haliyle..Ama Kazan satışları artacak..Daha iyi para getiriyor :D

Merkezi ısınma daha ekonomiktir.Hemde ısındığın kadar öde sistemi kullanılacak..Her binaya ısı verimliliği puanı verilecek.Orta kat daha iyi ısındığı için daha az fatura ödeyecek.Aynı zamanda o daire daha pahalıya satılacak.Böylelikle denge sağlanacak.Üst kat üşüyorum, alt kat pişiyorum kapat diyemeyecek.Alt kattaki vatandaş istediğin odanın termostatik vanasını kısacak.Bu suretle istediği kadar ısınmış olacak.Hemde tasarruf sağlacak.

Şahsen ben destekliyorum.Binalardaki kötü görüntülere, kombi kirliliğinin önüne geçilmiş olacak..Heryerden baca falan çıkmayacak öyle..Baca gazı zehirlenmeleri azalacak.

Şofben satışları artacak haliyle..Bununla birlikte daha gelişmiş şofbenler üretilebilir.

Milli servet, yazık günah tüketilen gaza, elektriğe..

Bu ısındığın öde sistemini istanbul yıllar öncesinden kullanıyor zaten..Zorunlu değildi, şimdi zorunlu hale getirdiler..
anlamadığım konu her  ev kullandığı kadar ödeyecek ama merkezi sistemde saat tek değilmi nasıl ayıracaklar şahısların ne kadar gaz tükettiğini
\'\'Ben\'\' Yaradan\'dan Ötürü Yaradılanı Sevdim... Yaralayanı\'\' Değil..!

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: kalender;53632
anlamadığım konu her ev kullandığı kadar ödeyecek ama merkezi sistemde saat tek değilmi nasıl ayıracaklar şahısların ne kadar gaz tükettiğini

Her daireye giden hatta ayrı bir sayaç var, ne kadar kullandığını tespit ediyor ;)

Payını ona göre ödüyorsun...

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıcak su sayacı konacak, kalori hesaplanacak..Kaloriye göre para ödenecek..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;53650
Sıcak su sayacı konacak, kalori hesaplanacak..Kaloriye göre para ödenecek..
Bizim daire sahipleri o saatin üzerine buz kalıpları koyup faturalarını düşürürler.:wnk: