škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2015 TDI DSG OPTIMAL - LED FAR AMPUL, Jant, BOLERO, YAKIT, SERVİS HAKKINDA

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet53

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar ,

Çok fazla forumda gereksiz konu açılmıştır. Takip etmek oldukça zor. 2016 güncel tarihli bir konu açmak istedim. 2013-2016 Octaviaları genel olarak değerlendirmek için bu forum üzerinden lütfen görüşlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı dilerim.

Güncel Konular.

1- Octavia 2015 Bolero ekranında mayıs ayından önce üretilen araçlarda Smartlink özelliği gelmiyor.  Bunu sonradan yaptıran arkadaşlar var mıdır ?
Tecrübelerini paylaşabilir mi ?

2- 17 Jant yakıt tüketimini 1 litre yaklaşık artırıyor. Çok hafif jant takarak Advan gibi Enkei gibi yakıt tüketimini azaltıp performans sağlayabilirsiniz . Onun dışında tüm jantlar kendi default jantından agır olduğu için yakıt tüketimi artaracaktır.

3- Optimal araçlar sarı renk halojen far ile gelmektedirler. Bi-xenon sonradan yapmak için 2500 - 3000 TL vermek gerekiyor. Arka LEDLER için 700 TL.

4- Cree led far ampulleri gündemde xenon olmayan Octavialar için uzunlar şimşek gibi çakması için bu ampulleri kullanmak gerekli fakat bu ampulleri takıp deneyen oldu mu arıza ısıgı yakıyor mudur ? Vag-com kodlama ile arıza ısıgı yaksada silinebilir diyen arkadaşlar olacaktır elbet ama önce deneyip beğenen oldu mu bunu bilmek gerekir.

5-Suan 15.000 km bakımı ortalama 540 - 580 TL arasındadır. Bundan üst fiyata yetkili serviste bakım fiyatı olamaz boşuna kazıklanmayın arkadaşlarım.

6- Octavia yakıt tüketimi İstanbul yoğun trafikte 7lt/100  hafif trafikte 6lt/100 dir. Uzun yolda 1 depo 1050 km rahat gitmektedir. Ortalama hız 105 km/h iken 3 kişi klima acık.

7- Serviste kullanılan yag markası castrol Professional dır dışarıdan satın alamazsınız yoktur. Yurt dışından geliyor 1 litrelik kutular ile yaklaşık olarak 4.6 litre kullanıyor ilk 15000 km bakımında fiyatıda 210 tldir.

8- Bazı Octavialarda konsoldan, camdan , torpidodan , kapıların plastik kısımlarında cıt cıt cıt ses gelmektedir . Buna çözüm sanırım yok önerisi olan varsa tecrübelerini alalım.

9- Arac durgun halde iken direksiyonu saga-solu döndürdüğünüzde balatalardan ses gelmektedir. Serviste balata spreyi temizlensede 200 km sonra ses gene geliyor. Sebebini yumuşak balata kullanmaları olarak belirtiyor servis toz kaçıyor içerisinde konfor amaçlı olduğu için bu ses oluyor diyor vs vs tırı vırı sanırım balataların her 15000km de bir değişmesi gereklidir. Bu tarz sorun yaşayan benim dışımda var mıdır acaba balatan gelen gacırtıyı ?

Çevrimdışı chnkty

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Mayıs ayı üretimli 2015 model 1.2 TSI kullanıyorum

Bolero'da Smartlink özelliği var lakin aktif ettirmedim daha. USB ile müzik dinlerken kendi kendine kapanıp açılma sorunu var. Ortalama her 10 dk'da bir yapıyor. Bunun dışında başka bir sorunu yok. Servise gidip mümkünse boleroyu değiştirtmeye çalışacağım. Araştırdığım kadarıyla bu sorunu yaşayan çok sayıda Octavia kullanıcısı mevcut.

15000 bakımına 2 ay var. Avek 1.2 TSI için 1 yıllık bakımına 565 TL dedi.

Yakıt tüketimi İstanbul yoğun trafikte 7,5-8 lt, hafif yoğun trafikte 6-7 lt. Uzun yol deneyimim olmadı daha ama o da 4,5 lt gibi gözüküyor. 10 km altı yolculuklarda 9-10 lt gibi ortalamalar da çıkabiliyor.

Aracın içinde konsoldan, kapıdan, camdan trim sesler gelmiyor, henüz böyle bir sorunum yok. Dururken direksiyonu çevirince balatalardan ses gelme sorunu benim araçta da var. Servise gittiğimde ben de belirteyim, muhtemelen sizle aynı cevapları alacağım ben de.

Kasislerden yavaş geçerken süspansiyon esnediği esnada sağ taraflarda gıcırtı sesleri geliyor. Biraz süratli iken bu ses yok ya da var ama duyamıyorum. Süspansiyondan mı, başka bir şeyden mi anlayamadım. Bu sorunu da servis çözer diye ümit ediyorum.

Rüzgar sesi ve yol sesi bir çok kullanıcının şikayet ettiği düzeyde benim araçta da var. Bu bana göre kronik bir sorun değil aracın kendisi böyle, alışmamız lazım. Haftasonu Mazda 3 ile test sürüş imkanım oldu, dışarıdan ses alma konusunda nispeten iyi olsa da motor sanki yanımda oturuyor gibi kabin içi olduğu gibi motor sesiydi. DSG seven birisi bu aracın otomatiğinden de zevk alamayacaktır. Her konuda iyi araç maalesef yok, diğer araçlarda bi konuda iyiyken başka konuda daha kötü olacaktır.

Ön farlara sonradan takılan bi-xenon da AFL özelliği oluyor mu. Arka led farlarda ise arka farlar komple mi değişecek. Belirttiğiniz fiyatlara yapılabiliyorsa bence çok iyi, benim de araç da optimal ve style/elegance araçlarda farlar gerçekten harika.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı chnkty

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: macrostr;566377
2 numaradan emin misiniz hiç duymadım. hele 1 lt gibi bir fark :acl:

Yol bilgisayarı 1.2 TSI için uzun süreli yakıt ortalamasını 7.0 lt, ortalama hızını ise 30 km olarak gösteriyor. Ortalama hız 20 km iken ortalama tüketimi 8.0 lt oluyor. Yol bilgisayarı %95 oranında doğru gösteriyor. Benim deneyimim bu şekilde oldu. Gaz pedalının altında yumurta varmış gibi basmamaya çalışarak elde edilen değerler bunlar, yoksa benzinli motorda 10 lt üzeri yapmak çok kolay :) Aracım henüz 5000 km olmadı.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben jant ile tüketim artışını kastetmiştim. jantlar eklese eklese 20kg eklesin. lastik çapı aynı kalıyor 1lt fark edeceğini sanmıyorum. yazlık lastikler ile birlikte 17ye geçme niyetim var, o yüzden dikkatimi çekti.

Tüketim konusuna bir katkım olsun; bu haftasonu 1.6 TDI 105BG araç ile Ankara>Bursa 410km yolda 100-105 arasında hızlarda ortalama 4.4lt/100km tüketim oldu. Dönüş yolunda aynı miktar yük (eksi yarım depo yakıt) 120-140 hızlarda ortalama 5.1lt/100km yakıt harcadım.

Ankara yarı şehir içi yarı şehir dışı kullanımımda uzun süreli ortalamam 5.6lt/100km
« Son Düzenleme: 21 Mart 2016, 09:56:34 Gönderen: macrostr »

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chnkty;566380
Yol bilgisayarı 1.2 TSI için uzun süreli yakıt ortalamasını 7.0 lt, ortalama hızını ise 30 km olarak gösteriyor. Ortalama hız 20 km iken ortalama tüketimi 8.0 lt oluyor. Yol bilgisayarı %95 oranında doğru gösteriyor. Benim deneyimim bu şekilde oldu. Gaz pedalının altında yumurta varmış gibi basmamaya çalışarak elde edilen değerler bunlar, yoksa benzinli motorda 10 lt üzeri yapmak çok kolay :) Aracım henüz 5000 km olmadı.

Hocam benim araçta 1.2 TSI Manuel 5.900 km'de istanbul trafiğinde ortalama tüketim 8.0 hiç görmedim. En fazla 7.1 gördüm. İstanbul-Kocaeli arası 150 km de Temden gidip geldim, Sultanbeyli, Çamlıca gişelerde trafik vardı, ortalama 100km hızla, ortalama yakıt tüketimi 4.2 gördüm. Aracı 3000-4000 devir arası mı kullandınız ne yaptınız?

Çevrimdışı chnkty

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;566389
Hocam benim araçta 1.2 TSI Manuel 5.900 km'de istanbul trafiğinde ortalama tüketim 8.0 hiç görmedim. En fazla 7.1 gördüm. İstanbul-Kocaeli arası 150 km de Temden gidip geldim, Sultanbeyli, Çamlıca gişelerde trafik vardı, ortalama 100km hızla, ortalama yakıt tüketimi 4.2 gördüm. Aracı 3000-4000 devir arası mı kullandınız ne yaptınız?

Arada bir gaza yükleniyorum ama çok az yapıyorum. 8 lt yi dur kalk trafikte, tampon tampona giderken görüyorum. aracın yol bilgisayarında yakıt aldıktan sonra ve uzun süreli verilerinde zaten 7 üzeri gözükmüyor. Kısa mesafelerde de (10-15 km) sık sık kullandığımdan ortalamayı arttırıyor. Kullandığım yerlerde trafik ışığı ve sayılamayacak kadar çok kasislerden dolayı sık sık fren-hızlanma yapıyorum.

Uzun dönem ortalama 6.8-7.0 lt arası gösteriyor, zaten stabil olan da bu ve bana göre uygun bir değer. Zamanla biraz daha düşer diye düşünüyorum. Uzun yola henüz çıkmadım ama 4.2 fabrika verisi veriyorsa eğer harika bir değer.

Sizin elde ettiğiniz değerlerle az çok örtüşüyor gibi.

Çevrimdışı Mehmet53

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yakıt tüketimi üzerinde çok durmayalım çünkü yogunluga göre yüke göre yakıta göre trafiğin durumuna uzun yada kısa yola göre değişiyor .

Özetle

1.2 Tsi = 7-8   Yogun trafikte 8.5-9.5
1.6 Tdi = 5.5-6.4   Yogun Trafikte 6.5-7.1 Ortalama değerlerdir.

1- Bugun aracımda LED FAR AMPULU takmayı denedim . NİKEN MARKA 6000 LUMEN 6000K
Bizim uzun farlarımız malesef H15 bir çok yerde bu soket tipinde ampül yok anca alibaba ve ebaydan almak gerkelidir. Kısalar H7 ampul kısalara taktım ciddi ölçüde ısık şiddeti vardır haoljene göre.  Bu konuda bilgisi olan var mıdır ?  Sis farlarımız sanırım H11 ama emin değilim.

2- Smartlink çogu kişide calısmıyor aktif olmuyor servisler sanırım bir arayüz cıkarmıs oda paralı 500-750 tl arasında o şekilde ekranın bir cok özelliği kullanılıyor. Bu konuda yüce, oğuşlar, erya, kayadibi, avek sormak lazım ne olacak bu bolerolar. Kesinlikle Necvox almayın ben aldım dokunmatik cok cok kötü ekran güneşte gözükmüyor berbat fiyatıda 1800 tl elimde kaldı vallahi.

3- Balatalardan gelen ses sanırım kronik geçmek bilmiyor arac durur halde veya yokus yukarı veya asagı oldugunda direksiyonu saga sola cevirdiğiniz gacır gacır ötüyor.

Dikkat : Frene bastın mı ses cok az oluyor yada hiç olmuyor deneyebilir misiniz ?

4- kAPI, CAM , TORPİDO sesleri zamanla olacaktır. Spreyler pek çözüm olmuyor sanırım .
Plastik kapı kollar cam yanı malzemesi kötü allatan kadrandan gelmiyor orası yumusatılmış

5- 17 jant 1 litre yaklasık oynatıyor. En az 0.7-0.8 en az bu eminim bu konuda güvenin . Bir sürü jant taktım araca kalitesinden oemine replikasına Advan , Enkei , O.Z gibi 3.000 lira üstünde performans jantı takarsanız sıkıntı yok . Onun dışında takacağınız en iyi jant Konig ve CMS olacaktır. Onun dışında jantlar gercekten alınmaz çok tartısmaya acık konu değil bu konuda 6 ay arastırdım lastikçilerden cıkmadım.

6- Chip tuning yapan var mı bu araca 145 hp 330 tork ortalama değer
Max Değer dumansız : 152 hp 340 tork oluyormus chiplere sordum. Megachip , Paşaoğlu, Ecufast, BTG gibi yerler ile konuştum ortalama 750TL ile 1250 TL arasında fiyatları vardır.
Yaptıran var mıdır ?

7 - Araca çift egsoz aktif taktıran yaptıran var mıdır ?

8 - Krom aksesuar ön ızgara altına servis dısında ucuz çözüm bulan var mıdır ?

Çevrimdışı Cihanselvi

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mehmet53;566247
Selamlar ,

Çok fazla forumda gereksiz konu açılmıştır. Takip etmek oldukça zor. 2016 güncel tarihli bir konu açmak istedim. 2013-2016 Octaviaları genel olarak değerlendirmek için bu forum üzerinden lütfen görüşlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı dilerim.

Güncel Konular.

1- Octavia 2015 Bolero ekranında mayıs ayından önce üretilen araçlarda Smartlink özelliği gelmiyor.  Bunu sonradan yaptıran arkadaşlar var mıdır ?
Tecrübelerini paylaşabilir mi ?

2- 17 Jant yakıt tüketimini 1 litre yaklaşık artırıyor. Çok hafif jant takarak Advan gibi Enkei gibi yakıt tüketimini azaltıp performans sağlayabilirsiniz . Onun dışında tüm jantlar kendi default jantından agır olduğu için yakıt tüketimi artaracaktır.

3- Optimal araçlar sarı renk halojen far ile gelmektedirler. Bi-xenon sonradan yapmak için 2500 - 3000 TL vermek gerekiyor. Arka LEDLER için 700 TL.

4- Cree led far ampulleri gündemde xenon olmayan Octavialar için uzunlar şimşek gibi çakması için bu ampulleri kullanmak gerekli fakat bu ampulleri takıp deneyen oldu mu arıza ısıgı yakıyor mudur ? Vag-com kodlama ile arıza ısıgı yaksada silinebilir diyen arkadaşlar olacaktır elbet ama önce deneyip beğenen oldu mu bunu bilmek gerekir.

5-Suan 15.000 km bakımı ortalama 540 - 580 TL arasındadır. Bundan üst fiyata yetkili serviste bakım fiyatı olamaz boşuna kazıklanmayın arkadaşlarım.

6- Octavia yakıt tüketimi İstanbul yoğun trafikte 7lt/100  hafif trafikte 6lt/100 dir. Uzun yolda 1 depo 1050 km rahat gitmektedir. Ortalama hız 105 km/h iken 3 kişi klima acık.

7- Serviste kullanılan yag markası castrol Professional dır dışarıdan satın alamazsınız yoktur. Yurt dışından geliyor 1 litrelik kutular ile yaklaşık olarak 4.6 litre kullanıyor ilk 15000 km bakımında fiyatıda 210 tldir.

8- Bazı Octavialarda konsoldan, camdan , torpidodan , kapıların plastik kısımlarında cıt cıt cıt ses gelmektedir . Buna çözüm sanırım yok önerisi olan varsa tecrübelerini alalım.

9- Arac durgun halde iken direksiyonu saga-solu döndürdüğünüzde balatalardan ses gelmektedir. Serviste balata spreyi temizlensede 200 km sonra ses gene geliyor. Sebebini yumuşak balata kullanmaları olarak belirtiyor servis toz kaçıyor içerisinde konfor amaçlı olduğu için bu ses oluyor diyor vs vs tırı vırı sanırım balataların her 15000km de bir değişmesi gereklidir. Bu tarz sorun yaşayan benim dışımda var mıdır acaba balatan gelen gacırtıyı ?

5'inci soru : 1 ay önce yüce otoda 15 000 bakımını (aracım 12.500 de) 575 ₺ ye yaptırdım.
8'inci soru : aracımı alalı 1 yıl 1 ay oldu yaklaşık bir ay önce bahsettiğiniz bu gıcırdamalar benim aracımda da başladı ilginç olanı ise her zaman yapmamsı çok ilginç ne olduğunu anlamaya çalışıyorum fakat bulamıyorum sanki havalandırma bölümüne bir yaprak parçası şıkmış ve zaman zaman bir yerlere sürtüyor gibi gıç gıç gıç ses geliyor bu konuda deneyimi veya bilgisi olanlar paylaşırsa iyi olur böyle bir araba için hiç hoş bir durum değil

Bu arada aracım 2015 tdı elagance dsg

Çevrimdışı Mehmet53

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ses konusunda servis elemanı ile arabaya binip söylemek lazım. 30000 bakımında gidip bunu yaptıracağım benim dediğim daha cok araç park halindeyken düz ortamda veya yokuş yukarı farketmez kontağı çevirip direksiyonu saga sola komple cevirince ön fren disklerinden mi , balatalardan mı , körükten mi bilmiyorum gıcır gıcır bariz bir ses geliyor. Yumusak balata kullanıyoruz tozlanıyor vvs diye cevap aldım servisten dedim ki  BMW Mercedes geçtim. Opel , nissan , Toyota, Renault ses yokta seat vw yokta skoda da nasıl var cevap yok

Çevrimdışı Karadavut

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende 2014 dizel dsg aracına yazılım attırdım 140 beygir 310 Nm tork oldu inanılmaz bir performans artışı var normal kullanımda yakıt ekonomisi de çabası