škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia A7 Genel Soru ve Cevap

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Giunti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Giunti;631186
Arkadaşlar selamlar. Foruma yeni katıldım. 1.4 tsi dsg 150 hp actavia sahibi oldum. Birkaç sorum olacak size.
1- otomatik silecek modunda , arka silecekler ptomatik çalşırı mı?
2- anahtarsız çalıştırmada, önce frene basmadan mı yani önce kontağı açarak mı çalıştırmalı, yoksa direkt frene basarak çalışırıesak birsey olmaz der misiniz?
Tesekkürler.

Arka silecekler otomatikte çalışmaz. Ancak Geri vitese taktığınızda otomatik bir kere siler.

Çevrimdışı emreogut

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Giunti;631361
S/d farkı kadar var diyorsunuz demek?:)

olur tabiki

Alıntı yapılan: khalil;631364
Arka silecekler otomatikte çalışmaz. Ancak Geri vitese taktığınızda otomatik bir kere siler.

yağmur sensörü var ise çalışır belli aralıklarlada olsa çalışır.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;631364

VAG-COM ile 09-Cent.Elect.->Long coding de Bayt 21'in Bit 2 ve Bit 3'ü işaretlenerek, arka sileceğin ön sileceklerle fasılalı ya da sürekli çalışacak şekilde ayarlanabiliyor. Aynı yer Bit 6 işaretli ise geri viteste arka silecek bir kez çalışır. Belki yağmur durumuna bakıyordur fakat bende sensör olmayınca her defasında çalıştığından kapattım.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emreogut;631378

yağmur sensörü var ise çalışır belli aralıklarlada olsa çalışır.

Yağmur sensörü yoksa da çalışır. Bende yağmur sensörü olmadan önce de
çalışıyordu. Bolero ekranda ayarı olması lazım. Cam/Silecek ayarlarında sanırım.
Oradan açınca silecek kolu açık iken geri vitese taktığınız anda arka silecek yalnız bir defa çalışıp duruyordu.

Alıntı yapılan: rsimsek;631385
VAG-COM ile 09-Cent.Elect.->Long coding de Bayt 21'in Bit 2 ve Bit 3'ü işaretlenerek, arka sileceğin ön sileceklerle fasılalı ya da sürekli çalışacak şekilde ayarlanabiliyor. Aynı yer Bit 6 işaretli ise geri viteste arka silecek bir kez çalışır. Belki yağmur durumuna bakıyordur fakat bende sensör olmayınca her defasında çalıştığından kapattım.

Her zamanki gibi çok teknik bir cevap. :):gut:
Teşekkürler Recep hocam.  Dediğiniz gibi ön silecekle birlikte arka sileceğin sürekli çalışması gereksiz birşey. Kimse sürekli geriye bakarak sürüş yapmaz herhalde:D Trafikte arkayı kontrol eden sürücü de pek kalmadı neredeyse.:)
Zaten arka camın daha dik eğimde olmasından dolayı çok fazla kirlenme olmuyor. Çok da kullanılmadığı için ciddi bir güvenlik zaafiyeti oluşturmuyor açıkçası.
Yukarıda arkadaşa cevabımda dediğim gibi geri vitese takıldığında çalışması yeterli bence. Ben yağmurlu havalarda açıyorum arka cam rezistansımı sileceği de otomatiğe alıyorum, bakıyorum keyfime.:):gaz:

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben teşekkür ederim Halil kardeşim.

Geri viteste sürekli yağışlı coğrafyalarda gerekebilir, ülkemiz için gereksiz görüyorum. Üstelik susuz çalışması doğru değil. Fakat ön silecekler çalıştığında fasılalı olarak arka sileceğin de çalışması faydalı. Aksi halde arada bir arka camı manuel silmek ya da kolu fasılalıya almak için bir kademe daha ittirip öyle bırakmak gerekiyor. Herhalükarda her iki tarafı da ayrı ayrı kontrol etmek gerekiyor. Birbiri ile ilişkilendirince tek kumanda ile her iki taraf da çalıştırılmış oluyor.

Çevrimdışı Giunti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Benim bulunduğum coğrafyada yağmur sık yağıyor. Ve ben 10 sn de bir mutlaka arka camı aynadan kontrol edrim. Arka sileceklerin de ön ne zmn çalışırsa çalışması için ne yapmalıyIm?

Çevrimdışı Giunti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Giunti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;631385

Recep hocam selamlar. Bugün yağışlı havada kullandım. Ayarlar nasıl tam olarak bilmiyorum ama ön sikecekler otomatik çalışırken, arkaların da çalışması için, silecek kolunun ileri itilmiş pozisyonda mı olması gerekiyor.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Giunti;631485
Recep hocam selamlar. Bugün yağışlı havada kullandım. Ayarlar nasıl tam olarak bilmiyorum ama ön sikecekler otomatik çalışırken, arkaların da çalışması için, silecek kolunun ileri itilmiş pozisyonda mı olması gerekiyor.

Gökhan bey o bahsettiğiniz zaten her arabada olan normal durum. İleri ittirince zaten arka silecek fasılalı/aralıklı ya da ikinci kademesi varsa sürekli çalışacaktır. Kodlamadan bağımsız bir durum o. Kodlama ile sileceği ileri ittirmeden ön sileceğin fasılalı ya da sürekli durumunda kodlamadaki seçenekler işaretlenirse arka silecek de otomatik çalışıyor, ayrıca arka silecekle uğraşmıyorsunuz. Ne faydası var tam bilemiyorum fakat yine de sürekli arkaya bakıp camı kontrol etmeyi önler. Güvenli bir sürüş için sadece gerektiğinde değil, seyir halinde sıklıkla arkada olan bitenden haberdar olmak faydalı!;):gaz:

Çevrimdışı Giunti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;631501
Gökhan bey o bahsettiğiniz zaten her arabada olan normal durum. İleri ittirince zaten arka silecek fasılalı/aralıklı ya da ikinci kademesi varsa sürekli çalışacaktır. Kodlamadan bağımsız bir durum o. Kodlama ile sileceği ileri ittirmeden ön sileceğin fasılalı ya da sürekli durumunda kodlamadaki seçenekler işaretlenirse arka silecek de otomatik çalışıyor, ayrıca arka silecekle uğraşmıyorsunuz. Ne faydası var tam bilemiyorum fakat yine de sürekli arkaya bakıp camı kontrol etmeyi önler. Güvenli bir sürüş için sadece gerektiğinde değil, seyir halinde sıklıkla arkada olan bitenden haberdar olmak faydalı!;):gaz:

Recep hocam benim de tam olarak istediğim bu yani ön silecekler çalışırken arkalar da direk otomatik olarak çalışsın
 Bu kodlamayı servis mi yapar ?

Çevrimdışı Giunti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emreogut;631325
gaz biraz daha tepkisiz hale gelir bu DSG deki S/D farkı gibi biraz..

Siz eco modda mı kullanıyorsunuz?