škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

front asist devreye girdi arka tmpon gitti

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: masah;567257
Aracım üç aylık ve benim aracımda front asist bir defa çalıştı. Onda da gayet yerinde ve kararlı davrandı. Önümdeki aracın sert frenini farketmiş ve hafifçe frenlemekteydim. O anda fren pedalına aracın müdahale ettiğini farkettim ve ekranda kırmızı uyarı işareti çıktı. Arkadaki araç için tehlike oluşturacak derecede sert bir frenleme yapmadı bence. Ama sizlerin başına gelenleri duyunca çok dikkatli olmak gerektiği sonucu çıkıyor.
O anlatiginiz front asist degil sanirsam cunku bu ozelligin kararli calisma ozelligi yok :) zaten siz frenlerken devreye girmiyo bu sistem. cikan ikazda frene biraz daha fazla basin ikazi yoksa mudahale etmemis o sirada kirmizi petal isareti cikti sanirsam sizde. Bizim.bahsettigimiz o degil.

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hukuki;567114
Peki can alıcı soru front assist fren yapmasaydı öndeki araca çarpacakmıydınız. Açık konuşalım beyler takip mesafesi vs. diyoruzda arkadan çarpan araç scirocco değilde bir kamyon olsa ne olacaktı, biliyorsunuz tr de kamyonlar ralliciler tarafından sürülüyor. Ben önceki araçlarımda kendi aracımı çoğu defa yanlara kaçarak ve ya arkadakinin duramayacağını hesap ederek freni köklemeden mesafe uzatarak frenleyip kazaları önledim. Front assist güzel özellik buna kimse itiraz etmez ama freni sonuna kadar köklemesi büyük tehlike, bu arada benim daha önce açtığım konuda (http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=34010)
bu tehlikeden bahsettim, bir de şöyle bir durum var. Geçmişte köpeğe vurma durumlarımda oldu, kaçış yoksa vurmaktan başka çare yok 140-150 km de önüme ani köpek çıkarsa bu front assit ani dip ren yaparsa yandı gülüm keten helva.

Front assist sadece 30 km/h kadar çalışıyor. Amacı şehir içinde düşük hızlarda ki ufak tefek çarpmaları asgariye indirmektir. Sizin bahsettiğiniz durumun olma ihtimali söz konusu değildir.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Front assisti tucsonda kullandım. Ayağınız frendeyken öyle zırt pırt saçma frenleme yapmıyor. Muhtemelen süpodaki da öyledir

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: guvenxoca;567237
AHAAAA

AYNISI BENİMDE BAŞIMA GELDİ...

hatta konu açacaktım ama üşendim...

istanbulda merterde aniden önümdeki kamyon durdu,ben daha frene basmadan front assist zınk diye durdu ve tabiiii mutlu son...

arkadaki A3 aynen bana arkadan feci geçirdi...

ben indim aha arka taraf gitti diye ama enteresan A3 ün panjur ve kaput gitti benim tamponda vuran aracın plakasının izi ve ufak bir kaç boya kavlamasından başka birşey yok...

öyle sağlam vurduki dedim arka taraf gitti,ama a3 frene basınca alta girdiğinden  tampondaki minik hasar harici birşey yok...

bende bu kazadan sonra front assisti sorguladım ama yinede açık kullanıyorum...

enteresan benim olayım da merter de oldu..Bu arada tampon içindeki  koruyucu de mir de yamulabilşr ben onu da tampon değişirken düzeltildi bilginiz olsun

Çevrimdışı masah

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: abeyy;567272
O anlatiginiz front asist degil sanirsam cunku bu ozelligin kararli calisma ozelligi yok :) zaten siz frenlerken devreye girmiyo bu sistem. cikan ikazda frene biraz daha fazla basin ikazi yoksa mudahale etmemis o sirada kirmizi petal isareti cikti sanirsam sizde. Bizim.bahsettigimiz o degil.

Bahsettiğim tam da front asist. :) Sistem yeni olduğu için tam olarak nasıl ve ne zaman çalıştığını pek bilen yok. Örneğin bir arkadaş 30 km/h üzerindeki süratlerde çalışmadığını söylemiş, oysa benim aracımda çalıştığında bundan daha hızlıydım.

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: masah;567349
Bahsettiğim tam da front asist. :) Sistem yeni olduğu için tam olarak nasıl ve ne zaman çalıştığını pek bilen yok. Örneğin bir arkadaş 30 km/h üzerindeki süratlerde çalışmadığını söylemiş, oysa benim aracımda çalıştığında bundan daha hızlıydım.
30 km ustu calismiyorsa Ozaman benim 160 ile giderken devreye giren neydi ki [emoji2]

Çevrimdışı masah

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: abeyy;567351
30 km ustu calismiyorsa Ozaman benim 160 ile giderken devreye giren neydi ki [emoji2]

Emin olun skoda showroomlarındaki satış danışmanları bile bu konuya tam vakıf değiller. Birkaç tanesine sorun değişik cevaplar geldiğini göreceksiniz. Sizin olayda çalışan front assist idi, emin olabilirsiniz. :-)

Çevrimdışı mfuluat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İnternet üzerinde ilgili kullanıcı kılavuzunda bu husus ile ilgili kısıma baktım.  İlgili ifadeleri buraya ekliyorum (0002016Superb_Kullanım-Kılavuzu-v11-2015, sayfa 168-170).

Düşük Hızda Acil Frenleme:
- Yaklaşık 5 km/h ile yaklaşık 30 km/h sürüş hızı aralığında otomatik fren müdahalesinden önce uyarı verilmez. Otomatik frenleme yapıldığında ekranda XXX sembolü görünür,

Ön Uyarı:
Sistem çarpışma tehlikesi algıladığında ekranda XXX sembolü belirir ve sesli bir sinyal duyulur. Aynı zamanda fren sistemi olası bir acil frenlemeye hazırlanır.
Ön uyarı göstergesi şu durumlarda gerçekleşebilir.
- Hareketli bir nesneyle yaklaşık 30 km/h ile yaklaşık 210 km/h arasındaki sürüş hızında çarpışma tehlikesi olduğunda.
- Sabit bir nesneyle yaklaşık 30 km/h ile yaklaşık 85 km/h arasındaki sürüş hızında çarpışma tehlikesi olduğunda.

Ön uyarı göstergesi verildiğinde fren pedalına basılmalı veya engelden kaçınılmalıdır!

Acil uyarı:
Sürücü ön uyarıya tepki göstermezse, yeniden olası bir çarpışma tehlikesine
dikkat çekmek için sistem otomatik olarak aktif fren müdahalesi ile kısa bir fren hareketi üretir.

Otomatik frenleme
Sürücü acil uyarıya tepki göstermezse, sistem aracı otomatik olarak birkaç kademe halinde artan fren gücü ile frenlemeye başlar.

Fren desteği
Sürücü yaklaşan bir çarpışmada yeterli fren yapmazsa sistem otomatik olarak
fren gücünü artırır.
Fren desteği sadece fren pedalına kuvvetlice basıldığında gerçekleşir.

Çevrimdışı hanikoduduko

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sesli uyarı beni de zaman zaman korkutuyor, şöyle bir koltuğumdan fırlayacak gibi oluyorum. başka bir yöntemi yok mu ki bu uyarının yahu?