škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ekonomik sebepler, tüketim, TDI, LPG...karar sizce ne olmalı?

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Demin eve gelirken çektim. 4 te gidiyim bugün dedim son mazot biterken haftalık ciğer açma babında. (Ankara içi yolculuklarımız bu şekilde bizim, her gün 180 yapmak mümkün trafik boşluğu kaparken :lol:)

4 te 160 görmüştüm ama yokuş aşağı olabilir o, burda yol nispeten düzdü. İstanbul yolunun Ayaş-Göksü ayrımları arası düzlük, baktım radarda yok hiç yavaşlamadım.

Anlık tüketime dikkat. Gaz yerde. (8.1 litre :++: :++:) şu halde gitsem 5 lemeden 22 kuruş mu ediyor? :lol: :lol:  Bu şekil yarma mod eve iniş ortalaması 5.2 lt, kitapta şehir içi gaz topuk diye geçer yane. :D :D

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dizel guzel guzelde gokhan abı arabayı satmaya kalksa hem bı o kadar masraf yaptı.hemde o kadar aşşalık adamlar varkı.ederınden azını isterler.birde mevcut bütçe bellı gıbı taş çatlasın 21e kadar zorlarsın diye düşünüyorum.bu yüzden en güzeli lpg diyorum.hem romınden vazgecmezsin hemde rahatça gezersin.

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Gökhan;
Sıfır dizel alabiliyorsan kesinlikle tercihin dizel olmalı. Ancak dizelin ikinci eline tanıdıktan olmadığı sürece güvenmemeni öneririm.

Ben Renault 9 u sattıktan sonra ikinci el epey araç aradım. Dizellerin çoğu ya yüksek km'li yada şirket çıkmasıydı. Kmsi düşük olanlarından %80 gösterge paneliyle oynanmıştı. Kısacası çok düşük bir ihtimal temiz hanım hanımcık bir dizel bulma şansın kalıyor.

LPG , dizel mukeyesesi sayfalarca tartışılsa bitmez :) LPG de benzindekine göre %1-2'lik tork düşüşü meydana geliyor, onun dışında bir problem yok. Ama eğer istersen onuda map ayarlarıyla iyileştirip benzinden daha perpormaslı hale getirebiliyorsun. Linkteki yazıyı okumanı tavsiye ederim.
http://www.cardanadam.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=18866

Ancak, LPG gaza yumuşak bastığında ekonomik ama dip gaz yaptığında emiyormu, çekiyormu bilemiyorum uçuyor tüketim değeri :) Ama dizelde öyle değil bassanda çok yakmıyor meret :)

Eğer aracını uzun yıllar kullanacaksan BRC, belli olmaz sağım solum dersen atiker  öneririm :)

Dizelde ise kesinlikle sıfır km bakmanı öneririm.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben Gökhan abinin AFR üzerine fine tuning işleriyle  uğraşacağını sanmıyorum :o

ama LPG hakikaten düşünülebilir alternatif.bilmiyorum 1.2 motor  kit yada montaj seçiyor mu  ama  düzen  tutar  tahminim :)

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haklısın AhmetH yazmayı unuttum, LPG takılacaksa mutlaka ama mutlaka bu işi teknik olarak çok iyi bilen, LTFT, STFT dediğiniz zaman anlayabilen bir yere taktırmanız :)

LPG sistemi piggy back mantığıyla çalışıyor. Ayar tutmaması vs tamamen işi bilmeyen usta hatasıdır (mekanik bir problem olmadığını varsayarak)

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İzmirde  böyle biryer var mı  abi :D

Zavoli ile Landirenzo arası  gidip geliyorum  ocak gibi  bir  operasyonda  bizim  vectrayı  bekliyor gibi

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
babam octaviasına lpg taktırdı hemde atiker.bir yıl oldu hiç sorun yaşamadı.hiç arıza lambası bile yanmadı.çekişi falan herşey problemsiz.bende bu duruma şaşırdım ama gerçekten problemsiz.o yüzden bende düşünmeye başladım.maddi durumumu ayarlayınca düşünrbilirim.tek düşüncem bagjda yer kaplaması.onuda ince olan yedek lastiklerden bulursam çözerim ama nerden? duyan gören varsa haber verirse sevinirim.
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ince stepnenin konusu vardı abi antalyadan biri satıyordu sahibinden de.

Bu arada atiker iyi bir işçilikle saat gibi oluyor çok duydum bunu. küçümsememek lazım.

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
antalyadan getirtigimizde yanlış gelirse bir sürü ugraşırız.en son çare onada danışırız ama istanbulda olsa bizzat denesek çok güzel olur.
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şehir içinde stepneyi yanıma bile almam zaten..Anca şehir dışına çıkarsam alırım...

Şehir içinde her türlü işin çözülür. Zaten tamir spreyi vede kompresör aldıkmı işlem tamam..

Önemli olan LPG 'ye karar vermek :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: Symbol;53375
Gökhan;
Sıfır dizel alabiliyorsan kesinlikle tercihin dizel olmalı. Ancak dizelin ikinci eline tanıdıktan olmadığı sürece güvenmemeni öneririm.

Ben Renault 9 u sattıktan sonra ikinci el epey araç aradım. Dizellerin çoğu ya yüksek km'li yada şirket çıkmasıydı. Kmsi düşük olanlarından %80 gösterge paneliyle oynanmıştı. Kısacası çok düşük bir ihtimal temiz hanım hanımcık bir dizel bulma şansın kalıyor.

LPG , dizel mukeyesesi sayfalarca tartışılsa bitmez :) LPG de benzindekine göre %1-2'lik tork düşüşü meydana geliyor, onun dışında bir problem yok. Ama eğer istersen onuda map ayarlarıyla iyileştirip benzinden daha perpormaslı hale getirebiliyorsun. Linkteki yazıyı okumanı tavsiye ederim.
http://www.cardanadam.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=18866

Ancak, LPG gaza yumuşak bastığında ekonomik ama dip gaz yaptığında emiyormu, çekiyormu bilemiyorum uçuyor tüketim değeri :) Ama dizelde öyle değil bassanda çok yakmıyor meret :)

Eğer aracını uzun yıllar kullanacaksan BRC, belli olmaz sağım solum dersen atiker  öneririm :)

Dizelde ise kesinlikle sıfır km bakmanı öneririm.

Gerçekten de,

1. map ayarıyla oynanmış Fabia'mın benzinden daha iyi çektiğini gözlemiştim. Bir keresinde yanlışlıkla benzinde kalan araba niye gitmiyor diye araştırdım resmen, bir baktım ki araba benzinde :D O zamanlar LPG ayarı yol bilgisayarından %20 fazla çıkacak şekilde idi.

2. Normal ayarda %10-12 yol bilgisayarından fazla çıkıyor lpg kullanımı. Bunu ekonomik kullanımda en az 40 defa ölçtüm. Ama yardıray modunda da %30 farkı gördüm. Sizin tespitle örtüşmesi dikkatimi çekti. Bu farkı (%) ölçtüyseniz öğrenebilir miyiz???

-----------

Gökhan bu optimum (iç mekan+ekonomi+sağlamlık) çözümü benim de kafamı çok kurcalıyor bu aralar. Henüz tam sonuca varamasam da şunları söyleyebilirim:

1. Ekonomi= Fabia 1.2 + lpg

2. iç mekan+biraz ekonomi=Octavia A5 MPI + LPG(>2005)   ya da Golf 5 MPI + lpg(>2005) ya da Toledo Signo Techno 105hp + LPG(sadece 2004-2005)
Biraz ekonomi yazdım çünkü 1.6 bir motor lpg ile dahi o kadar ekonomik olamıyor.

3. Ekonomi+biraz daha güç = Fabia 1.4 Amb+lpg(>2005) ya da Cordoba 1.4 Stylance (>2007'ler 85 hp idi galiba. 101'likten az yakar ama neredeyse hiç bulunamıyor. çok nadir...)

4. Ekonomi+tam güç+tork= Fabia 1.4 TDI amb ya da Cordoba

NOT: İç tasarımını beğenmesem de donanım,yol tutuş ve VW'den dolayı Cordoba listeye giriyor.

5. Başka markalar, başka aşklar :D Bu madde şuradan kaybediyor: Sağlam, iyi yol tutan bir ufak sedan düşününce, yok gibi bir şey. Ya da Fiesta, Fiat gibi araçlara bakmayı VW kalitesi engelliyor.

Aslında Fabia I ya da Cordoba'nın 1.4leri LPG ile iyi binilir ama birinin arka koltukları, birinin kokpit tasarımı işi bozuyor.

TDI ise bende 1.5 ayda şu izlenimi bıraktı, arabaya gitmek istemiyorum çünkü traktör gibi ses var içeride. Benzinliye alışan için işkence resmen... Bu VW'de böyle, diğer markalar daha sessiz ama onlar da kaliteden kaybediyorlar maalesef.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2009, 17:38:14 Gönderen: turker »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mesdi;53386
babam octaviasına lpg taktırdı hemde atiker.bir yıl oldu hiç sorun yaşamadı.hiç arıza lambası bile yanmadı.çekişi falan herşey problemsiz.bende bu duruma şaşırdım ama gerçekten problemsiz.o yüzden bende düşünmeye başladım.maddi durumumu ayarlayınca düşünrbilirim.tek düşüncem bagjda yer kaplaması.onuda ince olan yedek lastiklerden bulursam çözerim ama nerden? duyan gören varsa haber verirse sevinirim.

İstanbulda burayı tavsiye ederim hasan usta var gerçekten bana göre biliyor işi üstelikte taktıkları malın arkasındalar atiker bizden ve onlardan kaynaklanmayan sorunlar açtı soküp attılar sıfırdan milano taktılar üstelik 10 taksit yapıyorlar..
http://www.uceloto.com/yeni_ilan.htm

LPG mantıklı diyorum taktıtan sonra anlıcaksın abi bizi bile bu kadar yönlendirmediler yani :D:D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Anlatım süper İlker hocam :) Yani anlatış stili tam bana göre :)

Birde şu LPG 'de benzin deposunun doldurma ağzının yanına LPG dolum ağzını koymak istemiyorlar.Zira Muayeneden geçmiyormuş.Hayret ettim, skoda orjinal olarak fabrikada koyup satıyorda bunlar neden koymuyor.Ayrıca biraz araştırdım Mercedes benzin dolum ağzının yanına boşluk bırakıyormuş, bu adam ilerde LPG veya diğer yakıt türlerini uygulasın diye..

İyide iki köklü firma olur diyorda bizim Muayene istasyonları neden olmaz diyor..Anlam veremedim..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kadir ben 8 sene lpg li dogan kullandım.şu andada babamda yine lpg li octavia var yani lpg nin nasıl birşey oldugunu iyi biliyorum.çok ekonomik sadece bagajda lastik olayını yaşadıgım için biliyorum hem yer kaplıyor hemde çirkin görüntü oluşuyor. o yüzden çare arıyorum yıllarca aynı problemi yaşadım çünkü
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teknolojik arabamda yol bilgisayarı olmadığı için yüzdesel olarak ölçemedim ben :)

Benim ilk ayarda sanayici ağzıyla LPG kısıktı :) fakir karışımdan LTFT uzuyordu, sonra zenginleştirdiler, bu seferde LTFT negatif değerlere düştü :) En son yaptıkları ayar daha iyi oldu. Şimdi daha stabil bir lpg sistemim oldu.

Alıntı yapılan: turker;53392
Gerçekten de,

1. map ayarıyla oynanmış Fabia'mın benzinden daha iyi çektiğini gözlemiştim. Bir keresinde yanlışlıkla benzinde kalan araba niye gitmiyor diye araştırdım resmen, bir baktım ki araba benzinde :D O zamanlar LPG ayarı yol bilgisayarından %20 fazla çıkacak şekilde idi.

2. Normal ayarda %10-12 yol bilgisayarından fazla çıkıyor lpg kullanımı. Bunu ekonomik kullanımda en az 40 defa ölçtüm. Ama yardıray modunda da %30 farkı gördüm. Sizin tespitle örtüşmesi dikkatimi çekti. Bu farkı (%) ölçtüyseniz öğrenebilir miyiz???

-----------

Gökhan bu optimum (iç mekan+ekonomi+sağlamlık) çözümü benim de kafamı çok kurcalıyor bu aralar. Henüz tam sonuca varamasam da şunları söyleyebilirim:

1. Ekonomi= Fabia 1.2 + lpg

2. iç mekan+biraz ekonomi=Octavia A5 MPI + LPG(>2005)   ya da Golf 5 MPI + lpg(>2005) ya da Toledo Signo Techno 105hp + LPG(sadece 2004-2005)
Biraz ekonomi yazdım çünkü 1.6 bir motor lpg ile dahi o kadar ekonomik olamıyor.

3. Ekonomi+biraz daha güç = Fabia 1.4 Amb+lpg(>2005) ya da Cordoba 1.4 Stylance (>2007'ler 85 hp idi galiba. 101'likten az yakar ama neredeyse hiç bulunamıyor. çok nadir...)

4. Ekonomi+tam güç+tork= Fabia 1.4 TDI amb ya da Cordoba

NOT: İç tasarımını beğenmesem de donanım,yol tutuş ve VW'den dolayı Cordoba listeye giriyor.

5. Başka markalar, başka aşklar :D Bu madde şuradan kaybediyor: Sağlam, iyi yol tutan bir ufak sedan düşününce, yok gibi bir şey. Ya da Fiesta, Fiat gibi araçlara bakmayı VW kalitesi engelliyor.

Aslında Fabia I ya da Cordoba'nın 1.4leri LPG ile iyi binilir ama birinin arka koltukları, birinin kokpit tasarımı işi bozuyor.

TDI ise bende 1.5 ayda şu izlenimi bıraktı, arabaya gitmek istemiyorum çünkü traktör gibi ses var içeride. Benzinliye alışan için işkence resmen... Bu VW'de böyle, diğer markalar daha sessiz ama onlar da kaliteden kaybediyorlar maalesef.