škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni araç tavsiyesi ve merak konusu

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onur22

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
leon ile fabiayı karşılaştırmak hata olur segment farkı var ancak ben fabiayı 110 beygir olması golfle aynı motoru kullanması araçta tokluk olması yol tutuş güvenlik açısından tatmin edici buluyorum.
Ben otomatik almanı tavsiye ederim özellikle spor modda sürüş keyifli, dsg ile test sürüşü yapmadan karar verme derim
Style ile ambition arasında da epey bi fark var deri direksiyondan multimedia ekran boyutuna sis farından anahtarsız çalıştırmaya ve iyi bir pazarlıkla 54bin liraya otomatik style paket bir araç alırsın diye düşünüyorum

Çevrimdışı TolgaAntalya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
manuel mi otomatik vites mi daha çok keyif verir diye tartışıyorsunuz ya, trafikte bir elinle direksiyonu tutarken diğer elinle de vites topuzu yerine sevgilinin elini tutarsın :) hiç bu açıdan bakmış mıydınız?

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: TolgaAntalya;567960
manuel mi otomatik vites mi daha çok keyif verir diye tartışıyorsunuz ya, trafikte bir elinle direksiyonu tutarken diğer elinle de vites topuzu yerine sevgilinin elini tutarsın :) hiç bu açıdan bakmış mıydınız?

Kendinizin de sevgilinizin de çevredeki insanların da canını korumak adına direksiyonu iki elinizle  tutun :)

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bluemavi;567618
Herkese selamlarımı iletiyorum arkadaşlar, foruma yeni kayıt oldum ve bu aşamada oldukça kararsız olduğumu belirtmek istiyorum ve siz değerli forum üyelerinden detaylı bilgiler talep ediyorum izninizle.

İlk defa araba alacağım ve ehliyetim bir kaç ay sonrasında elimde olacak (çıkartma işlemleri vs)

Skoda Fabia almaya karar verdim ancak manual ambition cam tavanlı model mi? Yoksa DSG Ambition normal beyaz model mi? Bu soruya karar veremedim, cam tavanı oldukça güzel buluyorum ama bu aşamada sizin tavsiyeniz ne olur?

2. olarak kırmızı beyaz modeli var +3000tl isteniyor dsg almayıp manual ambition alıp bu modeli de alabilirim. Siz olsanız bu aşamada ne yapardınız?

+ olarak Style pakette çok fazla ek özellik olmadığından dolayı Style almak istemiyorum maddi açıdan daha fazla zorlanmamak adına sanırsam bir çok üyede böyledir. Tabii tavsiyelerinizi iletirseniz sevinirim.

Not: 18 yaşındayım ve ilk defa araba kullanacağım (araba kullanmayı biliyorum 2. ele karşıyım)

İkinci elden yanayim.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Dre42;567626
İlk defa araba kullanacaksan bırak dsg yi daha gençsin al manuelin keyfini çıkar bence :) ilerde yaşlanınca otomatik kullanırsın ya da trafikten bıkınca.. cam tavan güzeldir ancak ambition donanımı satarken cam tavanlı diye daha fazla para isteyeceksin ama rağbet gormeyecek alan insanlar parası daha az olsun diye duşunecek...cam tavan olmazsa illa dsg olmalı diyorsan dsg almak daha mantıklı...ama aradaki fark cam tavan fiyatının 3 katı nerdeyse..ayrıca ikinci ele karşı olmanı gerektirecek bi durum yok 8000 km de aracım bayideki bahçede duran arabaların yanına çeksem benim arabamı sıfır diye alıp götürürsün tozun toprağın içinde bekliyorlar.fabia doğru tercih olmuş bende çok araştırdım.

Katiliyorum

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Dre42;567768
Tamam haklısınız o konuda hocam arada belki fark var ama fabia sonuçta. 55 bine çıkmak çok da akıllıca değil benim kanımca...en azından dsgyi almayınca biraz daha kabul edilebilir bi duzeye geliyor fiyat.mesela 55 bin verip aldığım standart Style donanımda bi yağmur sensorunun olmaması beni üzer.plastiklerin taş gibi olması beni uzer.olanlar değil de olmayanları konuşunca 55 binin fazlalığı ortaya çıkıyor.bu sınıf bi arabaya verilecek max rakam 45 bindir benim gözümde

Ama tercih meselesi tabiki kimisi manuel leona binmek yerine otomatik fabia poloyu daha akıllıca gorur..bunda en çok da bayanlarımızın manuel kullanmaktan aciz olması etkili sanırım

Hicbirimizin gozune gore degil zaten piyasa. F/p orani onemli

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bekomach;567779
Öncelikle 55bin günümüze göre fazla bir para değil, maksimum 45bin lira bütçesi olan biri de isterse az kullanılmış ikinci el aynı aracı 45 bin olmasa da 49-50 bin liraya alabilirsiniz.

Yağmur sensörü çok gereksiz bir donanım. Önceki arabam Highline Golf'tü ve yağmur sensörünün istediğim şekilde çalışmamasından hep manuel olarak kullandım, ki Skoda da aynı sistemi kullanıyor, para vermeye değmez.

Efkan kardeşim arabayı sanırım İzmir'de kullanacaksın, şu an oralarda trafik nasıl ama dur kalk problemin yoksa manuel alabilirsin. Fakat otomatik araç her zaman rahattır, hoştur, DSG hızlıdır fakat ömrü konusunda soru işaretleri vardır. Yine ikinci elde daha kolay satılır.

Style donanım hatrı sayılır derecede güzeldir, arka disk fren, bolero ekran, sis farı bence çok büyük farklar.

Cam tavan keyif meselesi şık görünüyor ama satarken verdiğiniz fiyat farkı ikinci el satışında kaybolacaktır bilgin olsun. Yine de bazen zevk için para verilebilir eğer imkanın varsa.

Bence duz vites daha iyi

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Onur22;567913
leon ile fabiayı karşılaştırmak hata olur segment farkı var ancak ben fabiayı 110 beygir olması golfle aynı motoru kullanması araçta tokluk olması yol tutuş güvenlik açısından tatmin edici buluyorum.
Ben otomatik almanı tavsiye ederim özellikle spor modda sürüş keyifli, dsg ile test sürüşü yapmadan karar verme derim
Style ile ambition arasında da epey bi fark var deri direksiyondan multimedia ekran boyutuna sis farından anahtarsız çalıştırmaya ve iyi bir pazarlıkla 54bin liraya otomatik style paket bir araç alırsın diye düşünüyorum

Bencede fabia

Çevrimdışı ufaklik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben de sana bi fikir vereyim eğer gencim ama rahatima duskunum diyorsan dsg lisini al yok görsellik diyorsan cam tavanlisini al ama ikinci elini düşünüp te alacaksan mutlaka dsg lisini al...... tekerleme gibi oldu ama lafin sonunu baglayayim ne dsg li ne cam tavanli al  1.2 tsi düz vites al  arabanı keyifle kullan bende düz style var çok sıkışık durkalk trafiği olmazsa  vites atmayı bile unuturum o derece  sıkıntısız bir motor şanzıman kombinasyonu var ama emin ol  iyikide almışım diyeceksin eğer rakamlari yukarılara taşıyacaksan hiç dusunmeden golf golf golf al başka araca hiç bakma derim

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Karar verirken aracı kaç yıl kullanacağınızı da düşünün. 5 yıl gibi bir süre kullanmayı planlıyorsanız otomatik ağır basar bence. Ayrıca İzmir'de de trafik sorunu mevcut. Yani bugün manuel sıkıntı olmayabilir, sürüşü keyifli de gelebilir, ama ilerleyen hıllarda pişman da olabilirsiniz. Misal bundan 5,5 yıl önce aracımı aldığımdaki Ankara  trafiğiyle şu anki trafiğin alakası yok. İlk yıllar tolere edebiliyordum, ama son birkaç yıldır manuele lanet okuyorum...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı bluemavi

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bekomach;567779
Öncelikle 55bin günümüze göre fazla bir para değil, maksimum 45bin lira bütçesi olan biri de isterse az kullanılmış ikinci el aynı aracı 45 bin olmasa da 49-50 bin liraya alabilirsiniz.

Yağmur sensörü çok gereksiz bir donanım. Önceki arabam Highline Golf'tü ve yağmur sensörünün istediğim şekilde çalışmamasından hep manuel olarak kullandım, ki Skoda da aynı sistemi kullanıyor, para vermeye değmez.

Efkan kardeşim arabayı sanırım İzmir'de kullanacaksın, şu an oralarda trafik nasıl ama dur kalk problemin yoksa manuel alabilirsin. Fakat otomatik araç her zaman rahattır, hoştur, DSG hızlıdır fakat ömrü konusunda soru işaretleri vardır. Yine ikinci elde daha kolay satılır.

Style donanım hatrı sayılır derecede güzeldir, arka disk fren, bolero ekran, sis farı bence çok büyük farklar.

Cam tavan keyif meselesi şık görünüyor ama satarken verdiğiniz fiyat farkı ikinci el satışında kaybolacaktır bilgin olsun. Yine de bazen zevk için para verilebilir eğer imkanın varsa.

Simdi iki donanim paketini de inceledigimde benim isime yarayan bir fark mevcut degil gibi, ozellikle zaten normal surusler icin kullanilacak oldugundan (yani ben farlari yakip hava atayim baskasinin canini riske aatayim, gibi dusunenlerden degilim.) Ilk arabam olacak ne kadar bilsekte biraz risk olmasimdan oturu skoda bayisinin tavsiyesine gore style veya ambition sizin adiniza fark yaratmaz 1.0 olani bile alsaniz bir fark olmaz cunku ilk bu arabayi kullanacaksiniz dendi. Bayiyi biraz iyi tanimamdan oturu mu bu kadar acik sozlu komustular  bilmiyorum. Cam tavan konusunda ise kesinlikle vazgectim zira gecen gun arkadaslar bu sorundan dolayi arabayi sokagin en ucube kosesine park ettiklerini soyledilee. Dusunceniz icin ve deger verip yorum yazdiginiz icin tsk ederim hocam.

Alıntı yapılan: mdindas;567976
İkinci elden yanayim.

Hic bir zaman aracta ikinci el tercih etmemeye ozen gosteririm hocam.
Alıntı yapılan: ufaklik;567998
Ben de sana bi fikir vereyim eğer gencim ama rahatima duskunum diyorsan dsg lisini al yok görsellik diyorsan cam tavanlisini al ama ikinci elini düşünüp te alacaksan mutlaka dsg lisini al...... tekerleme gibi oldu ama lafin sonunu baglayayim ne dsg li ne cam tavanli al  1.2 tsi düz vites al  arabanı keyifle kullan bende düz style var çok sıkışık durkalk trafiği olmazsa  vites atmayı bile unuturum o derece  sıkıntısız bir motor şanzıman kombinasyonu var ama emin ol  iyikide almışım diyeceksin eğer rakamlari yukarılara taşıyacaksan hiç dusunmeden golf golf golf al başka araca hiç bakma derim

DSG alacaktim aslinda hocam ama kurs hocasjnin dedigine gore hem daha fazla soeun dusuncesi, hemde gencsin manual kullanmazsan ilerleyen yillarda manual alirsan rahat edemezsin demesinden dolayi manuale karar verdim surusu daha keyifli geldi bana.

Alıntı yapılan: enoktakenokta;568011
Karar verirken aracı kaç yıl kullanacağınızı da düşünün. 5 yıl gibi bir süre kullanmayı planlıyorsanız otomatik ağır basar bence. Ayrıca İzmir'de de trafik sorunu mevcut. Yani bugün manuel sıkıntı olmayabilir, sürüşü keyifli de gelebilir, ama ilerleyen hıllarda pişman da olabilirsiniz. Misal bundan 5,5 yıl önce aracımı aldığımdaki Ankara  trafiğiyle şu anki trafiğin alakası yok. İlk yıllar tolere edebiliyordum, ama son birkaç yıldır manuele lanet okuyorum...

Tabii hocam cok dogru soyluyorsun, ama denilene gore benim icin 1.2 tsi greentec ambition beyaz model daha iyi olur gibi sanirsam bu modelde cekis gucu sorunu vs yasamam ozellik olarak benim icim ozellikler yeterli bu konuda bir dusunceniz varsa ve yazarsaniz cok sevinirim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bluemavi;568532
Tabii hocam cok dogru soyluyorsun, ama denilene gore benim icin 1.2 tsi greentec ambition beyaz model daha iyi olur gibi sanirsam bu modelde cekis gucu sorunu vs yasamam ozellik olarak benim icim ozellikler yeterli bu konuda bir dusunceniz varsa ve yazarsaniz cok sevinirim.

Daha önce kullandığınız araçlar nelerdir? Buna göre daha doğru fikir verilebilir.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...