škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İnternetten araba satamaMA tüyoları

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
beyler deneyimlerimi size aktarayım dedim. benim Octaviayı ilana koydum. satmaya niyetim var. 1 ay içinde 10 binden fazla görüntüleme 50 den fazla favori ve 100den fazla mesaj, yaklaşık 50 telefon görüşmesi...

şimdi bu kadar ratinge niye satamadım onu konuşalım.

şimdi arayanların yarısından daha fazlasının almaya niyeti yok octavia yı merak ediyor, canı sıkılmış muhabbet etmek istiyor.
diğer çoğunluk kendi dandik arabasıyla takas edip hem satarken kazanmak hem alırken kazanmak istiyor (mezarcı)
bir ufak kısım alıcı ama etraftan "değer mi lan o kadar paraya" öğüdü almış (başka tür mezarcı:)

birkaçı ise almak istiyor ama hanımdan izin alamamış :)

neyse sonuç araba satılmadı. ha bir de şu var ben de satmak istemiyorum galiba...

asıl tüyolar ileride....

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gerçekten çok doğru tüyolar aynı şeyleri bende yaşadım oradan biliyorum ama okurken de çok güldüm en çok da satmak istemiyorum demenize :):):):gut:

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;568017
Gerçekten çok doğru tüyolar aynı şeyleri bende yaşadım oradan biliyorum ama okurken de çok güldüm en çok da satmak istemiyorum demenize :):):):gut:

Aynı durumu bende yaşadım arabadan bi sıkıntın olsa ya da ne biliyim ihtiyaç için satsan 1-2 ye bakmayacaksın ama keyfi modelleme amaçlı satışa çıkardım oyle olunca bende satmak istemiyor gibi davrandım hep :)

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
diğer ince noktalar da şunlar:

halkımız acayip pazarlığı seviyor. ama pazarlığı yavaş yavaş yapmak istiyor. mesela adamın aklında 60 bin var siz pat diye tamam hadi 60 olsun desiniz. kabul etmiyor. bu işte bişey var deyip vazgeçiyor. size tavsiye 61 yazdınız 60 a vereceksiniz, önce 60.75 sonra el sıkışmaya devam 60.50, şimdi biraz daha arabayı övelim ve abi bak .... :) 60,25.... sonra bak kimseye bu fiyatı vermedim 60 senin güzel hatırın için ( adamı da 15 dakikadır tanıyoruz nasıl bir hatırı oluştuysa :)

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmet38;568020
diğer ince noktalar da şunlar:

halkımız acayip pazarlığı seviyor. ama pazarlığı yavaş yavaş yapmak istiyor. mesela adamın aklında 60 bin var siz pat diye tamam hadi 60 olsun desiniz. kabul etmiyor. bu işte bişey var deyip vazgeçiyor. size tavsiye 61 yazdınız 60 a vereceksiniz, önce 60.75 sonra el sıkışmaya devam 60.50, şimdi biraz daha arabayı övelim ve abi bak .... :) 60,25.... sonra bak kimseye bu fiyatı vermedim 60 senin güzel hatırın için ( adamı da 15 dakikadır tanıyoruz nasıl bir hatırı oluştuysa :)

Hocam süper ya şu an anılarım canlandı :)

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
şimdi sıra geldi bir diğer takas mevzusuna.

etrafta internet ilanı ile arabasını takas yapabilmiş biri var mı? benim yok... hatta yaklaşık 20den fazla farklı takas denemesi yaptım.

şu psikolojiyi anlamıyorum arkadaşım. takas fiyatı nedir ya:confused:
hayır takas fiyatım şudur deyip takas yapabilmiş bir Allah'ın kulu var mı şu dünyada:wax:

Adama diyorum kim kafamdaki en son peşin fiyat nedir? diyor şu kadar. tamam diyorum benim de kafamdaki son fiyat şu... arada şu kadar fark var, takas yapalım o zaman. adam diyor yoooook olmaz. ulan illaki hem alırken hem satarken kazanacak. herkes çok akıllı, biz enayiyiz sanki. hayır kim yapabilmiş şu takas işini biri bana söylesin....

Çevrimdışı m@hm@

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Araba kiralama firmalarını unutmayın "aracınızı aylık xxxxx liraya kiralamaya ne dersiniz"

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sahibinden.com ve computestler sagolsun artik herkes al satci.
Piyasada ne arabadan anlayan kaldi ne de arabanin degeri.

Araba alacak olan insanlar tutturmus bir dynotest yalan yanlis gosterip araba aliyorlar. Yahu hic dusundun mu? Bu dynotestteki adam gercekten bu kadar arabadan anlasa bu isin tamirciligini yapar, al satciligini yapar, topla satciligini yapar daha cok ekmek yer. Tum gun dukkanda 5 kisi 5tane araba gelecek de 50₺ den 250₺ para alicaz diye beklemez ;)
Ne arabalar goruyorum alirken gormedin mi gostermedin mi diyorum dynotest bakti ya diyor..

Fazla dagitmayayim artik herkes alsatci. "Abi araba isinde iyi para varmis alip satinca" kafasinda herkes. Ucuza alip pahaliya satacaklar aradan da yollarina bakacaklar..

Binici kalmadi. Binici kalmadigi icin duzgun araba da kalmadi duzgun alici da ;)

Olan adam gibi binecek veya binmis uc bes adama oluyor..

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dyno test te boya vs de bakıyorlar. Hiç yoktan iyi artık servisler elini çekmiş ekspertiz işinden. Sanayide usta usta gezmektense iyi bir yöntem.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: **SEMİH**;568042
Dyno test te boya vs de bakıyorlar. Hiç yoktan iyi artık servisler elini çekmiş ekspertiz işinden. Sanayide usta usta gezmektense iyi bir yöntem.

Iyi de Semih, su var. o isler bi dyno bi boya kalinlik cihaziyla olmuyo iste. Ustalik lazim ustalik.

Soyle soyleyeyim ne boyacilar biliyorum fabrikasyon ayni kalinlikta boya atiyor. Benim diyen makine de cikmiyor. Ama iyi boya ustasi anliyor boyandigini.

Hele dyno kulliyen fiyasko. Hic unutmam arkadasim 1.6tdi octi satiyordu 15.000km de falan. Alacak adam computeste sokmus arac 120hp cikmis. E hadi bakalim gel de guven? Saglikli bir dyno islemi icin sadece 100₺ para aliniyor. Dyno pahali bir sey masrafli bakimi olan birsey. 50₺ lik hizmetin bir parcasi olamaz saglikli dyno.

Kaldi ki sadece dyno verisiyle de aracin motoru hakkinda yorum yapilmaz. Arac yag yakiyordur ama dynoda yine guzel performans verir. Yag kaciriyordur ya da klima kompresoru arizalidir vs vs.. Bunlari gormek ustalik gerektirir ;)

Biz dukkanda alinacak arabaya bakarken mekanigini ve genelini biz inceliyoruz. Sonra kaportaciya gidiyor arac. Otomatik sanzimansa suphelendigimiz bir sey varsa otomatik sanzimanciya gidiyor mesela. Her kisma isin erbabi bakiyor ;)

Mesela ben araba alirken elimin altinda cok cok guzel bir dyno olmasina ragmen dynoya cikartmak aklimin ucundan bile gecmiyor

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8463]DDŞ[/MENTION] kesinlikle haklısın ben iki araç aldım ikinci el, birini servise götürdüm bir saatin üzerinde araç test edildi vs. İkinci aracımda servis bakmıyordu dynocuya gittim 10 dk iş bitti. Benim sanayide tanıdığım usta yok ney ne kadara olur bilmiyorum o yüzden dyno hiç yoktan iyidir. Ordaki verilere bende inanmıyorum ama el mahkum işte biraz.
Hee en sonunda başlarım böyle işe deyip 0 araç aldım o ayrı :D

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doğukan'ın dediği gibi dyno tek başına pek anlam ifade etmiyor; üstelik dyno sahibi yerler "dynoyu aldım bitti" mantığı içindeler. Yıllık bakım, kalibrasyon vs. hak getire. Haliyle saçmasapan değerler çıkıyor.

Araç alımında aracı güven içinde gösterebilecek yer ya da yerlere sahip olmak çok önemli. Satılan araçların çok büyük kısmının yazılanlarla alakası yok. Herkes birbirini kazıklama peşinde.

Şahsen araç satarken en sinir olduğum insan tipi çeşitli gerekçelerle demagoji yapanlardır. Zamanında bir Opel Corsa satmıştım ve adam bin dereden su getirince fiyatta da bayağı kolaylık sağlamıştım, fiyat zaten makul olduğu için aramalar da devam ediyordu, hatta daha fazla para veren çıktı, ancak tabii söz verdiğim için daha düşük fiyata diğer kişiye sattım. Bir süre sonra her nedense malum sitede Corsa ilanlarına baktım, bir de ne göreyim; bizim araç ilanda hem de zamlanmış! Yaptığımın doğruluğu tartışılır tabii ama karakter meselesi işte, hazmedemediğimden mütevellit adamı arayıp hesap sormuştum, neye yarayacaksa...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu araba satamama mevzusu bende de oldu. Birincisinde arabayı 80.750 ye koydum adama son fiyat 80.000 e bırakacaktım adam 76.000 verdi ben de olmaz tabikide dedim. Geçen de birisi ile 79.000 e anlaştık bu sefer de ben bozdum kıyamadım arabaya ben vazgeçtim yaklaşık aynı bahaneler ile :) ama benim esas hikayem farklı. Bir tane arabamız vardı renault 19 europa alize.2007 yılında arabayı satalım diye çıktık yeni araba almıştık arabaya 12.750 fiyat düşündük ve bundan bir kuruş aşağına inmeyeceğiz dedik. birisi çok istedi 12.500 paramız var ne olur verin dedi adama vermedik arabayı illa 12.750 dedik ve arabayı satmadık. Daha sonra kardeşim arabayı öğrenirken aracı elektrik direğine çarptı ve arabayı 11750 ye sattık :) nasip işte araç satışında ve herşeyde nasipten ötesi olmuyor.

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;568025
Sahibinden.com ve computestler sagolsun artik herkes al satci.
Piyasada ne arabadan anlayan kaldi ne de arabanin degeri.

Araba alacak olan insanlar tutturmus bir dynotest yalan yanlis gosterip araba aliyorlar. Yahu hic dusundun mu? Bu dynotestteki adam gercekten bu kadar arabadan anlasa bu isin tamirciligini yapar, al satciligini yapar, topla satciligini yapar daha cok ekmek yer. Tum gun dukkanda 5 kisi 5tane araba gelecek de 50₺ den 250₺ para alicaz diye beklemez ;)
Ne arabalar goruyorum alirken gormedin mi gostermedin mi diyorum dynotest bakti ya diyor..

Fazla dagitmayayim artik herkes alsatci. "Abi araba isinde iyi para varmis alip satinca" kafasinda herkes. Ucuza alip pahaliya satacaklar aradan da yollarina bakacaklar..

Binici kalmadi. Binici kalmadigi icin duzgun araba da kalmadi duzgun alici da ;)

Olan adam gibi binecek veya binmis uc bes adama oluyor..

valla kardeş çok haklısın. geçen iş yerinden bir bayan çalışana ilk arabasını almasına vesile oldum. biraz da ucuza aldık. şimdi arkadaş tutmuş aracı ucuza aldık ben artık al satçı olacam diyor. hatta arabayı alırken benim arabayı satmış olsam bu arabayı ben alacaktım demiştim. üzerine 4 bin koymuş, gel bu fiyata sana satim diyor.

ula millet alayı akıllı olmuş ya

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmet38;568174
valla kardeş çok haklısın. geçen iş yerinden bir bayan çalışana ilk arabasını almasına vesile oldum. biraz da ucuza aldık. şimdi arkadaş tutmuş aracı ucuza aldık ben artık al satçı olacam diyor. hatta arabayı alırken benim arabayı satmış olsam bu arabayı ben alacaktım demiştim. üzerine 4 bin koymuş, gel bu fiyata sana satim diyor.

ula millet alayı akıllı olmuş ya

Vallahi ayiptir ya.. Aslinda arac degerindeyse almak lazim. Sonraki araba alisinda nasil olsa bir daha gelecek size bakar misiniz diye. En curuk carik arabayi yuksek fiyata aldirmak lazim yaptigi terbiyesizlik karsisinda. Hakikaten terbiyesizlik. Umarim bir arac elinde patlar da gorur dunya kac bucak.

Adam sana iyilik yapmis hayir islemis bir de adama itelemeye calisiyon gozunun icine baka baka..