škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Muayene Sorunsalı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ilhana

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar,

2013 model aracımı 2.El Aracı aldıktan sonra PTT ile ruhsatım geldi. Ruhsatı aldığımda Yolcu Sayısı (sürücü dahil) 4 gözüküyordu.
Eski tecrübelerime göre 5 emniyet kemeri olan aracımın ruhsatında 4 kişi gözükmesi ağır kusur ve ruhsat değişimi gibi işlerle uğraşmak demekti.

Muayene günü gelince aracı İzmit'te muayeneye götürdüm. TüvTürk teknisyeni bütün kemerleri tek tek gözümün önünde kontrol etti.Diğer kontrollerde bittikten sonra aracım çıktı.

Ben ağır kusur kağıdını alacağım diye bakarken araç muayeneden geçti.Ruhsata ve plakaya bandroller yapıştırıldı.
Üstelik Muayene kağıdında da Yolcu Sayısı 4 olarak gözüküyor ve sadece kısa farlar ayarsız olarak hafif kusur yazılmış.

Başına böyle bir durum gelen oldu mu aranızda? Yolcu sayısı gözden kaçacak bir durum değil gibi geliyor bana.
Değişen bir kanun mu var yoksa teknisyen uğraşmak mı istemedi?

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eger ruhsatta 5 yolcu yazsa idi ve aracinizda 4 kemer olsa idi evet araciniz muayeneden kalirdi. Ancak sizde tam tersi; 4 yolcu 5 kemer. O yuzden sorun olmamis sizde.

Çevrimdışı yeren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Leca nın dediği doğru. Ablamın audi A1 aracı bu yüzden muayeneden geçememişti. 4 emniyet kemeri var arkada 2 kafalık var ama ruhsatta 5 kişilik yazıyordu.

Çevrimdışı brkdmr38

• VAG GRUP FUNS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Citigo aracı olan bir forum üyesi de gecememisdi araç 5 kişilik geçip 4 tane emniyet kemeri olduğu icin

Çevrimdışı ilhana

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler arkadaşlar,

Ruhsatta fazla yazması ağır kusur, eksik yazması kusur sayılmıyor demekki.
O halde 2 sene sonraki muayene için gidip ruhsatı değiştirmeme gerek olmayacak.

Çevrimdışı Frequency

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Muayene görevlisinin inisiyatifi ile geçmiş aracınız..

Fabia 1  arabamda 5 emniyet kemeri ve ruhsatta 4 kişi yazıyordu, geçemedim, ruhsat değişimi sonrası 5 kişi yazılarak muayeneden geçti....

Bir sonraki muayenede de geçme garantiniz yok.

Çevrimdışı ilhana

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Şimdi konu daha da netleşmiş oldu.
2018'deki muayeneye kadar ruhsatı değiştirsem iyi olacak.