škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Doğalgaz faturanız ne geldi?

mygokhan · 110 · 43595

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sagacity;58039
Sayin mygokhan;
 kombi 70 derece de surekli yaniyor derken kombinin sıcaklik ayari 70 ayarli.. ama takip ettigim kadari ile kombi yanmaya basladiginda 76 derecelere kadar suyu ısıtıp tesisat da devir daim yapıyor sanırım 60 lı derecelere geldiginde tekrar ısıtmaya basliyor.. salonda oturma odasında cocuk odasında yatak odasında mutfakda koridorda termostatlı vana var. sadece banyoda havlupan da termostatlı vana yok..  10-15 gun suresince izledigim kadari ile sabah ve aksam sayactan okuyup not aldigimda gordugum o ki yaklasik 24 saatte 10 metreküp gaz yakıyor. kaba hesapla 30 gunde yaklasık 300 metrekup gaz yakması demek oluyo.. petekler demirdöküm plus (pkkp) (yani bilmeyenler için soyluyorum; yanlış anlaşılma olmasin pkkp  = petek kanat kanat petek)  sayın mygokhan sizin işaret ettiğiniz en az 2-3 petek de vana olmamasi gerekir mevzunu soyle halledebilirmiyim acaba ? mesela mutfak, cocuk odası koridordaki termostatlı vanaları en yuksek ısıya  getireyim.. salonu en düşük ısıya oturma odasını  ve yatak odasını ise istediğim ısıya getireyim. bu durumda kombinin ısısı yine 70 derecede yanmaya devam etmelimi ? yoksa kombiyi 40 derecelere felan  alsam mantıklımı ? ayrıca  bu peteklerin havasını aldığım halde ( kombi kapalı iken)  nedense peteklerin üst kısımları sıcakken alt kısımları uste nazaran daha soguk gibi.. alt komsunun ki ise oyle degil. gerci onda termostatli vana yok..

Gece gündüz kombiniz açık kaldığı için tüketim fazlalaşıyor.Geceleri kombiyi gece konumuna alın..Cihaz termostatını düşürün..Gece zaten insan yatakta yorgan altında pek üşümez..

Dediğiniz gibi yapabilirsiniz termostatik vanalarınızı..

Sürekli 70 derecede yakmak eve göre değişir ama bana göre tüketimi arttıyor..Ya düşükte tutup sürekli açık bırakacaksınız kombiyi..Yada oda termostatı takıp cihaz üzerinde tek seferlik max. durumuna getireceksiniz sıcaklığı.Oda termostatınız cihazı gerektiği sıcaklıkta çalıştıracak kombiyi.Eğer modülasyonlu termostat alırsanız (ki bu çok önemli) Cihazınız alev modülasyonu yapacak ve kombinin beynini odaya koymuş gibi çalışacak.Normal termostadlar on-off mantığı ile çalışır.Ekonomi sağlar ama modülasyonlular gibi değil.

Normalde peteklerin üstleri daha sıcak olur.Ama aşağılarda çok soğuk olmamalı..Sebepleri şunlar olabilir;

-Kombi pislik tutucusu tıkalı olabilir.
    -Altı ısınmayan radyatör hattın en uzağında olabilir
    -Radyatör sorunlu olabilir
    -Tesisatın montajı aşamasında çap daralması yapılmış olabilir.(işçilik kusuru)
    -Reglaj ayarı yapılması gerekebilir
    -Komşuda yok demişsiniz, belliki sizin sisteminizde bir sorun var..
    -Kombi yeterli su basamıyor, pompa sorunlu olabilir..

Özetlemek gerekirse ;

*Mutlaka 2-3 petekte termostatik vana olmayacak
*Mutlaka oda termostadı takılacak
*Oda termostatının olduğu odada termostatik vana olmayacak
*Mümkünse modülasyonlu oda termostatı olacak.(her markada bulunmayabilir-sorduğunuzda böm böm yüzünüze bakabilirler.ısrarla isteyin :) )
*Gece konumunda sıcaklığı 20 dereye getirmek ciddi ekonomi sağlar.
*Reglaj ayarı çok önemli.Peteklerin alt vanaları, kombiye yakın olan peteklerden itibaren ayarlanacak.En yakın peteğin dönüş vanası en açık pozisyonda, en son petekte ise alt vana en kısık konumda olacaktır.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı sagacity

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
termostatlı vanalar oventrop markalı. modülasyonlumudur değilmidir emin değilim.. ayrıca boruların ve peteklerin birleştiren elemanlarda oventrop.. bir örnek resim asagidadir. kombi 2008 yılı subat ayında baglandı.
Çırak Ustayı Sollamazsa Sanat Ölür,  Hatalı Sollarsa Çırak Ölür..

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sagacity;58062
termostatlı vanalar oventrop markalı. modülasyonlumudur değilmidir emin değilim.. ayrıca boruların ve peteklerin birleştiren elemanlarda oventrop.. bir örnek resim asagidadir. kombi 2008 yılı subat ayında baglandı.

Benim dediğim oda termostatı içindi.Modülasyonlu olan oda termostadı demek istemiştim.Termostaatik vana bildiğin mekanik bir sistem..

Kombi ne marka? Yeniymiş kombi gerçi..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı sagacity

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
evet  ben oda termostadı yerine termostatik vana  okumuşum. :kiki: kombi viessmann vitepend 200 modeli.. bu arada dünki yazdığım uygulamayı yaptım.. gece 24:00 da kombiyi yi 45 dereceye ayarladım.. mutfağın, koridorun, oturma odasının  termostatik vanalarını son kademeye ayarladım.. salon zaten 16 derece  duruyordu.  cocuk odası ve yatak odası ise 23 derecede idi. bu aksam saat 20:30 itibariyle yaklasik 10 metrekup gaz yanmis. dolayısı ile daha cok yandi gibi gorunuyor..
Çırak Ustayı Sollamazsa Sanat Ölür,  Hatalı Sollarsa Çırak Ölür..

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sagacity;58239
evet  ben oda termostadı yerine termostatik vana  okumuşum. :kiki: kombi viessmann vitepend 200 modeli.. bu arada dünki yazdığım uygulamayı yaptım.. gece 24:00 da kombiyi yi 45 dereceye ayarladım.. mutfağın, koridorun, oturma odasının  termostatik vanalarını son kademeye ayarladım.. salon zaten 16 derece  duruyordu.  cocuk odası ve yatak odası ise 23 derecede idi. bu aksam saat 20:30 itibariyle yaklasik 10 metrekup gaz yanmis. dolayısı ile daha cok yandi gibi gorunuyor..

Cihazda güzel..Kaliteli bir ürün..Kazan eğitimine katılmıştım yıllar önce. Sanat eseri gibi cihazları vardı..:hanz:

Hıım izolasyonda sorun olabilir..Uzman bir tesisatçı ile görüşüp direk sistemi inceleyip yardım alınız o zaman..

Aslında ortada bir terslik var..Her zaman kombiyi aç-kapa yapıldığında tüketim artar..Çoğu müşterim dediğimi uygulayıp farkı görüp bana bildirdiler..Hatta bizim usta bir evde tek kalıyordu.Evdeki kombisini gündüz evde olmasa dahi düşük ayarda tutuyordu.Eve gittiğinde kombiyi azıcık daha açıp ısınmaya devam ediyordu.Böyle yapa yapa faturası çok komik rakamlarda idi o zaman için..

Otomobil mantığı gibi, soğuk motor ısınana kadar daha fazla yakıt harcar.Evde soğuksa ısınana kadar daha fazla enerji harcar.Isıyı zaten önce eşyalar ve duvarlar emeceği için ısıtma bu yüzden güçleşir..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Horttt

Alıntı yapılan: lrfan;53607
Evinizin m2'si : 70
Tesisat tipi : Kombi-ocak
Gelen gaz faturası : 170
Cihaz markası : ECA

3 aydır kesintisiz yanıyor, aylık fatura 170 TL
Ev sıcaklığı 24°C

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;58048
....
*Reglaj ayarı çok önemli.Peteklerin alt vanaları, kombiye yakın olan peteklerden itibaren ayarlanacak.En yakın peteğin dönüş vanası en açık pozisyonda, en son petekte ise alt vana en kısık konumda olacaktır.

madem hortladı sorayım ben de :)
aslında büyük tesadüf oldu...
geçen gün ev kalabalıklaştığından salonu da kullanıma açtım...
normalde kapalı duruyor salon kapısı, evde iki kişi olunca gerek kalmıyor...
salonu ve petekleri açıp bikaç saat sonra kontrol ettim,
peteklerin altları üstlerinden daha soğuk gibiydi,
dedim şu peteklerin bi havasını alayım ama bu defa netten bakıp yapayım da tam olsun, kombi yanarken mi olacak, alttan basınç ayar vanası açıkken mi kapalı iken mi vs... diye...
peteklerden hava çıkmadı ama yine de bir miktar su boşalttım içlerinden.
çok az da olsa iyileşme oldu ama alt üst tam aynı olmadı yine de.
o konuları okurken bende reglaj ı farkettim,
belki de çözümü budur dedim ancak,
bizim evdeki bütün peteklerde sadece birer tane vana var...
bu işlem tek vanalı peteklerde yapılamayan bi işlem mi?
bir de salonu biz kışları hep kapalı tuttuk 3 kıştır...
şimdi açınca duvarlarda çok aşırı terleme oldu,
colli 915 atılmış arabanın tavanı gibi :) boncuk boncuk terliyor...
camlardan duvarlardan süzülüyor sular,
sadece salonda ama bu durum...
yorumların için şimdiden teşekkürler... :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merak eden vardır belki peteklerde dolaşan su neden siyahımsı ve kötü kokulu diye  :)

Ustalar buna yanık su dese de sıcakla-yanıkla alakası yok.

Su sisteminde su içindeki sülfatı besin olarak kullanan oksijensiz bakteriler (sülfat indirgeyen bakteriler) ürerler, bunlar H2S üretirler, koku bu hidrojen sülfürün kokusudur, siyah renk de H2S'e ait tipik renktir, koku sanki çürük yumurta gibi  ;)

Bu bakteriler mikrobiyolojik korozyona yol açarlar metal yüzeylerde zaman içinde...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;205134
Merak eden vardır belki peteklerde dolaşan su neden siyahımsı ve kötü kokulu diye  :)

Ustalar buna yanık su dese de sıcakla-yanıkla alakası yok.

Su sisteminde su içindeki sülfatı besin olarak kullanan oksijensiz bakteriler (sülfat indirgeyen bakteriler) ürerler, bunlar H2S üretirler, koku bu hidrojen sülfürün kokusudur, siyah renk de H2S'e ait tipik renktir, koku sanki çürük yumurta gibi  ;)

Bu bakteriler mikrobiyolojik korozyona yol açarlar metal yüzeylerde zaman içinde...
Gökhan da "paslanmasın diye peteğin içerisine atılan kimyasaldır onlar" demişti. Karar verin kardeşim.
Hop konfüze Mürsel!:rm:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kimyasalı bilmem ama sudaki siyah renk H2S, onu da bakteri yapıyor  ;)

Çevrimdışı ugurseyhan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Evinizin m2'si : 90
Tesisat tipi : Kombi-ocak
Gelen gaz faturası : 105TL
Cihaz markası : demirdöküm aden

yanlız  gece gündüz 60 derecelerde falan gece dereceyi düşürdüğümde ev çok soğuyor sabahlarıda açınca  dereceyi ev geç ısınıyor  öğlene kadar zor ısınıyor  bu sebepten dolayı gece gündüz açık bırakıyorum kombi düşük ısıda iken daha fazla dervere giriyor buda sarfiyatı arttırıyor geçenyıl kullandığım derece daha düşüktü fakat fatura bu yıl daha düşük geliyor dereceyi yükseltmeme rağmen.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;205254
Gökhan da "paslanmasın diye peteğin içerisine atılan kimyasaldır onlar" demişti. Karar verin kardeşim.
Hop konfüze Mürsel!:rm:

O kimyasal yüzünden olmuyor abi :) İrfan abi açıklamasını güzel yapmış..Bende bilmiyordum iyi oldu. :)

Şimdi peteğin içinde yağ oluyor.O yağda suya karışıyor.Ancak kokunun o olduğu düşünüyorduk..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimkisi en kısık ayarda.

Kombinin bu ayarıyla su sıcaklığı 40 dereceye düşünce yanıyor, su sıcaklığı 49 dereceye geldiğinde sönüyor. Alt ve üst kat da yaktığı için güzel ısınıyoruz. En kötü şey yaktığın halde ısınamamak :(

Yağ, şebeke suyu ve petrol o bakteriler için en büyük besin, zira sülfat var içinde  ;)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bügün yarın annemlerin evede fatura gelir..Bakalım çok merak ediyorum ne geleceğini.Bu ay iiyi yandı zira..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı ugurseyhan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
peteklere kırmızı antifiriz koysak ,antifirizin yapısı itibari ile çabuk ısınıp geç soğumazmı pompa üzerinde bir deformasyon oluştururmu acaba?