škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araba değişen ve bakimlar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakangurler

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selamun aleykum arkadaşlar. Arabamın bakımları ve parça değişimleri hepsi üst üste gelmiş. Yaptıra yaptıra bitiremedim. Cumartesi günü arabamda Z rotları, tablalar değişti. şarz dinamosu rulmanı ve şarz dinamosu bilya takımı set halinde değişti.bunların dışında 2 ay içinde arabada baskı balatalar değişti. Triger kayış seti değişti.araba 10 bin bakımları yapıldı. Elektrikli direksiyon setinde hafif kaçırma vardı yapıldı. Debriyaj balatası değişti. toplamda 1800 civarında para yedi araba. arabam pıtır pıtır oldu sürmesi daha ayrı bir keyifli oldu. :) Sıfır araba gibi sallama çukurlarda en ufak ses gelmiyor. Bu hafta da yazlıkları takıp depoyu fulleyip test edeceğim. Ne kadar fark ediyor bu kadar şeyden sonra. Arabanın sesi bile değişti. Tek merak ettiğim kaç sene gider araba böyle sadece 10 bin bakımları ile.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10 yasini gecmis bir arabanin ne zaman ariza cikaracagini kimse onceden bilemez. Ama bakim olarak pek birsey kalmamis. On takim baski balata triger degistirmissiniz. Ama iki gun sonra amortisorun ya da klima kompresorunun cortingel strayze olmayacagini bilemezsiniz.

Triger 90k ya da 4 yildir. Baski balata da bir o kadar gider

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı bipekkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakangurler;570122
Selamun aleykum arkadaşlar. Arabamın bakımları ve parça değişimleri hepsi üst üste gelmiş. Yaptıra yaptıra bitiremedim. Cumartesi günü arabamda Z rotları, tablalar değişti. şarz dinamosu rulmanı ve şarz dinamosu bilya takımı set halinde değişti.bunların dışında 2 ay içinde arabada baskı balatalar değişti. Triger kayış seti değişti.araba 10 bin bakımları yapıldı. Elektrikli direksiyon setinde hafif kaçırma vardı yapıldı. Debriyaj balatası değişti. toplamda 1800 civarında para yedi araba. arabam pıtır pıtır oldu sürmesi daha ayrı bir keyifli oldu. :) Sıfır araba gibi sallama çukurlarda en ufak ses gelmiyor. Bu hafta da yazlıkları takıp depoyu fulleyip test edeceğim. Ne kadar fark ediyor bu kadar şeyden sonra. Arabanın sesi bile değişti. Tek merak ettiğim kaç sene gider araba böyle sadece 10 bin bakımları ile.
[MENTION=880]hakan[/MENTION]gürler,
Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın. Aracınız kaç km' deydi? Benimki 2006/51.000 km de ancak triger seti 5. yılda değişmişti, Aralık 2010 da. O tarihten bu yana 21.000 km yaptım.Ön düzende de tüm lastik ve Z rotları 2009 Temmuz'unda değişmişti.Bir sıkıntı hissetmiyorum ama bu yaz oldukça uzun bir yola gideceğim ve tahminen 15.000 km yapacağım.Özellikle triger setinden tedirginim.Kitap 5 yıl diyor ama biz 6. yılı tamamlıyoruz.
Birde nerede yaptırdınız bu işleri?
Konu ettiğiniz parça değişimleri tamamen kullanıma bağlı.Örneğin orjinal fişeklikler lastik vb. aksam en iyi şartlarda bile 4.5 5 yıl ve aniden lastiklerin bazıları eriyor bazıları için için yanıyor.2009 da değiştirdiğimde orjinal lastiklerin hali perişandı ve zaten araba birden gezinmeye başlamıştı.Yerli lastiklerin kalitelisi kolay kolay bozulmuyor. Amortisör üst takozlarıda aynen bu durumda 5. yılda ses yapmaya başlar.Debriyaj balatasını 40.000 de değiştirende var 120.000 km de de Tamamen kullanılan markaya, kullanıma, zorlamaya bağlı.Alternatör bilyalarını aslında bozan su. Ben aracı yıkattırırken üstünü naylonla sardırıyorum.Normalde km' yede bağlı ancak 8-10 yıldan önce bozulmaz.Balatalarda tamamen kullanım alışkınlıklarına markasına göre değişir. Tabi disklerin kaliteside önemli.Kimi var zımpara gibi, kimi var tereyağ gibi... Fren hidroliğini kontrol ettirdiniz mi? Normalde 2 yılda değiştirilmesi gerekir, denirsede (!) ben 2010 Aralığında değiştirmiştim.Yine geçen sene kontrol ettirdiğimde vizkozitesi çok kötüydü biraz boşaltıp takviye yaptırmıştım şimdi komple değiştireceğim.Görünüşte frenlerde bir sıkıntı yaratmıyor gibi ancak rutubet(nem) emici olduğundan bir süre sonra hidrovak ve merkezlerde karıncalanmaya neden oluyor ve lastiklerde yumuşarsa işte o zaman frenler iyice zayıflıyor tabi bir kazaya neden olmasa bile masrafıda inanılmaz miktarda çok oluyor.

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bipekkan;570285
Bir sıkıntı hissetmiyorum ama bu yaz oldukça uzun bir yola gideceğim ve tahminen 15.000 km yapacağım.Özellikle triger setinden tedirginim.

Ben 2004 model fabia arabamı Aralık 2013'te 90000 km'de iken aldım. Aldığım kişi trigerin yakın zamanda değiştirilmediğini söylemişti ama fabrika çıkışından itibaren hiç mi değiştirilmedi emin değilim. O yüzden ilk işim triger değiştirmek olmuştu. Yanlış hatırlamıyorsam 400-450 gibi birşeye malolmuştu. Sağlam bir bilgiye dayanarak söylemiyorum ama şahsi kanaatim trigeri değiştirdikten sonra daha 21000 km yaptığınız için en azından bir yıl daha sıkıntı çıkarmaz. Ama maddi olarak durumunuz müsaitse yerinizde olsam riske girmezdim. Son olarak trigeri taktırdığınız usta devamlı gittiğiniz güvenilir bir ustaysa değilse de başka güvenilir bir usatanın fikrini almakta fayda var.

Çevrimdışı bipekkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkfc66;570301
Ben 2004 model fabia arabamı Aralık 2013'te 90000 km'de iken aldım. Aldığım kişi trigerin yakın zamanda değiştirilmediğini söylemişti ama fabrika çıkışından itibaren hiç mi değiştirilmedi emin değilim. O yüzden ilk işim triger değiştirmek olmuştu. Yanlış hatırlamıyorsam 400-450 gibi birşeye malolmuştu. Sağlam bir bilgiye dayanarak söylemiyorum ama şahsi kanaatim trigeri değiştirdikten sonra daha 21000 km yaptığınız için en azından bir yıl daha sıkıntı çıkarmaz. Ama maddi olarak durumunuz müsaitse yerinizde olsam riske girmezdim. Son olarak trigeri taktırdığınız usta devamlı gittiğiniz güvenilir bir ustaysa değilse de başka güvenilir bir usatanın fikrini almakta fayda var.
@mkfc66,
Eski Ustam resmi servisteydi neredeyse 9 senedir ve ölçülerime göre çok iyiydi, ancak son gidişlerimde sırf servis ücretlerinin adeta bir kazığa dönüşmesi sonucu bıraktım.Geçen sene gittiğim özel serviste ustalık oldukça iyiydi ancak sürekli şunada yada bunada bakalım demekten epey yorulmuştum. İlk gidişim olduğuna bağlamıştım. Başkada danışacağım dışarda bildiğim yerler yok.Felicia Combi zamanında yine şaşmazda bir resmi servise gidiyordum (Ünal) ancak servis lisansı iptal olduktan ve özele dönüştükten sonra epey şikayet var. Dahada evveli Uludağ servise gidiyordum onlarda esas sahibi vefat edince devam ettiremediler.Kısacası, görünüşe göre aracım şu an mükemmel durumda ve en az önüme bir fırsat çıkmazsa 3-4 sene daha bende kalacak gibi,Elbette maddi sıkıntıda var,olmasa göz göre göre, bile bile yine resmi servise bildiğim ustama giderim. Aslında %100 emin ve memnun olduğum yerden kolay kolay vazgeçmem berberim bile 33 seneliktir.:) O nedenle gerçekten genellikle forumda çok memnun olunan özel servis arıyorum.

Çevrimdışı brkdmr38

• VAG GRUP FUNS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bipekkan;570328
@,
Eski Ustam resmi servisteydi neredeyse 9 senedir ve ölçülerime göre çok iyiydi, ancak son gidişlerimde sırf servis ücretlerinin adeta bir kazığa dönüşmesi sonucu bıraktım.Geçen sene gittiğim özel serviste ustalık oldukça iyiydi ancak sürekli şunada yada bunada bakalım demekten epey yorulmuştum. İlk gidişim olduğuna bağlamıştım. Başkada danışacağım dışarda bildiğim yerler yok.Felicia Combi zamanında yine şaşmazda bir resmi servise gidiyordum (Ünal) ancak servis lisansı iptal olduktan ve özele dönüştükten sonra epey şikayet var. Dahada evveli Uludağ servise gidiyordum onlarda esas sahibi vefat edince devam ettiremediler.Kısacası, görünüşe göre aracım şu an mükemmel durumda ve en az önüme bir fırsat çıkmazsa 3-4 sene daha bende kalacak gibi,Elbette maddi sıkıntıda var,olmasa göz göre göre, bile bile yine resmi servise bildiğim ustama giderim. Aslında %100 emin ve memnun olduğum yerden kolay kolay vazgeçmem berberim bile 33 seneliktir.:) O nedenle gerçekten genellikle forumda çok memnun olunan özel servis arıyorum.

Benim gibi düşünen biri daha ben de 33 olmasa da 13  yıldır aynı berbere gidip 6-7 yıldırda araçlarımızı aynı servise goturmekteyiz.Bende rahatsız olmadigim müddetçe aliskinliklarimi ve tercihlerimi degistirmem.Geçenlerde aracimin sigortası vardı tanıdık yapıyordu 1 ay öncesinde  de iade edilecek bi poliçe miktarim vardı iade tutarında yaptığından dolayı sigortacımi degistirdim

Çevrimdışı BerkayK

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Geçen sene aracınızı satmak için açtığınız konuda bu şekilde mesaj paylaşmıştınız bu farklı  bir araçmıydı ???

"debriyaj seti. baskı balata değişimi. Km bakımı yağ, Hava filtresi vs. Trigeri herşeyi tam yeni değişti. Arabada ağır bakım ne varsa tam yapıldı. Alan kişi uzun süre masraf yapmaz.Sadece anfi bas navigazyonu söküp düşürsemmi fiyat diyorum...
Birde bu kadar herşeyi vermek ne kadar doğru yaz kış sıfır lastik veriyorum navigazyonu, anfiyi bası. Sizce ? eski yazlık lastiği duruyor. Petlas spor lastik var şu anda üzerinde. Eski yazlıkları taksam. teyp vs söksem. o şekilde fiyat düşürüp satsam daha mı mantıklı... Çok Para harcadımda arabayı bozmakta istemedim..."

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=30876

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;570187
cortingel strayze

Alemsin Doğukan :))

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BerkayK;570504
Geçen sene aracınızı satmak için açtığınız konuda bu şekilde mesaj paylaşmıştınız bu farklı  bir araçmıydı ???

"debriyaj seti. baskı balata değişimi. Km bakımı yağ, Hava filtresi vs. Trigeri herşeyi tam yeni değişti. Arabada ağır bakım ne varsa tam yapıldı. Alan kişi uzun süre masraf yapmaz.Sadece anfi bas navigazyonu söküp düşürsemmi fiyat diyorum...
Birde bu kadar herşeyi vermek ne kadar doğru yaz kış sıfır lastik veriyorum navigazyonu, anfiyi bası. Sizce ? eski yazlık lastiği duruyor. Petlas spor lastik var şu anda üzerinde. Eski yazlıkları taksam. teyp vs söksem. o şekilde fiyat düşürüp satsam daha mı mantıklı... Çok Para harcadımda arabayı bozmakta istemedim..."

:gut: Cevabı merakla bekleniyor...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BerkayK;570504

İlginç...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı hakangurler

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı hakangurler

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kusura bakmayın geç geldim bizim ufaklıklar dünyaya geldi de arkaşdaşlar dünde çıkmak zorunda kaldım cevap yazamadım tam. berkay  2 ay dediğim farzı misal tarih. arabada detaylı yazayım arabada o tarihte bakımları yaptırdım.baskı balata değişti. debriyaj seti değişti.triger değişti.Yağ bakımı yapıldı. hava filtresi vs yani 10 binlik bakımı yapıldı. Alan adam masraf yapmaz diyordum. Ama şunu öğrendim. arabada masraf bitmiyor. en son yazdım tarihtede de Z rotları, tablalar değişti. şarz dinamosu rulmanı ve şarz dinamosu bilya takımı set halinde değişti. triger debriyaj seti balatalar 10 bin kmyi yeni gördü veya görecek.10 bin debriyaj seti triger için yeni sayılır diye düşündüm. Ben toplamda bunların hepsi ne tuttu onu yazdım.Şimdi detaylı yazıyorum yarın yine kopyala yapıştır yapmak istersen. Arabaya aldığım günden bu güne kadarda. Elektrikli direksiyon pompası arızalıydı yaptırdım. Altta kaçırma var dediler biraz temiz olsun diye tamir gördü.Arabayı Aldığım gün aküsünü değiştim. kışlık yazlık lastikler aldım. Daha sıfır ayarında lastikler. xetec içten açılmalı Navigazyon teyp bas anfi ses tesisatı aldım taktırdım. ön arka balatalar. 145 binde aldım arabayı. 2 kez değişti. 4  kez 10 bin bakım gördü. triger değişti. en son olarakta z rotları değişti. tablalar, şarz dinamosu rulmanı ve şarz dinamosu bilya takımı set halinde değişti. Aracı aldığımda da çizilmez cam filmi xzenon farlar vardı. Arabayla uğraşmayı ufak sıkıntılarda dahi idare eder demeyip yaptırmayı seviyorum mesela şimdide klimada ses yapıyor üfleme sesi onunla uğraşacağım. Ben yapılanları paylaşarak faydam olsun istiyorum. Sanırım Eşeklik ediyorum Berkay bey...

Çevrimdışı BerkayK

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakangurler;571063
Kusura bakmayın geç geldim bizim ufaklıklar dünyaya geldi de arkaşdaşlar dünde çıkmak zorunda kaldım cevap yazamadım tam. berkay  2 ay dediğim farzı misal tarih. arabada detaylı yazayım arabada o tarihte bakımları yaptırdım.baskı balata değişti. debriyaj seti değişti.triger değişti.Yağ bakımı yapıldı. hava filtresi vs yani 10 binlik bakımı yapıldı. Alan adam masraf yapmaz diyordum. Ama şunu öğrendim. arabada masraf bitmiyor. en son yazdım tarihtede de Z rotları, tablalar değişti. şarz dinamosu rulmanı ve şarz dinamosu bilya takımı set halinde değişti. triger debriyaj seti balatalar 10 bin kmyi yeni gördü veya görecek.10 bin debriyaj seti triger için yeni sayılır diye düşündüm. Ben toplamda bunların hepsi ne tuttu onu yazdım.Şimdi detaylı yazıyorum yarın yine kopyala yapıştır yapmak istersen. Arabaya aldığım günden bu güne kadarda. Elektrikli direksiyon pompası arızalıydı yaptırdım. Altta kaçırma var dediler biraz temiz olsun diye tamir gördü.Arabayı Aldığım gün aküsünü değiştim. kışlık yazlık lastikler aldım. Daha sıfır ayarında lastikler. xetec içten açılmalı Navigazyon teyp bas anfi ses tesisatı aldım taktırdım. ön arka balatalar. 145 binde aldım arabayı. 2 kez değişti. 4  kez 10 bin bakım gördü. triger değişti. en son olarakta z rotları değişti. tablalar, şarz dinamosu rulmanı ve şarz dinamosu bilya takımı set halinde değişti. Aracı aldığımda da çizilmez cam filmi xzenon farlar vardı. Arabayla uğraşmayı ufak sıkıntılarda dahi idare eder demeyip yaptırmayı seviyorum mesela şimdide klimada ses yapıyor üfleme sesi onunla uğraşacağım. Ben yapılanları paylaşarak faydam olsun istiyorum. Sanırım Eşeklik ediyorum Berkay bey...

Mesajınızda 1 sene evvel değişti yazmıyor ve taktir edersiniz bizde müneccim değiliz, saldırmak için söylemedim farklı bir araç mı diye sordum fakat hitap tarzınızdan içerlediğinizi görmekteyim.Geçen sene ki konuyu takip etmiştim, kazası yok diyordunuz ama model yılı makyajsız kasaya ait olan aracınızda makyajlı kasa tamponu mevcuttu insan düşünmeden edemiyor :)

Çevrimdışı hakangurler

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Tampon hakkında bilgim var  orjinal tampon değişmiş makyajlı tampon taktırılmış keyfe keder benden önce. geçen sene arkadaşlar bu konuda aydınlatmışlardı beni de tampon değişmiş orjinal değil diye. Temiz arabaydı o yazıya kadar :( malesef 1 sene içinde iki kaza gördüm :(  birinde sol ön çamurluktan vurdular değişti ön tampon boyandı :( birinde de sol arka çamurluk  ve sol arka kapı çizik ve ezilme vardı işlem gördü :(  

http://hizliresim.com/6PWAG3

http://hizliresim.com/Wk3MRN

http://hizliresim.com/y5Z797

http://hizliresim.com/Rkz7Ra

http://hizliresim.com/kBdNar

:(