škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Astra H'den Sonra Octavida'ki Fren Pedalı Hassasiyeti ve Hissi

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhabalar,

Yeni bir Octavia sahibi olarak sizin de yardımınızla aracı tanımaya çalışıyorum.

Aracı Alalı daha 2 hafta olacak, fakat daha önceki aracıma olan alışkanlığımdan mıdır bilemiyorum, sanki octavia freni astra h ye göre daha geç tutuyor.

Astra da ayağımı normalden azıcık daha fazla bassam, daha pedal aşağıya inmeden çok sağlam bir şekilde, ABS açmadan durduruyordu.

Octavia'da tabiki durduruyor fakat ayağımı tam bastırarak, fren pedalını iyice aşağı basarak duruyor.

Belki de yeni olduğundan böyledir ama Fatura işlemleri için görüştüğüm Edirne Bayii, her arac modelinin fren hassasiyetinin kendine özgü olduğu, benim astraya alışkanlıklarım sebebi ile öyle hissettiğimi söylediler.

Sizdeki durum nedir?

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fren hissiyatı arabadan arabaya değişiyor.Kendi aracımdan inip i30 sürdüğümde i30'un frenleri bana acayip hisli gelmişti.Bastığın an duruyordu araba.Çok takılmamak lazım.Her arabanın fren dozajlaması farklı oluyor.

Çevrimdışı fb.samet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Geç kavramasının tek nedeni konforlu olması için. hemen kavrasa insanı öne doğru çeker buda her frene bastığımızda insanî rahatsız eder.zaten acil frenlerde insanı kemere yapıştırıyor.yani sıkıntı yok.bu arada frenler konforlu olması için balataları yumuşak malzeden imal edilmiş tabi buda bazen balatada ses gelmesine neden oluyor.çünkü balata tozları disk ile balata arasına girerek ses yapıyor

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arabadan arabaya hissiyat degisir. Sanirim vag grubu biraz daha duyarsiz oluyor.
 [MENTION=7581]viperking[/MENTION] de eski bir astra h ci olarak konuya dahil olacaktir

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;570231
Arabadan arabaya hissiyat degisir. Sanirim vag grubu biraz daha duyarsiz oluyor.
@viperking de eski bir astra h ci olarak konuya dahil olacaktir

Reyiz sayende gayet hissiyatlı bir fren sistemim oldu:D
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;570234
Reyiz sayende gayet hissiyatlı bir fren sistemim oldu:D

Hissiyatta degisim varsa ne ala :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: NafirKeyh;570262
Değişim derken? Değiştirebliyor muyuz?

Beni kast ettiniz sanırım. Benim aracım Superb 2 ve frenler iyice zayıfladığı için ön fren disklerini Brembo racing serisi diskle, balataları da Ate seramik balatalarla değiştirdim; ayrıca fren hidroliğini de Motul Dot 5.1 ile değiştirdim. Tüm bunların sonucunda çok daha hisli ve iyi bir fren sistemim oldu.

Sizin aracınızdaki durum ise genel olarak VAG grubu fren hissiyatıyla ilgili arkadaşların dediği gibi.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2016, 11:16:23 Gönderen: enoktakenokta »
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
yıllar önce accent blue sürmüştüm test amaçlı, frene her dokunduğumda cama yapışır gibi oluyordum. Benim sürüş ve frene basış şeklimden dolayı bir türlü alışamamıştım.

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Zırt pırt Abs açılıp gereksiz yere fren mesafeniz uzamıyorsa sorun yok. Bizim fabialarda bu durum can sıkıyor.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yok, araç duruyor, ABS falan da açımıyor ama ASTRA H'den sonra tabi farklı geliyor...

Toyota Coralla almamamın yegane sebebi frendir. Yahu test aracında frene dokunduğum an ABS çalışıyor... Bayağı rezildi...

Alışıcaz sanırım...

Çevrimdışı m@hm@

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Dediğiniz doğru bunu hepimiz yaşamıştır ben ilk aldığım zamanlar aynı şeyi yaşadım hatta boş bi yolda 100-120 arası giderken ani fren yaparak test etmiş ve konfor için yapıldığına kanaat getirmişdim, o hızda hiç sağa sola kaymadan yaklaşık 10 metrede durmuşdum,ani fren yaptığımdan 4lülerde kendi kendine yanmıştı ;) işte o zaman bir kez daha sevmiştim arabamı :D

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu tamamen his le ilgili. Astra Cdti i cok uzun sure once kullandigimdam objektif yorum yapmam zor.

Ben astra h gtc den octi ye gectim. Gtc spor karakteri nedeniyle daha cabuk durmasi geren bir arac. O nedenle frene basinca daha sert tepki verip durmasi sasirtici degil.

Ancak ben Octi ye gectigimde fren konusunda hic bir tedirginlik hissetmedim.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Duruma sizin de görüşlerinizle alışma meselesi olarak bakıyorum artık, hafta sonu uzun yol da yapıcam, durum hakkında yazarım da...

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıfır araçta balata-disk uyumu sağlanması için 200km civarı kullanmak lazım. Bende polo'dan inip octavia'ya binince aynen sizin gibi hissettim. Şu an araç 1200km oldu disk-balata uyum arttı. E tabi bende alıştım:)