škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

octavia 2006 a5 kasa motor rölantide sallantılı çalışıyor

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı genaral

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar..
Benim 2006 a5 kasa 126.000 km octaviam var arabama daha yeni bakım yaptırmama rağmen arabanın motoru rölantide sallantılı çalışıyor kırmızı ışıkta titremeler oluyor ama kesinlikle devir ibresi oynamıyor hangi ustaya gösterdiysem yok bunda sorun yok bu arabalar böyle sen para harcamaya yer arıyon gibi cümlelerle karşılaştım ama bi sorun var çünkü rahat değil motor dalgalı çalışıyor sübaplarda sorunun oılduğunu söyledi tortu felan bağlamış dedi carbon clean yaptır diyo kimiside yaptırma zarar verir motora diyo zamanla aşınan bölgelrdeki o partiküllermi ne onlarıda temizliyomuş araba daha kötü oluyomuş inanın ne yapacağımı bilemedim..
birde kalkışlarda debriyaj pedalını ne kadar ayarlarsam ayarlıyım kalkışlarda azer bülbül gibi titriyo araba yoğun trafikte şanzuman aptallaşıyo nedir bu sorun sizce..

yaptığım bakım

bujiler ve kabloları
ateşleme bobini
oksijen sensörü
hararet müşiri
boğaz kelebeği temizliği vb.

Çevrimdışı abdullah_ates

• skoda hastası
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Rölanti de titremenin nedenlerini yapmışsınız birde şu ihtimal var devir krank sensörü problemli ise o zamanda titreme yapabilir veya sübap ayarlarında oluşan dengesizlikten olabiliyor başka aklıma gelen bir sebep yok. Bununla şöyle bir sıkıntı yaşamıştım aracın sübap ayarlarında sıkıntı varken hafif devirsiz harekette kafa çok fazla sallanıyor du bunu da ustalar aks değişimi demişlerdi ama sübap ayarlarını yaptırınca herşey düzelmişti.
Kalkıştaki titreme yukarıdaki sebeplere bağlı olarak motor kesintili çalışınca bu volana yansır(dalgalı hareket ) olabilir veya baskı balatanın ömrünün bitmeye yakın olması ilede olabilir.
Sarsıntılı kalkmayı önceki bir aracımda yaşadım usta baskı balata çok iyi bişey uok demesine rağmen öyle olmadı değişince rahatlamıştım hatta hafif trafiğe girince biraz ısınınca daha çok yapıyor du.

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Alotel0532

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Selamün Aleyküm Genaral kardeşim

aynı araç bendede var rolanti avansını arttır bilgisayara baglayıp onu 9 a yükselttir o titreme kalmaz araç orjinalde 5/6 devirde çalıştıgı için lpg de girince işin içine titreme yapıyor kelebek ayarını değiştirip az yükseltince kesilir.

titreme bendede vardı baskı balata değişince kayboldu aracın km si iyi ciddi  sıknıtı olacagını sanmam. . .
gelişmeleri yazarsan seviniriz . . .

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Enes kardeşim ateşleme bobinlerinden bir tanesi bozulmak üzere haberin olsun.. bozuluncada ekranda motor arıza ışığı sürekli yanıp sönecek zaten.. Octavia'nın en çok arıza yapan parçasıdır ateşleme bobini.. Allahtan başka araçlardaki gibi komple değişmek zorunda kalmıyoruz.. Benim aracımda aynı seninki gibi geçen hafta sonu rolantide titreşimli çalışmaya başlamıştı ve bu cumartesi günü otobanda gitti bobinin bir tanesi :)  bende bostancı sanayiye girdim bir tane alıp taktım arıza kaydınıda sildim yoluma devam ettim ;) sen istersen bagajda bir tane bobin bulundur ama 6 ay sonra bozulsun istemiyorsan çin malı alma sakın. Geçmiş olsun

Çevrimdışı genaral

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
alotel0532 kardeşim aynen rolanti 6 da bende öyle bişey düşünmüştüm zaten klimayı açında devir 9 a yükseliyo araba daha rahat çalışıyo inşallah onu en kısa zamanda artırıcam ama yakıt artarmı..
 baskı balata ben arabayı aldığım kişi 90000 binde değiştirmiş hemen hemen 40 bin km oldu ben ist aldım arabayı 113000 bindeydi o zamana kadar istanbul trafiği dur kalk malum bende istanbula gidiyorum heralde bitmeye başladı sanki sıyırır gibi kalkıyo sürüş konforunu bozuyo hele yoğun trafikte kafayı yersin..
balata skoda yetkili serviste en son sorduğumda 6 ay önce 1500 tl demişti dışarda sachs 300 tl luk 350 tl ustalıkla 650 700 civarı tutuyo bu fiyatlar normalmi dışarda yaptırısak.

octavia5 kardeş kaç tane bobin var bu arabada :) ben ateşlme bobini değiştirdim ama.

abdullah_ates sübap ayarlatmak ne kadara mal olur bide devir krank mili hiçbir usta demedi ama ama onada baktırıcam birde bu arabada rolanti motoru gibi bişey varmı aca o varsa bozulmuş olabilirmi...
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2016, 15:49:19 Gönderen: genaral »

Çevrimdışı abdullah_ates

• skoda hastası
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam benim eski aracım laguna idi onda sübap ayarları yapılıyordu. Ama bunda varmı önce onu sormak lazım. Varsa 100 tl max olur.
Gecen sene kısa süre 1.6 octavia oldu onunda devir 6 7 arası idi öyle bir sıkıntı olmadı. Krank sensörünü ustalar bilir. Ateşleme bobini olsa belli eder hem sarsıntı çok olur hemde hızlanması çok nazlı olur.
Rölanti düzenleyici ayretten yok onun işini  boğaz kelebeği ayarlıyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltsin arkadaşlar
 Baskı balata için iyi bir usta ile sacs mantıklı olanı servisin fiyatları çok pahalı

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hicbi yeriyle oynama aracin. 2007 mpi octiden sonra 2011 mpi octiyi kullaniyorum. Bu motorlar bazi ustalarin tabiri ile TİTREK motor diye anilir. Calisma karakteristigi boyle. Endiselenecek bisey yok. Sogukta ilk calistirmada devir 1000-1100 ikenyapmaz ama isinip rolanti dusunce titreme baslar.

Çevrimdışı genaral

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
mdindas aslında arabamı kurcalatma  taraftarı değilim ama motorun öyle çalışması canımı sıkıyor...

Çevrimdışı Alotel0532

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
KARDEŞİM Araç titremesin istiyorsan rolantiyi yükselt titreme keser devir 6 da araç rolantide 0,7 gösterir anlık yakıt 9 çıkarınca 0.8 ila 0,9 arası gösterir çok farklı bi yakıt yakmaz ama o titreme canını sıkıyorsa az yükselt mp motorun sessiz çalışmasını sevdigim için ben 6 devirde kullanıyorum dedigin gibi arada raahtsız edici olmasada titredigibi hissediyorum bence takılma . . .

baskı balataya gelince istanbul gibi bi trafikte 40 bin balatayı bitirir değiştir özel serviste 450 tl ye biter . . .

Çevrimdışı genaral

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
tekirdağda ustaya gösterdim adamlar sübaplarla ilgili sıkıntı olduğunu söylüyolar rahat çalışmamasının sebebi ondanmış çünkü hiçbir arıza ışığı yanmıyo bişey bulamadılar sübap dedi değişimi 1500 tutar diye bunu temizletsek ayarlatsak kurtarmazmı şu dasr boğazda nasıl 1500 vericez daha yeni 2000 tl para harcadım ne yapabiliriz bi önerisi olan varmı..
araba yolda giderken kulak verdiğimde çin çin diye fincan fincana değer ya öle ince bi ses geliyo o sübaplarla alakalı olabilirmi sabah gündüz farketmiyo marşa bastığımda sallantılı çalışıyo....

Çevrimdışı bbilal139

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bse motor böyle boşa masraf etme

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı rageofdynax

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim araç da aynı model ve dururken zaman zaman (sürekli değil yani) titreme meydana geliyordu, rölanti çubuğu oynamadığı halde. Aklıma motor kulağının kırık olacağı geldi, baktırmadım ancak ondanda olmayabilir de, karakteristiğidir diye dert etmiyorum.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fsi octi aracimda 3 tane bobin değişti 4.cüsü ne zaman gelir bilemiyorum ama bobin gideceği zaman bu titreme oluyor değişince tik yok.bobnleri kontrol ettir
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;572244
Fsi octi aracimda 3 tane bobin değişti 4.cüsü ne zaman gelir bilemiyorum ama bobin gideceği zaman bu titreme oluyor değişince tik yok.bobnleri kontrol ettir

Bende iki sefer takım olarak değiştirdim. İlkinde biraz kazık yemiştim, ikincide ucuza değiştirmiştim. Fsi lere bobin dayanmıyor belliki, bu bobinlerin yerine kırmızı bobinler var yazılım yüklü araçlara taktıkları ondan taksak nasıl olur?.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smyomekatronik;572319
Bende iki sefer takım olarak değiştirdim. İlkinde biraz kazık yemiştim, ikincide ucuza değiştirmiştim. Fsi lere bobin dayanmıyor belliki, bu bobinlerin yerine kırmızı bobinler var yazılım yüklü araçlara taktıkları ondan taksak nasıl olur?.
bu konuda hiç bilgim yok ama bu bobinlerin belli km de değişmesi gerekiyor takım olarak ama takım olarak çok pahalıya geldiğinden tek tek değiştiriyoruz mecburan.Kastettiğiniz nasıl bir şey bilmiyorum.:confused::confused:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ