škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dsg mi manuel mi?

0 Üye ve 12 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mubtela05

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle herkese merhabalar. Sıfır araç almayı düşünüyorum ve kafam gerçekten karmakarışık. Fikirlerinize ihtiyacım var. Araç konusunu netlestirdim. Ya Vw Passat ya da Skoda Süperb. Almayi düşündüğüm araç  1.6 TDI. DSG şanzıman gözümü korkutuyor, hangi forumu okusam bundan dert yanan azimsanamayacak kadar kullanıcı mevcut.  Manuel almayi netlestirirsem 1.6 TDI Manuel Comfortline Passat fiyatina yaklaşık 1.6 TDI Manuel Prestige Süperb alabiliyorum. Sizce otomatik şanzıman konusundaki tereddütlerimde haklı mıyım, yoksa bu benim hüsnü kuruntum mu? DSG şanzıman alacak olsam da Manuel Comfortline Passat fiyatina Otomatik Style paket Süperb alabiliyorum. Lütfen bu konuda ciddi ciddi yardıma ihtiyacım var. Şimdiden cevap verecek tüm arkadaşlarima teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende aynı korkuyu yaşadım. İlk otomatik aracım ve Dsg aldım. Sonuçta bu bir risk ve şans işi. 9000 km deyim. İnşallah sorun yaşamam.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.medyaurfa.com
Alıntı yapılan: mubtela05;571171
Öncelikle herkese merhabalar. Sıfır araç almayı düşünüyorum ve kafam gerçekten karmakarışık. Fikirlerinize ihtiyacım var. Araç konusunu netlestirdim. Ya Vw Passat ya da Skoda Süperb. Almayi düşündüğüm araç  1.6 TDI. DSG şanzıman gözümü korkutuyor, hangi forumu okusam bundan dert yanan azimsanamayacak kadar kullanıcı mevcut.  Manuel almayi netlestirirsem 1.6 TDI Manuel Comfortline Passat fiyatina yaklaşık 1.6 TDI Manuel Prestige Süperb alabiliyorum. Sizce otomatik şanzıman konusundaki tereddütlerimde haklı mıyım, yoksa bu benim hüsnü kuruntum mu? DSG şanzıman alacak olsam da Manuel Comfortline Passat fiyatina Otomatik Style paket Süperb alabiliyorum. Lütfen bu konuda ciddi ciddi yardıma ihtiyacım var. Şimdiden cevap verecek tüm arkadaşlarima teşekkür ediyorum.

Yeti 1.6 TDİ DSG aracım 16 bin KM'de. Sorun yaşamadım fakat DSG'nin en iyi kalibre edildiği araç olduğu için sorunsuz kullanıyorum. Birde aracı alırken 5 yıl garanti yaptırırsanız rahat rahat binersiniz.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kimse kimseye dsg'nin sıkıntı çıkarmayacağını garanti edemez... DSG alacaksanız garantiyi uzatın ve yetkili servise gidin...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;571189
Kimse kimseye dsg'nin sıkıntı çıkarmayacağını garanti edemez... DSG alacaksanız garantiyi uzatın ve yetkili servise gidin...

Kimse kimseye manuel şanzımanın da sıkıntı çıkarmayacağını garanti edemez.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: macrostr;571199

Manuel şanzımanda dsg kadar sıkıntı ve maliyet çıkma ihtimali var diyorsunuz yani?

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Siz manuelin sıkıntı ve maliyet çıkarmayacağını garanti ediyorsunuz yani ?

:) yok yaw sorun çıktımı sıkıntı aynı sıkıntı, araç genellikle kıpırdamıyor. Maliyet değişir heralde

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:) vites değiştirmeyi bilmiyorsanız inanın dsg daha sağlıklı :)

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;571203
:) vites değiştirmeyi bilmiyorsanız inanın dsg daha sağlıklı :)

3 aylık chery kimo da vites dişlilerini sıyırdım :) 12 yıllık şöfördüm,  sizin hatanız dediler :) şimdi otomatik kullanıyorum :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: macrostr;571202
Siz manuelin sıkıntı ve maliyet çıkarmayacağını garanti ediyorsunuz yani ?

:) yok yaw sorun çıktımı sıkıntı aynı sıkıntı, araç genellikle kıpırdamıyor. Maliyet değişir heralde

Onur Bey; arkadaşın neyi sorduğu ve benim ne demek istediğim açık diye düşünüyorum. Ha benim hatam sizin gelip de kurduğum cümleyi hiç de ifade etmediğim halde oraya çekeceğinizi tahmin edemememdir. Polemik niyetiniz varsa konuyu kirletmeyelim, buyrun ne diyorsanız özelden deyin...

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de tereddütler yaşadım. Dsg farkını vererek dizel manuel aldım. Tam oturmadigini düşünüyorum dsg nin. Sikayet oranlarına bakin en az %60 i dsg kaynaklı.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mfuluat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mubtela05;571171

Bu zamana kadar hep manuel araç kullandım ve manuel araç kullanmayı da seviyorum. Fakat bu sefer hem eşim de kullanır hem de bir değişiklik yapayım diyerekten otomatik vitese meyletmiştim.

Hatta ilk çıktığında da otomatik viteslerin çıkması beklemiştim fakat daha sonra DSG ile ilgili okuduklarım, tecrübe eden arkadaşlar ile konuşmalarım ve sonrasında eşimin de bu aracı ben kullanmam demesi ile hiç düşünmeden manuel aracı sipariş ettim.

DSG konusunda diğer forumları (passat, seat) ve yurt dışı kaynakları incelediğimde, bu DQ200 kodlu 7 ileri otomatik kuru şanzımana ilişkin her ne kadar problemin son zamanlarda azalsa da devam ettiği belirtiliyor (hatta bazı ülkelerde tüketicilerin girişimleri sonrasında 10 seneye kadar şanzıman garantisi verilmekte Ör. ABD, Çin, Malezya).

Bu elbette herkes yaşayacak demek te değil, fakat bir çok arkadaşın da ifade ettiği gibi bu biraz "şans meselesi" ki bir mühendis olarak ben işimi pek şansa bırakmam :). Bu sebeple tercihimi bu yönde yaptım. Ama şu da bir gerçek ki DSG muadili çift kavramalı diğer şanzımanlara göre daha az yakıyor ve vites geçişlerini daha az hissettiriyor ve Türkiye piyasasında ikinci elde daha kolay elden çıkarılabilir.

Bunlar tabiki benim düşüncelerim ve tamamen subjektiftir :)

Bu arada DSG almanız durumunda aşağıdaki konuları incelemeniz faydalı olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler inşallah.

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#safe=off&q=dsg+kullan%C4%B1rken+dikkat+edilmesi+gerekenler

Alıntı yapılan: macrostr;571199

Elbette garanti veremez ama DSG'ye göre daha fazla kullanıcıya bağımlı olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;571212
Onur Bey; arkadaşın neyi sorduğu ve benim ne demek istediğim açık diye düşünüyorum. Ha benim hatam sizin gelip de kurduğum cümleyi hiç de ifade etmediğim halde oraya çekeceğinizi tahmin edemememdir. Polemik niyetiniz varsa konuyu kirletmeyelim, buyrun ne diyorsanız özelden deyin...

Üstad ben sizin yazdığınız üzerine ekleme yaptım, tekrar dönüp okuyorum neden yazdıklarımı polemik yapma çabası gibi yansıttığınızı anlamış değilim.

Defalarca şahit olduğum gerçekler var, her sistem sorun çıkarıyor. DSG, CVT,DCT vs..Yazdığınızda 100% haklısınız, "manuelde sorun çıkarır" dediğimde ben de 100% haklıyım. Aksini düşünüyorsanız oturur konuşuruz forum bunun için değil mi ? Tepkinizi anlamıyorum.

Birçok başlıkta mesajlarınızın altına sizinle hem fikir olmayan insanlar birşeyler karaladığında terso yapıyorsunuz, bence gerek yok

Çevrimdışı pascalim

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.iltekbilisim.com
İlk dsg aracımı 2015 temmuzda aldım.

Ben de bu ikilemde kalmıştım.

Zaman geçti araç 24 bine geldi.  Çok şükür ilk günkü gibi.

Buradan öğrendiğim kullanım koşullarına hep uydum. Otoparkcilara arabayı vermedim.

Şans işini bir yana bırakırsak, dikkatli kullanım ile rahatça binersiniz.

Benim aracım küçük ve hafif.  1.2  benzinli ile şehir içi 6.5 larda geziyorum. Bununda önemli olduğunu düşünüyorum.

Mesela artık trafikte belim agrimiyor.  Sürekli trafikte debriyaja basmaktan oluyormuş sonradan çözdük.

Yaşadığınız şehir de şanzıman seçimi için önemlidir.

Hayırlısı olsun.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: macrostr;571217
Üstad ben sizin yazdığınız üzerine ekleme yaptım, tekrar dönüp okuyorum neden yazdıklarımı polemik yapma çabası gibi yansıttığınızı anlamış değilim.

Defalarca şahit olduğum gerçekler var, her sistem sorun çıkarıyor. DSG, CVT,DCT vs..Yazdığınızda 100% haklısınız, "manuelde sorun çıkarır" dediğimde ben de 100% haklıyım. Aksini düşünüyorsanız oturur konuşuruz forum bunun için değil mi ? Tepkinizi anlamıyorum.

Birçok başlıkta mesajlarınızın altına sizinle hem fikir olmayan insanlar birşeyler karaladığında terso yapıyorsunuz, bence gerek yok

Benim dsg ile yazdığım şeyi alıntılayıp sanki ben "manuel arıza çıkarmaz" gibi bir şey yazmışım gibi argümanda bulunursanız sorun çıkar. Dediğim gibi ben böyle bir beyanda bulunmadım. Benim yazdığımdan bağımsız bir fikir beyan edecektiyseniz benden alıntı yapmadan yazsaydınız o zaman. Böylece bu gereksiz tartışmayı başlatmazdınız...

Ve yine ben diğer otomatik şanzımanlar sorun çıkarmaz da demedim.

Asıl önemli konu; kime nasıl yanıt vereceğim konusunda fikir beyan etme durumunda da değilsiniz. Neye nerede gerek olup olmadığını sizden öğrenecek durumda değilim. Bence konuyu uzatmayın; dediğim gibi; bir sıkıntınız varsa özelden yazın, arkadaşın konusu kirlenmesin...