škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bir TüvTürk Macerası...

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KA®ANLIK

• ST Manager
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.techopel.com
Evet arkadaşlar,
Bu yaşanmış bir TüvTürk Macerasıdır... Torpilsiz, muamelecisiz aracını bizzat kendi muayene ettirmek için yola çıkan arkadaşlar için faydalı olabileceğini düşünüyorum ...

Aracım 1996 Model Astra GSI [ SFI ]
205.000km de..

Son zamanlarda ( sanılanın aksine ) işleri biraz sıkı tutmaya başlayan TüvTürk'de aracımı muayene ettirmek için dün için İstanbul / Şile İstasyonundan gün aldım. Nitekim; bizim Turbo Astra GSI'mızı da burdan geçirmiştik, araçta bir sorun zaten yoktu ama onlarda bir sorun çıkartmamışlardı. Daha sakin oluyor diye Şile'den randevu aldım.

Aracım ile gitmeden önce XENON ampullerini, park ledlerini söktüm, yerine standart H4 ampullerimi taktım. Bütün fren tertibatımı zaten 1 ay önce yenilemiştim, disc'lerim balatalarım el freni telim, el freni balatalarım vesaire... bütün fren hortumlarımı kaliperlerimi kontrol ettirmiştim, frensel bazda bir sıkıntım olmadığından emindim
Dün sabah servise gittim, aracımı lifte kaldırdım, aks körüklerinde karterde vs. heryeri kontrol ettim. gram yağ kaçağı olmadığından emin oldum, motor numarama baktım, pırıl pırıl okunuyordu zaten

daha sonra far ayarına gittim, sinyallerimden birinde bi çatlaklık vardı, bu vesile ile değiştireyim dedim, değiştirdim... Son sistem bir trafik seti aldım, bu vesile ile 6 ay önce süresi dolan yangın söndürücümü de yenilemiş oldum...

Aracımın egzost tertibatı da gayet düzgündü bana göre Headers'tan sonra Katalitik yerine yumurta susturucu, kocaman bir BİLEN marka orta susturucu ve sonda da Remus susturucum vardı aracın sesi öyle aman aman sesli değildi zaten az çok bilenler var

Herşey tamamdı, gittim muayeneye, daha gider gitmez tek kapı spor bir araba olması nedeniyle Özel ilgi gördü araç heralde ki, 3-4 genç memur aracın etrafında dolanmaya başladı, fren testlerinden tek hamlede neredeyse sapma yok denecek kadar az olarak geçti, el freni arka frenler hepsi ip gibi... ordan çıktı kanala, kanalda altını kaldırdılar üstüne kaldırdılar, kaputu açtılar, diğer araçlarda yapmadıkları birçok prosedürü uyguladılar, buna gözümle şahit oldum tekerlekleri kaldırdılar, önden arkadan kaldırdılar, egzost tertibatını incelediler, son en ön kısma geldi, far ayarları vesaire burda baktılar yaklaşık bu işlemler 25dk. sürdü normalde tünele girip araçların çıkma süresi 10-15 dakika sürüyordu

araç çıktı,

MUAYENE ONAYLANMADI diye,
3 kusur bulmuşlar,
1. Akü kutupbaşı artı ucunda koruma kapağı yok ---- Hafif Kusur
2. Arkada 94 GSI larda orjinal olan benim sonradan taktığım ama ayırt etmesine imkan olmayan SPOILER - Fabrika normları dışı HAFİF KUSUR
3. Egzost ilgili yönetmeliğe aykırı - AĞIR KUSUR

Aracı muayene eden memura dedim, Yönetmelik ne diyor ? ben ne yapmalıyım ?
cevap: ORJİNAL SUSTURUCUSUNU TAKICAKSINIZ, ARACINIZ BİRAZ SESLİ ÇALIŞIYOR.... dedi

Muayeneci arkadaşa, tonlarca dil döksemde standart orjinal bir susturucu ile de bu aracın sesinin düşmeyeceğine, aracın sesinin gayet normal olduğuna ve aracın gerçekten bu sesi verdiğine ve REMUS un ABART egzost olmadığına bir türlü ikna edemedim, ve gittim hemen Şile Sanayisinde bir egzostcu buldum söktürdüm benim sondaki remus'u standart bir egzost taktırdım! ONALRA GÖRE STANDART!

gittim muayeneye tekrar, ÇIKIŞ kapısına arkadaşı çağırdım, "egzostu değiştirdim" dedim, ön tarafa gelin dedi, hayır dedim burda bi bakın, ben ikinci kez geçemezsem param yanacak sonuçta dedim.

"Peki, arabayı çalıştır" dedi. çalıştırdım bi gaza bastı.

- " eeee, bunun sesi değişmemişki AYNIIIIIII " dedi...

ben sana demedimmi ey İNSAN EVLADI bu arabanın sesi bu ! BU ses azalmaz! Demedimmi dedim ? beni niye dinlemiyorsun sen çokmu biliyorsun ki bu arabayı burda bu kanıya varıyorsun dedim.

içerden çok bilmiş diğer arkadaşını çağırdı , diğer arkadaş yine olmamış ses aynı sesini kessin gelsin dedi.
benim tepem iyice attı.
aynen gittim içeri servis müdürünü bulmaya, buldum ve durumu izah ettim; veznenin arkasından biraz da yüksek bir ses tonu ile... o sırada o çok bilmiş vatandaşta hemen içeri girdi, servis müdürüne olanları anlatmaya başladı, ikisinin muhabbetini dinliyorum...

Servis Müdürü: siz adama egzostu değiştirin dediniz mi ?
Eleman: evet,
S..M : Adam değiştirmiş mi ?
Eleman: Evet, değişti ama ses aynı ?
S.M : adama değiştirin dediyseniz, elemanda değiştirdiyse yine aynıysa demekki araba bu, katalitik üzerindemi ?
Eleman: Evet üzerinde ( yumurta susturucuyu katalitik sanıyorlar, çok bilmiş arkadaşlar bu arada )
S.M : Orta susturucu varmı ?
Eleman : var
S.M : O zaman bu adam ne yapsın ki ?
Eleman: sus pus...
S.M : içeri getirin arabayı bakalım dedi,

bana geldi eleman arabayı kanala alın evraklarınızı verin içeri dedi,
servis müdürü takım elbisesi ile girdi kanala, alta baktı, ses baktı, tamam dedi yapacak bişeyi yok herşey var arabada zaten, başka bir arızası var mı dedi, hiçbirşeyi yok cevabını alınca, daha ne bekliyorsunuz dedi,

buna tabi eleman bozuldu, servis müdürü içeri girdi, şikayet ettiğim eleman arabanın etrafında 4 dönmeye başladı, bir daha kaldırdılar arabayı, incik cıncık, herşeyine baktılar, kemerler arka kemerler, alt fren hortumlarını ÇEKİŞTİRDİLER! sis farlarının açılarını kontrol ettiler, fran testine soktular tekrar vs. vs. vs. aklıma gelmeyen ve dahası....

en son geldi eleman :
BU ARABANIN RENGİ NASIL "KAHVE" dedi
ruhsatta kahve yazıyor ve araçta opel 382 renk koduna sahip sedefli bir kahverengi... günü geliyor Füme oluyor, günü geliyor kahve oluyor güzel bi renk esasında

neyse bunu da TEKNİK olarak izah ettim elemana, başka da kusur bulamayınca bende spoiler'i kaldırttım yazıdan, bu aracın orjinal ekipmanı dedim, ben zaten çıngarı çıkardıktan sonra elemanlar da eksik bulamayınca artık boşverdiler...

Araca onayı verdileri...

Tek Bulabildikleri Eksik:
Kutupbaşı artı ucunun koruma kapağı yok ---- Hafif Kusur !

İşin özü şu ki,
spor bir araba ile gittiğinizde ki benim aracımda ne cam filmi vardır, ne yay vardır, bayağı bir standart dıştan bakıldığında
spor arabaya karşı bir de MUAYENEYİ YAPAN ELEMAN biraz bilgisiz ve "İLGİNÇ, NEDENSİZ" tavırlar takınıyor ise bu tarz bir zorluk ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Servis müdürüne sonradan gittim teşekkür ettim.
Kendisine araç hakkında teknik bilgi de verdim, motor gücünün yüksek olmasından kaynaklanan bir ses olduğunu , hem hacmin hem de gücün yüksek olduğu araçlarda, standart bir 1.6 arabadan çıkan sesi beklenmesinin biraz yanlış olduğunu söyledim, nitekim hak verdi de...

Olan benim egzostcuya verdiğim 50TL ye oldu tabi
birde kaybettiğim bir sürü zaman ! lanet Ettim hakkaten ama ....

Siz Siz olun;
hakkınızı sonuna kadar arayın

Umarım sizler böyle ABUK SABUK sorunlar yaşamazsınız

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı KA®ANLIK

• ST Manager
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.techopel.com

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Vaouv baya baya macera, geçmiş olsun!

Hocanın öğrenciye küpe takıyor diye takması gibi bişey :lol:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Geçmiş olsun... :ok:

Bir sonraki sefer yine aynı istasyona gitme zorunluluğun var, unutma. Kusur olunca seneye aynı yere mecbur...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
2 sene değil mi? Bendede oldu kalma gitme durumu, 2 sene yazıyor?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: hakanerdogan;53919
2 sene değil mi? Bendede oldu kalma gitme durumu, 2 sene yazıyor?

Düzelttim  ;)

Ticari araçlara her sene, kendimle karıştırdım  :D

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;53921
Düzelttim  ;)

Ticari araçlara her sene, kendimle karıştırdım  :D

Bizimki ahtamabil :hih:

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hiç şaşırmadım.hemde hiç.sıfır araç alsam o arabayı 2 sene boyunca garajda yatırsam.muayeneye gitsem gene bir kusur bulurlar.e sonuçta 3. seferde bı daha para vercez.geçenlerde bende arkadaşın arabayı muayeneden gecırırken problem yaşattılar.ee efendım sen bunun lpgsını söktürmüşsün,e ama bu parçayı unutmuşsun.parçayı söktürürüm.bu seferde e bunun kablosu duruyor.bunuda söktür gel.oldu başka bi emrin varmı.vel hasılı kelam,muayene istasyonunda ki memurlardan biri tanıdık çıkınca geçebildim.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun.;Kurtulmuşsun ne güzel..:)

2 sefer şirket araçlarını tamamen meraktan işimi bırakıp götürdüm.Kamyonette bile kusur bulamadılar..:)

Bakalım roomide ne yapacaklar ..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En iyisi samandırada bana göre istanbulda hem rahat oluyor hem fazla incik cincik etmiyorlar camlarda film vardı ona bile bir şey demediler sadece farlar ayarsızmış ki 1 gün önce ayarlayan bilmem neyimin ustası tutturamamış ayarı bizde farkındaydık o yüzden rahat geçtik..

Bazen böyle sorunlu oluyolar ama o gün izlenimlerime göre orda o kadar takıntı yapmıyorlar dediğiniz gibi arabanın ön tarafını arka tarafını kaldırıp güzelce inceliyolar geçmiş olsun atlatmışsınız en azından :)

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hadi geçmiş olsun.zorda olsa geçtin ya.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;53931
Geçmiş olsun.;Kurtulmuşsun ne güzel..:)

2 sefer şirket araçlarını tamamen meraktan işimi bırakıp götürdüm.Kamyonette bile kusur bulamadılar..:)

Bakalım roomide ne yapacaklar ..
Problem çıkmaz kanımca.:kiki: Takma kafana:++: