škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kısa süreli duraksamalar ve start-stop

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Trafikde  kısa süreli duraksamalarda daha önceleri sadece duracak kadar frene basıyordum. Ss devreye girmiyordu. Fakat forumdan arkadaşlar bu şekilde dsg nin yarım debriyajda beklediğini ve bunun şanzımana zarar verebileceğini söylediğinden beri yapmıyorum. Duraklamaya yakın ss i devre dışı bırakmak da pek pratik değil. Sizler ss i nasıl kullanıyorsunuz?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı LevenTgb

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ltgida.com
Ben araca biner binmez kapatıyorum. Bunu alışkanlık haline getirdim.

Çevrimdışı cafkar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen ben de ancak uzun süreli ışıklar ya da duran trafikte ancak aktif ediyorum. 1 dk civarı ve üzeri bekleme sürelerinde devrede tutuyorum, bunun haricinde devre dışı.
Efektif kullanımının böyle daha iyi olduğunu düşünüyorum.
Yoksa kısa süreli duraksamalarda çok da SS çalıştırmanın bir zararı olmaz bu yapıya uygun geliştirildiğini düşünüyorum,
ama yararı da pek olmaz diye düşünüyorum. Ağır giden trafikte açıkken hareket seri olmayabiliyor, 30 sn aşağısındaki beklemelerde de SS kullanımının tüketime çok bir katkısı yok.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2016, 13:12:21 Gönderen: cafkar »

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Araclarimiz rolantide 0.5 0.6 litre yakıyor bir saatte. Yani bir saat rolantide çalışsa bile 3-4TL bir yakıt yakacak. Buda start stopun pek de mantıklı olmadigini gösteriyor.Toplam bir saat tasarruf edip 4 lira cebimde kalacak diye milyarlik sistemleri sürekli aç kapa yapmak içime sinmiyor benim.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben öyle düşünmüyorum. Adamlar bu sistemi araştırmış test etmiş yapmışlar. Sürekli aç kapa mantıklı olsaydı bunu daha pratik yolla düşünürlerdi. Kaldı ki Araç zaten her zaman stop etmiypr

Çevrimdışı LevenTgb

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ltgida.com
Start - stop başarılı çalışmıyor bence, araç en çok çalıştırılırken sarsıntı yapıyor, bu kadar sarsıntı uzun vade de ne motor kulağı bırakır ne de şanzuman, marş motorunu düşünemiyorum, aküler bile standart geliyor da akü firmaları sonradan çıkartıp satıyor start - stop'a uygun diye ne kadar doğru oda tartışılır tabi...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
S&S ilgili test videosu

[YOUTUBE]watch?v=_nr0h7GXY6E[/YOUTUBE]

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kontağı çevirdikten sonra ilk yaptığım iş  start stopu kapatmak. Işıklarda veya beklemelerde de N'ye alıyorum.

Çevrimdışı drhsyn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Eski aracımda da vardı s&s ben de önce tereddüt ettim, marş motoruna zarar verir mi vb. 3.5 yıl 150.000 km boyunca s&s u hiç kapatmadım desem yeridir, çok sıkışık trafikte kapattım sadece. 150000 e kadar rutin bakımları hariç birşey yaptırmadım.  Aküsünde de sıkıntı yoktu.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: LevenTgb;573376
Start - stop başarılı çalışmıyor bence, araç en çok çalıştırılırken sarsıntı yapıyor, bu kadar sarsıntı uzun vade de ne motor kulağı bırakır ne de şanzuman, marş motorunu düşünemiyorum, aküler bile standart geliyor da akü firmaları sonradan çıkartıp satıyor start - stop'a uygun diye ne kadar doğru oda tartışılır tabi...

Akü standart değil. Start stop aküleri farklı. En azından benim araçta varta marka ss e uygun akü var yalnız değişim sıkıntılı fiyatları 500-750 civarı.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben  Puntodaki SS kapama tuşunu SS açma tuşu haline getirttim, kullanmak isterseniz açmak için basıyorsunuz yani.
serviste PC ile yapıldı tabii ki...kalıcı olarak da kapatılabiliyor PC ile.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı basstrader

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Mekanik bakus acısıyla ss sisteminin turbocharger ve silindir yağlanması açısından pek saglıklı olmatacagını dusunuyorum. Bence de uzun süre beklemeyecekseniz kullanmayın

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Çevrimdışı Kemal Korkmaz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar

Ss  sistemini artı ve eksi yönleriyle tüm fabrikalar incelemiş ve yeni araçların tümünde var türkiyede ş içi aynı yol ve şartlar la test edilmişti videosuda var bulunca ekleyeceğim 100km de yarım lt kar ediyorsun çok değil denebilir.

Kısa 1-2 saniyelik duruşlarda yapmaması için frene tam basmamak gerekiyor buda devii binde tutup ve baskıdan yemesine sebp oluyor bunu yapmamak gerek ve diğer elemanlar ise akü olarak Ss aküler ortalama 5 yıl ömür veriyorlar diğer akülerinde kullanımı o kadar marş motoru da ona göre üretiliyor  

Sonuç olarak kapat aç ile uğraşmamak gerek 2 sn içinde dur aç yaparasa bırakın yapsın yoksa stresi iyice artıracak  çok istemiyorsanız en iyi çözüm

kaloriferi yüksek derece ayarlayıp fanı en düşükte tutabiliriz ss devre dışı kalıyor zaten auto ise sürekli 27 derece dursun soğukken kendide üflemiyor zaten :D