škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

octavia bfq motor 10w60 yağ önerisi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ildude56tr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aracım 2005 octavia bfq motor 2500-3000 km aralığında ortalama 1 lt yağ eksiltiyor. castrol 10w40 yağ kullanıyorum. acaba mobilin 10w 60 yağını kullansam nasıl bir etkisi olur olumlu ya da olumsuz anlamda. Yağ kaçağı yok. Performansta vs bi belirti yok. Araç ısınınca egzostan atıyor olabilir diye düşünüyorum. Ne dersiniz üstadlar?

Bu arada araç 130 binde km orijinal eminim.ayrıca şimdiye kadar ki tüm bakım evrakları var. Son 15 bin km dir bu sıkıntı var. Araç tüplü atikerin obd II sistemi var.
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2016, 12:19:02 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ildude56tr;573188
aracım 2005 octavia bfq motor 2500-3000 km aralığında ortalama 1 lt yağ eksiltiyor. castrol 10w40 yağ kullanıyorum. acaba mobilin 10w 60 yağını kullansam nasıl bir etkisi olur olumlu ya da olumsuz anlamda. Yağ kaçağı yok. Performansta vs bi belirti yok. Araç ısınınca egzostan atıyor olabilir diye düşünüyorum. Ne dersiniz üstadlar?

Bu arada araç 130 binde km orijinal eminim.ayrıca şimdiye kadar ki tüm bakım evrakları var. Son 15 bin km dir bu sıkıntı var. Araç tüplü atikerin obd II sistemi var.

Aracınıza 5w40 tam sentetik Motul yada Mobil yağ kullanın tam sentetik ama castrol koymayın yağ eksiltme azalacak yada tamamen bitecektir. Sakın 10w60 koymayın kullanma klavuzunda 5w30 yazan bir araca 10w60 yağ konmaz motora daha fazla zarar verirsiniz özellikle kışın. Zaten castrol 10w40 koymayı bırakınca sorununuz ortadan kalkacak dediğim yağlardan herhangi birini en az 2 yağ değişim sürecinde kullanın sürekli yağ değiştirmemenizi öneririm.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vallahi 3k kmde 1 litre buyuk rakam o araba icin. Yagi degistirip deneyin ama buyuk ihtimalle icerde biyerde sikinti var

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı ildude56tr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Trio üstad castrol 10 40 kullanmayınca sıkıntı bitebilir demişsiniz ya önerdiğiniz motul ya da mobil 5 40 ın castrol 10 40 dan çok mu farkı var?. 10 dan 5 e düşmekte sanırım kış sıcaklığı ile ilgili. Konuyu biraz açabilir misiniz?
bir de motul x-cess 8100 mü x-clean 8100 mü hangisini kullanmalı
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2016, 19:16:08 Gönderen: ildude56tr »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ildude56tr;573257
Trio üstad castrol 10 40 kullanmayınca sıkıntı bitebilir demişsiniz ya önerdiğiniz motul ya da mobil 5 40 ın castrol 10 40 dan çok mu farkı var?. 10 dan 5 e düşmekte sanırım kış sıcaklığı ile ilgili. Konuyu biraz açabilir misiniz?
bir de motul x-cess 8100 mü x-clean 8100 mü hangisini kullanmalı

Sizin Kullandığınız yağ 10w40 mineral yağdır benim söylediğim 5w40 sentetik yağ yani laboratuvar ortamında üretilmiş yağdır 10w40 TAM sentetik yağ olmaz. Sentetik yağlar yüksek ısılara daha dayanıklıdırlar buharlaşarak yok olma dereceleri mineral yağlara göre çok daha yüksektir yağ yakma adı üzerinde yağın yanarak yok olması buharlaşmasıdır. Yağın kalınlığı dışında kimyasal yapısı daha önemlidir. Yani 3 cm çapında ipten yapılmış bir kablomu yoksa 3cm çapında çelik telden yapılmış bir kablomu daha fazla ağırlık taşır bütün mesele bu... Çap aynı ama kimyası farklı Başka bir örnek aynı miktarda suyun donma derecesi ile antifirizin donma dereceği aynı değildir yine burda önemli olan kimyasıdır...  Sizin araçta partikül filtresi varsa X-clean yoksa X-cess 8100 kullanabilirsiniz.
Motul ester bazlı yağ  teknolojisini kullanır motor ilk çalıştığında da korur. Tam sentetik yağın mucidi firmadır.

Doğru yağı buradan bulabilirsiniz.

https://www.motul.com/tr/tr/products/recommendation
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2016, 20:03:14 Gönderen: trio »

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ildude56tr;573188

Ben mpi Octavia için 0 30 mobil full sentetik kullandım esme kesildi tecrübe ile sabittir.

g3 ile gönderildi

Çevrimdışı ildude56tr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
teşekkür ediyorum. aşağıdaki linkteki ürün sanırım almam gereken

https://www.motul.com/tr/tr/products/oils-lubricants/specific-505-01-502-00-5w40?f[application]=139&f[range]=25&f[viscosity]=34

bu ürün için ne diyorsunuz peki, tüplü araçlar için yazıyor

https://www.motul.com/tr/tr/products/oils-lubricants/specific-cng-lpg-5w40?f[application]=139&f[quality]=31&f[range]=25&f[viscosity]=34

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
YAĞ İLE İLGİSİ YOK aracınızı kontrol ettirin anormal bir durum

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende akl motor mpi vardı onda 4000 km de bir lt eksiltiyordu.Eksilmeyeni yok gibi birşey.Yağı değiştirip deneyin ama çok fazla masraf yapmayın.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı ildude56tr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;573282
aracı gösterdiğim motorcu yağcı hep aynı şeyi söylüyor motorda sıkıntı gözükmüyor, tüplü araç devirsiz kullanırsan yağ eksiltir falan.şehiriçinde devirli kullanmam genelde. aracın geçmişini biliyorum tüm bakım kayıtları var.önceki kullanıcılar avukat ve polis. Hani araba öyle zorlanmış yıpratılmış değil. Kazası falan yok. Aracı düzgün kullanmazsan km nin önemi yoktur ama araba hor kullanılmamış.130 binde araba neden yağ eksiltir anlamış değilim. trionun tavsiyesini deneyeceğim motul 5w40 yüksek ısıya dayanıklıymış. belki yüksek ısıda castrol buharlaşıp egsozdan atıyodur diye.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;573282

Yağ ile ilgisi yok diyorsunuz benim BBZ motor kodlu fabia 1.4 16v aracıma ilk aldığımda 10w40 castrol magnatec koyduk 3-4 bin km de 500 gr ile 1 lt arası eksitme yaptı Motul X-cess tam sentetik 5w40 ta 2 kez 10.000 km koyduğum yağla değişime girdim tecrübe ile sabittir kendi aracımda neye dayanarak büyük harfler ile yağla alakası yok diyorsunuz ayrıca aracın kullanma klavuzunda 10w40 yazmıyor buda yanlış yağ kullanıldığı anlamına gelir.
Aracımı satarken alıcı çok methettiği bir motor ustasına götürdü aracı usta bugüne kadar gördüğüm en iyi durumdaki motorlardan biri dedi araç için ama bahsi geçen aynı araç castrol 10w40 ta yağ eksiltirken 5w40 tam sentetikte eksittmiyordu.
Teknik bir açıklamanız var mı arkadaşın arabası neden eksiltiyor?
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2016, 21:36:32 Gönderen: trio »

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim aracımda en ufak eksiltme yok , aynı araç bende de var BFQ motor ... aracı alalı 3 yıl oldu yağ ile ilgili en ufak sıkıntım yok ne zaman yağ cubuğunu ceksem hep aynı , eksiltme olsa bende de olur , ayrıca lpg 'de var araçta ... , bazı şeyleri yazarken kafadan sallayarak yazmıyoruz ayrıca benim aracın kaputunda castrol etiketi ve  taa servis zamanından kalma kitapçıüğında yapılan işlemlerde hep  10/40 koyulmuş, bende aldığımdan beri hep castrol 10/40 koyarım en ufak bir eksiltme yok ... ARACIN BAŞKA YERLERİNE BAKTIRIN ... ayrıca 10/60 da fazla kalın gelir özellikle kışın

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;573308
Benim aracımda en ufak eksiltme yok , aynı araç bende de var BFQ motor ... aracı alalı 3 yıl oldu yağ ile ilgili en ufak sıkıntım yok ne zaman yağ cubuğunu ceksem hep aynı , eksiltme olsa bende de olur , ayrıca lpg 'de var araçta ... , bazı şeyleri yazarken kafadan sallayarak yazmıyoruz ayrıca benim aracın kaputunda castrol etiketi ve  taa servis zamanından kalma kitapçıüğında yapılan işlemlerde hep  10/40 koyulmuş, bende aldığımdan beri hep castrol 10/40 koyarım en ufak bir eksiltme yok ... ARACIN BAŞKA YERLERİNE BAKTIRIN ... ayrıca 10/60 da fazla kalın gelir özellikle kışın

Castrol etiketi olabilir ama 10w40 demiyor o sadece markayı belirliyor o etiketi distribitör yapıştırıyor fabia 1.4 16v 101 lik te kitapçıkta 5w30 yazıyor benim sattığım araca yetkili servis ilk günden itibaren eski servis kayıtlarının hepsini gördüm 10w40 koymuş çünkü üretici 10w40 yazmış ya kitapçığa kafalarına göre takılmışlar, ticari hareketler bunlar castrol Türkiye de üretiliyor. Ayrıca yanlış yağ koymaya devam edebilirsiniz tabikide araç sizin yanlız forumda defalarca okudum aracım hiç yağ eksiltmiyordu ilk sahibiyim 80.000 de 130.000 de birden yağ eksiltmeye başladı diye acaba neden oluyor bu aniden?
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2016, 01:56:14 Gönderen: trio »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ildude56tr;573281
teşekkür ediyorum. aşağıdaki linkteki ürün sanırım almam gereken

https://www.motul.com/tr/tr/products/oils-lubricants/specific-505-01-502-00-5w40?f[application]=139&f[range]=25&f[viscosity]=34

bu ürün için ne diyorsunuz peki, tüplü araçlar için yazıyor

https://www.motul.com/tr/tr/products/oils-lubricants/specific-cng-lpg-5w40?f[application]=139&f[quality]=31&f[range]=25&f[viscosity]=34

İsa Bey aracın teknik özelliklerini marka modelini girince hangi yağ çıkmış yukarıda gözüküyor Mobilden de baksanız Castrolden de baksanız asla 10w40 çıkmaz...
Sonuç olarak ayrıca Motul Castrolden daha kaliteli bir ürün neden daha kalitelisi varken daha kötüsünü aracıma koyayım ki?
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2016, 01:43:58 Gönderen: trio »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 16v 101 hp lik fabia için

Castrol

http://applications.castrol.com/oilselector/tr_tr/c/recommendation?vehicleType=binek-ara%C3%A7lar&manufacturer=skoda&model=fabia-6y-(2000-2007)&modelType=fabia-1-4-16v-(74-kw)-(2000-2007)

Mobil

http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_which-oil.aspx

Motul

https://www.motul.com/tr/tr/products/recommendation

hangi markaya bakarsanız bakın bu araç için 10w40 yağ sonucu çıkmaz ama yetkili servisler 10w40 koyuyor yetkili servise bu aracı bakıma götürün 10w40 minerali basarlar kitapçığa bakan var mı?

Fabrika bu aracın kan gurubu a rh pozitif demiş servisler yok ben ben negatif kan vereceğim diyor.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2016, 01:37:40 Gönderen: trio »