škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

octavia bfq motor 10w60 yağ önerisi

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;573339
Castrol etiketi olabilir ama 10w40 demiyor o sadece markayı belirliyor o etiketi distribitör yapıştırıyor fabia 1.4 16v 101 lik te kitapçıkta 5w30 yazıyor benim sattığım araca yetkili servis ilk günden itibaren eski servis kayıtlarının hepsini gördüm 10w40 koymuş çünkü üretici 10w40 yazmış ya kitapçığa kafalarına göre takılmışlar, ticari hareketler bunlar castrol Türkiye de üretiliyor. Ayrıca yanlış yağ koymaya devam edebilirsiniz tabikide araç sizin yanlız forumda defalarca okudum aracım hiç yağ eksiltmiyordu ilk sahibiyim 80.000 de 130.000 de birden yağ eksiltmeye başladı diye acaba neden oluyor bu aniden?

Arkadaşımda akl motor golf 4 var , bende bfq motor octavia var , kuzenimde yine aynı şekilde 1.6 mpi motor golf 5 var ,, bu araçların hepsine 10/40 yağ koyuyoruz ( internetten çek ile vs 45 - 50 liraya alıyorum toplu alımda ) aldığımız günden beri en ufak yağ eksiltme yok ... kuzenimin aracı 230.000 km'de eksiltse bu arabada eksiltir , ben 10/40 koyuyorum ama yağı sık sık değiştiririm neredeyse 10000km olmadan yenilerim en ufak bir eksiltme olmadı diğer bahsettiğim kişilerinde en ufak bir sıkıntısı olmadı ?

Şimdi benim araçta eksiltmiyor da bu arkadaşın ki eksiltiyorsa demek ki arkadaşın aracında birşeyler ters gidiyor demektir neden direk buna değinmiyorsunuz da direk yağ değiştirin diyorsunuz ? aynı motora sahip  iki aracın biri eksiltip biri eksiltmiyorsa demek ki sorunu yağ da aramamak gerekir değil mi ?
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2016, 10:08:01 Gönderen: veracocha »

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;573357
Arkadaşımda akl motor golf 4 var , bende bfq motor octavia var , kuzenimde yine aynı şekilde 1.6 mpi motor golf 5 var ,, bu araçların hepsine 10/40 yağ koyuyoruz ( internetten çek ile vs 45 - 50 liraya alıyorum toplu alımda ) aldığımız günden beri en ufak yağ eksiltme yok ... kuzenimin aracı 230.000 km'de eksiltse bu arabada eksiltir , ben 10/40 koyuyorum ama yağı sık sık değiştiririm neredeyse 10000km olmadan yenilerim en ufak bir eksiltme olmadı diğer bahsettiğim kişilerinde en ufak bir sıkıntısı olmadı ?

Şimdi benim araçta eksiltmiyor da bu arkadaşın ki eksiltiyorsa demek ki arkadaşın aracında birşeyler ters gidiyor demektir neden direk buna değinmiyorsunuz da direk yağ değiştirin diyorsunuz ? aynı motora sahip  iki aracın biri eksiltip biri eksiltmiyorsa demek ki sorunu yağ da aramamak gerekir değil mi ?
Belki haklısınız ama benim tavsiyem şu olur, motor harici kısımlarda yağ kaçağı vb. sıkıntılar yoksa öncelikle bu motul yağı denerdim. Bunda da çözüm bulamazsam artık motor tamir işlemini değerlendirirdim. Sonuçta bi insanın kalp rahatsızlığı varsa ve bu stentle çözülebilecek bir meseleyse illa bypass olacağım demez değil mi? Zaten soruyu soran da arabasında performans kaybı, beyaz duman vb. sıkıntılarının olmadığını söylemiş. En kolay ve ucuz olandan başlamak daha mantıklı.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2016, 13:56:58 Gönderen: mkfc66 »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkfc66;573364
Belki haklısınız ama benim tavsiyem şu olur, motor harici kısımlarda yağ kaçağı vb. sıkıntılar yoksa öncelikle bu motul yağı denerdim. Bunda da çözüm bulamazsam artık motor tamir işlemini değerlendirirdim. Sonuçta bi insanın kalp rahatsızlığı varsa ve bu stentle çözülebilecek bir meseleyse illa bypass olacağım demez değil mi? Zaten soruyu soran da arabasında performans kaybı, beyaz duman vb. sıkıntılarının olmadığını söylemiş. En kolay ve basit
olandan başlamak daha mantıklı.

Valla tesekkur ederim bende bunu anlatmaya calisiyorum zaten %100 keser demedik ki bunu deneyin once dedik motorda da sorun olabilir de gidip simdi direk motormu yaptirsin yag degistirerekte cozume ulasanlar oldu ucuzdan pahaliya ayrica zaten herkes istedigi yagi koyar herkesin kendi mali ben sirf ucuz diye gidip kullanma klavuzunda yazmayan ureticinin onermedigi bir yagi yag degerini aracimda kullanmam tercih meselesi...

Çevrimdışı ildude56tr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öneride bulunan tüm arkadaşlara teşekkürler. Önce yap değiştirme ile başlayacağım. Tabi süreç gerektireceği için deneyimlerimi ileride paylaşırım. Tekrar sağolun

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ildude56tr;573463
Öneride bulunan tüm arkadaşlara teşekkürler. Önce yap değiştirme ile başlayacağım. Tabi süreç gerektireceği için deneyimlerimi ileride paylaşırım. Tekrar sağolun

Sizin aracınızın motoru bu resimdeki motordan mı 1.6 8 v

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ildude56tr;573676
Evet Cenk Bey bu motor

Benim altea da aynı motor kodu da BGU

Çevrimdışı ildude56tr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
videonun 8:14 dakikasında kaputu açtığında etikete dikkat çünkü araç 150 bg üstüne stage 1 var o motorda o sıkıştırmaya dayanacak tek yağ Motul..

https://www.youtube.com/watch?v=UO5XXlZwswo

« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2016, 15:05:10 Gönderen: trio »

Çevrimdışı bbilal139

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Fabrika cikisinda 10w 40 yag öneriyor firma.Formdaki ustalar maşallah 10w40 dışında herşeyi önermiş.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2016, 10:33:18 Gönderen: bbilal139 »

Çevrimdışı bbilal139

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ayrica resimdeki motor ise motorunuz a5 octavialarda kodu bse motor diye biliyorum.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2016, 10:41:09 Gönderen: bbilal139 »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bbilal139;574768
Fabrika cikisinda 10w 40 yag öneriyor firma.Formdaki ustalar maşallah 10w40 dışında herşeyi önermiş.

Teşekkürler forumdaki ustalar derken bizi kastettiniz sanırım bu benim arabanın kitapcığı hangi firma o 10w40 ı öneren tam sentetik konulamaz gibi bir ibare göremedim ben kitapçıkta.

http://i.hizliresim.com/D2LplO.jpg

Çevrimdışı bbilal139

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Üzgünüm ingilizcem çok iyi degildir fakat anladigim kadarıyla kitapciginizda hava sartlarina göre kullanılması gereken yağ çeşitlerini anlatıyor 10w40 Türkiye hava şartlarına göre uygun olduğunu görünüyor teşekkürler.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bbilal139;574921
Üzgünüm ingilizcem çok iyi degildir fakat anladigim kadarıyla kitapciginizda hava sartlarina göre kullanılması gereken yağ çeşitlerini anlatıyor 10w40 Türkiye hava şartlarına göre uygun olduğunu görünüyor teşekkürler.

Çok genel olmadımı cevap erzurumda ki hava ile izmirdeki hava aynımı ?
Neyse önemli değil herkes aracına dilediği yağı koyabilir elbette ama bu yağ eksiltme mevzu daha çok uzar gider böyle bu 10w40 10w60 olayı sürdükçe zaten bende yoruldum artık aynı şeyleri yazmaktan ben 101 lik fabiama  şimd de  altea ya Motul Xcess 5w40 tam sentetik kullanıyorum sorunda hiç yaşamadım yaşayanlara da forumda yeterli miktarda tavsiye de bulundum bundan sonrası isteyen dener istemeyen denemez. Zaten sanayide ki ustalar castrol 10w40 ile çok kar etmek varken kalkıpta Motul gibi kaliteli bir yağı tavsiye etmez. Ticari olaylar bunlar ben aynı paraya clio ya binmektense fabia ya binmeyi tercih ettiğim gibi aynı paraya castrol koymaktansa Motul kullanıyorum.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2016, 23:03:23 Gönderen: trio »