škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

DSG ve anlam veremediğim durum.

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nedemeklazım

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba.

1.4 TDI, dsgli bir spacebackim var. 8000 km'ye geldik çok şükür :)

Ancak son zamanlarda anlam veremediğim bir durum ortaya çıktı. Sorun diyemiyorum zira sorun olup olmadığından emin değilim.

Şöyle izah etmeye çalışıyım. Araç ilk başlarda vites geçişlerini çok düşük devirlerde ve fazla bağırmadan güzelce hallediyordu. Öyle ki yokuşlarda bile araç bağırmadan vites geçişleri olurdu.

Son zamanlarda vites geçişlerinde arabanın bağırma huyu başladı. Eskiden olmadığı için dikkatimi çekti bu durum. Aslında ortalama 2500 devirde vites değişimi yapıyor (sarsma ve titreme yok) ancak önceleri bu devirlere çıkmadan değiştiği için şimdi bir şeyler ters gidiyor diye düşünüyorum. Özellikle 2-3 arası geçişlerde çok belli oluyor.

Biraz araştırdım dsg resetleme gibi yöntemler var. Ancak sorun olup olmadığı konusunda dahi emin değilken varlığı bile meçhul bir yöntemi denemenin bir faydası olmayacaktır.

Fikirlerinizi rica ediyorum. :ok:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG resetleme diye bir yöntem vardır; yani varlığı meçhul değildir. Sizin de ilk olarak bunu denemenizi tavsiye ederim.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimki de 10binde bende de aynı durum oldu. Dsg resetlemeyi yaptım. Düzeldi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı nedemeklazım

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
resetleme yöntemi kontak açık konumda gaza 15-20 sn süreyle basmaktır değil mi?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nedemeklazım;573466
resetleme yöntemi kontak açık konumda gaza 15-20 sn süreyle basmaktır değil mi?

İrfan Abi'nin ifadesiyle; "Motor stop durumda ama anahtar marş konumunda (gösterge uyarı lambaları yanar konumda) iken gaz pedalına sonuna kadar en az 10 saniye basın ve bırakın. Sonra kontağı kapatın."
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı nedemeklazım

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler.

Peki bir şey daha sorayım madem. Uzun yokuş inişlerinde frene dokunduğum anda vites düşürüyor ve araba ciddi ciddi bağırıyor. Devir 3000-3500 civarına yükseliyor bir anda. İstisnasız her yokuş inişte bunu yaşıyorum.

Eski aracım c4'tü. onda bu şekilde devir yükselmesi olmazdı. Bunda olunca acaba bir sorun mu var diye düşünüyorum?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nedemeklazım;573617
Teşekkürler.

Peki bir şey daha sorayım madem. Uzun yokuş inişlerinde frene dokunduğum anda vites düşürüyor ve araba ciddi ciddi bağırıyor. Devir 3000-3500 civarına yükseliyor bir anda. İstisnasız her yokuş inişte bunu yaşıyorum.

Eski aracım c4'tü. onda bu şekilde devir yükselmesi olmazdı. Bunda olunca acaba bir sorun mu var diye düşünüyorum?
Bu bir sorun değil.
Yokuş inişinde frenlere yardımcı olmak için bu şekilde çalışıyor. Yokuşun devamını görebiliyorsanız ve güvenli olduğunu düşünüyorsanız, manuel moda alıp bir belki de iki vites büyütebilirsiniz.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
DSG kullanım şekline göre vites değiştirme alışkanlığını değiştiriyor yazılımsal olarak. Sürüşün son zamanlarında yokuşlarda yüksek devir gördükçe ona adapte oluyor. Mesela D konumunda bir süre seri ve atak kullanın S modu gibi vites değiştiriyor.

Yukarıda bahsedilen resetleme yapılınca hafızadaki alışkanlık siliniyor.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;573699
DSG kullanım şekline göre vites değiştirme alışkanlığını değiştiriyor yazılımsal olarak. Sürüşün son zamanlarında yokuşlarda yüksek devir gördükçe ona adapte oluyor. Mesela D konumunda bir süre seri ve atak kullanın S modu gibi vites değiştiriyor.

Yukarıda bahsedilen resetleme yapılınca hafızadaki alışkanlık siliniyor.

Harfiyen katılıyorum...

Tamamen sürücünün sürüş karakterine göre adapte oluyor ve bunları kayıt ediyor. 2 yıla yakındır kullanıyorum bir kez bile kararsız kaldığını görmedim her koşulda gayet düzgün ve ekonomik olarak görevini başarı ile yapıyor. Şu ana kadar S modunu bir kaç deneme amaçlı kullanmanın dışında kullanmadım ve hiç ihtiyaç da duymadım.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
7 yıldır 1.2 TSI DSG kullanıyorum ben de, seviyorum  :)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir de rölantide 2. viteste yarım debriyaj gitmese tam süper olacak.

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı nedemeklazım

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler,

Haftasonu şu resetleme işini yaptım. Sanırım faydası oldu. İlk günkü gibi bağırmadan, sessiz sedasız vites geçişlerine döndü :)